Miliona europianë jetojnë të vetmuar


#21

Mother Teresa — 'Loneliness is the leprosy of the modern world


#22

Ketu nuk po diskutohet kush shkon ne nursing home apo jo.
Kur dikush eshte 85+ dhe kerkon nje kujdes mjekesor te vazhdueshem,fatkeqesisht nursing home eshte zgjidhja e vetme dhe kjo nuk do te thote qe te dashurit e tij nuk e duan.
Rritja e numurit te 85 vjecareve ne nursing home,shpegohet se tani njerezit jetojne me gjate.

Artikulli diskuton per vetmine e njerezve,qe jo domosdoshmerisht jane ne moshe te thyer,pasi mund te jene edhe te rinj.
Mund te kete plot njerez ne nursing home qe nuk ndihen te vetmuar pasi vizitohen rregullisht nga te dashurit e tyre.

Ketu po diskutohet per njerez qe nuk kane njeri ti qajne hallin.
Mendimi im ka qene qe kjo ka nisur me levizjet majtiste te viteve 1960 qe u drejtuan kunder familjes tradicionale duke demonizuar cdo vlere te kesaj familjeje.
Kjo levizje u be edhe ne SHBA por nuk pati suksesin e Europes ku pervec familjes tradicionale u demonizua edhe kisha dhe krishterimi.
Sot ne Europen Perendimore shume pak njerez shkojne ne kishe,ndoshta me ka se 20%.
Nderkohe qe ne SHBA rreth 70% e njerezve shkojne ne kishe edhe sot.


#23

Ike ore hale,
Nese ke ndonje argument hidhe dhe diskuto.
Nuk eshte e thene qe te te vijne njerezit pas qerres tende per cdo budallallek qe thua.
Shko vete tek psikiatri se mund te jesh ndonje sociopath.


#24

hahahaha - ku i bluan keto qe thua aman se na vdiqe?
majtizmi, majtizmiiiiii e shkaterroi familjen … u te hengert morti te hengert … ik ore te “Danki” bej ndonje kafe se te erdhi shefi


#25

let me see .te majtet te cilet leftojne per pushime per punonjesit, leje te paguara lindje e per sebepe familjare ne menyre qe njerezit te kene mundesi te kujdesen per familjet e tyre , e te tjera garanci sociale qenkan sebep I shkaterrimit te familjes ?


#26

for the poor stupid fucks out there, Larry Elder, si welfare state ka ndikuar ne prishjen e shoqerise amerikane (jo vetem)

min 1.55, for the stupid and lazy fucks.


#27

Normal , ne vend qe te martohen e bojne kalamoj rrisin Qen e mace , dhe vjen nje dite …

qe ska kush ti fshin lotet…


#28

Periudha eshte me e shkurter se epoka. Kolumbusi ku di gje une, ndoshta eshte kamarier te Tajvani.


#29

Periudhe e arte kolektive e Inkuzicionit moth spanjoll te krijuar ne shekullin e 16 (bash shek. i Rilindjes evropiane individualiste), as qe ka te krahasuar me epoken individualiste ngambrapa ku njeriu pallon lavatriçen, frigoriferin, televizorin, kompiuterin (dhe pallohet nga, etj, etj).


#30

Duhet pare ne kontekstin e rolit Te familjes dhe marredhenieve institucionale ne shoqerine moderne .dikur ne epoken agrare njerezia pillnin shume kalamaqer qe kur Te rriteshin Te kishin me shume krahe pune Te punonin token e Te kujdeseshin per ta kur Te plakeshin .me epoken industriale me modernizimin e sigurimeve sociale daljen e gruas ne pune pra krijimi I kusht eve ku cdo dash varet nga kembet e veta rritet pavaresia individuale zvogelohet nevoja e mbrojtjes familjare si rrjedhoje rritet dhe numri I vetmitareve sepse kushtet e jetes ua lejojne te jetojne Te vetmuar .


#31

ne epoken moderne, dhe sidomos ne periudhen ngambrapamoderne individualiste te Ingeborgen Danger Dunger, psikopatia njerzore arrin kulmin cilesisht dhe sasijorish si psikoze kolektive. Kjo gje psikoanalitikisht do te thote se del ne pah me teper se kurre kriza permanente e njerit quajtur Kompleks i Edipit, dmth njeriu kerkon te palloje nenen e tij dhe te vrase baben e tij. Per kete arsye njeriu nuk ben femije, nga frika se mos e vrase dhe palloje femija i tij. Prandaj mbetet i vetmuar si individ “i bere vete” (self-made man si Napoleoni :stuck_out_tongue:) qe vetepallohet dhe vetvritet, dhe per kete e ndihmon edhe shteti social i vendeve te zhvilluara mer jau.


#32

“Cmimi i perfeksionimit objektiv te botes, do te jete atrofia e shpirtit njerezor”.


#33

Rugova e ka than ket epitaf te Oksidentit?


#34

Me duket se e ka thene George Simmel. Nuk jam krejt i sigurte.


Thus individualism emerges in societies that have an elaborate division of labor and a number of intersecting social circles. But along with individual freedom in modern societies a world of objects that put constraint on them and dominate their individual needs and desires surrounds human beings. Thus according to Georg Simmel modern individuals find themselves faced by another set of problems. In modern societies individuals will be frozen into social functions and in which the price of the objective perfection of the world will be the atrophy of the human soul.


#35

ky Simeli qeka koqe si Kurreshtari, sepse bota objektivisht eshte perfekte, ndersa eshte imperfekte vetem subjektivisht, parashtruar qe njeriu eshte Subjekti, e vetmja qenie e ndyre e Rruzullimit


#36

Mendoj se me perfeksionim objektiv e ka fjalen per zhvillimin teknologjik, mireqenien ekomomike etj.


#37

asnje dyshim qe per kete e ka fjalen, e pra perseris qe Simel eshte loqe Kurreshtar sepse origjinalisht dhe me buon sens presupozohet qe zhvillim teknologjik dhe mirqenia ekonomike duhet te rrise nivelin e jetes shpirterore, jo ta atrofizoje. Ka diçka tjeter ne valle qe shnderron çfare eshte me e mire, ne me te keqe.


#38

Jepi nje shanse se e ka thane nje profeci qe i ka dale 100%. Te perfeksionimi objektiv hyjne edhe facebook smartphone whatsapp etj, njerez te vetmuar me 30 000 friendsa.


#39

Facebook ne vetvete eshte nje mrekulli si shpikje teknologjike, çfar eshte e nyte eshte keqperdorimi i tij nga Simel Loqe Kurreshtari.


#40