Mumja e dinozaurit zbulohet në fushat e naftës në Alberta


#21

paske bo studime koti, shpresoj te kesh kap ndonje rroge te pakten.


#22

meqenese e thua ti, duhet te jete e vertete.


#23

Meqe nuk flet si amator, pse ska mbetje te specieve qe jetonin nen ballkanin e nenujshem? Sa thelle duhet germuar per te gjetur dicka?


#24

te vertetat i quajme keshtu sepse VERTETOHEN. nashti te mbetet te na e vertetosh neve qe ke bo studime ploti dhe jo koti ?


#25

nuk me rruhet shume te vertetoj ty ndonje gje. je nje njeqelizor i parendesishem. Jeta eshte e shkurter. ka gjera me te rendesishme


#26

po mire pse tu rrujt kur na the qe je profesionist dhe jo amator ? pse nuk te sherbeu vetem llogjika e postimit, per t a bere kete diference ?


#27

kush tha qe nuk ka.
percaktimi i moshes se shtresave te tokes bazohet ne identitetin e specieve te gjendura.
nafta qe eshte zbuluar ne shqiperi eshte zbuluar me ndihmen e ketyre specieve.

pusi me i thelle ne shqiperi eshte rreth 6400 metra.
po nuk ka nevoje te germosh. shume nga shtresat qe kane qene me km thelle jane tani male.


#28

kush te foli ty. une po flisja me varik. ty nuk te kam refene.
ik pirdhu e mos me caj karin.

o blendi salaj, ma hiqni qafe kete debilin se me cau bythen.


#29

Interesante

Pra dikund ne ndonje magazin, duhet te kete disa nga keto gjetje?

Shpresoj qe brezat e rinj do te jene me te interesuar per keto tema


#30

ato qe thu ti, per uje deri te malet, jane hipoteza. asgje nuk vertetohet. bibla dhe kurani jane me realiste dhe te besushem sesa teorite tuja mbi krijimin e botes.


#31

instituti i naftes ne fier, dhe instituti i gjeologjise ne tirane ka pasur plot nga keto.

nuk e di ca behet tani. une kam ikur ne 1992 nga shqiperia dhe nuk jam shume ne kontakt, keshtu qe nuk te flas dot.


#32

Ne ballkan… semos kerkuam e germuam, e nuk gjetem.
Nuk e di a keni pa noihere mermere skrapari. Une kam perdor shume metra kube le te themi, dhe eshte i teri me xhixhivadhe. Apo i doni patjeter me nocke e fecke?
Ne nuk kemi nxjerr ne drite vendbanimet tona akoma, ndonese gafurremi si autoktone d-b-d, jo me te qisim ne drite fosile dinos. Nga ana tjeter sektori i naftes ka pas bo goxha pune te mire me nxjerjen e fosileve.
Mo harroj une, ore e dini qe jo me shume se qindra vjet me pare bregu i adriatikut ka qen ne Laq?


#33

Si per koincidence o Ceco, javen e kalume cova nje dyzine ciliminjsh te muzeu i shencave, e takova ate shokun tat. Prof Doc tjetri, se ha mortja, ter diten merret me kocka.


#34

E di Ceco e di, aty isha.
Nje mut merret ama; se shikon cthone cunat, jane pe buke peshku…


#35

sa per brezat e rinj, aha. ka mbaruar me tha nje ish profesori i imi qe takova para nja 10 vjetesh kur isha atje per vizite.
U kam thene studenteve, tha, nuk iu ve mungese dhe do ju kaloje te gjitheve, vetem ne klase mos me hajdeni me.
pensionist i shkreti, shkonte te jepte mesim per te kaluar kohen, nuk i mbanin nervat nga mungesa e interesit te studenteve (muhabete, lodra etj etj).
po nejse se nuk dua te futem ne politike.


#36

kur isha ne shkolle fillore, na thoshin qe ne dajt te kampi ka guacka akoma. kjo pra tregon qe deti ka qene ne ate nivel. kampi duhet te jete te 900 metrat mbi nivel te detit. dmth vendet me poshte ketij niveli, nuk ekzistonin fare.
maloket jane pra pa dyshim fare te paret tane.


#37

Ka mundesi ka. Biles ka shume mundesi, pasi ne ballkanasit duhet ti kemi ngrene me gjithe kocka. Prandaj nuk ka gjurme te tyre.


#38

Pas nja 20 vjetesh Adriatiku do Te vije perseri ne lac .laci do benet qytet turistik bregdetar .edhe nje premtim tjeter i mbajtur .faleminderit rilindje :smile:


#39

Faraon të ketë qenë në kohën e vet ky?


#40

@maverick, ti po thua qe kanadezet i bejne vete keto me ca mjeshtra?

Une lexova kete xhajen e muzeut qe thoshte se kur gjejne keta te shpimeve te naftes kesi gjerash, ne shkojme dhe mbarojme pune shpejt e nuk u rrime neper kembe. Se kemi frike, thoshte, qe po t’i zvarris punen nuk ma telefonojne fare. Jemi mirenjohes se shpimi per nafte eshte menyra e vetme me gjet keshtu gjerash. Ndryshe nuk do ishim gjet kurre, thoshte.