Leter Presidentit Ilir Metaj


#146

Kur qenke i “detyruar” te respektosh funksionin e presidentit, perse nuk qenke i detyruar te respektosh edhe funksionin e kryeministrit , por per ate, palloshin ti thua:
"Kjo gje lidhej, edhe me paqundrishmerine psiqike, mosekuilibrimin mendor e mosseriozitetin qe kish kryeministri shqiptar, i cili per çudi kish marre edhe flamurin e realizimit te te gjitha reformave, duke e bere ate nje Don Kishot te koheve moderne."

Minimalisht je nje hipokrit Pier. :frowning:


#147

Ore militant qorr, edhe atij i kam shkruar, por ai (palloshi) po ben akrobacina politike qe po le pa mend edhe keta kendej, jo me juve aty brenda, dhe brenda, kush ka sy ne balle po e sheh se ai po ben sfilate, fasada, dhe jane gjithe ato artikuj kundra tij, ndersa ti zotrote, po kercen si gjel n’maj plehut per dy rreshta te verteta qe une them per te. Po ti si duket nuk ke sy ne balle, je verburar krejtesisht, ose nga inati i tepert qe ke ndaj Ilir Metes, te eshte erresuar llogjika fare.
Yyy edepsez, qe je gati te djegesh Shqiperine (jorganin) per nje kapriço (plesht)


#148

Shih seç shkruan nje komentues, ndermjet shume te tjerve qe e kritikojne punen e qeverise;

"… Jam kurioz te dij nese vetem populli i lexon keto lajme per 1% ( 29,000 mije veta) te popullsise shqiptare qe kerkojne azil apo dhe vete politikanet shqiptare.

Me hapet barku kur shikoj Edi Ramen me shoke tek krenoset te na tregoje se c’fare progresi ka bere shqiperia nen udheheqjen e partise se tij kur e tere popullata shqiptare eshte gati te kerkoje azil ne Evrope e gjetke.

Eshte e trishtueshme te lexosh lajmet ne faqet prestigjioze ne bote ku akoma ne vitin 2017 shqiperia krahasohet me Sirine , Afganistanin e Eretrian qe jane ne gjendje lufte.

Sipas artikullit me poshte ,ne 2016 , me teper se 500 minorene shqiptare jane derguar ne France nga prinderit e tyre per nje jete me te mire duke mos marre parasysh faktin qe nje numer i madh i tyre behen pjese e trafikimit.

Per me teper lexoni linkun me poshte ;

http://www.france24.com/en/20170814-...asylum-seekers


… "


#149

Tani Pjerin edhe ti militant je …por je militant i interesave te tua personale. Une thom qe duhet ti kthehesh shkolles e te marresh ca klasa ne pulitike se nuk kupton qe Palloshi eshte i zgjedhuri absolut i Shqiptareve mbas ketyre zgjedhjeve kurse Kaptinmodhi eshte i zgjedhuri i Palloshit
Ngado ta kthesh ti nuku merre vesh nga pulitika e prandaj Shqiptaret e kane zgjedhur ate KM dhe ty te kane zgjedhur emigrant ne Anvers qe kur kthehesh ne vatan nga magazina e veres ben inventarizimin e Qofteve. Ndoshta I Mothi mund te nderhyje e ta sqaroje me gjate ku gabon zoteria jote…


#150

Une nuk kercej si gjel Pier, thjesht komentoj dhe analizoj ato qe ti thua. Nese ti mendon ashtu sic edhe shkruan atehere je hipokrit, do apo nuk do; eshte e zeza mbi te bardhe qe e verteton. Cfare kisha ti thashe sepse jam korekt, te pakten me vehten time dhe qe neser te mos me ngelet pishman.


#151

aha, mision i pamundur i dashur. ska met asnji koqe nalbanie, kan emigrue tgjith


#152

edhe na ketu kemi oqet tona


#153

Ore i çekuilibruar, ma verteto, ma argumento, ku jam hipokrit. Ter shqiptaret qe me njohin, ter te huajt ketu qe me njohin, ter belgjit ketu qe me njohin, nuk me kane cilesuar kurre keshtu, perkundrazi, me thone qe je shume i drejte, naiv, i dashur, etj.
Eshte tjeter etiketimi dhe tjeter argumentimi. Ne ke mend dhe arsye, mi sill ketu argumentet.


#154

Manjola, te kuptoj, ti i sheh krejt ndryshe gjerat nga ne ketu, ti je si ata tek filmi me Zhalvalzhanin te te Mjeret (Victor Hygo), apo si ata tek filmat amerikane, ata qe presin noi cope buke, k…, p… , qe veshtrojne me ato syte si grabiqare ku tu dali noi gjo, dhe ku çdo komoditet iu duket e paarriteshme.
Ti nuk mund te arrisesh kurre te ndjesh e te mendosh si ne qe i kemi punet ne rregull, qe te vetmin proekupim kemi vetem Shqiperine. Ti ke halle te tjera, prandaj dhe ne te dukemi si budallenj. Keshtu si ty mendoja dhe une dikur kur isha ne Shqiperi dikur.


