Pse dha dorëheqjen Petrit Vasili?

I modho, une u bazova tek fjalet qe ti the ketu, mos u nxeh se plaku per kete pune eshte.

midis fjaleve te mija ke nje fjale “origjinalisht” qe ti nuk e ke konsideruar.

Por nuk eshte halli ketu, kjo eshte nje praktike e intelektualeve ngambrapa, nese ju shtrohet nje problem si esence ose si problem qendror, gjithnje automatikisht si mekanizem bielle-manivele do ta terheqin vemendjen ne periferi dhe per gjera te dores se dyte. U tregon ja brima ngambrapa, jo te thote intelktuali ngambrapa, eshte edhe leshi i bithes ngambrapa. Kjo behet me qellim demokratik duke niveluar çdo gje ne nivelin e mutit, nuk ka asgje qe del mbi mutin, te gjithe konceptet jane te barazvlefshem, edhe pikpamjet. Kjo quhet demokraci, e ne fakt eshta barazi e nivelit te mutit. Por mos u ankoni pastaj kur gelltitni ngado vetem mut.

I modho, mos u nxeh me plakun, se te ngeli menia ngamrapa. Ate fjalen; Origjinalisht , qe une jo se nuk e kam konsideruar, por nuk e di me çfar kuptimi eshte aty, se une e morra fjal per fjale, si diçka qe ashtu eshte, origjinalisht. Ti mund ta kesh futur aty me tjeter kuptim, dhe do te deshiroja se ç’kuptim ka apo merr aty.Shpjegoja plakut dhe mos u nxeh. Eshte detyra ime te te shtroj.

shko or pirdhu anej, tani duhet me shpjegu fjalen origjinalisht çdo me thene.

E nuk jam nxef me ty, se ti vetem nje person je, jam nxef me nje mode kaqolash dhe maskarejsh ngambrapa qe sillen me qellim ne kete menyre demokratike per te mos dale e verteta kudo. Dhe e verteta origjinalisht e pare eshte se jane ngambrapa, pra jane te interesuar per kete gjendje demokratike, ruajtjen e status quo-se te sumes tyre.

I modho, qenke semur rende kete muaj, dhe e di ku e shoh une kete, jo tek nxefja, se nuk e vras menien shume per ate pune, se une nuk e kam luften me ty, por me ata qe mbulojne te verteten dhe nen nje vello hipokrizie hiqen si demokrate per te ruajtur statu-quo-n, pra (se u zgjata) une shoh semundjen mendore tate tek ajo qe ti i barazon te gjithe njesoj, mua psh, me ve ne te njejten pozite si psh Kureshtarin etj, me te cilen zihesh. Or budalla, çlirohu nga emocionet, mendimet negative, dhe mos i fut te gjithe ne nje thes, se kjo te ngaterron.

Kjo ishte me e forta te faqja e brrylit. E luaj ne koke me zerin e Qazim Mulletit :smile:

1 Like

nuk te fus un ne nje thes o kaqol, je ne nje thes me kurreshtarin dhe Kadarene si demokrate t’mdhej.

Ore leri etiketimet, se ato i kemi per politikanet, jo per ata qe te begenisin me pergjigje. Sa per dijeni, drejtimi im eshte i kundert me Kurreshtarin dhe Kadarene.

jeni ne nje thes, e brenda ne kete thes ti, Kurreshtari dhe Kadareja shkoni ne drejtime te kunderta.

Po Titi ushtar ka qene gjithmone tek LSI-ja. nuk ka asnje gje per tu cuditur.

Petrit kukumjacka… Petriti ishte sa per dordolec o njerez Lesh e Lija eshte partia e familjes Meta sic eshte edhe Pe deja e familjes Birisha… Gjunahet jane shume te medha per keto dy familje te jetojne vetem pa mbrojtjen e partive… Kush mendon ndryshe dhe ju ecen ketyre mbrapa per mua eshte vetem nje kafshe kater kembore qe shkon nga I thone…

Ca kishte gabim mor Blend,pse e fshive ?! U perpoqa me dy fjale, me than opinionin tim per germadhen morale ku kane ra njerzit e politikes. Ky lloj puritanizmi me perjashtu nje menyre te caktuar te te shprehurit,po me kujton sekretarin e rinise se shkolles, qe sillej ma shemtute se ai i partise.

Se Me cfare do identifikohet proletariati i varfer opozitar ne surratin e ngrire nga botoxi te Mones, la grande bellezzes, monalizes,
Kete vetem lesh e lija mund ta dije.

Nese do kisha mundesine te zgjidhja te jetoja 100 jete, ne asnjeren s’do doja te isha Petrit Vasili!

Servil i familjes Meta eshte , nuk eshte me i mire se kta tjeret .

Nese do kisha mundesine te zgjidhja te jetoja 100 jete, ne te 100-ta do te doja te isha Ilir Meta!

Nji Kupe sot, nji kupe neser Dojçi :smile:
E thenme ndryshe, dy Kupa ne dy dite Dojçi.
Çdo dite nga nji Kupe Dojçi dmth
Sot nji neser nji, u bo e perditshme kjo pune

Ne qofshin te verteta ato llafet qe hyqymeti e ka zene ne faj dhe kerkon koken e Ilir Metes per kurban, po i shtrengohet laku prandaj po ben nga keto filma. Ishalla, ketu do jemi e te shohim c’do behet.

ik o petrit vasili, bohu kryetar partie i her, pastaj jip dorheqjen.