Masaker ne Gaza

Mos harro qe korenti po flet me konfidence per detaje te nje plani qe nuk ekziston ende.

Republican governors back Trump’s nomination for Nobel peace prize

Seven governors write letter to Nobel committee praising Trump for ‘transformative efforts to bring peace to the Korean peninsula’

pas Kores besoj do e kete radhen Palestina

Washington Post-i, pavaresisht titullit, sikur nuk e ben kaq te thjeshte punen.

https://www.washingtonpost.com/world/toll-for-gaza-protests-rises-to-59-as-baby-dies-from-tear-gas-with-more-protests-expected/2018/05/15/ee4156f8-57c6-11e8-9889-07bcc1327f4b_story.html?noredirect=on&utm_term=.2fb5c9e2fbc6

Patjeter Kapo .kumandari njeh vetem suksese diplomatike
https://www.yahoo.com/news/skorea-news-agency-nkorea-threatens-192035374.html

Si t’ja bejme se Koreja po nderron mendjen. E lane pa Nobel me duket :slightly_frowning_face:

@gjembi plani eshte bere nga Jared Kushner me princin e kurores se Arabise Saudite,ne takimin qe paten mes tyre qe zgjati deri në 4 te mengjesit.
Dojçe Vele e kishte artikullin para nja nje muaji.
Palestinezeve do tju ofrohet shteti me kryeqytet nje qytet të vogel afer Jeruzalemit,nuk ja kujtoj emrin.
Plani ka mbeshtetjen e gjithe vendeve arabe…dmth Egjiptit,Jordanise,Arabise Saudite,Kuvajtit,Katarit etj.

@Yeriho palestinezeve ju eshte ofruar gjithmone nje plan paqeje dhe gjithmone e kane refuzuar…kujtoj Clintonin qe punoi shume per te bere nje pajtim vetem qe te refuzohej ne minuten e fundit nga Arafat…Roadmap for Peace të Bushit etj.

Hamasi as qe ka ndermend te bisedoje per paqe…zakonisht ne keto raste me I dobeti duhet të marre oferten dhe te prese rastin sa te forcohet,kur rrethanat te jene me te favorable,ndryshe oferta tjeter do te jete me e keqe…sic ka qene.
Krahaso oferten e 1948-es me kete të sotme dhe shiko sa kane humbur palestinezeve me oferten e tanishme dhe pastaj eja dhe na trego se kush ka te drejte.

@gjembi @Alba2265 nese KV do te refuzoje te takohet me Presidentin amerikan,takim qe vete e kerkoi,besoj se duhet ta dije qe do te perballet me sanksionet me te forta qe ka pare ndonjehere dhe kur te ulet prape,do te ulet jo me presidentin as me Mike Pompeon por me ndonj zv ndihmes sekratar shteti…

Sa per Cmimin Nobel besoj se te gjithe e dime qe edhe sikur Trump te denuklearizoje gadishullin korean,edhe sikur te binde palestinezet dhe israelitet ne nenshkruajne paqen,edhe sikur te nenshkruajne nje marreveshje me Iranin me te mire se të Obames,komisioni ska per ti dhene cmimin Nobel.

Le qe reputacioni i atij cmimi ka ikur per lesh, qe kur e mori Obama pa bere asgje.

Si e kemi thene me pare Lindja e mesme eshte pune shume e ngaterruar .kemi perplasje te interesave te fuqive te medha te perziera me intrigat lokale te arabeve .e shumta qe palestinezet do perfitojne do te jete dy shtetesia qe do te thote se pas 70 vjet lufte do perfundojne atje ku ishin ne 1948 .sa per record demarkimi i kufijve qe bene OKB ishte i padrejte .cifutet qe perbenin 5% te popullsise morren 50% te territorit .

Kazani i çorbes se Lindjes se Mesme ka me shekuj që po zjen dhe si perfundim asnje nga te dyja palet nuk mund ta gelltise dot. Ne anën tjetër të gjithë politikanët perëndimore janë përpjekur të luajnë “masterchefin” duke injoruar faktet kulturore dhe historike në terren. U desh nje nallban si Trup i cili nuk merr vesh nga kuzhina e rafinuar ë politikes metropolitane, të vinte në pah se shpeshherë për problemet me komplekse zgjidhjet jane tepër te thjeshta. Shpresat për paqe në atë rajon janë minimale sepse për të dyja palët është çështje mbijetese. Trump nuk bëri gje tjeter vecse theksoi një fakt të cilin politikanët perëndimore i ishin shmangur si puna e strucit me kokën nën rërë : Izraeli është në pozicionin me te favorshëm se cdo shtet tjetër në rajon, ushtarakisht, kulturalisht, politikisht duke i dhënë të gjitha kartat e favorshme be dore. Për Palestinezët është vetëm një rrugë, real-politika: pranimi i këtij realiteti dhe ekzistencës së shtetit Izraelit dhe ulja në tavolinë me palën tjeter(gje qe ë shoh të vështirë) Ndërkohë që është ironike faktu se të dyja palëve ju intereson konflikti dhe "vazhdimësia e armikut të palës tjeter"si një menyre për te fshehur problemet e tyre sociale.

