Protesta në JFK kundër urdhrit anti-mysliman të Trump

Mos shit prralle per silent maxhority si Potus I jot, kush fiton me 3 miliona kunder nuk Eshte popullor. period…alternate facts

1 Like

desha te them se nese liberalet nuk diten te japin zgjidhje disa problemeve qe u gjeneruan ne fazen e vone te botes Post Luftes se Ftohte, dhe si pasoje ato u zmadhuan ne kete fare feje qe u prodhua Trump, ju duhet ta kuptoni qe rregullimi nuk vjen permes berjes se te kundertes qe bene liberalet.

Duhet te kujtohet qe kish nje arsye te pranueshme nga te gjithe kur u hodhen hapat fillestare te hapjes se botes Post Luftes se Ftohte. A nuk ishte vete Reagan qe thirri kunder murit? Tear down that wall?

Zhberja e tyre, anullimi i nderlidhjes se botes, instalimi i ndarjeve dhe mureve, do te thote kthimi mbrapsh nga erdhem.

Dhe per me teper, kjo qe po kerkon Trump eshte zgjidhje automatike.
Por nuk funksionon ashtu me njerezit, se njerezit nuk jane robote e automate.
(pra dy gjera, edhe kthim mbrapsh. Edhe kthim automatik)

hand in hand

e sata grua keshtu? :grinning:

Eshte thjesht nje frenim i nevojshem kur makina shkon me 150 milje ne ore.
Eshte normale te kete nje kunder reagim ndaj papergjegjshmerise se establishmentit qe akoma nuk merr pergjegjesine e situates qe krijuan.
Vertet njerezit u hapen dyert vendeve te Europes Lindore por qytetaret e tyre,perfshi ketu edhe shqiptaret, ishin te etur per tu integruar ne jeten Perendimore Dhe sot pothuaj nuk dallojne fare nga vendasit.Apo jo?
Tani kemi te bejme me emigrante nga LM qe as qe kane ndermend te integrohen me jeten e perendimit.
Une nuk e di se si do te zgjedhet ky problem por deri tani nese dikush e permendte,quhen racist apo islamofob nga establishmenti.Kjo eshte zgjidhja?Nuk e besoj.
Cfare zgjidhje do ti jape establishmenti ketij problemi,vecse,ate qe dine me mire ata “hiq e mos e keput”?
Vete establishmenti nuk jep zgjidhje ketij problemi,keshtu qe njerezit zgjodhen dike qe ka nje zgjidhje pavaresisht se nuk eshte idealja.
Ndoshta kjo do t nxite establishmentin qe te gjeje zgjidhje me te mira…

Per ça po diskutojme tashi?

Amerika shkemb graniti
armiqte çi goditi

:joy:

2 Likes

Sa e ddhhiiiimmmeeee u bo uesej per 7 dite. Turp

1 Like

Me pelqeu ky reagim i nje mikeshe ne fb:

