Masaker ne Gaza

Pa tjeter, si shpjegohet ndryshe ekzistenca historike e hebrejve gjithnje te urryer e gjithnje ne zgrip te humneres perhumbese?

Megjithse ka shpjegim ndryshe, eshte shpjegimi i koqepordhave te historise me “teori komploti”. Tani ne diskutimin demokratik i ka ardhe dita lloj lloj koqepordhash qe rrefejne historine ne variante te ndryshme. Lidhu me Godardin ne celular, zhe komprene vu …

Nuk pyeta se cfare do ndodhi me te bardhet e krishtere apo jo te krishtere (!). Hodha thjesht hipotezat e mia me ate se cfare kam pare e lexuar, pikerisht nga kendveshtrimi cifut (problemet e demografise qendrojne dhe jane aktuale). Instinkti im thote, qe kjo lloj politike e Izraelit eshte e demshme dhe e ka kaluar me kohe masen. E thene kjo ne menyre neutrale (e pranoj qe edhe Hamasi ka bere goxha gabime).

shif prap fillove me xhanger xhunger, nje krishter tamom nuk merret me gabimet e te tjereve, merret vetem me te vetat, dhe biles merr mbi kurriz gabimet e te tjereve. Kjo eshte esenca e krishterimit.

Nuk thashe qe pyete cfare ndodhi. Ajo qe dua te them eshte qe as edhe nuk ka rendesi cfare bejne Hamasi. Po sic me duket e vuri re edhe I Mothi, si edhe nemesistet e tij, e kam fjalen per ata qe quhen kalores te ateizmit, ky konflikt eshte kaq i koklavitur dhe duket si i pazgjidhshme sepse eshte mbi te gjitha fetar.

Patjeter. Eshte fetar. Megjithese te dyja palet ne te ardhmen do mund te zihen edhe per ujin e pijshem, i cili eshte i paket ne ate zone dhe mund tu hapi probleme.:slightly_smiling_face:
Persa i perket “kalorseve te ateizmit”, USA dhe EU, e kisha fjalen, qe kur te digjet shtepia nuk ke me kohe te merresh me djegien e shtepise se fqinjit e ta ndihmosh. Do kujdesesh njehere per koken tende.

11 posts were merged into an existing topic: Diskutim i Lirë - Maj 2018

Kush ka te drejte? Krejt thjesht, viktimat qe kane tre breze qe jetojne ne enklava dhe kampe refugjatesh, krejtesisht te izoluar nga bota. Kur do te fillohet te konsiderohet qenia njerezore, dinjiteti i saj? Shume flitet per gjeopolitike dhe pushtet. Pak fare per njerezit.

Jane tre mite te krijuara nga pala hebreje per te hutuar opinion publik rreth konfliktit izraelito-palestinez, sic ve ne dukje Prof. Norman Finkelstein:

1 - Ky konflikt esht mijera vjet i vjeter. Nuk esht e verete, arabet dhe hebrejte nuk kan pas konflikt aty deri pas shperberjes se perandorise Britanike (apo edhe asaj Osmane pak me heret) dhe rremujes qe u krijua, dhe konflikti fillon me 1948 me krijimin me dhune t Izraelit, e perkeqesohet ne 1967 me pushtimin e territoreve te mbetura palestineze.

2 - Ky konlikt esht fetar. Nuk esht e vertet, konflikti esht krejtesisht politik, dhe deri me daljen e Hamasit n skene dy dekada me pare, s’kishte fare org me frymezim fetar t perfshira, OÇP e Arafatit ka qene gjithmone laike, po ashtu pala izraelite qe vetem vone ka filluar t influencohet nga minoriteti Ortodoks Hebre. Hamasin thuhet vete Izraeli e nxiti t shfaqet si balance ndaj OÇP-se. Shtetet fqinje arabe me te cilat ka qene apo eshte ne konflikt Izraeli jane po ashtu rreptesisht laike.

3 - Per arsyet e mesiperme e shum t tjera, ky konflikt esht shum i koklavitur e veshtire ti gjehet zgjidhje. Nuk esht e vertet, konflikti ka zgjidhje te qarta te bazuara ne shum rezoluta t OKB-se, Izraeli t terhiqet brenda kufijve te 1967, te njohe shtetin e palestines ne ato territore, te ndajne Jeruzalemin se bashku, e tu jepet kompensim refugjateve palestineze, te drejte kthimi atyre pak qe mund te kene familje akoma brenda Izraelit, e nenshtetesi atyre qe vendosin t qendrojne te vendet arabe fqinje.

Plani i Trampit esht nje plan krejt i pjellur nga mendja e Netanjahut qe palestinezet vetem te vdekur e pranojne. Plani, sipas gjasave, ben fjale per dhenien e Bregut Perendimor Izraelit dhe krijimin e nje biçim shteti palestinez ne Gaza e Sinain e Egjiptit, ku aeroporti do jete ne nje ishull artificial prane bregut te financuar nga Izraeli.

