Pushtimi Rus i Ukrainës

hajdarkatror

o katror budalla, te ka shkuar ndonjerhere ne mendje te pyesesh veten se pse te intereson kaq shume se kush fiton ne Ukraine? Ti e mban veten per intelektual te madh me kulture te madhe, ç’ne gjithe ky tifozllik prej alabaku per nje lufte leshi? Apo te duket vetja se je duke luftuar komunizmin enverist meqe Biden eshte i majte?

hahaha
:stuck_out_tongue:

e te mendosh qe Stalker loqja e ka nis karrieren ne Peshk si komunist kunderNato, tani eshte proamerikan, ndersa i persekutuari antikomunist Katror koqja eshte kunder Nato e grindet me Stalker si kundeshtar per vdekje. Me tamom te dy jane dy bolet e Marlonit qe trokellijne ne kohe duke kembyer pozicionet.

Edhe une pyes Katror loqen pse behet koqe, sikur ka ndonje ndryshim te madh, po e njejta gje eshte, ndryshimi eshte sa per te bere zhurme trokellitese, sa me u gjet Kola ne pune, duhet te kaloje koha ne ndonje fare menyre duke tund bolet.

hahaha

Vesi dhe imoraliteti (me perfaqsues Stalker loqja dhe Katror koqja) kanë qenë gjithnjë të pranishme në histori, por në epokën postmoderne ose postotalitare (pjesërisht në postnazifashizëm dhe krejtësisht në postkomunizëm) ndodh një ndryshim cilësor: imoraliteti fiton normalitet në opinionin publik, deri zyrtarisht dhe ligjerisht, sepse nuk ka kush e kundështon më, nuk ekziston më as morali hipokrit totalitar. Një shoqërie i duhet me patjetër dialektika e të kundërtave që të ekzistojë, prandaj shoqërisë postmoderne i duhet të rishpikë të kaluarën totalitare si akoma e pranishme në mes tënë që i kundërvihet me furi të resë demokratike. Realisht nuk ka lufte, e keqja ka fituar në mënyrë totale dhe totalitare në realitet, e mbi të zhvillohet në surealitet beteja e rrebët për demokraci.
hahaha
hahaha o loqe
hahaha o koqe

O Hajdar kari. A e ke pyetur veten ndonjëherë se pse duhet te zihesh absolutisht me cdo njeri qe futet te diskutoje ne blog edhe kur ato nuk diskutojnë gjera qe kane lidhje me ty apo nuk te drejtohen ty? A e pyet ndonjëherë veten se perse ndërkohe qe e mban veten per burre esnaf neper shkrime ku qorton boten qe po prishet vete përdor gjuhen me te ndyre dhe te peshtire qe mund te përdore njeri? E ke vene re qe ti ske jete pervec këtij blogu ku je 24/7 dhe iu lutesh te tjereve qe te te japin muhabet, dhe kur sta varin fillon i shan nga nena vetëm qe te te kthejnë përgjigje. Shkurt a e ke vene re se nuk shtyhet jeta si qen rrugësh duke i lehur kujtdo qe te kalon pranë, vetëm qe ti mbushesh mendjen vetes qe gjallon akoma o koqe kandari?

o idjot ka vite qe nuk ka me blog, ka pasur dikur, tani ka vetem maskarenj si ty qe vijne te tallin karet me mu qe vazhdoj te shkruaj pa pare me budallallikun e meparshem komunist. Si çdo idjot dhe maskara, ti nuk te leverdis te shikosh qe situata e sotme bordello me zezake nga Detroiti qe mballosin gruan e intelektualit t’modh ka nje histori qe ka degraduar vazhdimisht (kur shef njerin qe kap me shkelma nje tjeter ne rruge, ka nje histori pse e ben kete, me kete pune merren gjykatat, te shohin historine mbas nje akti). Dmth kur ka qene puna per njerzillik e kam perdorur njerzilliku, kur mbeten vetem maskarej si katror loqja hahaha, stalker koqja hihihi dhe Ilia topja qiqiqi mu nuk me mbetet tjeter veçse te gjuaj me top hahahahihihi e qiqiqi, ose ndryshe nuk duhet te shkruaj me. Dhe un ketu jam per te shkruar seriozisht, shkrimet e mia jane serioze (me te cilat je tallur bytha jote analfabete), nuk jam ketu te komentoj piçken e gruas mrena penisitn e zezakut te Detroitit dhe penisin e Zelenskit te Ukraines. Por nuk kam ç’te bej tjeter, eshte e vetmja menyre qe te vazhdoj te rri ne Peshk, une nuk jam si ju qe vini te tallni koqet, e pastaj nuk u pelqen kur tallin koqet te tjeret ne nivel me te larte.

hahaha

ti neqoftese kerkon vertet normalitet, te cilin e kerkoj une me teper se ty (sepse bej shkrime jo komente me hahaha), jep nje prove, shkruaj nje shkrim 2 faqe gje dhe botoje ne Peshk. Te jap fjalen qe me ty normalizohet situata komplet, bile edhe te kerkoj falje, se nuk mund te bej me teper. Por e di qe nuk e ben kete gje kurre, megjithse je intelektual i modh.

hahaha

180132982_10223014893952800_5527814011423271836_n

O Xake, se tani po i lexoj keto komente, por ti je bere per gjynah o njeri. Vetem lexoi njehere vete tre komentet rresht qe ke bere dhe do ta kuptosh se sa i cekuilibruar je. Ne komentin e pare fillon e shan me penis e picka, pastaj me thua qe po te behesh shoku im une do bej paqe e do te kerkoj falje, pastaj vazhdon me foto maces e macokesh…
Ajo qe ti nuk kupton eshte qe mua nuk me intereson fare ne planin e perditshem se kush je ti, e aq me teper qe te behem mik kompjuteri me ty. Une kam jeten time e shoqerine qe dal pasdite e pi ndonje kafe a gote vere, kurse me ty cfare do bej. Muhabet aforizmash?
Pastaj me thuaj qe te shkruaj nje tregim qe te tregoj se jam intelektual. Hajde koqe kandari hajde. Une nuk lexoj qe te shkruaj aforizma si puna jote, po per te nxene ndonje gje me shume per vehten time dhe as me shkon mendja qe te rri e te shes pordhe me anonime interneti. Me “intelektualet” si ty une nuk fshi as menderen se ju nuk jeni as per vehten tuaj, jo me per te tjeret. Vetem fakti qe ta kam thene edhe me pare qe rri ketu gjithe diten si zorraxhi e zihesh me gjithe njerezit tregon se cfare jete ke. Prandaj po te duash qe te tjeret te te japin muhabet, ulu e rregullo njehere vehten tende per vehten tende, se njerezit te respektojne per menyren se si sillesh (ne kete rast komentet) e jo per aforizmat alla-Stendal qe shkruan si intelektual i modh, edhe pastaj kerko nga te tjeret.
Kaq tashti, se po e zgjata me shume duhet te te kerkoj leke per seanca psikanalize. Do me besohet qe vertet ke filluar te ndryshosh dhe do sinqerisht te behesh shok me mua, po nuk i ktheve pergjigje ketij komenti. Hahaha. I :heart: :index_pointing_at_the_viewer:

Une do i pergjigjem ketij komenti megjithse nuk meriton pergjigje si koment i poshter (edhe koment kriminal sepse refuzon dashurine time :heart:), e megjithse eshte i njejti koment me ca ndryshme formale qe t’i e ke bere per te saten here ne historine e Peshkut. Riperseris per te saten here nese shihet nje person qe kryen nje akt kriminal, vetem koqemaskarejte vrapojne te qetsojne ndergjegjen e tyre duke gerthit si shenjtore: “Krimineli, krimineli!”. Kush ka 2 pare mend ne koke dhe me ndergjegjen eshte ne rregull, thote: “Dale te shohim pse ky e ka bere kete akt kriminal, ç’pati”. Sepse filmi mund te kete edhe nje seri te meparshme ku viktima mund t’i kete bere kriminelit te njejten gje kohe me pare, ose qe ne erresire viktima e ka sulmuar i pari, dhe krimineli po mbrohet, edhe ligji e njeh mbrojtjen legjitime.
Dmth Katror i dashur, miku im i shtrejte, ti e perseritur poshtersine e radhes duke mohuar qe raporti jone ka nje histori shume miqsore, ne kontekstin e historise se Peshkut qe ka qene nje histori dashurie politike midis te majtes dhe te djathtes. Administratoret, krijuesit dhe ne pergjithsi komentuesit kane qene te majte politikisht, qe bente dashuri me nje pakice komentuesish te djathte, ku hyn edhe ti zotrote si adhurues i Trump. Disa nga keto te djathte, ku hyn edhe ti zotrote, e shikonin Peshkun si pellg komunistash, dhe ju dukej vetja si heroj supermene antikomuniste ne beteje te eger me tiranine komuniste dhe baj e bjer kujt t’i dilte perpara, sigurisht edhe komunistat nuk e linin barutin thate, rezultati final shif e shkruj, shkretetire dhe heshtje, vetem komente handikapate per Putin hahaha dhe Zeleskij hihihi, dhe shprehjet e mija konviktore, qe tani ju qeka rritur vlera, si shprehje te Stendalit. Jane edhe komentet e mija kriminale me penis dhe piçka qe kane per zanafille nje sharje tende nga nena per mua si fuks meqe ti je familje te persekutuarish qe i gjen fuksat qe kane persekutuar familjen tende per tu marre hakun. Ne vazhdim dashurise tone i vuri vulen diskutimi midis fuksit me moral komunist enverist per familjen dhe disidentit te persekutuar qe “me ka than baba mue” qe nuk ka ndonje problem pastertia e piçkes se gruas. Aksidentin e dyte e mohon si histori, te parin nuk e mohon, por nuk ndihesh kur ta permend, siç dukesh ndjehesh shume i dhjere, ose ndjehesh akoma hero qe lufton kunder Sigurimit ne Peshk, kunder fuksave qe deklarojne ne Peshk qe kane qene fuksa me shprehje konviktores dhe stendaliane.
Me pak fjale, e pranoj qe komentet e mija jane prej rrugaçi, te tanishme, se dikur nuk kane qene te tilla (ka histori edhe per komentet), ndersa te tuat jane me edukate, por nese une jam rrugaç se jashtmi, ti je rrugaç se brendeshmi me gravate qe ben komente me edukate ne bordellon kriminale politike. E riperseris, mund te vazhdoj te shkruaj ne Peshk vetem si rrugaç, nuk gjej menyre tjeter, dhe nuk ka menyre tjeter; nuk eshte deshira ime aspak, por s’kam menyre tjeter, ndryshe duhet te zhdukem nga Peshku. Komentet e mija rrugaçe jane refleks i natyrshem i komenteve tuaj politike qe eshte nje rrugaçeri e aplikuar me edukate. Une kam nja 4-5 parime fikse ne jete, nder to:

1-kurre mos sulmo i pari.
2-piçka dhe karuci duhet te jete i pastert, pale çfar mendon Enveri, Trumpi apo Krishti.

Ketu më rri Katror i dashur, ketu eshte thelbi i muhabetit, ketu fshihet lepri i krimit, dhe ketu ka shume mundesi pika 2 eshte problemi jot, perzjere me piken 1. Por mos u merzit i dashur miku im Katror, eshte problemi i shumices se njerzimit, eros-thanatos, disident-fuks, problem qe mbulohet nga intelektualet me gravate e me edukate, qe here pas here kerkojne piçken e nenes se te tjereve.
Ne vazhdim do te bej nje koment per çeshtjen e shkrimeve dhe aforizmave te mija, dhe çeshtjen intelektuale, se edhe kjo ka nje histori kriminale. Ne paranteze mund te them qe une fshij bythen me figuren e intelektualit, dmth me çdo intelektual pa perjashtim, qofte edhe çmim Nobel: dmth kur ti thua qe fshin bythen me intelektuale si puna ime, je duke fshire buzet me piceten Umberto Eko dhe Borges qe une i kam perdorur si leter higjenike.
:slightly_smiling_face:

I dashur Katror jam shume i deshperuar qe refuzon dashurine time :heart:. Çfar diziluzioni, kisha prere edhe bileta te shkonim bashke per turizem ne Ibiza :laughing:, e pastaj te komentonim ne Peshk per qefin qe kishim bere si çift ne temen e Turizmin ne Peshk, ku ka kushedi sa kohe qe vetem une krijoj tema e shkruaj ne menyre qe ti i dashur te vish e te dhjesesh ne to dashurine tende per kulturen intelektuale.

Mire Ka(tro)ri qe eshte me Putanen si shume ‘te djathte’ , sidomos ata qe ftohen ngambrapa ne Amerike, po me ben pershtypje Delta.Armiku i shqiptareve historikisht nuk ka qene Ukraina,qe mbase deri tani ka qene me shume shprehje gjeografike (keshtu tha edhe dikush per Shqiperine para nja dy shekujsh xhanem), po Rusia,keshtu qe shqipot duhet te bejne tifo per Ukrainen,se u intereson nje Rusi sa me e dobet.Po duket edhe Delta eshte bere nderkombetarist,i shikon gjerat ne “plan global”, shtet kombetar perkunder shtet “artificial”, e jo nga kendveshtrimi i nahijes sone te vogel.

