Llosa, miku i shqiptarëve: Populli që nuk lexon, manipulohet lehtë

Njeriu me traste nuk shet Biseda ne katedrale.

Me duket se ka ardhur edhe ne cerrik ky tipi me trasten me Libra, por sma zuri gje syri llosen .

:smiley:
kush “lexon pare” qendron me lart se ai qe “lexon libra”.

“pohojne me gojen e tyre”:

Nuk na tha ndonjeri qe njef mire Llosen: per çfare arsye eshte LLosa mik i shqiptareve? Ka ndonje arsye konkrete, apo keshtu kot per sport, sa per te qene me nje skuader me pa neshje, me bo tifo.

Gjate luftes ne Kosove 99, ka qene ze i shquar ne perkrahje te shqiptareve.

Ne ditet me te veshtira kjo.

“Disa burra të matur që na paskan fort nderim për të drejtën ndërkombëtare, për të cilën ndërhyrja aleate në Jugosllavi na qenkërka një monstruozitet juridik sepse, sipas tyre, meqë Kosova qenka pjesë integrale e atij vendi dhe problemet e kosovarëve çështje e politikës së brendshme, bashkësia ndërkobëtare duke na sulmuar një komb sovran, ka vënë në pikëpyetje gjithë rendin juridik ndërkombëtar. Sipas këtij kriteri i bie që në emër të një sovraniteti abstrakt, Millosheviçit i duhet lënë dorë e lirë që me zjarr e hekur dhe shpërngulje të dhunshme ta pastrojë Kosovën prej dy milion kosoarëve meqë i prishin planet: gjë që, meqë ra fjala, kish nisur ta bënte para se të fillonin sulmet e NATO-s, me të njëjtin zell e bindje që Hitleri spastroi Europën nga Hebrenjtë.”

*Një Luftë e Vonuar – Shkrim i publikuar në vitin 1999

NATO-ja nuk lipset qortuar për ndërhyrjen në Jugosllavi, por për faktin që këtë ndërhyrje duhej ta kish kryer këtu e dhjetë vjet të shkuara, si dhe për gabimin e bërë duke shpallur se përjashtonte çdo ndërhyrje tokësore.
Të gjita këto i ndezën dritën e gjelbër diktaturës së Beogradit për të vënë në jetë planin për spastrimin etnik në Kosovë, një prej krimeve më të lemerishme kundër njerëzimit që janë kryer përgjatë këtij shekulli, i krahasueshëm për nga natyra, edhe pse jo nga numri, me Holokaustin e hebrenjve të realizuar nga Hitleri, ose me deportimin e popujve prej Stalinit, i cili ishte i vendosur në synimin e vet për të rusifikuar Bashkimin Sovjetik. Siç ka shkruar Alain Finkielkrahut, lufta në Kosovë ka nisur më 1989.

e morra vesh poziten e tij, tani po rikujtoj diskutimin nderkombetar rreth legjimitetit te nderhyrjes ne Kosove.
Mund te kishe bere thjesht linkimin e artikullit, nuk eshte se impresionohem per te vlersu personin nese ka qene apo jo mik i shqiptareve. Nuk eshte ky kriteri per vleren e personit. Shqiperia ka pas shume miq ne histori, yha sa shume, e disa prej tyre jane kthyer armiq me ndryshimin e motit.

Eshte trash lekura dmth, e tani ja mundoj te perdor kritere per vlersime dhe vlera qe nuk varen nga metereologjia.

Plus qe kane ndryshuar kohet ne menyre te akseleruar, nderkohe kane ndodh ndryshime esenciale, megjithse pak te vena re nga opinioni publik, dmth ka arsye te forta per te perdor kriteret e vlersimit qe permenda me siper.

Shqiperia po.
Ketu behet fjale per Kosoven.

e kisha fjalen se ne politike ne pergjithsi, per çdo vend qofte perfshire edhe Kosoven, miqesia eshte e lidhur me konjukturen e momentit, motin metereologjik.
Nuk eshte me koha te jete keshtu, dinozauret kane marre fund, e kane destinin te shenuar, tjeter pune qe kjo nuk eshte e dukeshme ne publikun e gjere.

Pastaj çfare eshte e me rendesishme (edhe per faktin qe tema eshte per Llosen, jo çfar ka bere Llosa per Kosoven), vete titulli shkrimit (shprehje e cituar e Lloses) eshte nje gafe e tmerrshme. Perse “populli qe nuk lexon, manipulohet lehte”? Vete proçesi i leximit eshte proçes manipulimi per mesataren e njerzve, dmth lavazh trush per popullin, ne kuptimin negativ ose pozitiv te fjales (sepse trute e njerzve dihet qe jane plot me mut qe ne Zanafille). Mesatarja e njerzve kur lexon Llosen ose de Sade ose Marksin ose Fukujamen merr nga trute e tyre meqe jane tru gjeniale. Parimi i eneve komunikuese vlen edhe ne kete rast.

