Postprodhim (Ngambrapaprodhim). Pjesa e gjashtë

@Katror po dush e vazhdojme muhabetin te kjo teme per spijunimin e jetes private te Zhyl Vernit qe s’ka pa bote me sy (ka edhe shkrimtare futuriste qe s’kan pa pidh me sy), grune e dedektivit tek filmi i Dikut, pikpamjen feministe per letersine futuriste, dhe anasjellas, sepse kjo teme eshte me e re dhe eshte pa komente. Me duhen komente ne çdo teme, se ashtu osht i pune.

Ka do kohe ishim tu honger buke ne mense me shefin dhe ca kolege rreth tryezes se redaksise. Shefi tregoi nji barcalete, e meqe shefi si shefi mo, duhet me qesh pa tjeter, tavolina hovi perpjete prej te qeshmeve. Nje koleges tone - femen pa martu, thartu, moshu, non pallu, amori incompresi, bollori fraintesi, menopauza etj etj -, prej te qeshmes i fluturoi gjysma noflles prej kauçuku ne mes pjatave. Nuk ma merrte menja qe i kish dhomet t’vonme, i dukeshin sikur i kishte te vetat, dentisti pare dynjoja sigurisht. U krijua nje gjendje e ndere, t’gjith bone sikur nuk pane gjo, vetem i Modhi :grinning:, si hajvon qi osht, bertiti duke tregu me gisht protezen prej kauçuku ne mes te pjates me sallate:

-I cyborg sono tra noi!

T’gjith pan nga mu, çfaj kom un se i Modhi :grinning: osht dava hajvoni?!

Or mik. Pa dash me te ofendu, po ti dukesh qe ke probleme/shqetesime mendore. Mbase duhet ta shikosh seriozisht nje keshillim me nje psikolog. S’ka asgje te keqe dhe eshte fare normale nje vizite e tille kur je ne faza te veshtira ne jete. Minimumi shiko per nje anger management.

kurse ti dukesh qe je i ri dhe naiv ketu, sepse keshilla me banale ne historine e Peshkut, thene me dhjetramija here nga qindra peshq njeri tjetrit, eshte: “shko tek psikologu!” ose ekuivalentja “a i ke marre ilaçet?”. Kjo eshte njera fele, sepse eshte edhe felja tjeter daha me e majme, eshte keshilla: “a ke zene dashnore?”.

Pra tani te uroj mirseardhjen: “Mirseerdhe ne Peshk!”. Vazhdo kshu se e ke mire, kshu funksonojne punet tamom. Do te jesh nje peshk i modh ene tina! Aq me teper se je me kulture, merr vesh nga shkrimtaret. Ke te ardhme!

U ktheva edhe njehere per here te fundit thjesht te ta konfirmoj qe nuk ta kisha me te keq. Jam I sigurte qe edhe ti vete po ta shikosh si i huaj altituden emocionale te komenteve te tua ne kete prurje, do arrish ne te njejtin konkluzion. Nesje se u be ky muhabet si kolltuk psikiatri dhe une personalisht mendoj se kur biseda arrin ne kete faze eshte me mire qe njerezit t’I heqin kapelen njeri tjetrit dhe te ndahen si xhentelmene per te pare secili me pas punen e vet, ndaj dhe une po e mbyll ketu per kete rradhe. Tung.

prit mos hik pa lexu se çfar ka prure finisterre si perifrazim nga Foucault per psikiatrine e epokes ngambrapa. dy minuta.

eshte ndoshta gjeja me e kundert qe mund te thuhet krahasur me ate qe “uron” Foucault ne vepren e vet. Projekti i tij eshte gati sentimental. Burri i botes pothuaj thote qe torturat e Mesjetes jane me mire se struktura e kontrollit dhe ndeshkimit ne Modernitet, ose qe njeriu i cmendur eshte per t’u simpatizuar kur e shohim si subjekt-kavje te punes se psikiatrit

Tregimi i shkurter, me aq sa kuptova une, tregonte se, njeriu, sado arritje qe te beje, para Zotit eshte e ngelet molekule.

Pjer, si shumica e intelektualeve t’mdhej qe lexojne francezet, ke kuptu nje lesh, sepse tregimi kerkon te thote krejt te kunderten, qe njeriu ka fuqi potenciale te krijoje Zotin nese Ai nuk ekziston, e cila eshte ide e Volterit, i cili ka qene kundeshtar i Rusoit, e te dy bashke si dy bole kundeshtare-komplementare bashketrokellitese kane ushqyer me sperme Penisin e Moth te Revolucionit te Modh Francez qe ja ka fut n’myth gjithe planetit tej e ndane, sigurisht dhe kryesisht n’mythe edhe intelektualeve qe lexojne francezet, e qe nuk vlejne me teper se nje molekule e nje bajge lope ne gjeshke.

Problemi eshte se si do gjej nerva une te vazhdoj te shkruaj serine tjeter te Ngambrapaprodhimit ne menyre qe intelektualet e mdhej qe lexojne francezet, te pakten te lexojne edhe te Mothin :grinning:.

