Mos ma merrni babin


#21

nuk I prishet axhenda qeverise deri sa te kete akoma gjalle nga keta sojellin


#22

policise (te pakten ne usa) i referohen ndryshe ‘Law Enforcement forces’ / Law Enforcement Agency"…
s’ma merr mendja qe termi ‘force’ te jete rastesisht ne rrenje te fjales


#23

#24

Te kishte qene ne Amerike , s’do e kishin pas rastin t’iu afroheshin makines e jo me oficereve te policise , aq afer trup me trup duke u shtyre , do ishin shkep ne tasers e pepper spray.

Po ketu akoma jane policet si cobane , me gjithe perpjekjen e ristrukturimit me forcat shqiponja ose fnsh po ata jane vetem per operacione te vecanta , polici i thjeshte me kemishe blu ketu nuk pirdhet.

Ajo eshte per tu kritikuar.


#25

Ah ju kuptova. Dmth nese behen per fushate zgjedhore jane te pranueshme.

Ku eshte ndryshimi ndermjet Kamzes, Shkozes, Kenetes, Kukesit, etj. etj.? Qe ta bej me te qarte cfare dua te them se ndoshta s’po me kupton: pse disa lejohen e disa jo? Nuk eshte ligji i njejte per te tere?

Legalizim falas thote KM ne cdo cep te Shqiperise (por jo ne Shkoze!)

http://www.exit.al/2017/01/09/21619/


#26

te kishte qene ne amerike sdo kishte pas shanc polici me ju afru qytetarit e jo anasjelltas…sado qe me behet te them pak ua kane bere se vete e kane votu edhe lali mashtrusin edhe eDramen, ajo pamja e djalit te vogel duke qare krijonte nje skene poshteruese te dhunes se pushtetit…DHE, problemi eshte se pikerisht deputet socialist kane premtuar qe do te shperbleheshin me vleren e tregut dhe tani i inxjerrin per bythesh e jashte…megjithate, tani qe shkruaj dhe bien emocionet them mire ua ben qeveriu se vet e kane zgjedhur…uroj ta bej edhe me keq lali eri me eDramen!!!


#27

Tranzicioni i kryesuar nga PD krijoi kulturen e disrespektit ndaj ligjit (the law), gje qe detyrimisht ka ardhur paraprakisht me disrespektin ndaj Law Enforcement dhe zbatuesit e tij.


#28

ke te drejte…PD i ka fajet per situaten e Shqiperise, se para PD me PARTINE KOMUNISTE DHE SHOKUN ENVER Shqiperia ishte lokomotiva e globit…skan thon kot se shqiptari don baben!!!


#29

eh, sa here t’jua perserisesh juve, ne radhe te pare PD e ke derivat te partise komuniste…
Ne radhe te 2te, ligjzbatimi para vs. pas 90es, perfaqeson dy periudha te kunderta: nga zbatim i perpikte i para 90es, ne anarshine ligjzbatuese te pas 90es


#30

Ne kohen e PD nuk merrej vesh kush ishte krimineli e kush polici, te gjithe leviznin me sirena , me fenalina , xhama te zinje, arme ne brez. Sot te pakten , dihet kush eshte njeri e kush tjetri, pastaj tek forcimi i ligjit eshte ceshtje tjeter.

Akademia 1 vjecare le per te deshiruar, 70 % e punonjesve te policise s’dihet a i kalojne dot provat fizike minimale, pa hy te praktikat taktike , logjistike etj. Gjithesesi ne krahasim me Ameriken , vetem ne disa raste i eshte dashur policise tone te perdore arme zjarri , prandaj eshte e habitshme si nuk kane filluar ti perdorin taserat ose pepper spray


#31

kur sheh kundershtine e familiareve ndaj forcave te ligjit, akt i denueshem ligjerisht per ‘veten’ e tij, dhe qe coi edhe ne reagimin e femijes, habitesh si policia nuk perdori nje taktike me agresive, bravo dhe me kaq.


#32

Tani keshtu jane bere keto pune , Rama s’mund te humbe ate force elektorale e ti dale kundra nje sistemi te trasheguar nga qeveria e meparshme,jo se nuk ia ka qefi por i kushton shume here me pak se te kompensoje ish pronaret , sot qe flasim shteti shqiptar ka detyrime ndaj ish pronareve te cilet kane fituar gjyqet ne Strasbourg minimumi 150 milione euro pa kamat vonesat e nderlikimet e tjera ligjore, e vazhdojne ri kompensohen me pikatore padrejtesisht megjithese Strasbourgu e Evropa jep direktivat e saj here pas here.

Por rasti i Shkozes , eshte komplet gje tjeter , behet fjale per rikualifikimin e territorit , kush i ka pasur te legalizuara ose ne pronesi , do perfitoje nga shpronesimi a ku di une , kush jo mirupafshim. Eshte e drejte , ndoshta jo , por jetojme ne republiken banane shqiptare, kompromisi nxjerr ne shitje edhe bythen e babes :face_vomiting:

Raste shpronesimi , dhe rikualifikim territori ka pasur keto vite edhe brenda rrethit se qendres se Tiranes, banore e pronare te ligjshem , e jane shpronesuar me shuma qesharake , “per te miren e Kriqitetit” per mua kjo eshte me shqetesuese se dikush qe ka ndertuar nje barrake e shpi ne brigjet e lanes apo kudo tjeter, ne kundershtim me ligjin.


#33

Cudi ça kohesh Po perjetojme. Ka humbur komplet pergjegjesia personale. More peshkatare Po pergjegjesine ne rradhe të pare per kete femije a nuk e ka prindi I vet? Pse e vendos ky prind kalamanin ne keto rrethana? Me vete ne proteste; ça pret të ndodhi? Ja ka policia pergjegjesine? Me atë llogjike mos kapim as kriminelat Po vuren kalamajte para.

Duan cati keta? Po mirë , të gjithe duam catira, nuk Po ja kerkoime shtetit falas e zihemi me police.


#34

O gjembo - ti ke te drejte parimisht. Praktikisht jane me mijera ndertime qe megjithese pa leje nuk jane ne konflikt me nje person tjeter ose me ndonje plan te shtetit. Pse te mos zhbllokohen keta?


#35

Fadroma dhe kërbaç…Rilindja fillon ‘punën’ edhe ne Tepelen


#36

Keta tregtaret e vegjel paguanin taksa ? Se si ne natyre te lire dukeshin , me cadra ne dore …


#37

Fadroma - ndoshta, kapo, por sa per “kerbac” e ke fjalen per propaganden dezinformuese te shqupit, apo jo…


#38

Sepse shohin te tjeret e thone “e pse mos ta bej dhe une?” Apo s’i njeh bashkeatdhetaret tane? Plus plani urbanistik, rruget, tubacionet, etj.


#39

Again, prape ke te drejte po nuk e di edhe te lihen ne limbo s’me duket normal. Pastaj normalisht qe ajo eshte blerje votash, si e atij qe i la ne fillim edhe nga ky qe i legalizon tani.


#40

vellazeria e peshkut pa uje ka pasur nje qendrim disi me hokatar me rastin e ngjashem ne Hamallaj, mesa kujtoj.
Vecse atehere ata kundershtonin policine e Berishes, kete duhet ta pranoj