Meta është kategoria e diskutimeve mbi vetë Peshkun

shkurtimet e tastieres, i ke punuar dhe per celular, admin?

Shkurtimet, besoj punijne dhe ne celular. Veshtire t’i testosh ama, pa tastiere te jashtme.

1 Like

sot po e shof, celulari nuk e shpalos fare pjesen me shkurtimet e tastieres ne menune hamburger. Pra mungon.

Shkurtimet e tastieres nuk kane shume kuptim ne versionin mobile. Eshte Hacker’s Keyboard per Android qe mundeson tastat modifikues (Shift, Alt, Ctrl, etj.)

rrofsh, do e shoh dhe po i bej nje prove

—…

https://www.google.com/amp/www.forbes.com/sites/kalevleetaru/2017/02/23/fighting-words-not-ideas-googles-new-ai-powered-toxic-speech-filter-is-the-right-approach/amp/

@peshku, deri para ca kohesh layout-i i faqes kryesore per mobile ishte me i lezetshem.

Ouu,ca dreqin i bate?!

peshku, a behet e mundur qe temat e kultures (jam i interesuar meqe shkruaj vete) te jene veçan si dikur ne Peshkun e vjeter?

Me duket e padrejte qe nje teme kulture te garoje me nje teme politike me Trump e Berishe ku komentet kalojne me siguri numrin 1000 mije, shumica muhabet me banalitete pazari? E sigurte qe nje teme kulture do perfundoje e dermuar dhe harruar nga mulliri i perditshem i ndrrimit te temave politike.

e mbeshtes kerkesen e InkuizitoriMoth. sikur shtypit ti pergjysmohej hapesira, del ajo e kultures.

Do rrosh me shume se une, se po shkruaja te njejten gje. Shtypit te mos I pergjysmohet hapesira, por shtypit politik po. Jo cdo gje eshte e zeze ne Shqiperi apo ne bote. Duhen postuar histori me pozitive, nisma positive, etj. gjera si keto. Konsumimi I tepert I politikes vetem dem ben.

i pergjysmohet vitrina (ne versionin desktop) desha te thosha, kurse si hapesire faqja mban sa te duash nga te gjitha llojet.

qe te mos humbet filli i muhabetit duke u marre me shtyp pozitiv dhe negativ, sigurisht muhabet me i rendesishem, por muhabeti tani eshte te krijohet hapsire, nese e mundur, per kulturen. Dhe kjo hapsire mund te krijohet shume mire duke ju heq te gjitha te tjerave nga nje teme ose nje rresht. Qe ku u ba!

Hmm… nuk jam shumë dakord… postimet e kulturës janë shpesh me foto të mira, që më nxit t’i mbaj në qendër të faqes, paçka se konkurrojnë me çarçafët e politikës (dhe, e drejtë, nuk është konkurim i ndershëm). Anash, do ishin pa foto, dhe më pak të respektuara, sipas mendimit tim.

Atehere beje konkurimin te ndershem, meqe kultura ne kete rast eshte ne disfavor me politiken, jepi nje ndihme sociale varfanjakeve, privilegjoje kulturen qe ne nisje duke e vene temen ne dy vende, ne mullirin e perditshem politik e social, dhe hap nje vend djathtas lart tek zona shtypit, o diku tjeter si te vije per mbare. Keshtu vihet ne vend drejtesia.

Ne kete menyre stimulohen shkrime per kulturen, e ne fakt vetem une dhe xixa po shkruajme tema kulturore, une sepse nuk e kam shume problem famen, me mjafton qe shkruaj, ndersa xixen e paguani :stuck_out_tongue:, meqe eshte dora juaj, si te majte :stuck_out_tongue:.

Ndryshe nuk ka per te shkrujte me njeri, do te mbeten vetem diskutime per malok dhe pallosh.

admin, gjynaf, me arkivimin e ppu, keni zhdukur gjithe temat e Arkipelagut me debatet e tyre.
Humbje e madhe !!!

E megjithate, vetem pak jave me pare, blogu i Kinoditarit ishte i aksesueshem, dhe nuk kuptoj si eshte e mundur.

shpresoj te beni dicka per ti shpetuar…

Admina, me modelimin e ketij website te ri, a keni parashikuar ndonje opsion ku nje anetar psh te kete mundesine ti beje “ban”, apo te mos shikoj fare se cfare shkruan nje tjeter anetar i PPU-se dhe/ose te mos i lejoje ketij te fundit mundesine e replikimit? Pak a shume sic i ka edhe facebook-u?

Po, kemi opsionin “hesht”. Tek profili, nen grupimin “Njoftimet” mund te shkruash emrat e anetareve qe do te mos shikosh nën fushën “Të heshtur”.

Shume mire qe tashme fshini permbajtjen e komenteve te papershtatshem duke i zevendesuar me “e papershtatshme”. Ate qe s’kuptoj eshte pse nuk vlen i njejti parim per te gjithe komentet e papershtatshem? Sepse keshtu Jps dhe 4… psh e mesuan mesimin qe ‘e shara nga nena’ nuk tolerohet por te tjere si tiku dhe co. jane dhe ndjehem te lire t’i japin tastieres si t’iu doje qejfi.
Just sayin’.

@Rasta

me pak fjale: sinjalizoni postimet qe per ju jane ofenduese.

2 Likes

Sigurisht, kjo eshte ideja por nese materiali shfaqet edhe duke qene i sinjalizuar, sikur nuk ka me kuptim ta sinjalizosh.