Mos ma merrni babin


#102

NE NJE VEND SI KY I YNI

Ne nje vend ku turma gjakataresh te cakerdisur i thurin lavde Mehmetit, Toger Babes apo Nevzat Haznedarit, nuk mund te mos shembet kulla e Prek Calit.

Ne nje vend ku turma mjeranesh te shperfytyruar kane nostalgji per skamjen dhe erresiren, nuk mund te mos lincoheshin atdhetaret dijetare dhe paneuropianizmi.

Ne nje vend ku ka ende ithtare te Leninit dhe Stalinit, nuk mund krijohet panteon vlerash te vereta per figurat madhore te kombit. Ne nje vend ku monstrat e mbetura te diktures dhe pasardhesit e tyre mutante i japin te drejte ende Byrose Politike qe denoi me vdekje pa vendim gjykate burra, gra, pleq e femije, nuk mund te mbije fara e lirise dhe drites.

Nje vend ku turma dogmatikesh te atrofizuar mendojne qe Pilo Peristeri ka qene me i madh se Ernest Koliqi dhe Themie Thomai me e vlere se Musine Kokalari, eshte vend qe duhet mbushur me klinika psikiatrike.

image


#103

Jo, eshte thjesht Tirons qe ha hashure me lafshe synetlleku. Pse ore tirons, ne e kemi fajin qe nga njera ane Palloshi leshon certifikata privatizimi per fushate si karamelet gjate paradave ne amerike e nga ana tjeter i prish disa? Pse nuk i prish te gjitha o tirons qe duhet te dalesh nga balta? Ta tha shume bukur Pjeri qe ti kujton se kushdo qe kritikon Palloshin eshte automatikisht i Shqupit.

Ja se ta tregon nenkryetari i bashkise se Tiranes pozite-opozite. Sa turp (TM @Fikret)

http://www.oranews.tv/vendi/konferenca-se-pezes-mazniku-mesim-per-te-qene-bashke-per-integrimin-e-vendit/


#104

Cdo Njeri ka Nevoje si per Ajrin qe thith, ashtu dhe per nje cope Toke ta perdor per te fjetur, te ushqehet etj. gjera te jetes perditshme.
E drejta e Pronesis private mbi Truallin e ben Individin te zoteroje dicka qe nuk mund ti takoje.
Toka nuk eshte “Send Konsumi”, te cilen Individi mund ta prodhoje dhe ta shesi.
Pronesia mbi Truallin, dmth. Vendimi se kush e “shkel Token” , , lidh detyrimisht Token, qe sherben si kusht kryesor jetese per te gjithe Njerzimin, me Personalitetin e Individit.

„ prandaj s duhet ta shisni Token , sepse Toka eshte imja dhe Ju jeni te Huaj dhe Miq para meje" 3. Mose, 25, 23


#105

Ej ! Jemi në luftë civile !

Kam vite që shkruaj e them , me zuri gjuha lesh: jemi në lufte civile ! Një luftë e nisur ne vitin 1943 por që nuk ka mbaruar akoma madje është bere me e fortë me sofistikuar , here e ngrohte e here e ftohte ajoi shfaqet hera herës ne të gjithë përmasën dhe egërsinë e saje dhe sakate janë si gjithnjë ta qe e nisën , komunistet shqiptar me një urrejtje e frike bashke. Urrejtje klasore ndaj kundërshtarëve të tyre politike të gjallë e te vdekur dhe fike po nga ata për shkak të humbjes së pushtetit .

Viti 1992 në se do të ishte menaxhuar për se mbari mund te kishte qene fillimi i fundit të kësaj lufte por fatkeqësisht nuk ndodhi kështu , përpjekja jonë , shansi ynë për ti dhënë fund luftës civile 70 vjeçare u shpërdorua ,u sabotua u dogj dhe serish përgjegjës për ketë janë komunistet të vjetër e të rinj .Në besuan se ata mund të reformoheshin dhe të hiqnin dorë nga qëllimet mjetet dhe metodat e tyre kriminale ,por jo .Ujku qimen e ndërron po zakonin se harron, Sot 25 vjet me vonë ne e shohim veten serish te kërcënuar nga komunizmi dhe vazhdimësia e tij politike juridike e gjenetike .

