Macron mund thellësisht Le Pen në Francë

Nji vit i keq per grate:(
Mirkto po as ne Shqipnien progresiste nuk u bo naj Presidente

2 Likes

:smile: :smile:

I bleu Edvin Kristaqi me paret e hashashit!

2 Likes

Lajmi i madh sonte: 34,1 % kane votuar per fashizmin.

Europa nuk eksiston. Eshte iluzion, dhe si e tille duhet te ik per lesh. Franca eshte pune tjeter.

Telefonata nga italia ne gjermani kushton, cmim internacional

jeni bo loqe fare te gjithe me kto emertime fashist dhe komunist!

Me perkufizim kush perdor fjalen fashist dhe komunist jasht nje kontesti te caktuar kohor qe ka te beje me te kaluaren eshte loqe nga trute pa asnje diskutim, edhe sikur te jete çmim Nobel.

Te vetmit fashiste dhe komuniste mbeturina si plehra te historise, jane keta lloj persona loqe qe mundohin t’i japin jete artificialisht çfare ka ngordhur nje here e pergjithmone,

Jeni loqe fare, as fjale te reja nuk gjeni dot per te percaktuar te keqen qe ndryshon forme ne histori!

1 Like

Fashistja se shpejti do shkoje në burg (ose minimalja, do haje 10 vjet heqje të drejte për tu zgjedhur). Ti e degjove tek tha se do krijoje nje parti të re (në të cilën, kokoshet partiakë do hane koken e njeri-tjetrit).
Fakti qe 34% votojne për të, nuk do të thote se 34% e francezeve janë fashiste. Kryesorja eshte se ajo nuk arriti të ‘banalizohej’ e te fitonte mbi 40%. Të gjithe keto, veçse në planin politicien, pjese e te cilit eshte dhe antifashizmi (si kusht sine quo non i nje politike demokratike, borgjeze në rastin me të keq, popullore në rastin me të mirë)

Ende shpejt për përfundime të mëdha:

 • ajo çka dihet është se Presidenti i ardhshëm (2017-2022) quhet Macron.
 • ajo çka s’dihet është vota e bardhë dhe nul. sa përqind ?

Ja edhe llogaritë më të thjeshta

 • të rregjistruar në listat elektorale : 47,5 milion.
 • votues : 77,7% pra 37 milion votues.
 • Macron merr 65,5% - pra 24,2 milion
 • Le Pen merr 34,5% - pra 12,8 milion.
  Veçse nuk dimë ende se sa është vota e bardhë. Le të imagjinojmë për një çast se ajo është 30% - (supozim i thjeshtë).
  Po qe se kjo shifër është e vërtetë - nga nga 37 milion votues, vetëm 26 milion janë shprehur për kandidatët tanë.
  Kështu Macron ka mbledhur vetëm 17 milion dhe Le Pen vetëm 9 milion.

Përfundimi 1: e djathta ekstreme u shmang nga pushteti presidencial.
Përfundimi 2: E ardhmja e Evropës së bashkuar duket e sigurtë - për momentin ( nuk do të jetë Franca që do ta bëjë copash…)

Problemi 1: Lidhur me legjitimitetin: Macron i bie të jetë është zgjedhur vetëm me 35,8% të votuesve.
Problemi 2: grumbullimi i votave rreth Macron ishte konjuktural - kryesisht, të bëhemi gardh kundër Le Pen. Sa ja në partizanët e vërtetë të Macron? Pikpyetje e madhe…që do të marrë pE¨rgjigje pas një muaji, me zgjedhjet parlamentare.
Problemi 3: Kështu, pas një muaji zhvillohen zgjedhjet legjislative që do të përcaktojnë përbërjen e Asamblesë Kombëtare. Kush fiton shumicën qoftë edhe relative, me aleancat e mundshme do të përcaktojë edhe Kryeministrin. Me kë do të qeverrisë Presidenti Macron? Pikpyetje e madhe tjetër.

Kerkon ta sjelle me ne qender FN-ene por s’di sa do i ece para se te zhgenjehen mbeshtetesit e saj.

As une nuk mendoj qe 34,1 % jane te tille, sepse shumica e njerezve ka harruar ose nuk ka njohur se cfare eshte fashizmi. E permenda sepse programi i saj ka qene ne thelb fashist. Nuk eshte ashtu?

1 Like

o komunist qe shkru libra me t’pallume, demokracia si fenomen historik ka ekzistuar para fashizmit, fashizmi lindi prej deshtimit te demokracise, eshte fenomen me i vone se demokracia.

e kam fjalen si emertim, neqoftese t’i mendon se fashizmi eshte nje ide platonike qe ekziston jasht kohes dhe hapsires, atehere eshte gje tjeter. Por po te jete keshtu, ju komunistet i rruani sumen me vota elektorale dhe topa e raketa e bomba atomike.

sa doli perqindja e votimeve ne Kavaje?

Plotesisht dakort.

Njeri veshur me tanga mbante dy trendafila te kuq ne dore dhe nje ne goje, kavajes kryq e terthor.

s’ka rendesi, ka rendesi qe e kujton Stalker qe ka qene partizan ne malet e Kurveleshit (ke kurva qe e ka me lesh), zhardina qe ka lexu per fashizmin tek metoda Mozhe dhe Funes el memorioso i Borgesit!

Clidhje ka Le Pen me Bashen?

1 Like

Ka të beje me frymen - do thosh babai i Bashes