Ti si rast i vecante i grupit te te barastundurve duhet ta dish se padrejtesite kane nisur me pare se 1948-a dhe jane bere ne kurriz te cifuteve dhe ne bark te arabeve. Per te shtuar pastaj qe kjo 50 % e 5 % te cifuteve mban edhe cifutet nga ane e anes, perfshi edhe ata qe perzune arabet, duke u marre prona e pasuri. Dhe po te nisesh nga ana ekonomike, se jeta eshte llogari Olimbi, dine ta perdorin ate pak cope toke e ato pothuajse aspak burime shume me mire se arabet.

Politikanet e tjere e mçefin koken ne rere si te strucit se nuk ju ka mbetur gje tjeter per te bere, i kane provuar te gjitha per me teper se gjysem shekulli, pa rezultat. E me metoda politike nuk mund te behet gje tjeter, sepse konflikti i Lindjes se Mesme, nuk eshte vetem politik, eshte edhe fetar.

Dhe duke qene edhe fetar, eshte me i gjere se politika e dy shteteve koqepordhe dhe e krahines se Lindjes se Mesme. Edhe kjo nje krahine koqepordhe, krahasur me permasat e konfliktit qe eshte pothuajse planetar, sepse pothuajshe planetar dhe perhapja e Islamit qe ka si koncept kryesor vllazerine (per kete arsye shkruan edhe Armiri yne). Dmth, pavarsisht nga luhatjet dhe politikat e dites, myslimanet e tere botes simpatizojne palestinezet, pershire ketu edhe myslimanet e naftes, te cileve per interes Amerika, e kujtdoqofte: Obame apo Trump, i lepin sumen. Pra puna eshte shum e ngaterruar, gjarpri qe kafshon koken e vet, arketip i lashte. Trump eshte komplet apsajt, edhe pse levizjet e tij jane fatale.

Me fjale te tjera, neqoftese tere politikanet kane futur koken ne rere, Tump nuk e ka fut se nuk ka koke fare, eshte testadikaco, dmth ka futur kacon ne rere.

Demografia po luan kunder interesave te cifuteve. Pjesa e tyre me madhe sekulare nuk ben shume femije (ndryshe nga palestinezet dhe arabet e tjere perreth), nje pjese e te rinjve shkon dhe emigron jashte. Po keta jane te domosdoshem per ushtrine izraelite e cila duhet te kete mjaftueshem pasardhes per te mbrojtur vendin. Ultra-ortodokset, qe bejne shume femije dhe jane 10% e popullsise, e kane te ndaluar ne religjionin e tyre qe te sherbejne ne ushtri. Gjithmone organizojne protesta sa here qe Netanjahu kerkon ti therrase ne sherbim ushtarak. Per me teper qe ata e mohojne shtetin laik hebre. Po edhe diaspora sekulare e cifuteve ne Europe dhe Amerike ka nje demografi shume te ulet, gati drejt zeros dhe nuk do mjaftoje per te mbushur rradhet e ushtrise. Me islamizimin e Europes dhe tkurrjen e shtreses se mesme amerikane (jo vetem nga kriza ekonomike po edhe per shkak te demografise), taksat e te ciles shkojne per keto luftra ne emer te Izraelit, do bejne te veten: me pak mbeshtetje ideologjike, ekonomike e ushtarake per Izraelin.

Nuk behet fjale vetem per nje burg te hapur me emrin Gaza ku disa arabe “debila” nuk dine te menaxhojne jeten. Behet fjale per masa nga me sinistret diskriminuese qe u behet atyre perdite, perfshi vjedhjen e burimeve me uje te pijshem, qe jane te dobishme per arat e te mbjellat e arabeve; sperkatja qellimisht me helm ndaj te mbjellave, poshterimet nga me te ndryshmet qe u behen neper Checkpoint-e, hedhja e granatavete te dores kur femijet palestineze luajne me top, peshtyrje per shkak te shamise ne koke (edhe prifterinjte e Kishes Orthodoxe pohojne se peshtyhen nga femijet e Haredim cifut) etj. Youtube eshte plot me keto video. Uri Avnery dhe Uri Shneider jane gazetare izraelite, qe bejne reportazhe per keto padrejtesi qe ndodhin ne vendin e tyre.

