Leter Presidentit Ilir Metaj


#126

Une kam qe nga mengjesi qe po pres pergjigje po nje mut. Do filloje justifikimet tani, jo Penari, jo leshi e preshi. Dhe megjithese shumica e kane kritikuar letren, Pjeri s’pranon qe mund te kete gabime, as pranon sugjerime. Lexojeni prape thote, s’e keni lexuar mire. S’eshte hic konseguent.


#127

Naten Babuc…y mi none …sa komente…


#128

Atehere z. Pjer, pergjigjiuni pyetjes se shtuar nga Zeqo, po edhe une bashke me gjermanin, domethene Zeqon, pse nuk i thone belqit, po shpesh edhe ju bashke me belqit, Shqiperise Shqiperi, po Albanie a ku e di une. Mos e zhvendosni vemendjen me keto vogelsira, z. Pjer, merruni me ceshjet e medha te zhvillimit te Shqiperise, po edhe ndonje ceshtje nderkombetare si ajo e Sirise, dhe na i lini ne keto vogelsirat e drejtshkrimit. Qe ta dini, shekullin e kaluar, kur u kristalizuan standardi e drejtshkrimi, bota nuk ishte aq globale sa sot, sa me pak Shqiperia. Shqipja i kishte kontaktet me te shumta me italishten e frengjishten, pastaj edhe me rusishten. Keshtu qe edhe shkrimi i ketyre emrave te pervecem te huaj u ndikua nga keto gjuhe. Sigurisht me perjashtim te vendeve me te cilet kemi pasur kontakt vete, si fqinjet p. sh. Prandaj Beogradit i themi Beograd si serbet e jo Belgrad si italianet e barbaret angleze, ose Bukureshti.


#129

Kthupi, i ke pergjigjet siper por si duket nuk ke vene syzet, ta thashe qe per gjuhen standarte, ti je me lart, e sa per petandizmat une nuk i ndjek dot, ti vazhdo ndiqi nuk te pengon njeri.


#130

U diskutuan shume versione i nderuar, por ne çdo variant ngelej shqetesimi se ç’mund te ndodhte pas kesaj apo asaj. Ti e di se si i diskutojne kendej Brado, -se ke te besh me ta çdo dite- gati-gati si ne menyre pasive, si ne forme pyetjesh, thjesht per te marre/krrejtur/kregen nje rezultante te kenaqeshme, nje pergjigje sa me te sakte.
Une do te preferoja qe 4-vjeçari i ardhshem te kalonte pa eksese, dhe ne zgjedhjet e tjera, njeri nga te dy, ti kalonte direkt drejtesise, them 4 -vjeçari e jo 5-vjeçari, dhe ti e kupton se kujt i mbaron mandati pas 4 vjetesh.


#131

I nderuar Pjer , nese do egzistonte mundesia qe kete leter ta lexonte presidenti yt i dashur , te sugjeroj te korrigjosh mbiemrin pasi e ka Meta jo Metaj. Pastaj lodhesh kot me Liken , i ka Mona freret ne dore tani , lepiju edhe asaj se ajo me penallti eshte pale te ben keshilltar te ceshtjeve te medha trans-oqeanike.


#132

#133

Kete lapsus i dashur, jo-po Meta e jo-po Metaj, e lashe vete keshtu, jo vetem se mediat e kishin prekur kete problem para 1 muaj, por se keshtu isha i bindur se shume komentues do kapeshin vetem tek ky fakt, gje qe do shtonte artificialisht numrin e komenteve, dhe keta ishin armata qe nuk kishin per te thene noi gje serioze per letren, nderkoh qe une pres noi komentues qe e kupton se ku rrahin kembanat.
Sa per ate qe frenat ika Monika, mundet, por ne arenen kendej ajo eshte thjesht nje kryetare partie. Seç luajne nen tavoline ata, kendej nuk i thojne hapur, dhe nuk guxojne ta diskutojne me te tjere te huaj.