Vrasësit janë kthyer në krye të shtetit pasi kane grabitur e marre për 25 vjet pasuritë e pronat e këtij vendi , ketij populli . Tani kanë rifilluar revanshin në të gjitha aspektet. Po shkatërrojnë edhe shenjet e fundit të nacionalizmit e anti-komunizmit m çdo shenje nacionalizmi e patriotizmi . Po demonstrojnë rilindjen e tyre me portrete te diktatorit ne përkujtimet e krimeve te tyre kundër popullit e kombit të te vet. Eterit e mbetur gjalle dhe bijtë e tyre tani kanë dalë hapur ne qëllimet dhe veprimet e tyre, Shqiptaret ata qe kane sy te shikojnë e vesh të dëgjojnë besoj se nuk kane me nevoje për fakte e prova qe lufta civile vazhdon.

Të gjithë janë ne rrezik edhe ata qe për shume arsye nuk e pranojnë realitetin nuk reagojnë edhe ata qe kane frike ta bëjnë një gjë të tillë . Askush nuk shpëton dot nga komunizmi dhe barbaria e tij . 45 vjet te sundimit de jure te tyre janë te mjaftueshme kushdo ta kuptoje mire se çfarë e pret. Ata janë kthyer serish . Ne fakt këtu kanë qenë por ne nuk i kemi pare , nuk kemi dashur ti shohim apo nuk na kane lenë ti shohim . Tani janë ata qe dalin hapur qe duan qe ne te tjerët ti shohim mire qe janë po ata te 70 viteve me pare , me veprimet e tyre revanshiste ne parlament qeveri , Peze apo Vermosh. Ata po vijnë me te njëjtën egërsi , te njëjtat objektiva , kundër te njëjtit armik , popullit e kombit të te tyre, një lloj si ne vitin 1945 .

Çështja tani nuk janë ata por me pala tjetër. Do te reagojmë te gjithë bashkë apo do rrimë e te bëjmë sehir deri sa e keqja te na vije ne derën tonë. Vërtet kemi humbur luftën 70 vjeçare por kemi fituar çështjen por kjo nuk mjafton , prandaj beteja siç po e shohim vazhdon . Në kemi humbur jo për shkak te tyre por për fajin tone , Fisnikërinë tonë, moralin tonë, dashurinë tone për këtë vend . komb e popull na e kanë marrë gjithnjë për dobësi. Faji jone eshte se ne i kemi llogaritur edhe komunistet si shqiptar por ata nuk kane e nuk duan atdhe e as komb . Duan vetëm pushtetin. Ne harruam që… derri do plumb . Beteja jonë është e qartë dhe ka gjithmonë te njëjtat palë : Ca shqiptarë qe shkrin pasurinë e jetët e tyre për të bërë Shqipërinë dhe ca te tjerë që kanë shkrirë e po shkrinë Shqipërinë për te bërë pasurinë e tyre ! Fakti që qe deri “luftën” kanë fituar këta të fundit nuk do te thotë qe ne te kapitullojmë përfundimisht. Ne , pala “e humbur” : Jemi te gjëshëm të dalim sërish para ,togave te pushkatimit , te përfundojme burgjeve apo kampeve te internimit, apo jo ?! Në se jo reagoni tani që nesër të mos jetë shumë vonë. Mblidheni mendjen ! Mos besoni rrenat me përallën e vjeter të “lugës se floririt “që sot servilët si demokraci , rilndje e perspektive perëndimore. Destinacini si në 1945 është serish Jugosllavia qe do te thjote diktatura .

