Na ishin njëherë Vikingët


#82

Po blendi po e pati problem qe e permenda une ka goje vete, pse merresh me llafe si gore :joy:


#83

gore ne kub!


#84

Vetem çunat ?!

Maskilist , po gjembin ku e le


#85

O Inkuiz,
Ky muhabeti me Teleskopin ç’po m’kujton nji barcalet t’hershme:

Kam njoft dikur nji kamarjer që kish manin’ e shëmtut me e thon ai fjalën e funit:

o shoko, ça doni me honger?
ja kët gjellën ktu, dhe kët tjetrën aty…
po pije, ça do pini?
ja kët birrën ktu, dhe at rakin aty…
po buk a doni?
sill dy panine…
po gjo tjetër, à doni,
jo, jo falimners…
po do prisni sa t’bohen gati.
s’ka problem, sill birrën ndërkoh…
a e doni shum t’ftoft apo pak t’ftoft?
si t’jet, veç sille shpejt…
paninet veç s’jan t’ngrofta, jan t’djeshmet
varja…
mir pra, un po shkoj…
ende s’je nis à?
mos u merzitni, se erdha…
hej ç’u lodhëm pa fillu ende…
s’kom hiç qejf me ju lodh… sa t’bohen erdha
hajt pra…
erdha, erdha…
hec, hec…
ika…
hej, ç’na ka zon sot…
me mu e ke?
jo mor vlla, vazhdo ti…
jo thash se mos e ke me mu…
[…]


#86

Me fal shoku/shoqja Xixa, mos kam hyre gabimisht tek ndonje blog i ANTIFA-s. Hahaha. Lexo nga pak edhe Breitbart e te tjera site konservatore, se pastaj vazhdon te besosh akoma se ishin ruset ata qe votuan per Trumpin dhe jo qytetaret amerikane. Apo ti i merr lajmet diret nga komedianet e SNL? Nga ana tjeter u mahnita duke lexuar administratoret e blogut qe pasi kane share me rrenje ate qe hapi diskutimin, ndalojne pastaj e fillojne e shahen me nene e babe me njeri tjetrin. Hade blog shqiposh liberale, hajde. Xixe, mos je dhe ti administrator/e qe shan? Hahaha.


#87

Vazhdo më tej apo ndalu në vend, si të të vijë mbarë.
Por para se të flasësh apo të heshtësh, të paktën lexo këto tekstet më poshtë dhe pastaj ktheju komenteve lidhur me krimin/emigracionin në Suedi.

P.S: po arrite të shohësh me ato syzet e tua pa xham, janë vetë burimet suedeze (dhe jo suedeze) që flasin.
1 një tekst i Këshillit Suedez i luftës kundër Krimit (BRA)
2. një shkrim nga sajti i qeveriut suedez lidhur me impaktin e emigracionit mbi statistikat kombëtare të krimit.
3. një artikull nga Telegraph-i anglez, gjithmonë mbi statistikat e krimit në Suedi.
4 një tjetër artikull nga NY Times mbi këtë temë.

A thua, që të gjithë gënjejnë dhe mashtrojnë - veten dhe të tjerët, thesht për të kundërshtuar shkrimin e ndritur të Teleskopit?


#88

Tani me duket po verteton barcaleten qe vete e solle …

Nuk kam deklaruar ndonjehere deri me sot qe “shkrimet” e mia jane te ndritura , une gjithmone tentoj te nxis diskutimin kjo perkthehet dhe ne futjen e elementeve ekstra te teleskopit,qe akoma se kuptoj pse iu ka mbetur aq merak si emer nje e dy iu mbeti ne goje po nejse.

Mua me mjafton vetem kjo , qe autori mbi te gjitha eshte me origjine indiane dhe automatikisht do dale ne mbrojtje te refugjateve,sic ka qene dhe ai vete ose familja e tij 20-30 vite me pare , derisa e gjeti veten ne mes te NewYorkTimes.

There has been this issue of sexual harassment. And there is some evidence that the new refugees are somewhat involved in this. But there are no official statistics on it.

Fakti qe nuk ka te dhena zyrtare , nuk e hedh poshte faktin qe kane ndodhur, ajo eshte ne doren e qeverise atje dhe njerezve te flasin , nese pranojne ti fshehin poshte tapetit ato incidente duke pranuar te heshtin apo ti interpretojne gjerat sipas kornizave qe iu interesojne atehere kush jemi ne qe te themi ndryshe.