“Idhnimin e mbremjes lere per ne mengjes” thote nje fjale e urte. E kam lene cdo nate per nje jave rresht. E as mengjesi e as darka sme ndryshon dot mendim. (Kam pire dhe uthull, vetem jam dobesuar 2 kile asnje ndryshim mendimi).
Idhnuar me urdhrat pacavure qe ky trap zhgarravit perdite per nje jave rresht.
Lindur e rritur ne nje vend mysliman, rrethuar nga familje e miq myslimane, nuk arrij ta bej dot lidhjen e fese dhe kombesise sebashku si te rrezikshme e te paligjshme.
Dhe pse asnje pacavure nuk me suprizon nuk arrij te perceptoj dot qe kto gjera po ndodhin ne kete vend. Nuk arrij te perceptoj qe njerezit po mbahen e kthehen mbrapsh ne aeroport ne New York. Ktu ku un e miliona si un erdhen e vijne perdite per ti shpetuar pikerisht politikave te tilla. Ktu ku ju qe votuat per ker trap, erdhet e vazhdoni te vini po njelloj.
Nuk e kuptoj dot si nje emigrant, nje grua, nje mysliman/e mund te votoj nje trap te tille.
Nuk kam koh te shaj pse votuat per te, por nese votuat per kte trap se menduat rracizmi dhe Islamofobia e tij ishin thjesht taktik elektorale, nese votuat per ket trap se nuk ju pelqente Hillary ( e neveritshmja) e ky debil nuk do ishte aq i keq, nese votuat per te se donit ndryshim nga Obama (bythziu) - keni bere nje gabim katastrofik o shqipe.
E nese votuat per kte trap se e pelqenit dhe se esht me i miri - :confounded::poop::confounded::poop::confounded::poop: me ferte shurruflla
E nese jeni gjysma e njerezve/nenave te mire qe mendoni se jeni, nese gjysmen e zemres e keni te lire nga inati e urretja, nese doni te shiheni si njerezit qe ndan Amerikanet nga familjet e tyre nga ana tjeter e oqeanit (ashtu si dikur ju ndane ju), te ndaloni ata qe jane me green card te kthehen ne shtepite e tyre per shkak te fese se tyre, ti vini shkelmin inshurances shendetesore ( kur shumica e shqiptarve ketu mbijetojne me Medicaid) te kufizoni te ardhurat per shendetin riprodhues te grave ne tere boten ( e duke rrezikuar jetet e tyre akoma me shume), te lini refugjatet te theren ne lufte (kur keni ardhur ketu te tille) e te tjera mizori - ju keni nje demshperblim te madh per te paguar.
Uroj qe injoranca dhe egoizmi ti lere sadopak vend arsyes perpara se te jete vone per ket vend e shpirtin tuaj.
Sot me shume se kurre ndjehem krenare per avokaten qe jam, e qe koleget e mi ne NY munden ta bllokojn ket pacavure brenda nje kohe rekord pa asnje pagese po sepse eshte e drejte.
Kete shkrim e nisa si nje perkthim te nje shkrimi qe kam ndare me pare ne faqen time por nuk munda ta le idhnimin tim jashte e ja ku e keni kush ka stomak.

Ka akoma vend ke listat e Kanadase.
Disa skeptike erdhen e me thane sot se perfundimisht se ai opcjon nuk eshte per ta.
Njerez te mire po qe ishin kishin ra pre e mashtrimeve te disave.

2 Likes

2 Likes

Ne fakt e meritonte edhe Kosova te ishte ne kete listen e ndalimit. Ka pase ne amerike kosovare qe jane kap duke org sulme kunder bazave ushtarake te us army etj, kosovare qe i jane bashkuar isis jo pak ne numer.
Them se edhe kjo administrate e ka me hater kosoven.

business is business :joy:

Ne nuk kena as gisht as dore ne keto konspiracijone. Hanin pa dere e kemi mbajt gjithmone. Ben nji cik korrent por ska gje. Ererat e ngrohta te gjirit te mehikos vijne te ngrohta sefte deri te ne. Nuk ka mur qi i ndal.

Tani po marr vesh qe nuk jane vrare amerikane ne Irak nga viti 1975-2016.
Me kujtohet nje djale I ri qe i prene koken dhe e bene video…
Te mos kalojme pastaj ne ushtaret e vrare ne Luften e Pare dhe te Dyte te Gjirit Persik qe i kalojne 4 mije.
Edhe ne Libi qe u vra ambasadori dhe stafi I tij…
Po keshtu edhe per Somaline u be edhe film “black hawk down”…
Ne Yemen u vrane 17 ushtare te marines ne nje sulm terrorist ne vitin 2000.
Injoranca e disave nuk njeh kufi.

Der tashi ne rregull ini juve.
Kur te filloni me marr basketbollista atehere mbase, :smile:

edhe une, nuk ma merrte mendja do vinte dita te citoja Reagan

FLASHBACK: Obama Suspended Iraq Refugee Program for Six Months Over Terrorism Fears in 2011

2 Likes

Dalin shqiptaret ne mbrojtje te iranianeve,pastaj Help NATO help!
Popull I pabese!
Si nuk I kam pare ndonjehere serbet te protestojne kunder Putinit,Kastros apo aleateve te tjere te tyre.
Bravo ju qofte!
Dine te mbajne aleatet.

zgjidhje nga establishmenti ndoshta s’priteshin, por ai te pakten lejonte hapesire per sugjerim.

Trump eshte ekstremisht ne defensive mode.
Cila makine merr kthese 180 grade, ne sekonde?