Pushtimi Rus i Ukrainës

A jo,dihet kush eshte thesari,dhe jo vetem per brothersat poshte ures.

Cfare te te them une ty tani pervecse shprehjen lapidare te Qazim Mulletit: Ho, se ne po se capito nashti, e capito ma vone.

Se mos thashe une se ke c’ke thuash ti.Aq me teper qe ke dale ne ane te kundert te Qozimit,je bo me kamunistat kunder Gjermonit.E c’kane per te heq nazistat ukrainas prej teje dhe Putanes, vrima e miut 500 groshe.

Edhe ky Zhelenski i poshter shume paska qene.Edhe cifut,edhe nazist,edhe sorroist.Tobestrafkulla.

Toba astaghfirullah.

e gjithe kjo Grande Merda ne Peshk, vene re papritmas ne muajin e korrikut, derdhet nga brimat e bytheve te emigranteve amerikane qe vizitojne si turiste atdheun dhe memedheut te tyre qe i kane bere mutin dhe vazhdojne t’ia bejne mutin me te gjitha menyrat. Jo rastesisht e vetmja teme e re e hapur prej nje viti, perjashto shkrimet e mija (dmth mutrat e mija intelektuale memedhetare qe i ha Ilia Topja dhe Katror shkerdhata), eshte tema Nevojtorja e Turistit: a kushton shume te dhjese emigranti turist ne atdhe?

@Katror Aqif shkerdhata dhe Ilia Topja menermethon shkencetari, shijoni nje cope mut intelektual timin meqe keni shije intelektuale. Hani e ju befte mire, eshte per ju (me ndryshimin nga “kotësire kozmike” ne “ndyrësirë kozmike”):

hani edhe kete se keni oreks, keni ardhur ne atdhe ku hahet lire, me lire se ne Amerike, eshte e njejta pjate, gatuar ndryshe, eshte nje pjate stendaliane me salce borgesiane:

Faleminderit profesor.Pas pjesemarrjes ne ushtrine izraelite,iu futet arabishtes?

Edhe dicka tjeter profesor,meqe iu pergjigja komentit tuaj elegant,po Peshku e vuri komentin ne pritje,meqe me eshte prishur biografia dhe jam ne pergjim,me vjen mire qe keni ndjekur dashje pa dashje dy sugjerime te miat,me gjithe IQ ose QI - sic thote i Mothi - time inferiore.Se pari,ne ato lektisjet tuaja identitare te beheshit amerikan e te binit rehat, dhe se dyti,te ruheshit nga cifutet e qarqeve akademike si supremacist i bardhe dhe perfaqesues i shkelqyer i races ariane. Ndjeva terheqjen tuaj - shpresoj jo nga frika, por nga logjika,megjithese logjika e frikes eshte me e forta.

Unë kam shokë dhe armiq të bardhë dhe të zinj, shqiptarë dhe serbë, çifutë dhe myslimanë, etj. Ky është fakt jete, jo dogmë.

Armiqtë e fundit tek University of Central Florida (UCF) ishin çifutë. Kjo s’më verboi mbi çifutët. Në fakt, në luftën time tek UCF pati çifutë në të dyja krahët, miq dhe armiq. Ajo që ndihmova më shumë dhe i shpëtova jetën ishte myslimane egjiptiane.

Ndihmova dhe Eda Koculin, kushërirën e armikut tim të betuar Tanush Shaska. Kam njohur dhe Evelinën, motrën e Edës në Pisa, Itali. U soll shumë keq me mua. Përfundimisht unë e ndihmova Edën megjithëse vetë u ruajta prej saj. Ajo qau kur i thanë që të ka mbrojtur Ilia në gjyq.

Megjithmend bota është shumë e ndërlikuar përtej çdo IQ që ka qenë dhe do jetë, por një IQ më e madhe të lejon ta shtjellosh lëmshin më mirë se të tjerët dhe të jep një shans më të mirë mbijetese.

