Pse i bëjmë të vuajmë fëmijët tanë me emra arabë?

O kapo antikomunisti, boll cove uje ne mulli te komunisteve ore.

1 Like

Ka plot emra arabe te bukur, ka edhe plot démodé qe ne Shqiperine dhe Kosoven e sotme jane relike te se shkuares osmane, domosdo dhe konsiderohen te paperputhshem me identitetin kolektiv. Ndonese nuk me intereson dhe s’me ka interesuar feja e kujt, do te me vinte shume keq per femijen e nje prindi qe i jep emrin Safet a Muhamet (meqe ra fjala, mendoj po njesoj per emrat Mrike, Shqine, etj.).

po për alisia,noemi,rei,xhei,kei,mei,dei:joy:xhulio,elpidha:frowning: do të të vinte keq??
cili është kriteri yt? nuk është emri bartës i identitetit? se të paktën në evropë është!

Fajin per emrin nuk e kane ata qe e mbajne por ata qe e kane vene.
Do te ishte me e nevojshme qe ne listen e emrave te ndaluar te shtoheshin edhe emrat e te gjitha mbetjeve arabe ne tokat arbnore.
Nje shqiptar me emrin Muhamet,Abduraman,Sabaudin etj duhet te zgjedhe mes ndryshimit te emrit ose nisjes per ne vendin e origjines nga vjen ky emer islamik.
Keshtu zgjidhet ky problem.

Pata menduar se tek peshku i ri, pervec permiresimit te grafikes, do kishte dhe permiresim te permbajtjes, dhe mu duk se kjo vertet po ndodhte deri tani, por me kete shkrim qe keni sjelle e keni rrezuar peshkun e ri ne nivelet me te uleta te atij te vjeterit. Ky shkrim eshte nje pacavure e vertete islamofobe e nje njeriu vete-urrejtes dhe thellesisht te kompleksuar. Eshte tejet jologjike dhe tregon nje papjekuri femijerore te paragjykosh emrat e te tjereve, sidomos kur ata jane emra familjare e tradicionale shqiptare prej shekujsh. Emri Muhamet qe i paska bere kaq shume pershtypje Ganiut eshte mjaft i perhapur nder shqiptaret muslimane e nuk eshte zhdukur aspak para 50 vitesh. Po ashtu vazhdon te jete emri nr 1 ne bote e ne mjaft vende perendimore, si ne Britani. Prandaj keto lloj shkrimesh te hapin barkun, sidomos kur Ganiu gjoja u qan hallin Muhameterve shqiptare se do kene probleme ne shkolla e universitete apo kur te udhetojne jashte, dhe i nxit te nderrojne emrat kur do duhej te luftonte paragjykimet ne raste kur ato vertet shkaktojne probleme te tilla per emer-mbajtesit e pamodernizuar.
Per me teper Ganiu kete lloj gjuhe denigruese ndaj trashegimise islame shqiptare e ka te zakonte, shihni se c’shkruan ai vazhdimisht:
Do ishte e drejtë në mënyrë paralele që nëse luftohet ektremizmi, në anën tjetër të luftohet edhe gjuha e urrejtjes e Anti Islamistëve.
Shikoni fjalët e Gani MEHMETAJ në artikullin e fundit:
…shpellarët e Anadollit,
…beduinët e shkretëtirës në shekullin XXI u bën model jetese për një pjesë të shqiptarëve tru shpërlarë…
… t’i nxirrnin me shqelma hoxhallarët…
…Por të ne askush nuk i arrestoi hoxhallarët që nxiten kopenë e besimtarëve që ta falin bajramin e ardhshëm në Katedralen shqiptare…
…Hoxhallarët dhe emisarët nga Anadolli e shkretëtira arabe sillën si ujqër në tokat shqiptare, kurse besimtarët që i dëgjojnë këta hoxhallarë dhe nuk i nxjerrin ME SHQELMA JASHTË, fatkeqësisht po sillën si delet, ulin kokën e heshtin, në vend të kundërshtojnë…
…Sa herë gënjejnë disa hoxhë kur thonë kinse në luftën atdhetare, apo të UÇK-së, paskan marr pjesë myslimanët. Asnjë mysliman nuk mori pjesë në luftën tonë…
http://www.gazetaimpakt.com/lajm/10214/gjuhe-e-urrejtjes-nga-gani-mehmetaj/

ACDC shqiptar nuk te ben emri.