Ej zgjohuni ! Jemi në luftë civile !
N.Cika


#106

Shpronesim me Vlere Tregu kerkon ene ky shoku jot i djathte Gjemi meqe pate dyshime. Zhuljeta do me vu dore tek parate e vjerres anete mduket.

Kush jeni ju mer: Ne …ti the Pjerini gjoja. Pjerini eshte teknokrat qe per te miren e Shqipetareve te vet bashkepunon me cdo qeveri qofte edhe me Kone Miushin prandaj nuk eshte i prere per opozitar plus qe njef edhe Pezzogrosso.
Po ti me korbe ke njef ti me korbe vec 2-3 emigrees ne northamerica.
Do me bo opozite ti qe ske as te drejten e votes.
E mos harro se lafsha si ne hashure ashtu edhe ne Kabunine tate Lafshe mbetet sido ta quaj Gjyshja jote a Nenedaja.


#107

Ku e gjeta shok une ate, ne bahce? Ti si tirons duhet ta kesh shok. Te gjithe ju tironsat kull, intelektuale jeni grup me njeri-tjetrin apo jo?


#108

Cer Lufte Civile Kaposh? Po shifsha qe ne ket zone tradicionale anti-komuniste ene pusheti qendror ene ai lokal eshte fitu nga Socialistat. Kaq loser jeni mer Kaposh qe nuk nxirrni dot as 2 kokrra te hajrit qe te fitojne ne zonat tuaja?
Lufte Civile per ke per Preken? Po kjo eshte lufte per prona se kush nga pasardhesit e Prekes do ndertoje bujtine tek kati i trete. Ndoshta mund te kete lufte civile mes jush ne Canada per Preken se tek fshati i vet vec trashigemtareve nuk ndihet njeri.


#109

Per manjolen e ke fjalen , kush eshte tjeter tirons “kull” , intelektual ketu ?


#110

Lulthimi, shoku jot, eshte Jabanxhi prej Elbasoni. Ne tironcat kemi qene kull me Dibronet te tjeret i kena pranuar se jena mikpritesa e zemergjone por kurre si kena dash.


#112

Ca shqiptarë qe shkrin pasurinë e jetët e tyre për të bërë Shqipërinë dhe ca te tjerë që kanë shkrirë e po shkrinë Shqipërinë për te bërë pasurinë e tyre ! Fakti që qe deri “luftën” kanë fituar këta të fundit nuk do te thotë qe ne te kapitullojmë përfundimisht. Ne , pala “e humbur” : Jemi te gjëshëm të dalim sërish para ,togave te pushkatimit , te përfundojme burgjeve apo kampeve te internimit, apo jo ?! Në se jo reagoni tani që nesër të mos jetë shumë vonë. Mblidheni mendjen ! Mos besoni rrenat me përallën e vjeter të “lugës se floririt “që sot servilët si demokraci , rilndje e perspektive perëndimore. Destinacini si në 1945 është serish Jugosllavia qe do te thjote diktatura .

Ej zgjohuni ! Jemi në luftë civile ! :v:


#113

Po qe qeke i mire si alarm ti , kot nuk del neper rruge e te bertasesh zgjohuni ne oren 7 pa 5 :stuck_out_tongue:


#114

#115

Te rroni ta kujtoni !


#116

Eh sa te drejte kisha athere para 15-20 vjetesh kur iu shkruaja qeveritarve shqiptare, se ndertimi pa kriter i shtepiave nga te ardhurit, me vone mund t’ju kthehet ne nje bumerang, prandaj duhej/t vendosur sa me shpejt piketimet e rrugeve dhe autostradave, qe njerzit ta shohin e ta dijne se ku do kaloje rruga apo autostrada.
Na tani, çdo vit e njejta kenge me pronat, shtepiat, zgjerimin e rrugeve, trotuaret, etj.


#117

http://www.mapo.al/2017/09/shkoza-manjani-shteti-me-dy-standarde-pse-nuk-shpronesohen-banoret/1