Nishani apo Rama? Kush ka të drejtë?

http://www.gazetaminerva.com/po-ju-vjen-fundi/

A ha Belul,po m’qujte kriminel te jatin e KMs duke perdor at punen e asaj firmes,atehere edhe une te quj gjygjin e Mehmet Shehut. :grinning:

1 Like

Po o Nuçi, po…une pas asaj cop firme do mbahem…:smiley: se ajo firma eshte dokument qe thua ti, jo si pulat ne filmat e kinostudios…:stuck_out_tongue:

p.s meqe kujtuam filmat e kinostudios, kam zbuluar plagjature te filmi “ne fillim te veres”, skena e fundit ku medemek ai cakmaku, trimi i cartuar morri fajin persiper, u vetflijua, te shpetonte shoket… edhe skena, por edhe akti i heroizmit eshte plagjature nga nje film italjan… po tani skam kohe, me vone do sjelle edhe faktet historike.:stuck_out_tongue:

A ha,filmat e konostudios me pula, kane qane njemije here me serioze,se kto filmat tuj me firma . :joy::joy:

Ky Nebili mund ta kete per lehtesi te shprehuri ket " femijet e Shefqetit ". Gocen nuk e njof, por Meni ( cuni i vet ) ishte nji tip qe vetem me pi e kishte menien. Nuk dote me dit as per cunin e vet, lene mo per baben. Nuk e di c’bohet sot, po une kom pas shume muhabet dhe kemi nej e pi se kishim miq te ngushte , te perbashket. Sa here binte muhabeti ke i ati, shprehja e Menit ishte : Koqe o burre. Meni e urrente ate regjim dhe ka qene anetar i grupit rock Matura '72 te Petro Ninit.

http://www.gazetaminerva.com/pushkatimet-e-vito-kapos/

1 Like

hehehe, e di sa serioze kane qene filmat e kinostudios mo ? -pasunarin apo djalin e beut , qe kishte edhe mundesite te shkollohej etj, e nxirrnin gjitmone budall, te trashe, debil… ndersa djali i brekgrisurit, Ydhi i Shamunaqes.:smiley: , ■■■■ some. inteligjent natyral, gjeni ! uje ne shoshe te jepte, tamam dobiç i lindur !!..:joy::joy:

meqe te thashe me siper per plagjiat te filmi ‘‘ne fillim te veres’’. -tashi nje aksion i tille nga kamunistat, apo nje ngjarje e ngjashme sic sugjerohet ne film, nuk ka ndodhur. aq me pak heroizmi sublim qe beri ai cakmaku ne fund…
mirepo nje ngjarje e tille ka ndodhur ne Itali. Salvo D’acqustiko, nje djale i ri napoletan ka bere dikur aktin heriok te vetflijimit per te shpetuar 22 njerez te tjere… ky sherbente si karabinier diku ne Itali, kur Ducja kapitulloi dhe Italine e okupuan gjermanet…
gjate inspektimit qe po benin disa ushtare gjermane depove te armitimit qe ishin braktisur nga ushtria italjane, ndodhi nje shperthim ku u vrane e u plagosen disa ushtare gjermane… gjermanet e morren kete ndodhi si sulm i organizuar kunder tyre dhe arrestuan 22 burra te zones… si dhe kete Salvon, meqense kishte sherbimin si karabiener ate dite… nejse, mos ta zgjas, gjermanet thane: nese nuk tregoni kush e beri, kush eshte pergjegjesi, do pushkatoheni te gjithe… dhe i urdhruan te burgosurit te hapin nje varr te madh. -Salvo kur e pa qe gjermanet e kishin seriozisht, vendosi edhe e morri vet pergjegjesine per te shpetuar njerzit e tjere dhe i tha komandanit Hans von Bishoff.:smiley: : ‘‘une e bera, i vetem, te tjeret skane faj’’ -tii, tha Hansi, e kush t’pa ?!. .:joy:

kuptohet , Salvo eshte hero i popullit italjan dhe jane bere filma per te, nga ku e morren, me pershtajtjet e duhura, edhe keta mjeshtrat e kinostudios tone…:stuck_out_tongue:

e ka thene Mentor Nazarko. Dekorimi, veprim i duhur. Te tjerat pastaj, une jam partizan e ata qe hane pula jane balliste, jane broçkulla per matufet qe u besojne perrallave

