Pushtimi Rus i Ukrainës

Bergman, si dhe shume te tjerë ishte simpatizant i nazizmit dhe e adhuronte Fyhrerin. Kete mund ta gjesh ne cdo biografi te tijen. Ai ndërroi mendje ne minutën e fundit si ballistet tane qe u bene partizane, dhe arsyeja nuk eshte se nuk e dinte c’behej ne kampet e përqendrimit (njësoj si Hollywood qe nuk e dinte c’bente Weinsteini apo Klinton nuk e dinte c’bente Epstein) por se i mbushen brekët kur pane gjyqin e Nuremberg. Ndërsa kur ra komunizmi e majta pas ekzekutimit te Causheskut e ktheu pllakën e tha qe jemi te gjithe vuajtjes e te gjithe bashkëfajtore. Do kisha qejf tua kishin there dhe cifuteve kete, po aty ndryshonte puna. Por sic thone pleqte, gungacin vetëm varri e drejton, ndaj dhe per te majtën ish pacifiste e sot re terbuar per lufte, nuk duket te kete tjeter alternative. Nuk mbetet tjeter vec tu urojme sherim te shpejte. Dita e trajtimit sherues po afron.

po po o Katerkendesh, do vije Hitleri dhe do t’i trajtoje te gjithe te majtet, ndersa do vije Stalini dhe do t’i trajtoje te gjithe te djathtet; Dita e Gjyqit te Fundit po afron, do te ngjallen te vdekurit nga varret dhe do tu bejne gjyqin te gjalleve ham hum.

Eshte interesant se ne nje biografi te Leninit kendova se ai e quante ushtrine ruse te carit :nje molle e bukur e kalbur nga brenda .Cari nuk i degjoi keshillat e ministrave te tij te cilet i thane se nuku ishin gati per lufte .lifta e mori carin ne qafe por pas tij ardhen lenini me stalinin dy psikopate me te keqinj .kush garanton se ai qe vjen pas putinit do jete me i mire ?

Ajo :jemi bashkeviktima e bashkefajtore eshte slogan kuptimplote ne fakt ,ndonese i holle per kokat pellazge te shqipove .hala nuk eshte bere nje analize si shoqeri se si iu hodhen popllit trute e gomarit dhe bente sehir si denoheshin njerezit me akuza fallco .vetem ajo lufta e klasave si nuk e ngriti njeri zerin se pse internoheshin njerezit per faje qe i kishin bere te afermit e tyre 20 vjet perpara se ata te lindnin .

Ka plot qe e kane bere ate analize. Lexo Arqipelagu Gulag apo Power to the powerless te Havel. Po dhe mira te tjera xhanem dhe do e shikosh qe njerëzit e kane bere punën e tyre. Po puna eshte si ne Bibel
-Ku ishe Adam.

  • Nuk te dëgjova se po flija.

po ore loqe po, si nuk u lodhet xhanem me analiza per 30 vjet me radhe bath bath po i kokerr Havel Loja e Solzhenicin Koqja duke bere analize per nje gje qe gomeret e dine, dhe shkrimtaret e mdhenj e lexuesit akoma me te medhenj nuk e dine, qe njeriu eshte qenie i dhime ne breke nga frika, indiferent per vuajtjen e tjetrit dhe kriminal qe ndjen kenaqesi per vuajtjen e tjetrit dhe te vetes si qenie sadomazo i vetëvrarë me kollare moj Dino. Duhet te jesh fuks qe ti dish keto, ose zezak nga Detroiti.

Tore, mos u lodh me gjera qe nuk i merr vesh. Shko shkruaj ndonjë citat te tipit Lulja vyshket hekuri ndryshket dhe dil matane.

ti shkruaj nje te dhjeten time sa kam shkruar une, dhe pastaj flasim bashke e krahasohemi, se deri tani prej teje kemi degjuar vetem ofshamat e zezakut nga Detroiti ne minder tend dhe ofshamat me te persekutuar politik ne fshatrat e Fierit.

Kjo eshte familja e Dmitri Peskovit, zedhenesit te Putinit, presidentit rus qe urren “perendimin e korruptuar, dekadent dhe imoral”.
Familja e Peskovit jeton nje pjese te mire te kohes ne France (Cannes, atje ku mbahet festivali) si dhe Paris. Por prej sodit, jo më (familja Preskov si pjese e sanksioneve te BE ndaj qeveritareve rusë).

Fotot flasin vetë, ç’e zgjas kot :

Tatiana, e bija:

cifti Peskov :

Elizabeta (vajza tjeter, nga martesa e tij e parë) :

image
(ne kohen e Jelekeve te Verdhe, kjo bente foto ne Paris me kundragaz, nga apartamenti i saj ne mes te Parisit. dhe vinte diçituren: “Macron, jam e lirë”. Pse mos bente? Kush do ta ndalonte?)

