Njeriu që “nuk dëgjon nga ai vesh”

1 Like

@Dranja, per kuriozitet çfar te pelqeu tek kjo karikature vertet klasi? Mundohu ta analizosh pelqimin, mos i bi shkurt.

@InkuizitoriMoth pashë veten time me Ademin tim kur të plakemi, me fotot e rinisë në mur, me gjarprin e ndëshkuar, duke pritë të zihen fasulet.

2 Likes

ahahaha :laughing:, e bukur si pergjigje, shum e bukur, megjithse do te preferoja nje analize artistike, ose edhe nje analize krahas.

@InkuizitoriMoth ah, vate analiza me gushtin!

me fasulet thuaj, vate me fasulet!

1 Like

mir pra po e them un, po shkurt fare.

i gjithe lezeti i karikatures eshte se çdo gje ne te eshte e thare, vjetruar dhe skeletruar, me perjashtim te molles se kafshuar fresket.

sa desha ta them! haha

ha ha molle Dranje, t’bofte mire, por mos u ankoni pastaj per konseguencat e aktit origjinal qe perseritet bashke me konseguencat eternel retur d’egal.

mishi tretet, molla mbetet.:smiley: -prandaj nuk i thone kot edhe; ‘‘molla e sherrit’’ kesaj, se na ngeli qe nga lashtesia…:stuck_out_tongue:

1 Like

Falemneres Belul, shum falemneres per keto pasuri te vyera nga gurra popullore. Nuk me kishin shkuar ndermend si argumente.

-ne popull i kemi rrenjet o Tiku, me thote shpesh shoku Mali…:joy:

po ca faleminderit o tiku, nuk do ti mendosh te gjjitha ti. pastaj jane edhe si te ndara gjerat… une psh jam realist per nga natyra e nuk futem ne te fella, por mendoj thjesht , direkt… kshu pra ne rastin e karikatures gjeta kuptimin e thjeshte te molles qe ka ngelur e fresket… dhe ashtu do te ngeli kjo edhe nja 2 mije vjet te tjera…:smiley:

qe thua ti, kam ca kohe qe merrem me kuptimin e aforizmave dhe shprehjeve te urta popullore me baze ‘‘frutat’’ ose pemet frutore, dhe jane shume… nejse, kam ngecuar keq te; ‘‘dardha e ka bishtin mbrapa’’… qe ne fillim dilema e pare ; te gjitha frutat e kane bishtin mbrapa, çne vetem dardha ?!

nuk e kuptu tamom, molla e fresket do te jete gjithmone, dhe duhet te jete gjithmone, problemi eshte qe nuk duhej te ishte ne goje te gjarperit, dhe qe duhet hequr prej gojes se gjarperit, e jo mbas dymijevjetes, por duke filluar nga neser, ose qe sot neqofte do me zgjidh problemet, edhe ate kombetar.

ndoshte te ndihmoj pse dardha, eshte forma e veçante e saj qe ben shprehjen pop nje profeci per kohen qe perjetojme me moto “dardha e ka bishtin ngambrapa”:

-me ndihmove…

ku bishti ngambrapa?

pak me tutje…

Me sa kuptoj fenomenet natyrore, ku hyjne edhe zhurmat qe vibrojne ajrin, ekzistojne pamvarsisht i degjon njeri a nuk i degjon, kjo ska rendesi, pasi fenomeni zhurme pra vibracioni i ajrit, eshte primar ! Ndersa Veshi ai qe kap vibracionin e ajrit dhe e quan “zhurme” “fishkellim” “bubullim” eshte sekondar !
Sipas Materializmit Dialektik Materia eshte Primare dhe Ideja e “zhurmes” ne kete rast eshte
plotesisht Sekondare ! :slight_smile:

1 Like

ti do me ma dhi mu, apo peshkopit Berkli?

sipas diamat eshte ndergjegja sekondare, por vetem ndergjegja eshte ne gjendjete percaktoje se kush eshte primare dhe kush sekondare. Duket si nje qorrsokak.