Leter Presidentit Ilir Metaj


#106

Ok pra, i terheq mbrapsht te gjitha verejtjet dhe pranoj qe e paskam keqinterpretuar letren nen efektin e egoizmit te tepruar nga ana ime. ftoj dhe anetare te tjere si vlonjati, kthupi etj … te reflektojne me shume para se te kritikojne.


#107

Pjerin nuk e detyroi njeri ta sillte kete leter ketu. Ai ka kaq kohe qe kerkon me ngulm te botohet kjo leter e tij.


#108

Dakort, nuk kam dyshim per kete, por gjithsesi te gjithe te lojtur nga trute nuk jemi. Eshte detyre e jona edhe ti mbrojme koleget kur dalldisin ndonjehere.


#109

Letra nuk mund te hiqet pa u shprehur qendrimi i Vito Kapos ne funksionin e ish-ZvM. Le qe nuk e dime a ka pasur kohe Blendi ta lexoje e ta mesoje permenc…


#110

Jo nuk eshte Pjerini .


#111

me fal i nderuar, lapsus, ilir meta doja te thoja


#112

berbero, gjer dje ishe kryekeput me palloshin, pas zgjedhjeve dole kundra, e shoh tek komentet e tua, dhe llogjika ta thote se e kishe nje arsye, puna e dobet e qeverise, tani ti po iu kundervihesh te gjithve, mirpo ajo gjelle eshte, laj-thaj ata jane, ti s’do as mua e asnjeri, e rrezik e as veten tate, qetesohu i dashur.


#113

Piero komenti im per shkrimin tuaj eshte ky me poshte qe ben vaki qe nuk e ke pare.
aleko10o
Piero, pjesa e dyte e shkrimit ku ju i kerkoni presidentit te republikes, ketij hajduti me bllok ne dore qe me njerzit e tij ne postet zyrtare qofte me PD-ne apo PS-ne lane kokrren e nomit duke vjedhur e duke marre para nen dore, eshte nje shqetesim normal dhe mire beni qe e sensibilizoni.
Por, akuzat qe i beni kreut te qeverise ne pjesen e pare si dhe vetperfshirja juaj edhe ne strukturat drejtuese te Brukselit lene shume per te deshiruar. Me ato qe ke shkruar juve anatemoni te verteten e 6 muajve perpara zgjedhjeve dhe per kete une nuk bie fare dakort me ju. E verteta zoti Pier, sic edhe ju e dini, eshte se PS-ja kerkoi te futej ne koalicion parazgjedhor me LSI-ne dhe Edi Rama kete e ka bere publikisht dhe jo vetem njehere. Ishte loja e ndyre e LSI-se e me pas krijimi artificial i cadres se republikes se re qe kerkonte mosbindje civile ne prag zgjedhjesh, qe e detyruan kryeministrin te lozi politikisht duke arritur nje rezultat spektakolar ne fitoren e zgjedhjeve i vetem. Dhe mos harro qe i gjithe perendimi dhe Amerika e kishin pranuar opsionin e kryerjes se zgjedhjeve pa pjesemarjen e PD-se dhe aleateve te saj. Fakti qe e kishin pranuar tregon se minimalisht kishin besim ne seriozitetin politik dhe menaxhues te PS-se dhe sigurisht edhe te liderit te saj z. Rama. Ndersa ju “biles edhe ne emer te Brukselit” thoni te kunderten. Epo kjo nuk ka bythe ku te rri o Pier.
Analiza e mesiperme me con ne konkluzionin se ju thjesht ne pjesen e pare te shkrimit donit ti benit qejfin hajdutit Meta per ti kerkuar apo per ti ngritur shqetesimet ne lidhje me dhenjes se nenshtetesise shtetasve perendimor. Dhe pyetja ime direkte per ty eshte:Mos valle kerkon te besh rolin e sekserit apo ndermjetesuesit per tu siguruar nenshtetesine shqipetare belgeve te interesuar por edhe me gjere?


#114

komentin tat te gjate e lexova qipar, pse e fut perseri, kaq i shqetesuar je, ne vend qe te shqetesohesh per varferine dhe abuzimet qe ndodhin.

une nuk bej akuza, lexoje mire letren, une citoj opinionin e te tjerve, si dhe te perendimorve, dhe une nuk jam aspak ne strukturat drejtuese te brukselit, nese mua me ndigjojne, kjo s’do te thote se kam filluar pune aty.


#115

Ti genjen pa pike turpi sepse opinioni dhe mesazhi qe percollen perendimoret perfshi BE-ne dhe SHBA-ne ishte qe zgjedhjet te beheshin edhe pa PD-ne dhe aleatet e saj nese keto te fundit nuk duan te marrin pjese. Kjo tregon se perendimoret kane pasur besim te plote tek PS-ja dhe kryetari i saj.


#116

po kush e mohoi kete gje or miop, shqetesimi i tyre ishte pikerisht tani pas pushimeve, si do shkonte puna pas çarjes qe kishin pesuar binomi rama-meta, a do vazhdonte puna apo do kishte kriza politike, une nuk mund te jap ter detajet, dhe mos me ofendo me nje gje qe nuk ma mban kurrizi, karakteri dhe faqja;

se une nuk ti, jam pak me larte, ne aspektin e sinqeritetit dhe ndershmerise, dhe jo vetem siper teje, por edhe siper baxhellave te politikes shqiptare.