Prej ca kohësh kam vendosur t’i kthehem dashurisë sime të parë, shkencës, dhe të mos merrem më me budallallëqe shoqërore ku ngeca prej shumë vitesh për shkak të kompleksiteteve të jetës.

Ilia Topja menermethon shkencetari,
mos ik nga Peshku pa na treguar intimitetin me te madh te jetes tende: dimensionin e brimes se bythes tende, dhe a mos ke ndonje qime aty ku është kapërthyer ndonjë copë kakëzë? Sepse jemi shume të interesuar ta dimë, prandaj!

Ti po që ke nivel. Citon lloj-lloj llafollogu, pastaj kur jep kontributin tënd është i këtij niveli.

Mua per vete,me kete IQ qe kam, ky kthim te dashuria e pare me duket shenje pjekurie, ndonese ndokujt mund t’i duket shenje dorezimi,te kthehem te dashnorja e pare,se kjo e fundit qenka shume zevzeke e nuk ia dal dot.
Se c’me vjen edhe nje si pyetje ne mendje:kam lexuar qe IQ dhe QI jane ne perpjesetim te drejte,domethene qe kush ka IQ te larte,e ka edhe energjine QI te larte.Se ne popull ekziston ideja,po te perifrazoj Ollgen,qe keta me IQ te larte,jane te shkundur fare kendej nga energjia QI

Dmth ka disa vëzhgime. Në përgjithësi IQ varet nga shëndeti i përgjithëm i njeriut, dhe efekti është i dyanshëm. Njerëzit e zgjuar dinë të kujdesen më shumë për shëndetin e tyre dhe kjo i bën dhe më të zgjuar. Njerëzit e shëndetshëm janë më të zgjuar. Dihet që njerëzit e shëndetshëm kanë QI më të madhe.

Pastaj ka dhe detaje të tjera. Ne kemi idenë se sportistët janë të tmerrshëm në QI. Disa janë. Disa e kanë veglën shumë të vogël se ia kanë kushtuar të gjitha energjitë muskujve. Është e mundur të kesh shishen plot dhe gruan të dehur, siç thoshin romakët e vjetër, por kjo ka terezinë e vetë.

Pak a shumë si shembulli më lart, NDONJËHERË teta Ollga ka të drejtë.

Ilia topja menermethone shkencetari,
kujdesimi per brimen e bythes se shkencetareve tane që i kemi me kimet, pak kemi, i numurojmë gishta të dorës, siper nivelit të IQ te trurit tonë, sepse shkencetari e ka të lartë IQ e trurit, e njëkohësisht ka të lartë QI e brimës së bythës.

O arb komunisti amerikon,
Pse konsideron veten QI nga para, konsidero edhe QI ngambrapa, merr shembull nga shoku Enver qe i kishte te dyja të larta, dhe prandaj kane dale mjaft kopila ferre ne bote me IQ të lartë si ilia topja dhe katror suma qe shpërfillin citimet e mia stendaliane me IQ të ulet. Mos u merr te diskutosh me ta se të rritet edhe ty QI ngambrapa.

Une nuk vura kufizime vendore te energjise QI i Motho,aq me teper qe jetojme ne epoken e nderuar te LGBTQI rave,ose epoken ngambrapa sic e quan me mprehtesi ti.