Kete te hënë, nje tjeter hop cilesor volterian dhe rusoian, per here te pare nderhyrje dhe ndryshim i ADN-se se njeriut qe e ka bo zoti qe te boje Zotin qe lexon francezet:

https://www.washingtonpost.com/national/health-science/ap-exclusive-us-scientists-try-1st-gene-editing-in-the-body/2017/11/15/03029488-c9cb-11e7-b506-8a10ed11ecf5_story.html?utm_term=.2987fed61098

Bioinxhenieria e ka fut robin tashma ne oficine. Jane t’u hy n’pune t’huja. Kujdes! Zoti s’e pranon rivalitetin. :stuck_out_tongue_winking_eye:

Ka mo t’modh se Zoti per ket pune, osht Hurbi qi bo i dor muhabet me femna e qi nuk pranon rivalitetin e robotit qi shkru romane. Perveç bioinxhinieri ka edhe letrainxhinieri qi ka ngambrapaprodhu robote te programuar per te shkrujt tekste artistike. T’shofim kur Hurbi t’na maroje pune me perkthimin e “Kontrates sociale”, kushedi perkthen edhe “Kontraten soc-reale transhumaniste mondialiste” qe i sqaron mire keto pune.

Njeriu, robotat dhe Zoti. :slightly_smiling_face: m’u kujtua telefilmi Westworld nga c’ka lexova, e pres me padurim sezonin e ri, njekohesisht ‘Answer’ eshte ne wishlist per t’u lexuar.

I modho, me duket se ngatarron politiken franceze qe mund te jete ibret me letersine franceze qe e vlerson ter bota. Shkrimtaret francez me kane pelqyer, sikunder edhe shkrimtaret amerikane, angleze, austriak, gjerman, turq, grek etj. Mos ngatarro politiken me shkrimtaret.
Une e di qe ti kupton nga kultura e letersia, shum me teper se mua dhe shume te tjere ketu, por mos u bo sikur je Zoti ne gjykimin e ketij lemi, se nuk ka ndarje si me thike ne kete çeshtje, se vertet revolucioni francez dha ndikim ne shum vende dhe ngjarje, por revolucione dhe luftra te tjera pasuan me pas mbi bazat e disa traktateve famekeqe. Ngjarjet ne bote vertet kane lidhje me njera-tjetren, porse ato ndodhin edhe nga kushtet specifike te vendit ku ndodhin.
Eee sa per krahasimin qe iu ben intelektualve franceze :laughing: hiqe gjykimin emocional dhe rimendoje 2-3 here me llogjike te ftohte :laughing:

nuk e kisha fjalen shume per shkrimtaret franceze dhe per intelektualet franceze, por per ata qe lexojne francezet. Eshte nje pyetje e bere rendom: i ke lexu francezet? ose: duhet me lexu francezet! Pra behet fjale per intelektuale qe vetem franceze nuk jane, dhe francezet e rekomanduar qe duhen lexuar ne kete rast jane nja 10 personalitete te mbas luftes dyte botrore, dmth jane ngambrapahumaniste si Foucault (ne liste nuk bejne pjese Sarter dhe Camus siç kujtonte @Katror aqif hurb katunari).

@finisterre dhe @Katror aqif hurb katunar, kapeni kte:

Tiku ky Dwar Ev-i dhe Dwar Reyn-i mos jane gje personazhet kryesore te filmi Brokeback Mountain? Apo jane versioni alien i Batman dhe Robin :wink:?
Do ta kerkojme Zotin por nuk do ta gjejme! Do bredhim si Dwar Reyn-i dhe Dwar Ev-i neper univers dhe ndocin e rrokut kemi per te gjet😂!

1 Like

Nuk është e vërtetë qe njeriu, siç edhe ndodh të thuhet ndonjëherë, nuk mund ta organizojë botën tokësore pa Perëndinë. Eshtë e vërtetë megjithate se pa Perëndinë, ne fund te fundit nuk mundet ta organizojë veçse kundër njeriut – Henri Marie de Lubac, Drama e humanizmit ateist.

@Pjetermustakuqi, kape sesi robotet po zevedesojne Hurbinekun, s’ka çduhet ma Hurbi ne Japoni, edhe ne gjeshke mbas do kohe:

----------------------------------------------------------------------------

http://caterpillar.blog.rai.it/2016/03/29/robot-scrittore/

je t’u m’perdor per rikoshet. thu t’kete msu anglisht hurbi,se e ka pas shpall qe nuk e njef at gjuhe,apo po kerkon me mshef gjurmet me kto librat ne anglisht qe thote se jam t’u lexu?

prit se do sjell edhe ne frengjisht.

Prisnim Ardhjen e Dyte te Hurbit dhe erdhi Katror aqifi qe lexon libra edhe ky.

Ç’te besh, u pa puna, s’ke pulen, ha sorren!