Miliona europianë jetojnë të vetmuar


#41

wow ti po i ben nje kompliment te madh kuRReshtarit duke e krahasuar me Simmel … avash e burre, mund ti thuash Loqe atij devolliut pjatalares me siper qe mendon se e majta po izolon individin po jo Simmelit.

Tani pa na shpjego pak se si zhvillimi teknologjik dhe ekonomik “duhet” (qe presupozon domosdoshmeri) te rrise nivelin e jetes shpirterore???

Perkundrazi zhvillimi ekonomik dhe teknologjik, minimalisht, krijon kushtet edhe per nje si kuRReshtari qe te kete lluksin e harxhimit te kohes duke u menduar mbi ekzistencen, apo shoqerine etj etj … secili sipas kaptines se vet … POR rezultati i kesaj nuk eshte domosdoshmerisht “rritje e nivelit te jetes shpirterore” (gje ne vetvete eshte pak jo percaktuar mire)


#42

Po argumente me nje psikopat si ti do nga une a derebardhe.Argumenti im eshte prova:shko te psikiatri dhe shiko cfare do te te thote.


#43

E ke nga eksperienca personale besoj…


#44

Sigurisht,pse kujton se ti je i pari si puna jote qe kam takuar.Eksperience me psikopate kemi te gjithe


#45

un ta sqaroj pa problem, por jo tani se nuk kam kohe. Ti nderkohe, po pate kohe pa na shpjego pak se si zhvillimi teknologjik dhe ekonomik “nuk duhet” (qe presupozon domosdoshmeri) te rrise nivelin e jetes shpirterore???


Kuba do ndihmojë popullin të bëjë dashuri
#46

Shkabe…ca s’bohet me lek, bohet me ma shum lek thote nje shprehje e urte.


#47

sa gjyhnah , jetojne te vetmuar dhe vdesin deri ne pleqeri te thelle mesarishte mbi 95 vjeq , perkunder neve qe jetojme ne bashkesi familjare me halle daje teze komshi e karrshi ,pra kemi njo kollor te begate ne jete dhe perditeshmeri , pa cka qe perfundojme te vdekur ne moshe te re, o nga sopata o nga helmi , o nga dhunimi , o nga abuzimi po brenda familjes ,se, sepse, vetmine ne se perballojne , bile bile si shenje proteste ndaj vetmise kur na izolojne ose burgosin ne provojme tentim vetevrasje .
p.s.
o sa mire me qene shqiptare , o hej…


#48

Pse kalon ne extrem o dafne…mfal per shprehjen po kush te polli ty? Tregohesh mosmirenjohese ndaj familjes ne radhe te pare. Fryma vetmitare eshte virus shume i keq, eshte shmangie nga vete jeta, nga detyrimet, pergjegjesite. Shpeshhere nuk eshte e thjeshte to care for other people. Por indiferentizmi eshte akoma me i frikshem. Njeriu ka iluzionin se duke u mbyllur shpeton nga vuajtja. Por asnjehere nuk mund te shpetosh nga vuajtja duke u arratisur.


#49

e para punes loqe pjatalares jane t’gjith ktu qe diskutojne te motivuar nga vetem pozicioni politik, dmth nga pozicjoni i vetes, dmth loqes ose feles. Meqe jane vetem dy loqe ose dy fele, si pozicjonuar majtas, si pozicjonuar djathtas si devolliu, loqe rezulton, çfare tjeter? Ku eshte dallimi cilesor midis loqes se majte dhe loqes se djathte, perveç vete loqes perkates te autodalluar qe i duket vetja kushedi se çfare, dhe kundeshtari loqe?

I njejti diskutim politik dyfelor qe behet ne peshk ndodh edhe ne majat e larta te kultures te ndare ne dy kampe loqesh qe i thone njeri tjetrit loqe. Ne thelb asnje dallim nuk ka me diskutimin ne Peshk.

Un vertet si pjatalares nuk jam ne nivelin e Simel, por kshu i bi qe un te mos kritikoj njeri qe eshte mbi nivelin tim, pra kam te drejte te kritikoj vetem pjatalares. E njejta gje edhe per ty, por nuk ma ha menja se ti ke mbajtur nivelin ku je. Dhe me te drejte ke kapercyer nivelin duke kritikuar nje person me lart se ty kulturorisht, duke ju referuar nje personi tjeter kundeshtar te te njejtit niveli. Psh Shopenauri ka quajtur loqe (ne te vertete e ka quajtur me keq se loqe) Hegelin, e prederisa Shopenauri eshte burre i te njejtit kalibri me Hegelin, nje shopenaurian pjatalares ka legjimitet te quaje loqe Hegelin duke dhene argumentat e Shopenaurit. Kshu funksionon normalisht diskutimi publik.


#50

aqua, duhet te vije keq per dafne, nuk e shef qe qahet se e kane abuzuar ne familje?


#51

Ndoshta s’e lexove kete nga shkrimi:


#52

a e reflektova a ? ah kto shkonja …
siq tha dhe marin di aqua, ma vertetoj bile , a ka abuzim me te madhe se qe kur te genjejn e thone te kemi lindur kur ne te vertet me pasken poll-ur ? Kulmi i kulmit …

p.s.
instiktivishte e vreje qe sot e ate dite kurr Pollo si sport nuk me ka terhjekur ,por per inat te familjes si shenje revolte praktikoj Golf-in …


#53

ty , do te pergjigjem seriozishte , per respekt .

1 . prinderit me pollen , fal respektit dhe dashurise ndaj tyre dua dhe kombin qe i takojne prinderit e mij , obligative e kam bile .
2 A e ke provuar frymen vetmitare ? shpresoj qe jo ne situata qe mergimtaret tane zakonishte i kalojne …Ka dallim mes kultures te vendeve perendimore qe rriten dhe edukohen te jene individ te pavarur ne jete qe nga kopshti dhe atyre mergimtareve qe jeta dhe rrethanat ju imponojne .
3.Vetem ne bashksi dhe grupe krijohen mudesite te iket nga pergjegjesit dhe krijimi i shfrytezimit dhe parazitizmit . ke shembuj mjafte , mjafton te shikosh familjen tipike shqiptare .- bile bile nje indvivid perendimor eshte i edukuar qe jeten ,detyrimet dhe pergjegjesite ti zbatoj , ska kush tjeter per te ?
4. Nocioni indeferent , te lutem …? Sepse bie ndesh me relitetitin qe jetojne vendet e zhvilluara , kur jetohet si individ siq jashte praktikohet , vetem si indiferent nuk jetohet , eshte kusht natyral i domosdoshem qe mbijetojne individet , qe mos te jene jo indeferent …
5.eh , ato me mbyllje shpetim tek vuajtja , nuk e kam hasur tek perendimoret ( per qudi ne perditeshmeri preki kulturat dhe jeteshmerine e kater shteteve )
6. dhe te fundit , e eke shkruar shume palidhje , Filozofia nuk e ka keshtu ! Eh ,keshe po thome dicka te meqme …

7… si eshte koha ,atje …? ka vape …?


#54

Ate shprehje kane degjuar dhe keta te vetmuarit e europes.