Pushtimi Rus i Ukrainës

Ça ka mosha ime!! Unë 50 vjeç jam. Mos më ngatërro me veten😋
Ju keni shpresa të sala i sllobodankës!!!:grinning::grinning:

e002ad33-1273-4da0-a92c-7668ddc75720

nofllën e poshtme e ka në gojë Stalker, pasojë e një predhe të artilerisë ruse!
:smiley:

Në Kinen e karantinuar, vargu i pare i himnit kombetar (Arise, you who refuse to be slaves!) eshte i ndaluar per momentin
:joy:

Zelensky i kerkoi Rames te mos lejoje ruset te vijne per pushime ne shqiperi ,kerkese e madhe duke konsideruar se hotelet turistike me ato turiste tre muaj ne vit mbahen .Pastaj parja qe harxhojne ruset ne shqiperi shkon ne xhepat e shqipove jo te putinit .
S’ka si patriotizma
S’ka si idealizma
Po kur dimer del behari
S’ka si zjarri
Noli😀

Ruset NUK do vijne ne Shqiperi kete verë, me ose pa kerkese te Zelenskit. per nje arsye te thjeshte: Shqiperia aplikon embargo ndaj Rusise, pra edhe embargo ajrore

Po turizmit si i behet ?sa per record e kemi thene ne peshk se turizmi eshte nje industry teper sensitive e nuk duhet te jete buka dhe gjella e ekonomise.jane bere investime nga taksapaguesi e privati me pare borxh .

Nuk ka patur vetem turiste ruse ne Shqiperi. behet dhe pa ta.

Por kur shoku Enver i bëri embargo imperializmit amerikan, si ju bë turizmit? Kur bën embargo e humb turizmin, por një copë sufllaqe të japin sidoqoftë. Për një copë sufllaqe bëhet gjithçka, qeni leh atje ku ha.

Kur e pyesnin babin e Stalkert në bazën e Pashalimanit: “Po me turizmin amerikan si i bëhet?”. “Ham, ham, ham”- përgjigjej ai - “bëhet edhe pa turizmin amerikan, kemi turizmin rus, ham ham ham një copë sufllaqe!”.

Njoh pronare hotelesh qe mezi po i mbajne ato hotele ,lufte me bongat,lufte me punonjesit ,klientat qe po tu mbetet hatri pak te bejne review negative e te demtojne biznesin urdhno nashi edhe embargo .pas sezonit shumica i vejne kycin hoteleve se s’ke cfare te shohesh ne psh vlore po s’pati plazh ,vetem vlonjate qe qellojne njeri tjatrin me kallash ka si siciline e viteve 60 .Eshte kollaj te flasesh kur nuk njeh njerez te cilet mezi fitojne jetesen .

1 Like

te gjithe himnet e dynjase pothuaj nje avaz kane ;Ngrehuni se atdheu po na therret :joy:

Nga ato qe shkruan dukesh sikur ke lindur ne kohe te pellazgeve. :joy:

Halli ka qene tek fjala skllavë (karantina). Sidomos në Shangai :wink:

ps: por problemi eshte shume më i komplikuar se sa duket në pamje te pare (problemi i karantines) : jo vetem qe Shangai ka qene gjithmone qyteti rebel kunder cetralizmit te Pekinit, por në Kine, te gjithe e dine se sa i forte eshte Klani i Shangait. Po afron nëntori, Kongresi i 20 i PKK tu befsha, dhe Xi (hera e parë qe nga koha e Maos qe nje president kinez, normalisht, do rizgjidhet per herë te trete !!) nuk i ka aq mire punet (e brendshme) sa na duket neve (me te brendshme, nenkuptoj BRENDA PKK)

Thone se Zoti para se te te marre shpirtin, te mer mendjen. Po e kërkoni mortjen vete, po kësaj radhe nuk do shpëtoni si me 1990. Kujtoni Nurembergun. Dje edhe Papa Francisko qe eshte gjysem komunist iu kishte bere lanet.

image

Poster në nje stacion autobusi në Rusi : Suedia pershkruhet si vend plot me nazistë, njesoj si Ukraina. Personazhi i dyte qe ilustron kete eshte suedezi Ingmar Bergman, nje nga 4-5 regjizorët më të medhej të te gjitha koherave!

Nazist, sipas Kremlinit.

😳 😂

Ndersa kjo eshte shkrimtarja suedeze Astrid Lindgren, autorja e “Pipi Çorapegjata”. Naziste, sigurisht ! :joy:

image

Ndersa ky eshte lietnant-koloneli Eduard Dmitriev, komandant i nje toge tankesh rusë në Ukrainë. Luftoi në Ukrainë nga 2016 deri në 2019, pastaj e çuan në Siri gjate ofensives ruso-irano-asadiste ne provincen e Idlebit (dhjetor 2019-mars 2020).
Vdiq ne 24 prill 2022 në Donbas, kur tanku i tij ra në pritë.

Pjesemarrja në luftimet në Ukraine ne vitet 2016-2019 u tha ne kronologjine e tij. Besoj se jane gabuar autoritetet ruse : Rusia te kete nderhyre valle ne Ukraine ne ato vite ?? Tobe strafkulla

😁

qe Suedia ka marre tatepjet bashke me tere skandinavine ket e vene ne dyshim vetem kush akoma genjehet me steriotipat e vendeve Skandinave kur dikur mbaheshin per socialdemokracira.
Suedia e Finlanda papritur pakujtuar po vendosin te hyjne ne nato, kryetari i se ciles eshte ndyresira norvegjeze stoltenberg.
te vetmit “analiste” qe i bejne apologji nazizmit ukrainas ne pushtet jane skandinave nga institute “studim/kerkimi” atje

Sa herë acarohen konfliktet me nivel botëror të gjithë vendet sillen sikur ju hyn kastraveci, dhe më keq nga të gjithë bëjnë vëndet e vegjël që lehin më tepër se të mëdhejtë; njësoj si qentë, sa më i vogël qeni, aq më tepër leh. Ky fenomen është vënë re para fillimit të luftës së Parë dhe të Dytë Botërore.
E njëjta gjë ndodh me individët, shëmbull Stalker, kritiku i modh i filmit, ham hum gjithe diten kunder Rusise dhe Kinës.