Masaker ne Gaza

O lum miku nuk ndahen kufinjte sipas oreksit dhe sipas interest kufiri eshte I shenjte.nuk behet kjo pune me oferta , edhe po te zgjerohet izraeli Deri ne eufrat arabet nuk do ta pranojne kurr.dhe heret apo vone do ti rimarin ato teritore historia e ka treguar ket gje.

Deshira dhe realiteti jane gjeta te ndryshme.
Se me deshire edhe Greqia ka per te marre Stambollin,heret a vone…edhe Serbia do te marre Kosoven heret a vone…
Kufijte vendosen nga shtetet dhe nga aleatet e tyre me ane te traktateve apo me lufte direkt.Edhe kufiri shqiptar keshtu u vendos,ndonese nuk ishte i drejte vendimi.
Sic e thashe ngadonjehere eshte me mire te marresh oferten dhe te presesh rastin,se sa te zhdukesh ngadale ngadale sic po zhduken palestinezet.

Politika palestineze dhe qasja e tyre eshte komplet gabim.

Me zgjedhjen e Hamasit ne Gaze,kane humbur shume perkrahes ne Perendim dhe ata qe i perkrahin tani,thjesht i perkrahin se nuk duan SHBA-ne dhe jo se kane ndonje simpati per kauzen palestineze.

Pse mendon qe eshte konflikt fetar?
Edhe ne me serbet kishim fe tjeter, dhe disa vullnetare te huaj iu bashkuan njeres apo tjetres pale gjate luftes per solidarizim fetar, por a ishte konflikti shqiptaro-serb fetar?

Per ata qe duan te thellohen

Nuk e kisha aspak per ShBA e BE (ShBA kalorese e ateizmit!!?), por per Hitchens, Dawkins and co., te cilet thone pas a shume se koflikti eshte me i veshtire per t’u zgjidhur se nje konflikt mes dy kombesh, sepse eshte edhe fetar.

Nga e nxore kete ti qe kufiri eshte i shenjte. Apo nga ndonje varg kenge me cifteli. Kufijte vihen dhe nderrohen sipas oreksit te me te forteve dhe interesave, kompromiseve e pazarlleqeve.

Ky eshte nje konflikt ku gjetja e fajtorit eshte si te japesh pergjigje pyetjes : pula vezen apo veza pulen.duke qene se nuku kemi asnje dog in that fight strategjia diplomatike e shqipove ndaj rajonit duhet te benet motoja e nastradin hoxhes :larg nga bytha ime.

Armir,
nuk mendoj une, sepse une jam nje bythmut si ty dhe si çdo tjeter qe mendon se mendon, por ne fakt i kane dhene trute e gomarit, se edhe gomari mendon.

Ekzistenca e fese nuk varet çfar mendon njeri apo tjetri, sepse feja ben pjese nje nje strukure te krijuar nga Tjeterkushi, dhe eshte strukturuar si bipolare, gjithnje e lidhur me politiken si mashkulli me femren (ne origjine e krijuar ne kete menyre si fe-politike, ky eshte destini i tyre ne origjine dhe ne Fund te Koheve, se ne realitet fe-politike mund te jene edhe te ndare siç i ndan ti dhe Leshishtejni jot, siç mund te paraqiten te ndare ne realitet edhe binomi mashkull-femer).

Konkretisht dhe si perfundim nga sa me lart, konflikti i Lindjen e Mesme sigurisht eshte politik (dhe etnik), por patjeter eshte, dhe i bie te jete, edhe fetar (si krijim origjinal i Tjeterkushit). Ti duke mohu kete, mohon Kuranin dhe Muhametin qe normal çdo besimtar i vertet mysliman i konsideron si forca ne loje, ne politike, shoqeri dhe ne jeten e perditeshme, ne Lindjen e Mesme dhe kudo tjeter qe merr fryme nje mysliman. Kete mendoj une.

Une mendoj edhe ca gjera te tjera per myslimanet qe duhen te duken pa tjeter demokrate para Stalkerit dhe Godardit qe i duan shume myslimanet sipas mesimeve te Revolucionit Francez dhe mesimeve te Marksit.

Po te duash te dish se çfar mendoj une edhe per kete, me bej nje ze, un ketu jom.

Akoma nuk e shikoni se sa poshte e kane ulur standartin pushtat e putanat ne Washington?