1 Like

here pas here ti ben komente te mire, aq sa mu me vjen zor nga vetja qe here pas here detyrohem te tregoj vendin si maço (si e krishtere femen qe je :stuck_out_tongue:)

E njejta gje vlen edhe per ju “te krishteret e bardhe”. Do t’i keni aleate aletet e arabeve tani kunder cifuteve, por pasi te mbarojne pune me ta, do t’ju kthehen juve. Le qe kujt t’i kthehesh, sic e ka vene re edhe i Mothi me ate profesorin e tij, Europa/krishterimi eshte nje i vdekur i pakallur.

sa për popullsinë. 800 mijë banorë në 48-n ,gati 9 milionë sot,nga të cilët 7 milionë çifutë. 15 milionë parashikohet në 2030-n. nuk mohon njeri që palestinezët jetojnë një gjenocid të hapur. çështja është se çfarë bëjnë palestinezët kur shohin se izraeli ka vendosur ti zhdukë?? nuk zgjidhet çështja me deklarata gazetareske,me okb-ra dhe qurrvitje. bashatdhetarët e tyre ,jashtë israelit duhet të organizohen ashtu siç bënë çifutët nga 1880-a deri në 1948-n. po nuk reaguan,për një 30vjeçar , israeli do i ketë larë duart me palestinezët. në radhë pret siria me libanin. çifutizimi i lindjes së mesme është projekt afatgjatë që po ecën më mirë se ç’pritej. nuk është habi që damasku dhe bagdati të pjesë e israelit pas 50-70 vjetësh.

Ky shteti qe ben ksi masakrash ka qene nje nga mbeshtetesit kryesore te aparteidit ne Afriken e Jugut.

vazhdimin e dini vete ju

shiko se i Modhi ka vene re ate qe se ka vene re asnje profesor ne bote, se po nordhi krishterimi (shyqyr zotit nuk ka nordh akoma ne sensin literal te fjales, ka akoma ca mbeturina), ka nordh automatikisht edhe Islami (çifute koqepordhat 10 meleon as qe futen ne hesap, forca e tyre qendron ne alencat historike).

E di alba qe ne Liber shkruhet qe Muhameti dhe Jezui rrjedhin nga e njejta linje gjaku trashegimie te dy bijve te Abrahamit, salduar nga pakti dhe premtimi qe Zoti beri me Abrahamin.

Megjithse te gjitha keto he per he bijne ne vesh te shurdhert, tani kemi profetin e pjerdh nga trute Godard qe lavderon Islamin se ka shpik shkrimin ne menyre qe Paul Valery te shkruante libra, origjinalin e te cileve e bleu gjyshi i Godard qe e kishte nje prej bankierve me te medhej te Frances. Godard i vodhi origjinalet dhe i shiti qe te bente filma sinema de autor porno muvi gelltit me tonelata coca cola dhe kokoshka per festen e revolucionit francez ne muajin korrikse te rente kanceri ne gurmaz.

But it wasn’t enough for Godard and his friends to simply watch and write about cinema; they wanted to make films themselves. At first Godard was content assisting Rohmer and Rivette with their first short films. In the case of Rivette’s film Quadrille, he actually came up with the money to make it himself, later admitting that the funds came from stealing and selling books from his grandfather Julien Monod’s collection of Paul Valery first editions. It was not the first time he had stolen from his family, a fact that would eventually cause a deep rift with them. In the meantime, he lived a bohemian existence in the left bank St. Germain des Prés area, moving regularly between the apartments of family friends and cheap hotel rooms.

Eshte nje tip (qe ja harrova emrin) qe ka pas shkrujt ksi planesh per “Great israel” ne fillim te viteve '90. Pallavra konspiracioniste.

Arabet i hedhin tuç hebrejt, po te jete puna per demografi (por kurre ne historine e njerezimit problemet nuk kane qene vetem demografike, ka gjithmone plot e plot vektore te tjere)

Alba e di qe pakti qe beri Zoti me Abrahamin ishte pakt me keta koqepordhat 10 meleon qe as futen ne hesap, qe do te thote se me logjiken tende, po nordhi feja e koqepordhave, kane nordh automatikisht edhe Islami e krishterimi.