Pra, nese nje gjenial mundohet t’i jape popullit trute e gomarit, i bi te jete e kunderta, perkundrazi : “nje popull qe nuk lexon, nuk lejon te manipulohet lehte”. Gjithnje nese Llosa e ka fjalen per leximin e librave, jo te gazetave dhe fejsbukut. Apo e ka fjalen vetem per leximin e veprave te tij dhe kujt i bie tallamazit si ai?

Perfundimisht problemi kryesor nuk eshte lexon apo nuk lexon populli, problemi eshte se çfar shkruan intelektuali i shquar: kake, apo gje e mire per te ngrene? Na i ndyn trute me teper se sa i kemi te ndyra, apo na i pastron me sapun e lavatriçe?

1 Like

une nuk shes, une dhuroj, biblotekat nuk te paguajne, sikunder dhe librarite.

1 Like

xhatani, mos u merzit, se plaku do te dhuroj dy librat e fundit;


1 Like

Pjer, populli shqiptar qe te mos manipulohet lehte, nuk lexon libra. Nuk lexon Llosen qe eshte mik i shqiptareve, jo te lexoje ty qe s’je as mik i kosovarve.

Pjer Vella imi dhe I krejt popullit shqiptar kudo Ku Jane. Sinqerisht dhuratat qe do me besh me librat tuaj me bejne te ndjehem mire. Sepse kete periudhe askush nuk te jep njw cingare duhan , e Jo me Libra mbushur me dije. Gjithsesi te falenderoj pa mase . Shpresojme qe te gjejme nje menyre gjeniale qe ato te mberrijne ne dockat e Mia te zbehta , te holla , dhe te deformua nga tranzicuoni hermetik I kohes. Pafundesisht faleminderit pjer…

shprehja e vitit :smiley:

Oh cfare komplimenti po me lexojne syte ? Pale pale , meqenese konsiderohet si shprehja e vitit , rrezik tme japin dhe 1000 USD , cmim I njejte me ate qe u japin artisteve ne fundvit si psh " dritan Hoxha " . Ja pra me ne fund erdhi dhe dita ime , packa se me vonese , por erdhi gjithsesi. Dhe u deshte ti vllai yne pjer , qe te paste e gjithe shqiperia e madhe , e vjeter si pjeper , dhe e forte , tamam si themelet e piramides se keopsit. Rrofshin ditet tona te mbrujtura nga endrrat me sy dielli. Rrofsh pjer , me gjithe zemer ta uroj.

Pjer, te tregoj edhe une “pamjen e vitit”, te cilen e pashe sot.

Ishim nje grup kolegesh ne nje ndermarje se ashtu ishte nji pune. I rame ziles, na doli njoni lakuriq me breke banje qe na hapi porten. Qe t’i bi shkurt ky tipi qe ne e kujtum per ndonje lafarak çfardo na shoqeroi ne repart e llafe muhabet mbas nje gjysem ore na tha se ishte pronari i ndermarrjes.

Ty e shumekujt mund t’i duket vetem qesharake, por eshte edhe tragjike. Nuk ka shenje me te qarte (Vizion te Qarte) se ne çfare grade degradimi kemi mberritur. Me e bukura eshte se asnjeri nuk i bie ne te se çfar perfaqson figura e afaristit, ose ben sikur, sepse po ta kuptosh nuk e do veten, kot qe rron. Kur i thashe nje kolegu se ky eshte kulmi i skandalit, me teper nuk mund te ndodhe gje tjeter (perveç qe te heqe breket e te bredhe ne ndermarrje te vet me pallosh jasht), qe edhe nje peshkop qe spostohet ne kishe lakuriq me breke eshte me pak skandal, kolegu mu pergjigj:

-Eshte ndermarrje e vogel. … Pastaj ben shume vape.

1 Like

koment tu lexu ne jutub per nje artist t’modh:

Non bisogna mai conoscere la vita privata dei grandi, il più delle volte si resta delusi!

Nga fuks je transormu ne axhent equitalia?

Nuk jam trasformu, fuks jam akoma nese punoj ne equitalia. Dhe asnjeri nuk transformohet ne thelb, te njejten gje ben gjithe jeten, çfardo te besh e ngado te shkosh. Ja ti psh, ke shku ne Amerike me siguri ben nje pune qe ka lidhje me kalamojte shkalles pallatit tu bo muhabet. Njesoj per çdonjerin ne Peshk, e pertej Peshkut.

1 Like