Eshte e vertete ama qe kan shum faj vendet arabe perreth, dhe palestinezet vete te percare, she shpesh kur shef situaten te vjen t thuash ç’me duhet mua qe lodh koken me kete pune kur vete keta s’dine te vene punet e veta ne vije, por eshte thjesht aspekti humanitar dhe padrejtesia e asaj qe po ndodh para syve tane qe te lendon. Edhe habia se si munden pasardhesit e viktimave te Holokaustit te kthehen vete ne abuzues e pushtues te nje populli tjeter. Pretty fucked up.

2 Likes

Ai, sipas raportimit të këtyre medieve, ia përcolli përshëndetjet e Presidentit të Palestinës, Mahmud Abas dhe premtimin se Shteti i Palestinës do të mbështesë integritetin territorial dhe sovranitetin e Serbisë dhe se kudo në organizatat ndërkombëtare do të votojë kundër anëtarësimit të Kosovës.

Te gjitha shtetet,perfshi ketu edhe palestinezet shikojne interesat dhe jo te drejten humanitare.

Bejme mire edhe ne shqiptaret te shikojme interesat tona dhe jo kush ka te drejte,pasi gjithmone kemi humbur,kur kemi ndjekur kete kurs.

Duhet te behemi si Israeli…te bashkohemi,nese duhet te ecim…ndryshe do te mbetemi me keq se ata ne Gaze.

Franca thote :joy: (a thua se jam franca une :joy::joy:)

ti je vertet rende

Pse qe te mos behesh i abuzuar si Gaza, duhet patjeter te kthehesh ne abuzues si Izraeli? Vetem keto jane opsionet ne kete bote?

2 Likes

South Africa is for boys, Israel is for men!

Ne vitin 2012!?
Cili paska qene qendrimi i palestines para ketij viti?
Palestinezet, dhe shumica e shteteve arabe ishin ne krah te serbise edhe ne vitet 90 kur serbia masakronte muslimanet si keca.
Po hajt, mos u merzit se i di Allahu me mirë keto pune. Me dashte Allahu per dy minuta e zhduk izraelin e cliron palestinen :slight_smile:

Bravo ketyre pak vetave qe kane dale dje ne bulevard https://www.aa.com.tr/sq/ballkan/tiranë-tubim-në-mbështetje-të-popullit-palestinez-/1146605

o armir, ky Leshishtejni jot qe thote qe nuk eshte konflikt fetar (pika 2) nuk e ka hallin shume tek zgjidhja e problemit, sepse ky kujton se e ka zgjidh problemin duke eleminu fene.

Mir e ka, perderisa eshte katandis puna qe fese t’i bejne urinen politike vete fetaret. T’i luje fene, t’i luje!

Izrarli Nuk mund te mbijetoje si shtet vetem sepse ka nje ushtri te forte .nderkoh palestinezet pa aleat pa ushtri pa para vetem me gur mundohen ti bejn ball nji tirani te pameshirshem. Tha dikush njeher cdo gje prodhohet ne perendim kine rusi. Vetem guximi prodhohet ne palestine

Po tallesh apo e ke me te vertete?

Israeli ka 70 vjet qe mbahet e zgjerohet,midis fqinjeve qe kane dashur ta zhdukin,ka edhe nja 300 bomba atomike,te mos i hyjme ekonomise qe e ka ku e ku me lart se te gjithe fqinjet,dhe pa frike mund te quhet vend i zhvilluar.
Kush do ta zhduke?

Palestinezet duhet te merrnin oferten e 1948-es dhe sot do te kishin gjysmen e territorrit.
Apo ate te 2001-it.

Sic e thashe qe ne raste te tilla ofertat e mepasme jane me te keqija.Shiko Serbine ti,qe ne 1999 ju kerkua vetem autonomia e Kosoves,ne 2004 ndarja e veriut,ne 2009 autonomia e Veriut nen Kosove,me pas nje formacion komunash serbe me status te qarte,tani i njejti formacion serb por me status te pacaktuar dhe ndoshta tjetra do te jete pa gje fare.

Nese serbet do te kishin marre oferten e 1999 apo te 2004-es do te ishin sot ne nje gjendje shume me te mire…

Njesoj edhe me palestinezet.

në 70 vjetë izraeli vetëm është rritur,si nga popullsia,ekonomia dhe territorri. great izraeli do të fillojë pasi të ketë mbaruar punë me palestinën. bregun perëndimor do ta kolonizojnë dalngadalë,palestinezët do shkojnë të detyruar refugjatë në jordani e tutje dhe shumë-shumë mund ti bëjnë dhuratë rripin e gazës egjiptit.
mbas kësaj (10-15 vjetë) siria është copëtuar,iraku gjithashtu, turqia rrezikon seriozisht nga një shtet kurd nën kontroll amerikan(për pasojë dhe izraelit),kush ngelet tjetër?? do gjejnë a dokumente që moisiu ka pasë dashnore në damask dhe davidi ka qenë për gjueti në bagdat! mbëshetja perëndimore ,si i vetmi shet demokratik që lufton me efektivitet radikalizmin islamik,nuk do ti mungojë!