Midis Amerikës dhe Gjermanisë gjërat po ndryshojnë, për keq

shba
merkel
paris
gjermani
trump

#22

Ti e lexon devollixhiun apo jo?


#23

Une jam ky qe jam dhe nuk perdor 10 pseudonime si puna jote.
Qenke njeri me 10 personalitete.
Shko tek psikiatri se ke nevoje per ndihme.


#24

ah sikur te ish siç thua ti. Per me teper, ata per te cilet ti flet nuk jane veçse minoritet (homologet e tyre ne shek XIX Marksi i quante lumpenproletariat).
Trump perfaqeson pjesen me agresive, me reaksionare, me luftenxitese te kapitalizmit amerikan, borgjezise amerikane, pjelle e te cilit edhe eshte (kjo e fundit qe them, per me teper eshte nje evidence qe dhe ai vete e pranon me gojen e tij). Lufta eshte horizonti i tyre. Trump eshte perfaqesuesi. Te tjerat jane retorike

ps: prit sonte kur te jape pergjigjen perfundimtare per Marreveshjen Klimatike. Ti kujton se “do vendose me koke te tij?


#25

ilustrimi i kesaj qe them:

kape çik se ç’sfond ka vene Trump ne faqen e tij Twitter

https://twitter.com/realdonaldtrump


#26

Ne fakt per mbrojtjen Trump ka te drejte .gjermanet e japonezet duhet Te fusin doren be xhep e Te paguajne vete .usa duhet Te mbylli bazat ne Aviano frankfurt okinawa etj ku kauret e bardhe bejne tebdil hava per vite ne kurriz te taksapaguesve amerikane gjoja se po mbrojne vendin.
Ndersa per sa I perket deficitit tregetar ia mbyt fare fare fare kot .gjermonet jane 80 meleone USA 300 meleone banore .jur importon Mercedes ,robote te fjales se fundit etj qe kushtojne qimet e kukes e eksporton soy beans natyrisht qe do kesh deficit tregetar .gjermonet e kane ngritur gjithshka ne prefeksion duke filluar nga trajnimi i fuqise punetore automatizimi etj .amerikonet kane ngelur prapa per shkak Te arrogances sevtyre .gjermonit I del kerbishtja ne pune .ne USA shancet qe Te gjesh nje kaur Te bardhe apo Te zi qe Te tejape 8 ore pune per 8 ore page pa u qare e ankuar gjithe diten e perendise apo pa ta hedhur ne sy sikur po Te ben ndonje nder Te modh jane me te vogla se shanset e fitimit te llotarise .keshtu nuk sulmuar tjatri pse eshte me I zoti nga ty por duhet permiresuar vetja.


#27

Trumpi midis te tjerash u zgjodh se premtoi reduktimin e bilancit negativ dhe se nuk beson ne climate fucking warming.
Tani ca te keqe ka se AI po ve ne dukje dhe po perpiqet me bo tamom ato qe i premtoi ne fushate elektoratit te vet. Lufte tregetare ka pas edhe ne te shkuaren (USA vs EU, USA vs Japan…) is business as usual, ndersa ate sparkaten midis luftes ne Europe dhe klimate change vetem Stalker dhe Gabrieli dine ta shpjegojne.


#28

Gjoja e pare qe boni eshte se pakesoji ne minimum kontrollet mbi ushqimet nga autoritetet federale…gjoja si te djathte e qe Qeveriu mos nderhyje shume tek lirite e njeriut e biznesit…

Kalamojte e amerikaneve te thjeshte jane ne rrezik se nuk dihet cu sherbehet ne tavoline nga prinder loqe qe kan votu per Trumpin. Medemek kur fitoji Trumpi gjithe Loqet u ndjene Trumpiste por harruan se Ivanka dhe ATA nuk hane ushqim ne nje sahan…nuk blejme ne nje supermerkat me parine.

Sa Per ambientin i pushoji te gjithe Shkencetaret amerikon qe kan punu per ambientin…nuk i pushova tha …thjesht nuk u rinovova kontratat qeveritare…po ka akoma ne vend te tyre vendosi njerez te biznesit te naftes e qymyrit per te pare ndotjen e ambientit…me te mbrojt kalamojte biznesmeni i naftes . Gjynof kalamojte qe do jetojne ne nje bote gjithmone e me ndotur e helmuar por jo per faj te tyre por per faj te prinderve idiote qe besojne se teoria e ngrohjes globale osht shpik nga Kina…Gjynof per ate zot ne cfare haleje globale po i hudhin kalamojte.


#29

Nuk ka pyll pa derra. Ca pyje kane icik me shume derra, po ky o muhabet tjeter.

Thene kjo e derrave, Trump po sillet si nje kandidat per president e jo si president. Nga ana tjeter cdo lloj debati i ri qe e heq vemendjen nga corba, qe Rusia duket i ka sherbyer ter anturazhit te tije e gjasat jane qe edhe atij vete, eshte i mirepritur nga Trump.
Mos u cudisni nese ja fillo me ligje anti gej etj etj.

Nderkohe topet qe e kane votu kane fillu ta ndjejne peshen e Trapit qe mbajne siper. Po mu qate njoni se si kompania e tij kish ndryshu sigurimin shendetsor. Me tha se pagute rreth 20% me pak, por nuk kish mundesi te zgjidhte sigurim me te mire. Sigurimi i ri ishte beterr qe nga mbulimi maksimal, te bashk-pagesa, te sherbimet e limituara etj etj.
Sgjejne rehat robt. Do tju qi nonat tha Trumpi. Keta e votune. Tani qe Trum i eshte fut punes, si besojne dot syve. Nejse mo, sa ti dale e mpimja ketyre, Trumpin kena per ta rrezu.


#30

sigurisht, ka gjithmone nje ‘pretekst’. Historikisht ka patur (i drejte apo i padrejte qofte preteksti). Por kjo nuk ndryshon asgje! (Jean Renoir, babaloku i regjizoreve franceze, thosh se ne filmat e tij donte thjesht te tregonte qe ne kete bote, “te gjithe kane te drejte”).
kaq “e thjeshte” eshte…


#31

Gjermaninë e ka quajtur “të keqe, shumë të keqe”

Blendo keshtu si ja paske nxjerr kuptimin ti, ka shume mundesi qe Trump paska fol shqip fare :))

qe ta kuptoje drejt-persedrejti audienca ne Shqipni :))


#32

Lumsi 1.4 miliard indianet qe do blejne te gjithe Mercedes Benz :))


#33

Alba po merret me gjeopolitike, pranej s’po lehin qent e bajraktarit.


#34

S’ka mundesi qe te gjthe te kene te drejte. Do ja ket fut kot ai renoir ose ti se ke kuptu.


#35

#36

:))


#37

“The record has to be set straight,” Juncker is quoted as saying by Reuters,

https://www.usnews.com/news/world/articles/2017-05-26/white-house-refutes-claim-donald-trump-called-germany-a-bad-country


#38

Pse kaq i deshperum? Lajme te 2013? Qe ku e ke, te para 24 oreve :sweat_smile: :


#39

:)) ouch


#40

Spicer eshte etaloni i ri i te vertetes se pamohueshme! Nuk e kuptoj pse Cecua ka dyshime.


#41

who’s bad