Nese Suedia zgjedh te vetflijoje identitetin e saj karakteristik skandinav vetem per ti bere qefin parlamentit evropian , merkelit , e per tu shfaqur si heronje ne titujt e gazetave e mediave liberale ashtu u befte , une njesoj flej naten, s’me lidh gje , po gjynaf me vjen per ata qe mendojne ndryshe , ndoshta si une dhe sot vuajne e nuk kane ze , biles i arrestojne si ekstremiste e nacionaliste te djathte.

***Facts: In a report published in June 2017, the Swedish Police Authority identified 61 areas around the country that have become increasingly marred by crime, social unrest and insecurity. Of these 61 areas, 23 are considered to be particularly vulnerable

***Facts: According to the Swedish National Council for Crime Prevention’s Swedish Crime Survey, some 13 per cent of the population were the victim of an offence against them personally in 2015

Ja faqja e qeveriut tend suedez.


#89

Or ti zotni Katror,
Ta thashë dhe po ta përsëris:

  • se kush je ti, se ku kullot dhe çfarë tagjie ha, kjo është thjesht puna jote personale - qoftë në lëndinat ultra-konservatore, qoftë në stallat neo-fashiste apo në magjet raciste.

  • Se kush jam unë, se ku kullos dhe me çfarë sane ushqehem, kjo është thjesht puna ime personale - qoftë në ngastrat antifashiste qoftë në grazhdin antidiskriminues, qoftë në kazanin antiseksist apo antihomofob

Veçse po ta them dhe po ta përsëris, për herë të fundit :

  • nga momenti që hyn dhe diskuton në një blog si puna e PPU, je i detyruar të respektosh fillimisht vendin (lexo: politika editoriale e Peshkut pa Ujë), mbro opinionet e tua me karar, pa fyer opinionin e atyre që diskutojnë në të, pa i rënë në qafë askujt!

Në se të pëlqen, bujrum, në mos tërhiq derën (nga përjashta).
Bile po ngulmove, do të jem unë i pari që do të të tregoj atë derë!


#90

Urban,
S’kam asgjë me ty si person. Bile është e para herë që po komentoj në një shkrim tëndin.

Por kësaj rradhe, ishte vetë shkrimi që e kish hak - pasi ishte shume tendencioz, keqdashës dhe i keq informuar, pasi nuk mbështetej në asnjë statistikë - thjesht në opinionet e tua personale.
Ta kish shkruar një suedez i SD, një francez i FN, një italjan i MSI, një grek i XA, apo një gjerman i AfD hajde-dè, edhe mund të kuptohej dhe të arsyetohej, bile edhe mund të debatohej, nën dritën e një ideologjie, të një ideali apo të një bindjeje…

Por kur bëhet fjalë për një shkrues shqiptar teleskopik?
në mos emigrant vetë - djalë, nip apo stërnip i një të tilli?
në mos mysliman vetë, kushëri, farefis apo krushqi i njê të tilli?
A ka bythë ku të rrijë?
A e kupton ku rreh kanari?


#91

Ne fund te dites quhet opinion, apo jo. Te gjithe kemi mendime te ndryshme,

Ti , dhe te tjeret qe kur e filloni argumentin me ndarje dhe krahasimin se kush ka te drejte ta beje e te mos ta beje nje gje te tille , tregoni vetem ngushtesine tuaj. Qe kur jane bere ekskluzive bindjet e ideologjite vetem per italianet , francezet, gjermanet ,suedezet, ju ne njeren ane mbeshtesni multikulturalizmin dhe globalizmin elitar, ne anen tjeter te vendosni limite dhe trare imagjinare, ec e merre vesh domethene…

S’jam as emigrant vete , as djale e nip i nje te tilli
S’kam as muslimane ne farefis ,kusherinje e as krushqi keshtuqe se di ku do te dalesh…

Une s’kam as shkollim perkates mbi fushen e gjeopolitkave e sjam as doktor shkencash qe te rri te bej doktorature ketu 20 faqe mbi Suedine , une ato qe i futa nese jane tendencioze e kam pranuar po sherbejne per nje qellim por jo se jane te paverteta. Tani ti ,tjetra,tjetri keni mendime te ndryshme, o burra diskutoni.