#117

nga kjo llogjike qe shreh ti dhe shume te tjere ketu, une kuptoj se juve s’keni kuptuar gje nga letra, leter qe rreh ne tjeter vend, per te ardhmen, nderkoh qe ju merreni me te kaluaren, gje qe dihen dhe nuk i hedh njeri poshte. Kur te qetesohesh, hiqi syzet partiake, hiqe vetbesimin e tepruar te budallait se po thua te verteten, dhe lexoje me kujdes letren.


#118

nuk e di, i nderuar. Nuk e di…
Ka kontradikta te thella ne qendrimet tuaja pre dhe post zgjedhore. A eshte ky nje reflektim juaji dhe ne kete rast duhet te kerkoni ndjese apo eshte ky nje reagim lajkatar per interesa vetjake sikurse aludohet nga shume debatues me lart?

Ne qofte e para, me vjen keq qe zgjodhet kete person per te shprehur reflektimin tuaj kur fare mire mund ta nisnit nga persona qe ne rrafshin e ndergjegjes se paster qendrojne ku e ku me lart se personi te cilit po i drejtoheni.
Kam frike se miku im @Vlonjat ka te drejte ne qendrimin e tij. Per fat te keq po e provoni qe ai ka te drejte dita-dites


#119

Persa i perket rreshtave te para i nderuar , jam sqaruar ne pergjigjet qe iu kam kthyer shume komentuesve ketu.
Persa i perket dy rreshtave te tjere poshte, eshte e vertete se ata te gjithe notojne ne batak, nuk eshte se Palloshi eshte me i paster, se po te ishte me i paster, mblidhte njerez te paster rreth vetes dhe jo figura te pista. Une habitem me ty, se ç’eshte kjo kthese e jotja, kur gjer dje ke qene kritik ndaj Palloshit.
Per miqte e Shqiperise, Kryeministri dhe Presidenti, ne shume pikpamje, jane te barabarte dhe do jete e ardhmja qe do i gjykoje, e ardhme per te cilen ishte dhe shqetesimi.
Per rreshtin e fundit, seç mendon Vlonjati, ti e di qe mua nuk me prishet gjiza, sidomos kur loja eshte ne mes peco-grosseve te Brukselit dhe baxhellave te Tiranes.


#120

I nderuar, pse ike si ngjale dhe s’pergjigjesh?


#121

:smile: oh ç’me kenaqe ti mua :laughing:


#122

Pjeri eviton gjigandet si puna jone… Gjembi dhe rreshket si ngjale…kape ene tek konsideracionet e mia _ _ Po kur filloji ene ky per Kurvat e baxhellat e Shqiperise moj…qe i serviloset Blendit per nje interviste torturuese per Publikun…aka mikrofonin
Pezzo Grosso i vertete eshte Blendi qe e toleron dhe ja mekon veset e vanitetin e pafundme Babucit
__


#123

Tironco, ti i drejtohesh Gjembit, nderkoh qe mua ketu me doli nje pergjigje. Si duket inxhinier Penari, nuk e rregulluar mire faqen, ose une plaku ngela mbrapa me keto sistemet e reja qe bojne te rinjte.
Sa per komentet e tua Tironco ketu, u sperdrodhe me historine e me Vito Kapon, e tani kerkon ndihmen e Gjembit . Lene fare se nuk solle noi gjo konkrete.


#124

Eshte fryma konkrete…fryma Pjerin, qe ti edhe sot rrezaton ato kohe te arta. pavaresisht se jeton ne Anvers…aty te ka mbetir sahati…kur Pal Vatat me shoke diskutonin me Liderin per Hallet e Vatanit.

Po ku kish gje ne dore Merhumi per fatet e vatanit vec te na torturonte e pushkatonte ne gjememadhet.
Ene tina sot… i drejtohesh kaptinmodhit qe e ka kap ate vend si forme imuniteti qe te mos bjere ne burg…per ato horrlliqe qe ka bo kto 20 vjet…qe te ndihmoje Vatanin. Ti kishe shkrujt Moniques merr po ti sme lexon mire mue…si thoshte ajo kur e kishte kaptinmodhin KM…korridoreve te Vitos e Mehmet shehut…ku eshte ai koqja ime…
O i cofsh cinaret por jo sapunin aty ku poplli do ky Bosi jot i ri me shkue.
Nderkohe Blendit ne Anvers duhet me u hap nje fondacion ku te dhurohet per dhimbjet e persekutimin qe ka heq nga pezzogrossot e Anversit. Ngrijini nje bust te pakten.


#125

Se ora 12e notes, po i bi shkurt, krahasimi me ate kohe dhe siptome, ku ne talleshim me Palin dhe Merhumin, eshte jashte kontekstit dhe tregon se nuk ke kuptuar gje akoma nga letra. Me vone, do ia kuptosh kuptimin dhe thelbin letres, do kalojne ca jave, ose ndoshta ca muaj, e do e kuptosh, e do e kujtosh kete leter. per ty eshte pak heret. noten