1 Like

nuk e di a me habit me teper fakti se si mundet te ekzistoje nje injorance e tille si e jotja, apo fakti qe e shpreh kaq pa te keq. por fundja derisa ekziston gjuha e Trumpi mund te ekzistoje dhe gjuha e ACDC

Nuk eshte injorance ore toc por nje fakt I vertete.

Une vete ortodoks jam por nuk do tja vendos emrin djalit Anastas apo vajzes Krisulla.

Cdo kohe ka emrat e vet dhe kjo kohe ka emrat e saj.

Keshtu qe komuniteti musliman ku je edhe ti ben mire ti pershtetet kohes se internetit, dhe te mos jetoje akoma ne kohen e Profetit.

Me lejo te te tregoj nje barcalete qe tregojne shqiptaret e FYROM per fyromsa.
Nje dite beu i thote sherbetorit te tij sllav :
Or kaurr hajde me hyp ne maje te kodres se du te shof tokat e mia prej atje.
Amon o be po eshte dielli modh e shume vape.
I fut na dy kamzhike beu ene pa c’pa sllavi e ngarkoi ne kurriz dhe tu ju more fryma e hypi ne moje te kodres.
Kur arrijne atje, beu i thote : “Uli breket tani se du me …” Tentoi me refuzu sllavi, po pasi hongri kamzhikun prape u bind. Kur po ulte breket i bi nje kobure dhe beu i thote : "Po kte c’e ke or kaurr?"
Hic o be, ja e maj per dite te keqe.

Si ti, si ai i lebetitmi me lart, me sa duket e kuptoni qe keni qene … dhe vazhdoni te jeni. Thjesht keni nderru dashnoret. I vetmi problem qe kam une me ju eshte se nuk di t’ju jap nje sygjerim se ku ta thyni qafen. Nuk di se ku qeka ky vendi i … budallaqe.

1 Like

Ja fute kot o Lizander!

Mos u ngut o Guce se do te bien breket si kaurrit para Beut. Ti vete e di origjinen e familjes tate kot sa per muhabet? Mos na del edhe ti nga Jemeni…jo se ska me keq.

Ndryshe nga ty une edhe po te kisha ndonje origjine nga Jemeni nuk do e kisha fare kompleks. Do e quaja nje plus ne bagazhin kulturor. Kurse ju “.arianet” qe kujtoni se keni gjak te paster, ne fakt keni vetem nje origjine : bastardllikun.

1 Like

Germo, Germo ne rrenjet e familjes tate se nese je nga Jemeni apo Siria nuk pse te vije turp tja vesh emrin vetes Aishe… ket po them une…kta emrat mund te jene rikthim ne identitet.
Pastaj sa per bastardllik e ofezat e tua sdua tja di shume se Peshku e di se cfar specie je ti me ata shoket e tu. Kush ta jep ty te drejten njihere te percaktosh kush rri e kush iken nga peshku. Po ik ere se turpnove lagjen me kto lloj diskutimesh. Boj i like a pelqim tek komenti im po deshe e vazhdo jeten tate te kot.

Ti i dashur nuk ke kuptuar as kohen e profetit, as kete te internetit. Koha jote eshte ajo e mendjeshkretit

Nuk e ke kuptu si zakonisht. Largqofte te ikni ju nga PPU. Sinqerisht jeni vlere e shtuar. Si do e kuptojne sa gabim e kane ata qe mendojne si ju po nuk guxojne ta shkruajne. Vetem duke pa se sa idotesi eshte ky si qendrim do permiresohen.
Puna e thyrjes qe qafes kishte lidhje me “urdherin” e Korentit qe kerkon ligj per te detyru njerzit te ndryshojne emrin ose te ikin ne vende islamike, dhe bindjen tende prej debili qe cdo njeri me emer mysliman eshte me prejardhje nga Jemeni.

Ju jeni aq qesharake sa beni gjithe diten sikur iu ze meraku per kete vend dhe nuk e keni fare problem te artikuloni teza anti-shqiptare qe as ekstremistet me te eger serbe e greke s’i artikulojne me, se u vjen turp. Jeni aq budallenj sa kujtoni se do kompleksoni njerzit me keto pacavure qe sillni, po ne fakt vetem po i radikalizoni dhe po e coni kete vend drejt shkaterrimit.

