Numri 45


#660

dmth ti i trumpit je per korrektesi politike


#661

Po pse do shash shqiptaret? Ca do fitosh?


#662

ashtu dhe njaj birisha ultrakomunisti detin ja fal komshiut


#663

une muhabetin zoteri me ju e kam mbyllur qe mbreme.
Si mund t’ju ndihmoj tjeter…


#664

nuk ka lezet gjuha percarese


#665

Eshte endresant fakti se dikur emigrantet gjermane taliane suedeze etj jane pare nga punetoria vendase me te njejten resentment dyshim perbuzje frike si shihen Mexicans sot.


#666

A ka mundesi te tregojne njeri formulen e arte per problemin e emigranteve te paligjshem?

E morem vesh qe Trumpi e ka gabim ketu,tregoni juve cila eshte zgjidhja.
P.S. Meksika qe ben namin per murin, ka mur per vete me Guatemalen,kufiri Meksike-Guatemale eshte si kufiri mes dy Koreve.


#667

A nuk te duket pak trajtimi i emigranteve te paligjshem si exploitation. I mban ne pune me orare te zgjatura iu jep rroge nen minimumin, nuk iu njeh te drejta. pse jo legalizim.


#668

E cuditshme, po puno gjithmone, kjo puna emigrantve. Sa here ka nevoje per shplarje truni nxirret gogoli i emigrantit. Amerika eshte e re ne ket loj, po ne jurop osht lujt me kohe e vakt. Maj men ne tale dhe kur vonohej sata, robt ia veshin fajin stranierave.

Zogu zogu, tha sa ta …

Amerika nordh pa migrantet mer. Rusi ate ka problemin mo te modh po i fireps mileti.


#669

Ne fakt keto jane mite .ne pergjithesi emigrantet fitojne po aq shume ne mos me shume sa punetoret e ligjshem .


#670

Emigrantent e pare te Amerikes kane qene kryesisht protestantet ngaqe keta perndiqeshin me shume ne tere Europen nga Kisha katolike. Kjo e fundit jo rralle provokonte luftra per te shtrire kudo pushtetin e vete. Ne Gjermani jane vrare goxha protestante dikur. Vala e dyte e emigranteve solli ne Amerike edhe katoliket, kryesisht irlandeze e italiane, dhe kolonizatoret e pare me se shumti protestante shikonin tek pioneret e dyte perndjekesin e tyre (Kishen katolike) prandaj dhe ndaj ketij grupi emigrantesh ka patur diskriminime e perjashtime nga me te ndryshmet.


#671

si mund te merrkan me shume? Apo futja kot sa per muhabet?


#672

ACDC
12m
A ka mundesi te tregojne njeri formulen e arte per problemin e emigranteve te paligjshem?
Jepu leje pune .nese ti shkon ne nje ambasade amerikane e u thua se do nje vize pune .ne fillim te bejne sehir nga koka te kembet sikur ke lojtur nga mendja e kokes .pastaj te thone te plotesosh kartat.pastaj te thone te presesh .nese je me fat pritja zgjat vetem 7-8 vjet .


#673

Shiko fjalimet e ted Roosevelt kur ishte guvernator I ny .emigrantet europiane te asaj kohe jetonin poshte mundesive 30-40 vete ne nje shtepi si Mexicans sot duke ulur pagat e puneve hamallaqe e duke terhequr mbi vete urrejtjen e vendasve te cilet benin keto pune .


#674

Po ashtu I bie qe ambasdat amerikane te marrin 7 miliard kerkesa per pune.
Diku duhet te vendoset nje kufi.
Personalisht jam per legalizimin e emigranteve qe jane ne kete moment, dhe forcimin e kufirit ne Jug e Veri.
Nje kombinim i te dyjave eshte zgjidhja me e mire.
Jam i bindur qe Trump do te legalizoje emigrantet e mbetur pasi te largoje ata me precedente penale.


#675

kush do t’i grumbulloje tani e tutje ne CA me $5/ora ato portokallet, lakrat e me-the-te-thashe?


#676

Po hic ere, po ata qe ishin, bile dhe hotelet e ktij ata do i bojn, ky e perdori gogolin sa per te fitu zgjedhjet nashi Trumpistat kruajne koken per te gjete zgjidhjen, se aty po i plas Trumpit.


#677

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.


#678

pse o shkabe, a ka vende me te pasura se Shqipria?


#679

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.