#134

Po vetem ai lapsus ia vlen te diskutohet te tjerat jane furce inferiore ndaj nje nder krimineleve me te medhenje te Shqiperise qe ti ia larteson figuren me deshiren tende te pashoq per tu ndjere i rendesishem , por ne fund ke thene ndoshta me shume se cdo gje ne leter , je thjeshte nje emigrant , Pjeri.


#135

Nigjo i nderuar, ti e sheh figuren e tij, nga brenda, ndryshe nga çe shoh une jashte, dhe krejt ndryshe nga çe shohin grupet e punes se EU. Pra jane tre fush-pamje, dhe nuk e di a me kupton. Une apo te tjeret , nuk mund ta shohim ate siç e sheh ti. Ti ne kete moment, do te doje ndoshta ta arrestoje, ta rrihje, pa i ditur konsekuencat dhe impaktet negative qe mund te sillte kjo gje.
Ti thua eshte krimineli me i madh i Shqiperise, e keshtu mendojne plot aty, por kur vjen puna tek oficielja, teknokratet ketu duan vendimet nga gjykata, a ka noi vendim qe e verteton se ai eshte kriminel dhe hajdut. Apo se e thote PS, PD, etjer parti e njerez.
Tani per tani ai eshte President. As une nuk doja, por ja qe e bene. Dhe jam i detyruar ta respektoj fuksionin e Presidentit.


#136

Po ai brenda po livadhis o i ndricuar , s’po te qeveris as ty e as “grupet e punes” ne EU.

Ti qe je kaq i informuar mbi politikat e brendshme e te jashtme duhet ta dish qe ne Shqiperi me shume pushtet ka ambasadori i SHBA dhe i perfaqesuesi i BE sesa presidenti yt i dashur , qe do firmose letra , e do vare medalje


#137

Kjo dihet i dashur, sa kur bie llafi per relatat ambasador- Pallosh, iu them si me shaka se ky i joni heq breket, sa here ata flasin, sa here ambasadorit i ngrifet :grin:


#138

kush ka mundesi t’ua çoje gazetave shqiptare, ka nje te qerasur kur te vij aty


#139

cfare fjalori, sa turp!
s’ka faj shkaba qe skandalizohet. Kur kete fjalor e perdor edhe nje ish kandidat BQ


#140

Mos u merzit Bredharako, se ti e di mire qe dikur une kam qene me Palloshin, mendoja se do ishte nje burre shteti, gjithmon e vlersoja, mirpo ai ka zhgenjyer nje popull mbare, Gjith keto gricjet qe juve ketu beni, m’vjen keq por nuk e ndihmojne ate dhe politiken e tij, perkundrazi bejne te kunderten dhe e shtojne urrejtjen ndaj tij. Ju vazhdoni, se keshtu shpejtoni edhe vendimin medysh te grupeve te punes.


#141

kur u hap konkursi per BQ une nuk hodha kanditature, dhe e kemi diskutuar ketu, pse.


#142

ky eshte versioni juaj, i nderuar.
Qarkullon dhe nje version tjeter te cilin une nuk e kam verifikuar personalisht, sipas te cilit ekziston nje dokument, me nr. protokolli ne min. e ekonomise ku ju keni bere lutje zyrtare per te drejtuar BQ


#143

une kam dhene shume ide per ekonomine, por jo se kam bo kerkese zyrtare per kandidat te BQ. Dikur i kam kerkuar Nanos nje post te rendesishem, (per reformimin e shtetit shqiptar), por me vone u pendova qe ia kerkova nje gje pozitive per shtetin shqiptar,kur ai vete ishte negativ dhe jo aq patriot.


#144

nuk di me shume. Me eshte thene qe emri juaj ishte hasur ne ca shkresa te vjetra, kryesisht kerkesa per punesim dhe CV qe ishin konsideruar te paplota e me boshlleqe. Une keto qe di i kam nga burime te sigurta. @Vlonjat nuk ka folur asnjehere kot deri tani


#145

m’vjen keq por cv nuk kam derguar, edhe kerkesen tjeter per te drejtuar bursen shqiptare, e kam kerkuar nepermjet Leter-analizes qe iu kam derguar, per ekonomine shqiptare, etj, dhe i ke tek VQ .