Lizander pi at kafe e vazhdo jeten tate. Se si ndjehesh superior ti i forte je.
Nuk hy teza Serbe apo Greke. Sic ka Arab Serbia e Bosnia, ke edhe ti…i cik me shume se ata po me pak se Greket qe jan poshte teje. Shqiperine e shkaterrojne dita dites Shqiptaret qe jetojne aty keshtu ne emigranteve na ler ne hallin tone. Sta kan fajin as Arabet e ardhur me pare ne kohe te osmanllinjve, fajin e ka Shqiptari lokal qe eshte veteshkaterrues.
Ajo barcaleta jote e Fyromve me Beun e Kaurrin sbo njeri me qesh se per fat te keq ka nja 100 vjet qe ai kaurri po ja fut atij Beut krenar, po jo vetem atij se atij rrezik i pelqente.

si urdheron emra tradicionale shqiptare jane

Fatkeqesi t’ia ngjitesh femijes shqiptar Elpidha emrin. :frowning: Pse, pse, pse? Ne pergjithesi keto qe permend nuk kane dhe aq karakter si emra por te pakten jane bashkekohore dhe femijet mbartes te tyre s’beosj se tallen ne shkolle per to.

" Emrat në familjet bektashiane , zakonisht i vinte babai i teqesë . Kur linda unë , siç tregonte nëna ime Hatixhe , ndjesë pastë, baba Ahmeti nuk ishte , pasi kishte shkuar në Tiranë në Kryegjyshatë tek dedeja , domethënë , Kryegjyshi . Një javë apo 10 ditë mbeta pa emër . Gjyshi , Nesimi , edhe ky ndjesë pastë , ngulte këmbë se duhej pritur sa të kthehej baba Ahmeti .

  • Pa baba Ahmetin nuk vihet emri ! Më thertë Haxhi Bektashi , punë që nuk bëhet !- thoshte gjyshi im Nesim , sipas tregimeve të nënës sime .
    Me t’u kthyer baba Ahmeti, shtëpia jonë gjëmoi nga zijafeti dhe këngët. Baba Ahmeti erdhi së bashku me dervish Alinë , mikun e gjyshit dhe ndihmësin e vetë babait . U mblodhën burrat myhipë të fisit tonë dhe kushërinjtë e parë e të dytë të gjyshit : Xha Haliti , xha Neimi , xha Qamili e plot të tjerë që unë tani mezi i kujtoj nga tregimet e nënës , pasi ishin në moshën e gjyshit. Kur u shtrua në sofër bakllavaja, baba Ahmeti i shëndetshëm , me taçin gjysëm jeshil, u ngrit në këmbë dhe thirri tri herë: “Dritëro, Dritëro , Dritëro !”- dhe ju kthye të gjithëve: - Thërrisni dhe ju "Dritëro !"
    Dhe të gjithë thirrën me zë të lartë emrin tim , emrin që kam sot . Nënës i vinte turp dhe nuk thërriste . Atëherë baba Ahmeti e kapi për krahu dhe i tha të thërriste edhe ajo . E ndjera nënë thirri për një emër që nuk e kishte dëgjuar kurrë! Baba Ahmeti ishte i çuditshëm .
    Kur u rrita dhe fillova të flas , e mora vesh se baba Ahmeti ma kishte vënë emrin dhe në shtëpinë tonë krenoheshin me këtë gjë. Dhe ndofta emrin e baba Ahmetit e mësova ta shqiptoj nga të parët . Por një ditë u zura keq me atë. Gjyshi më dha një shqerrë mashkull që ta rritja si manar . Manari kur mësohet , të ndjek pas , vjen në sofër me ty , fle me ty . Unë e mësova këtë manar , e rrita , e bëra dash dhe nuk e dija se ç’e priste të shkretin !
    Gjyshi një mëngjez më tha se manarin do ta bëjmë kurban në teqenë e baba Ahmetit , që të ka vënë emrin . Nuk e dija kuptimin e fjalës kurban .
  • Do ta therrim në shkallēt e teqesë! - tha gjyshi . - Do ta therrim që ti të rritesh e mos të të gjejë gjë.
    Dhe e shpumē me gjyshin manarin ne teqe. Dy dervishë , njëri dervish Aliu dhe tjetri nuk më kujtohet , e shtrinë manarin në shkallën e fundit tê teqesë dhe e therën . Erdhi baba Ahmeti Qëndronte në krye të shkallëve . Unë , nëntë vjeçar , iu lëshova dhe doja t’ia grisja dollomanë. Babai duke qeshur u ul të më kapte dhe papritur u rrokullisëm tê dy nëpër shkallët e teqesë deri tek manari i therur .
    Kjo ishte zënka e parë me baba Ahmetin .
    Nga libri " Teshtimat e lirisë"

Dritero Agolli

4 Likes

Mban mend si murzitej shoku Qimo sa here citoja raportin e oficerit gjerman.:grinning: