Pushtimi Rus i Ukrainës

https://euronews.al/pushtimi-i-ukraines/

Minjte e Brigades se Celikte naziste Azatov po dalin nga brima njësoj si nazistet e Hitlerit nga bunkeret me 9 Maj. Bashke me ta edhe gratë e fëmijët qe i kane mbajtur peng për muaj me radhe ne tunelet e nëndheshme sipas stilit te Al Qaedes. Kjo fitore padyshim qe do festohet nga zonja Kaleshe (Pelosi) qe sapo vizitoi Kievin.

Ti i merr haberet nga radio moskva e kominterni si grupet kamuniste ne vakt te dulle djegesit. :joy:

1 Like

Shyqyr Zotit, koha kur prindërit tanë dëgjonin Zerin e Amerikës me vale te shkurtra ne bodrum kane kaluar. Ti mund te budallallepsesh njerëzit per nje periudhe kohe, ti mund ti budallallepsesh ca njerëz edhe per gjithe kohen, po ti s’mund te budallallepsesh gjithe boten përgjithmonë ka thene Linkolni. Dhe Linkolni as nuk e dinte ç’ishte internet.

Budallalleku eshte gjenetik, si çdo ves ose virtut tjeter trashegohet brez mbas brezi nga prinder ne kalamaj, dhe me kalimin e kohes rritet si borxhi me kamate. Dmth nese prinderit e zgjuar klysha kurvash degjonin neper bodrumet si minj disidente kooperative Radio Linkolnin me vale te shkurtera, kalamajte e tyre akoma me teper disidente dhe me te zgjuar se ata, degjojne me vale te gjata Radio Trumpin qe trasmeton pordhet e Bidenit dhe i perhapin keto pordhe ne bote nepermjet internetit.

Ne na intereson që rusia ta marrë ukrainën. Strategjia një shtet-një komb na favorizon,por ndërkombëtarizmi i lodhur sorrosost- komunist ,servilizmi evgjitor, mungesa e të djathtës kombëtare, ka bërë që ne të zgjedhim të jemi të vegjël,të varur dhe të varfër.
Alba line, është më e fortë se kurrë. Në tani jemi palestinezët e evropës

ne na intereson sufllaqja, dhe jo vertem neve, te gjitheve ju intereson sufllaqja, ndiq sufllaqen nese kerkon te kuptosh te verteteten ne politike. Psh ti ha sufllaqen e kaurrit dhe ben politiken e turkut, qe te hash edhe sufllaqen e turkut, dmth ha dopiosufllaqe!

Nga inati i demokrateve, ke plot Trumpista qe nuk i ze gjumi nga deshira per fitoren e Putinit

Lajme te mira nga Amerika: Kongresmeni republikan Adam Kinzinger i ka paraqitur dje nje rezolute kongresit sipas të ciles presidenti autorizohet të perdore forcen në rast perdorimi të armeve kimike, biologjike ose atomike në Ukraine.

Nese rezoluta votohet, ajo e lejon presidentin amerikan ta konsideroje nje herë e mire te mbyllur epoken kur Obama hezitonte te perdorte forcen kunder kriminelit Asad (ndersa ai helmonte me gaz popullin e tij)

Ukrainasit kane kapur po aq tanke rusë sa dhe zotëron aktualisht Franca: 400

kjo eshte gjysma e budallejve, gjysma tjeter e budallejve ku ben pjese edhe ti si kryebudalla, jane bidenista qe nuk i ze gjumi nga deshira per fitoren e Zelenskit.

o Vladimir,
po pse fle o Vladimir, apo pse ke plot trumpista qe nuk i ze gjumi per fitoren tate!

13591163308413

Kur do vec si pellumb i shkruar te shpetoc memedhene nga sorrosistet , nderkombetaristet , evgjiteria etj?A te ka shkuar ne mend se memedheu eshte ne ate derexhe sepse te djathtet kombetariste si ty skuqin sufllaqe rrugeve te Athines ne vend te shkojne e te benen therori per kombin ?

Dalngadal madam! Shqipot e marrin kthesën me vonesë. Në jemi gjithmonë 20-30 vjet me vonesë faze. Po më mirë vonë,se kurrë.

S’ka me dalengadale per ty se je burre plak pellazg efendi :joy:.Per ty motoja duhet te jete :o sot o kurre.Dil atje e udhehiq kombin se ne moshen tende s’ke cfare humb .Lerja sufllaqet racave te pafisme non pellazgjike.

Sa më tepër kalon koha aq më tepër del e qartë që betejat mediatike në kohë lufte janë përzgjatim i luftës për të cilën informojnë.

3 maj 2022, dita e 70 e pushtimit te Ukraines :

image

Gjenerali Valery Gerasimov, shefi i Shtabit te Pergjithshem te Ushtrise ruse, Jukovi i Poutinit, eshte plagosur bashke me disa oficere te graduar te tjere, nga nje goditje e ushtrise ukrainase në Izyum, ku po inspektonte trupat e ushtrise se tij. Eshte hera e dyte qe ukrainasit arrijne te godasin Shtabin e pushtuesve.

Por dhe Putini do te behet operacion se shpejti (nga nje operacion në tjetrin). Personi qe do e zevendesoje quhet Nicolai Patrushev, 71 vjeç, nje vit më i madh se Putin. Gjeneral i FSB (ish-KGB), shok i tij në Leningrad, nje klon i Putinit, sot, Sekretar i Keshillit te Sigurimit te Federates Ruse, te cilen e drejton, sigurisht, Vladimir Putin.

image

Ne nje interviste te gjate per “Rossiyskaya Gazeta” Patrushev ekspozon pikepamjet dhe vizionin e tij per luften ne Ukraine. Sipas tij, strategjikisht, Rusia duhet ti agravoje tensionet me Europen per te provokuar kolapsin e ‘vlerave’ perendimore. Dhe per kete, perdor po te njejtat marifete te vjetra; se pari, emigracioni. Sipas tij, numri i refugjateve ukrainas do te dyfishohet duke kapur se shpejti shifren e 10 miljon personave, gje qe do coje ne rritjen e kriminalitetit si dhe rritjen e nazizmit ne Europe (ukrainasit jane kryesisht kriminelë dhe nazi, apo jo?).

Blokus-i bregdetar dhe vjedhja sistematike e dritherave ukrainase do te rrenoje ekonomine e vendit në fjale por dhe do te sjelle urine në Afrike, gje qe per rrjedhoje do te sjelle rritjen e eksodit drejt Europes.

Sigurisht, e gjitha kjo justifikohet me faktin se eshte Amerika qe don te perhape demokracine (qe sipas Patruchev-it eshte e njejte me piraterinë) dhe mbi te gjitha, sepse po furnizon vendin e sulmuar (dmth Ukrainen) me armë. Mesazhi: po te bente sehir USA dhe Europa, Rusia do kish mbaruar punë tashme. Vetë e keni fajin.

Per te mbeshtetur tezen e tij, nje pjese e drithit te vjedhur do ti ofrohet vendeve hezituese në OKB si puna e Kubës (e cila, sigurisht qe abstenon, sepse fshehurazi mendon qe, pushtimi i nje vendi te vogel nga nje fqinj i madh sigurisht qe nuk eshte ndonje idé e mire… ). Kuba ka marre dhurate 19 ton drith ukrainas, bashke me mesazhin: nderro mendje, ok?

Ne intervisten e tij, Patrushev i kthehet edhe shitjes se kalkulatorëve IBM Rajhut te Trete, por lumëmadhi harron kembimin e nje kryqezori gjerman (qe nuk u realizua kurre) dhe avjoneve gjermanë në kembim te naftes ruse (e le pastaj aleancen e Stalos me Hitlerin në kurriz të Polonise, por nejse…).

Modeli i tij eshte Kongresi i Vjenes. Cari i asaj kohe na paskesh ndertuar Europen e Kombeve.

Pastaj Patrushevi e mbyll intervisten e tij duke insistuar tek arsimi, i cili sipas tij duhet te insistoje tek lendet shkencore dhe tek historia, në konformitet me vlerat ruse (!!). Sigurisht.

Tani qe interimi u zgjidh (por jo detyrimisht pasardhesi, sepse Patruchevi eshte 71 vjeç gjithsesi), mbetet te dihet cila do te jete linja politike. Dakort, duke pare intervisten e tij, behet fjale per Putinizem. Por, para se te vdiste Stalini, askush nuk vinte bast qofte dhe nje kopek te vetem se Beria, shefi i Policise Politike apo Hrushovi do zgjidhnin rrugen e liberalizimit. E pur si muove: meraku i tyre i pare ishte braktisja e nje politike qe çonte drejt rrenimit. Dhe ashtu bënë, sigurisht.

Pervec dritherave dhe traktoreve, ruset i jane futur vjedhjes se muzeve: në Mariupol dhe Meltopol kane vjedhur ornamente ari te kultures Skithe (me siguri prej nga vjen dhe fjala skuth)

Në terren, situata ndryshon ngadalesisht: forces brutale por te çmotivuar te ruseve, ukrainasit i pergjigjen me inteligjence taktike, qe arrin suksese si kjo e godites se shtabit te pergjithshem te ushtrise ruse. Në Karkiv, nuk ka më bombardime sepse artileria ruse largohet gjithe e me shume, si pasoje e rimarrjes se lokaliteteve perreth nga ushtria ukrainase. Te vetmet bombardime qe kryen mbi Karkiv jane ato permes raketave.

Në Donbas, ukrainasit terhiqen nga pozicionet lehtesisht te kapshme nga ruset, duke u shkaktuar ketyre te fundit deme te renda: javen qe shkoi, plot buriatë (popullsi siberjane) dhe çeçenë u shpartalluan ose u plagosen.

Nje tjeter depo municioni shpertheu sot ne Belgorod te Rusise. Si dhe nje hekurudhe strategjike per Rusine u hodh në erë në Kursk.

Në mungese te nje fitoreje strategjike precize (nje qytet i madh, nje rrajon i pushtuar), Putini mund te deklaroje në 9 maj mobilizimin e ruseve. Personalisht nuk e besoj nje hipoteze te tille (paçka se gojet e liga thone se i ka thene vetes “do e bej si Stalini: do mobilizoj rusët permes nje fjalimi te papare”.
Problemi i vetem eshte se nuk jemi në 1941 por në… 2022 !

An nescis, mi fili, quantilla prudentia mundus regatur…

Mbreme në TV rus :

T’ja vjedhim gjithe misrin Ukrainës dhe t’ja shesim Kines”.
:joy:

image

image

image

Sekretari i Mbrojtjes se Trumpit paska shkruajtur Kujtimet e tij.

Trumpi i paska thene: “Futi nga nje plumb atq…udhet ketyre protestuesve”