E kane ulur aq poshte sa nje gje te vogel qe mund te beje Trumpi do te duket si fitore historike?

Edhe nese Trump nuk arrin marreveshje me KV,cfare ndosh?Asgje.
Edhe paraardhesit e tij deshtuan-do te thote ai.

Cfare ndodh nese Trump nuk arrin marreveshje me Israel-Palestinen?Asgje.

Kush nga para ardhesit e zgjidhi konfliktin?Askush.Vetem fjale te bukura na kane perrallisur.

Cfare do te ndodhe me Iranin?Asgje. Nje marreveshje 15 vjecare,nga 10 qe e kishte Obama,eshte gati ta nenshkruaje qe neser Irani.
Cfare do te ndodhe nese fabrikat do te vazhdojne te eksportohen ne vendet e tjera?Asgje.Keshtu i ka ndodhur edhe para ardhesve.
Trump vetem i duhet ta uli pak hemorragjine,sic e ka ulur, dhe del i fituar.

Me nje media qe jane ne sherbim te pushtave dhe putanava ne Washington mos u cudisni qe Trump i sfidon dhe nuk i ulet popullariteti.
Me 91% e lajmeve negative qe japin per Trumpin,njerezit nuk jane aq budallenj.
Ne ketu po jetojme dhe gjendja nuk eshte aq e keqe sa e ben media.

Keshtu qe perpara se te fajesoni Trumpin,qe po shfrytezon situaten (fundja kush nga politikanet nuk do ta shfrytezonte) beni mire tu kerkoni llogari atyre pushtave dhe putanave ne Kongres,qe e sollen ketu situaten dhe,qe ndryshe na premtojne ndryshe shkojne e votojne.
Ata jane pergjegjes per kete situate,dhe kjo situate solli ne skene Trumpin,qe cfaredo qe te beje do te duket me mire se para ardhesit,ose njesoj me para ardhesit,dmth nuk del me humbje.

Thjesht beni nje udhetim nje ore larg nga qytetet ku jetoni dhe do te shikoni se si eshte katandisur vendi nga pushtat e putanat e Washingtonit.

Nje udhetim sic e beri Van Jones,qe perralliste per “kamzhikun e te bardhit” dhe tani u kthye me mendje tjeter.
Shkoni me makine nga NYC ne LA dhe pastaj ejani na tregoni eksperiencat.

Udhetimet te hapin mendjen.

Akoma nuk e shikoni se sa poshte e kane ulur standartin pushtat e putanat ne Washington?

E kane ulur aq poshte sa nje gje te vogel qe mund te beje Trumpi do te duket si fitore historike?

Edhe nese Trump nuk arrin marreveshje me KV,cfare ndosh?Asgje.
Edhe paraardhesit e tij deshtuan-do te thote ai.

Cfare ndodh nese Trump nuk arrin marreveshje me Israel-Palestinen?Asgje.

Kush nga para ardhesit e zgjidhi konfliktin?Askush.Vetem fjale te bukura na kane perrallisur.

Cfare do te ndodhe me Iranin?Asgje. Nje marreveshje 15 vjecare,nga 10 qe e kishte Obama,eshte gati ta nenshkruaje qe neser Irani.
Cfare do te ndodhe nese fabrikat do te vazhdojne te eksportohen ne vendet e tjera?Asgje.Keshtu i ka ndodhur edhe para ardhesve.
Trump vetem i duhet ta uli pak hemorragjine,sic e ka ulur, dhe del i fituar.

Me nje media qe jane ne sherbim te pushtave dhe putanava ne Washington mos u cudisni qe Trump i sfidon dhe nuk i ulet popullariteti.
Me 91% e lajmeve negative qe japin per Trumpin,njerezit nuk jane aq budallenj.
Ne ketu po jetojme dhe gjendja nuk eshte aq e keqe sa e ben media.

Keshtu qe perpara se te fajesoni Trumpin,qe po shfrytezon situaten (fundja kush nga politikanet nuk do ta shfrytezonte) beni mire tu kerkoni llogari atyre pushtave dhe putanave ne Kongres,qe e sollen ketu situaten dhe,qe ndryshe na premtojne ndryshe shkojne e votojne.
Ata jane pergjegjes per kete situate,dhe kjo situate solli ne skene Trumpin,qe cfaredo qe te beje do te duket me mire se para ardhesit,ose njesoj me para ardhesit,dmth nuk del me humbje.

@Kthupi

Ke te drejte.Kemi qene te gjithe “ne autobus” edhe une ashtu kam qene.
Thjesht beni nje udhetim nje ore larg nga qytetet ku jetoni dhe do te shikoni se si eshte katandisur vendi nga pushtat e putanat e Washingtonit.

Nje udhetim sic e beri Van Jones,qe perralliste per “kamzhikun e te bardhit” dhe tani u kthye me mendje tjeter.
Shkoni me makine nga NYC ne LA dhe pastaj ejani na tregoni eksperiencat.

Udhetimet te hapin mendjen.

Me falni.
Ky koment ishte per temen e masakres se Gazes dhe gabimisht u shkrua ne kete teme…
I lutem adminit @gjembi ta heqe.

Problemi yt nuk eshte qe shpesh je gabim ne ate qe thua, por qe flet me terma kategorike dhe pergjithesues dhe kete ta kam thene disa here. Ja edhe me lart ben te njejten gje.

Une udhetoj shpesh me shume per arsye pune, por edhe per qejf, edhe madje kam qejf te udhetoj me makine dhe kur mundem e ve Waze qe te shmange ato tollet se ashtu te kalon ne rruge me pak te rrahura, keshtu qe besoj se e njoh Ameriken rurale ca me shume se ty. I kam rene Bible Belt kryq e terthor, kam qene ne vrima te harruara te Misisisipit ku ata qe do takoja me pyeten si vajta dhe kur ju thashe me avion ju erdhi cudi qe aeroporti funksiononte akoma. Kam bere edhe East Coast-West Coast road trip, Route 66 etj. e megjithate une e ti kemi pikepamje te ndryshme persa i perket Amerikes, dhe situates ne te cilen ndodhemi. Ta kam fjalen qe nuk te ben udhetimi te ndryshosh mendje pa qene ti I predispozuar te jesh me mendje te hapur. Ti ne cdo koment e ke mendjen te mbushur qe pa folur keshtu qe s’mund te japesh sugjerime se si te hapin mendjen te tjeret duke bere udhetime.

Une dhashe pershtypjet e mija dhe opinionet e mija dhe nuk do te thote qe cdokush te jete dakort me to.

Sa per mbyllje hapje mendje,nese vertet ke udhetuar ashtu sic thua dhe akoma vazhdon mbron pushtat e putanat ne DC me fal,por mendjen e ke shume me te mbyllur se une.

Problemi yt si i te gjithe liberaleve eshte se merresh me pasojen (Trumpin) jo shkakun (pushtat e putanat ne DC).
Po nuk u luftua shkaku pasojat do te jene klonime te Trumpit qe eshte OK per nje periudhe 4-8 vjecare por jo me shume.
Dhe nga sa shikoj ata ne DC as qe kane ndermend te luftojne shkakun,se luftojne kunder vetes.

Mos u grindni. E mesuat qe ne jemi kafshe? As ti s’je me i mire, as ne te tjeret.

Po kafshe jemi

https://www.usatoday.com/story/money/2018/05/15/cheesecake-factory-apologizes-after-report-black-man-being-harassed-wearing-maga-hat/611475002/

Ata pushtat dhe putanat ne DC nuk vene vete, dikush i zgjedh, keshtu qe s’e kane ata fajin qe gjejne shesh e bejne pershesh. E kane ata qe s’kerkojne llogari.

1 Like

Ketu jam dakort me ty.

Ke nje aftesi per te patur zili per te deflact. Gjynah qe s’i je bashkuar team trump, do kishe arritur majat.

Oh ca mimike ky dhenduri i Trampit gives me the creeps

Te lutem mos u tall me real estate scion qe ka 0 pervoje politike por po ben Planin e Madh qe do te zgjidhe ceshtjen e Lindjes se Mesme.

1 Like

Zakonisht une nuk marr nje rast te vecuar qe ta pergjithesoj.
Komentin me siper e solla,se MSM merr nje rast te vecuar dhe e pergjitheson,sic beri me ata te Starbucks.
E imagjinon sikur ky zezaku te ishte me demokratet cfare do te behej ne mediat liberale?
Fatkeqesisht per te,qelloi votues i Trumpit dhe nuk do te mare trajtimin qe moren ata te Starbucksit apo te tjere para tyre.
Media ketu ka ikur per lesh dhe nuk duhet besuar per gjithcka qe shkruan.