Mire une qe jam me Putinin, se mua Putini s’me kerkon gje, po ju qe jeni me Zhelenskin a i lexoni titujt e gazetave? Sot Zhelenski kishte kerkuar 750 Billion (jo milion po billion) nga Europa per rikonstruksionin e Ukraines pas luftes.
Sa per te krijuar nje ide. Plani Marshall per te rigjalleruar Europen e pasluftes kushtoi 13.2 Billion USD, me kursin e sotem 135 Billion USD. Zhelenski do 750 Billion vetem per Ukrainen. Hahaha
Me miq te tille, c’i do armiqte.

briskun Katror Aqifi :heart:
Dashuria e berberit ngadhnjen ne mes tene, respekti dhe miresia.
te fala zezakut nga Detroiti :heart:

@Katror i dashur :heart:, pse nuk te ndihet zeri, pse nuk ma var? Me ke me tradheton? me Ilia Topen qe eshte i sjellshem dhe me edukate si ty, e nuk ofendon asnjeri?

O Arban pederast jarani
Nga ke humb se na plasi xhani
Poplli :grinning:
Nje Russia e forte o pederast xhani eshte ne te mire te pellazgeve se i rritet rendesia gjeostrategjike e Shqiperise dhe Kosoves.Putini eshte bekim nga perendia per shqipot .fale tij shqiperia u fut ne nato dhe Kosova fitoi pavaresine .natyrisht shqipot edhe kete shanc qe ua beri kismet perendia kane per ta menderosur si cdo gje qe zene me dore po llafi qe bie .

U ringjall peshku prap​:slightly_smiling_face:, sa here vjen Ilia​:grin::grin:

Është fryma e fundit e peshkut.

Tani e gjete vjegën tjeter ku te kapesh per dashurine per Putanen, nga do ta bejme lanet nazizmin te keqardhja per parate e Evropes.Nejse,te kjo puna e nazizmit,m’u kujtua kjo retorika qe perdorin ruset dhe miqte e tyre si puna jote, te “hapesires jetike” te Rusise,tamam sic thoshte ai miku me mustaqe nja nje shekull me pare. Mua nuk me rruhet as per Putanen,as per zhelet e Zhelenskit. Madje po te isha rus do isha me Putanen.Une lexova pjeserisht nje fjalin te tij dhe me beri pershtypje sa i qarte ishte per te mos e lene vendin e vet te ftohej ngambrapa si Perendimi. Megjithese nuk jam me ambiciet perandorake,te mbrosh vendin tend nuk do te thote te sulmosh te tjeret.Nejse,thashe po te isha rus,po jam shqiptaret, dhe shqiptar qe te beje tifo per nje car (lexoje si ne anglishte po deshe) rus,vetem ty dhe ca kokrra “djathtiste” si ti kam pare. Cfare ju ben kjo Amerika mor aman.Mire kete ftohjen ngambrapa majtiste
, shembulli tipik i seciles eshte Alba me zamete dhe e ftohur keq ngambrapa,qe nga mesimet patriotike te xha Abazit kaloi te sherbimet e palodhura per pakicat poshte dhe siper ures,me gjithe moshen disi te kaluar,po juve qe po ftoheni djathtas,si Karenti,qe do votonte per Hilarine,po votoi per Trapin,se ashtu ishte nje pune,nderroi punen.

Po prandaj erdha, se e di qe te ka marre malli,megjithese e di edhe qe te eshte shtuar puna, ke filluar te dalesh me shume siper ures.Po sidoqofte,ne me degjofsh mua,rri me shume poshte ures me brothersat,se aty qenke bere edhe eksperte e gjeopolitikes,pas fese,letersise,perkthimit,historise,e sidomos futbollit, dhe ben analiza kaq te thella e te mprehta si kjo qe Rusia e forte eshte mire per shqiptaret.Po sidoqofte duhet thene qe eksperte me e madhe mbetesh ne fryrjen e fyellit. E ke kenaqur adminin,se prej teje me perjashtoi nja dy vjet, po une e bera si Shkaba,me nxoren nga dera dhe u futa nga dritarja. Po sidoqofte,beji prape ndonje sherbim te cmuar adminit,po kesaj radhe thuaji qe te mos me perjashtoje,se do te te marre prape malli,dhe mallin per mua nuk ta shuan as puna e ngarkuar poshte ures.

Si perjashtuan per dy vjet nje thesar kombetar si ty.pupu cfare padrejtesish ka kjo dynja .po te le rehat se me siguri ke gjithe ate helm per te nxjerre .