Belul, ti po e politizon muhabene, filmi shqiptar eshte ku e ku me i moth se analogu i tij italian. Un i kam pare te dy, por italiani nuk i vjen as tek gishti i kembes, i joni ka figura legjendare, mitike, me vlere te perbotshmem e te gjithekoheshme. E ku ma gjen tenente Gurabardhin, karporal Pelegrinin, dhe me te madhen e te gjithe te medhejve, Sinjora Bertinin?

2 Likes

filmi jone eshte shume i bukur (skenari nga Erebera me duket) dhe gjithashtu ka muzike fantastike te Kujtim Laros !!
por une e kisha komentin per ngjarjen, subjektin e fimit, qe me thene te drejten eshte plagjiat, por i perpunuar mire, nga filmi italjan… bile edhe disa detaje te lezetshme i kane marre… p.sh heroin italjan rastesisht e quajne Salvo… mirepeo kemi edhe foljen ‘‘salvare’’, ajo qe beri Salvo per shoket. -Ok, edhe heroit shqiptar ja gjetem emrin ‘‘Shpetim’’. -do ti qe ky shpetoi shoket ne fund…:stuck_out_tongue:

pastaj figurat ne filmin shqiptar jane vertet epike ! -disa i permende ti. por kemi gjeneralin qe te shkrinte se qeshuri me shakate plot krip te Duces. pastaj Shaqo Bregu… xha Rizai, supozohet baba i tipik vlonjat , i eger, por me aksent shkodran… -ku ishe ti maj …me shoçet , me shoçet… nji me Hodo leckamanin… etj…:slight_smile:

Nishani po del me idiot se sa eshte, me nje fjale verteton pretendimin se eshte nje president i keq i deshtuar derisa me vendimet e tij percan dhe nuk kryen rolin e preseidentit me kushtetute, te perbashkuesit te paleve, pra eshte nje koqe qe ka rene brenda me te dyja kembet, vetem per ti bere qejfin takemit partiak qe e vuri ne ate post.

1 Like

Belul, ekziston nje parim ne art:

Neqoftese vjedh, dhe me gjene e vjedhur ben nje gje tjeter me te larte si vlere, allora sei salvato dalla colpa della ladroneggia, e anche dalla colpa del tradimento della nazione!

po mire mor Tori, une skam gje me cilesine e filmit tone. qe ne fakt per disa nga karakteret e arrira qe jane realizuar mjeshterisht, eshte nje nga filmat me te dashur per mua !
por ama subjekti final i filmit eshte plagjiat, ky eshte pointi im.

Dai grandi tradimenti hanno inizio i grandi rinnovamenti.

1 Like

O Belul, duke luftuar kunder komunisteve (i kerdiset fare), ke humbur edhe ti sensin e humorit ballist!

Nuk e di se si mund te behej art kur te diktohej me pare me urdher, se çfare do beje …:wink:
Ne qofte se ka njerez qe i marrin me humor keto gjojna …jam e lumtur dhe une per lumturin e tyre …ja keshtu …

ti dasara, ndryshe nga Beluli, shquhesh per humor komunist te diktuar me urdher nga qendra balliste, qe jane katunare fare qe as pula nuk kane ngrene. Ishin troke fare, nuk dinin qe tere arti Mesjetar dhe tere arti Rilindas eshte bere me urdher nga Qendra Jone qe i shet Indulgjenca peshkut te kuq, qe eshte antikomunist meqe humorist!