#155

Une o Pier ty nuk te njoh nga afer, por vetem elektronikisht, pra nga ato qe shkruan. Dhe ate paragraf me siper e ke shkruar ti. Dhe une pyes pse sillesh me 2 fytyra, pra nga njera ane na paske respekt per presidentin si post dhe nuk paske respekt per kryeministrin po prape si post? Kaq me mjafton per te vertetuar tezen time dhe noten e mire se nuk kam kohe te tepert te merrem me ty. I lodhe te gjithe anetaret duke te te kritikuar, te pakten te mesosh nga kritikat, por qenkerke edhe dru i shtremet, pra kokefort.


#156

E kam kete te shkrete; kokfortesine, ma kane ve re edhe belgjit, sa me kane ngjitur nofken; albanez kokforti. Por tani ta leme veten time, dhe te mirremi me temen. Ti thua;
" … Kur qenke i “detyruar” te respektosh funksionin e presidentit, perse nuk qenke i detyruar te respektosh edhe funksionin e kryeministrit , por per ate, palloshin ti thua:…“
Lind pyetja ; ku e sheh ti se une nuk e kam respektuar kryeministrin. Pse une i shkruajta Presidentit. Se ne fillim kete nxorre si pretekst, se; Si une i shkruaj nje krimineli dhe hajduti. Ketu, te gjithe e pane se shtysa jote ishte komplet egoiste dhe me tifo.
Tani me permend percaktimet qe une kam permendur per Palloshin;
” … Kjo gje lidhej, edhe me paqundrishmerine psiqike, mosekuilibrimin mendor e mosseriozitetin qe kish kryeministri shqiptar, i cili per çudi kish marre edhe flamurin e realizimit te te gjitha reformave, duke e bere ate nje Don Kishot te koheve moderne…"
Po kete gje o miop, e thone te gjithe, une thjesht citoj te tjeret aty ne Shqiperi. Biles e kam parim, qe çfar thone tjeret, ta verifikoj, jo ta marr kallpe, dhe rezulton se ai, eshte vertete ashtu.
E qe te mesosh me shume o krriç mbi shtetin, megjithse nuk kam punuar noi her ne shtet e qeveri, veç ç’kam pare kendej ne perendim, figura e Presidentit apo Mbretit, pavarsisht se kush eshte, duhet respektuar, perndryshe fillon çarja dhe anarshia. Edhe ti po te ishe tani ose neserdej President, une do te shkruaja e do te respektoja thjesht per fuksionin/detyren, edhe sikur te ishe kundershtari im politik.
Sa per dijeni, une u kam shkruar shumices se presidenteve ne Shqiperi.


#157

mos vdeksh kurre Pjer! :joy:

a ke marre ndonjehere pergjigje?


#158

Presidentet shkojne e vijne , Pjeri qendron stoik me penen ne dore , gati t’iu shkruaje :rofl:


#159

Pra kryeministri perpara presidentit eshte si fije kashte sipas teje? Po a e di ti se sipas kushtetutes se Shqiperise Kryeministri eshte i plotefuqishem, ndersa presidenti ka vetem celsat e kashtes perfshi dekorimet dhe nenshtetesine? Tani, vetem se presidenti ka ne kopetencen e vet vetem kete te fundit, pra dhenjen e nenshtetesise, dhe meqe kjo te intereson ty po na e nxjerr presidentin ne vendin e pare. Je edhe interesaxhi, pervecse hipokrit/i shtirur. E shikon qe sa me shume flet aq me shume i nxjerr te palarat vehtes.


#160

Edhe kam marre e dashur, i ke tek VQ :grin:


#161

Ore po ti qenke me kokshkrete se mua, po kush e tha se eshte fije kashte. Eshte e vertete se kryeministri, tani ka me shume kompentenca, por ne hierarkine zyrtare, si numri 1 njihej e njihet Presidenti ose Mbreti, pastaj vjen (nr;2) kryetari i Parlamentit, e me pas (nr;3) vjen kryeministri. Pyet ku te duash, dhe mos harro te vish prap ketu, te tregosh me egersi dashurine per Palloshin.


#162

ok, ja sa ta hap kopjen elektronike te VQ qe njeri prej anetareve te peshkut nga Kanadaja a nga Amerika e Veriut pati miresine qe ta skanonte dhe te na e vinte ne dispozicion neve qe nuk po e gjejme dot neper librari.

megjithate dhe ti vete mund te na sjellesh ndonje pasazh nga keto leterkembime.


#163

square, por ti mund ta gjesh ne librarite kur te shkosh atje, kur do shkosh.


#164

s’ka gje se tani e kam ne kopje elektronike te gjithe VQ-ne.


#165

Po ka ca gabime ortografike (pune germash) qe mund ta nxjerrin kuptin e fjalise jo sipas origjinalit, keshtu qe tek libri (fizik) qe do blesh 500 leke ose 3,5 euro , ke dhe fleten me korrigjimet.