1 Like

ta kam llafin qe tani e di vete ma mire pse diskuton me Ilia Topen, ndoshta e di qe s’ja vlen me mire se mu, por s’ke ç’ben e ben muhabet me kalu kohen e lire. Per mu nuk ja vlen as per te kaluar kohen e lire, sepse muhabeti me të te ben keq, per vete me te nuk kam bere kurre muhabet qe kur e kam ndesh per here te pare te diskutonte me te tjere, eshte komplet i çmendur. Dmth qe pa fol me te i hoqa vizen, sepse si rregull perpiqem te bej ndonje muhabet me çdonjerin, e pastaj kur shoh qe eshte e kote, vari hejbet, hiqi vizen. Nuk paragjykoj asnjehere, por jane disa teste qe po nuk u plotesuan, hiqet viza, te cilen nuk e heq une, e heq vete bashkebiseduesi me gomorlliqet qe thote. Po i kaloi testet, “qe palla, jemi shoke!”.
Ilir Topja eshte jashte çdo standardi, nuk je i sigurte per asgje me te, aty te lepin e aty te kafshon. Ka shume mundesi qe gomarlleqet qe tregon, per me teper edhe si i tregon duke permendur emra dekanesh fakulteti, shefash laboratori dhe avoketerish qe nuk i njef ashkush dhe as mund t’i njohe dot sepse jeton ne nje shtet tjeter dhe kontinent tjeter, dhe ne fakt s’ka si te njohe emrin e fatorines se autobuzit qe hipen Ilia Topja ne Shtetin e Minesotes. Ndersa trangulli i idhet Ilia Topja ka 20 vjet qe tregon histori intime intrigash me shefin e katedres Tanush Mborja dhe shefin e laboratorit Xhaferr Selmani, sikur te ishin keta Ajnshtajni dhe Hegeli, qe i kan thene Topes keshtu e Topja i eshte pergjigjur keshtu, derisa çeshtja i kaloi Gjykates se Lartë të Shteteve te Bashkuara të Amerikës. Dhe si perfundim Topes i rezulton gjithnje qe te gjithe shqiptaret jane shqipkare, dhe i vetmi shqiptar qe eshte shqippidh eshte menermethon shkencetari Ilia Topja.

Ka shume mundesi qe Ilia Topja eshte i shtruar ne nje spital psikiatrik i shtrire ne shtrat i veshur me pizhama me tru te mpire nga ilaçet, dhe infermjeret ndonjehere harrojne t’i japin ilaçet, ose ngaterrojne dozat, dhe Ilir Topja vjen ne vete, shkon tinez ne dhomen e dezhurnit, hap kompjuterin dhe komenton ne Peshk te gjithe keto fantazi te semura te nje skizofreni megalloman, te cilat ju i hani kallup si te verteta reale. Shkojeni mire kete pune se ndoshta ka diçka qe nuk shkon ne trurin tuaj. Apo dhe ju komentoni nga nje dhome dezhurni spitali psikiatrik? Se s’ka shpjegim tjeter, Ilia Topja kete gje e ben here pas here, dhe ju njesoj i jipni pergjigje nje psikopati qe thote te njejtat gjera ne te njejten menyre. Nuk shpjegohet qe ju harroni, kete pune Ilia Topja e ka bere ne menyre te perseritur kushedi sa here.

Tani qe te flasim seriozisht,megjithese mund ta kemi inat a qofte edhe neveri profesorin, por per mua eshte viktime, e atij qe eshte ne mode sot te quhet sipas gjuhes barbare bullizem, e qe ne kohen tone quhej ngacmim. Nuk jam ekspert, po besoj qe ose situata ka qene e tille qe i ka lene nje traume te rende, ose vete karakteri i tij e ka bere ta perjetoje me keq se ne te tjeret,se besoj shume prej nesh kane qullashe ne shkolle dhe e kane perjetuar kush me shume e kush me pak ngacmimin. Pastaj nga kjo traume ose nga karakteri, edhe ndonje padrejtesi qe mund t’i jete bere nga ai i Vlores qe e ka permendur shpesh a kushedi tjeter, e ka perjetuar po keq. Po duket sikur keto e kane bere qe edhe te perpiqet fort te behet dikushi. Une i thashe me dashamiresi e keqardhje atehere qe, meqe donte te hiqte dore nga te qenit shqipkar e meqe serb,grek,izraelit,egjiptian a ku e di, nuk behej dot,meqe ishte edhe shtetas amerikan, nuk kishte rast me te mire,ta quante veten amerikan e te shihte perpara.Po nuk qenka e lehte,profesori prape i ka syte prapa,te Shashkat e Tymuesit.

1 Like