#92

OK,
e mbyllëm bashkë kët’ muhabet.


#93

Eh shyqyr …


#94

Nje çifut qe flet turqisht!? Prandaj na quajn popull tolerant!


#95

shif, paska fitu prap teleshmengopia

xixe,

Vjersha qe ke sjelle (te cilen e kam lexuar here tjeter) eshte shum e bukur dhe nostalgjike per kohen deheroike atebote, dhe i pershtatet shume llojit te muhabetit peshkor dhe pertej peshkor (deri edhe akademik). Por nuk i pershtatet rastit te teleshmengopise, sepse eshte tip i hidhet e para, edhe sepse e ka te qarte poziten e tij si kamarier mejhaneje intelektuhale. Ka nje shpjegim konkret keqdashja e tij qe ti e ke kap me shume te drejte, dhe ai e mçef mbas parimeve demokratike per liri mendimi dhe diskutimi. Keqdashja e tij antimyslimane bazohet ne nje informate qe e ka dhene vete: njerin prind e ka çifut shqiptar (te gjithe shum te dyshimte si te tille, si krijesa ngambrapa demokratike per interesa konkrete, perfitime, pashaporte, etj). Kerkeses time se cilin prej prindeve ka çifut, nuk ju pergjigj si skuth qe eshte se e kuptoi qe i kish llap goja teper, por me sa kuptoj une - kam ca eksperienca ne kete pune - nga komportamenti i tij ka mundesi qe te kete mamane çifute. Me kaq e le analizen, megjithse ja vlente per ta zhvilluar me tej per motivacionet e nje çifuti pergjate diskutimit te lire qe flet i shterguar prej motivacioneve, e aq ne teper te nje çifuti shqiptar qe e ka strehu ne shpi t’vet Lym Bylyku prej Sharre per ta shpetu prej gjermonve.

Tani me thon te drejten un inotin e kom me ty qe ke prejardhje palestineze :stuck_out_tongue: dhe ha ate koqe ullini demokratike te diskutimit te lire çifut “gjithsekush ka mendimin e tij”. Jo or burr se jane pak vete qe kane mendime te tyre, te tjeret i blejne ne pazar te konfecionuara si pantallonat ose pako e gjalpit, ose pako e prezervativave. Eshte shum e veshtire qe te kesh mendime te tua te pa marra hua, duhet me pare te vuash si qeni, aq sa kan vuajtur mijra persone bashke. Mendimet te jipen mbas nje vuajtje te madhe!

Dhe tjetra qe eshte akoma me e rendesishme: robotet mendojne te lire dhe te painteresuar, ne nuk jemi robote; njerzit kane motivacione dhe interesa - materiale dhe shpirterore -, dhe mbi keto ndertojne mendime.

Deri edhe aksiomat matematike jane te interesuara - i Modhi :laughing:

Ti duke diskutu me teleshmengopine i ve ne dyshim bazen e ekzistences se tij, pra nuk je duke diskutu, je duke bere gje tjeter: je duke i fut llahtarin se neser do t’i trokase ne dere Gestapo.:slight_smile: (dhe Lym Bylyku nuk do ta ndihmoje me, por do ja fusi edhe ai mu n’teleskopt)

Un jam i llahtarisur, prandaj jam, pra, sipas De-Kartit, prandaj mendoj - i Modhi :laughing:


#96


#97

Vazhdo me filozofite o i math vazhdo , ke shkruar 1 faqe , fol vete duartrokit vete :clap:


#98

teleshmengop,

ne kete rast folja me vete eshte shenje madheshtie, madheshtia me e madhe eshte te fitosh mbi veten, atehere asnje teleshmengop nuk mund fitoje mbi ty, edhe sikur te thote fjalen e fundit, edhe sepse i pari dhe i fundit jam vete ne universin tim demokratik personal individual pordhikal.

Megjithate t’shofim nese pergjigjet xixa, qe nuk eshte me pak i modh qe flet me vete.


#99

O Goremoth, ti vazhdo se e ke ne terezi ne universin tend imagjinar, po te pakten mos e shfaq ne publik


#100