Shi shi, i dike ca gjera.
Simpatine e tij per nazistet Bergman e ka thene vete i pari fare, në autobuografine e tij. As e ka ditur njeri, sepse nuk ka qene anetar partie, as militant.
Dhe ti thua : meqe Bergmani (te cilit i ka mbrire bari 5 pellembe), ka qene simpatizant i nazizmit ne rini te tij, ça te keqe ka qe qeveriu rus ti beje reklame Suedise si vend nazist ? Sa me i madh traplliku, aq më mire kaperdihet, kshu ?
Apo rusët jane milet trap thuaj dhe i hanë te gjitha :joy:

Ah ah ah, në USA, sherbimi i Sigurimit te Brendshem (DHS) paska modifiku nje raport mbi nderhyrjen ruse në zgjedhjet presidenciale te 2020 duke zbehur konkluzionet e raportit sipas te cilit Rusia ndihmonte Trumpin

https://www.oig.dhs.gov/sites/default/files/assets/2022-05/OIG-22-41-Apr22-Redacted.pdf?fbclid=IwAR3Cr3_huZo1eTFyCCq4ye25KcxmYxMd51k9EicaaYFpPLVnYXZpdVvN9S4

Nuk te vjen zeri per Bergmanin e? Si gjithmonë dege me dege. Hidh nje sy ç’behet nga Jemeni, ishujt Solomon dhe Nikaragua, Venezuela dhe Kuba, Libia dhe Iraku, Afganistani dhe Kurdistani se u merove duke dënuar vetëm socialimperialozmin rus dhe kinezet trebotista, njësoj si shoku Enver ndërkohe qe Amerika ka 243 vjet si shtet, 225 vjet i ka kaluar ne lufte sa me nje shtet e me nje tjeter gjithmonë per hir të demokracise.
He me kthe nje përgjigje alla Kim Kardashiane tani. LOL.

Aha, tani doli qe Bergmani ka bere autokritike. Hahaha. Po ti e di qe Facebook nuk e pranon autokritikën.Po e ke kapur nga bytha shoqen ne mbrëmjen e matures do i paguash pensio in deri sa te vdesi. Dhe nuk ka nevoje per fakte. Mjafton bytha e shoqes te ankohet. Apo kjo nuk vlen per Bergmanin se ai eshte autor i Modh, njësoj si Inkuizitori i Modh ketu qe ka deklaruar vete qe ka qene fuks, prandaj i falet. Stalker do ua perdredhim bilen kur te vije dita, mos iu genjeje mendja.

Shi shi imperializmi Amerikan me demek, ai na doli me i ligu.
S’jam kondra, por problemi ehste se ai miku yt Putin, i vuri kalkun pushtimit te Irakut nga Amerika dhe tha me vete : njesoj si Sadami, edhe Zelenski do bjere për tre ditë.
Kalku te merr në qafe, degjome mua

E merkure, 4 maj, 2022, dita e 70.
U bene 10 jave qe pushtimi rus i Ukraines hyri ne fazen e tij masive, pas 8 vitesh nderhyrjeje te maskuar, së pari në Krimé e me pas në Donbas, gje qe u dha kohe ukrainasve te mobilizohen e te arrijne te jene te efektshem perballe nje force, teorikisht superiore.
Nese në Kiev, Karkiv e Kerson, kane qene kryesisht forcat speciale ato qe ishin determinuese, në Donbas po behet lufte llogoresh. Si ne 1914-1918.
Humbjet e ushtrise ruse jane te medha. 20 zjarre (deri ne ishujt Sakhaline, perballe Japonise !!) në Rusi ne keto dy javet e fundit (jo dhe aq pro-Putinit ruset, me sa duket) : foto bashkangjitur.
Topat e Perendimit (USA + BE) qe shtiejne 10-20 km më larg se ato te ruseve, po mberrijne në Ukraine keto dite. Ata qe do i perdorin sapo mbaruan trajnimin.
Në Karkiv eshte bere e udhes qe ruset te terhiqen cdo dite e me shume. Ne Donbas avancojne 2km ne dite.
*
Në OKB ? Rusia sot bojkotoi nje mbledhje te Keshillit te Sigurimit. (ne te cilin eshte anetare e perhershme!).
Po Kina, ç’qendrim do mbaje ? Dje, CCTV4, kanali televiziv zyrtar dedikuar te huajve, emetoi per here te parë hipotezen e nje fitoreje te Ukraines. Kinezet (te pakten ne linje private diplomatike) duken se jane kunder pershkallezimit te situates dhe evokojne gjendjen shendetesore te Putinit e sidomos te trashegimtarit.

Dhe fraza më e rendesishme e dites vjen nga presidentja e Europes: We want Ukraine to win this war.
:fist:

Me duket se ruset nuk po perdorin gjithe brutalitetin e tyre .Kane Alloprane te fjales se fundit e megjithate psh nuk e sulmuan qendren e kievit .e vertete se ukrainllinjte po luftojne por edhe ruset dicka kane se jane ushtri me e forte se c’po paraqiten .

kto raportet mbi zjarret a gjeneralet ruse te vrare, s’besoj mos jene pak a shume si ky muhabeti per fshehjen e nazizmit ne rini te atyre vipave boterore te suedise me lart…
Kurse ruset qe e faqosin faktin ne billboard te rruges, merren me teori konspiracioni se urrejne perendimin i cili s’ka si te jete i korruptum a hipokrit.

ta kam thene edhe here te tjera, qe une kam qene fuks dhe e kam per nder te kem qene fuks, nuk pendohem per krimet e mia, dhe do e deklaroj kete edhe para Gjyqit te Nurembergut, ndersa Bergman nazisti i penduar dhe Godard komunisti-maocedunisti i penduar jane shkerdhata si ty dhe Stalker qe e dredhin bishtin si demokrate nga frika se jua perdredhin bilen koleget, sepse dihet qe disidentet kane 30 vjet qe po i perdredhin bilen njeri tjetrit, njesoj si ty dhe Stalker ketu ne Peshk. Une pranoj me mire qe Gjyqi i Nurembergut te me dredhë bilen si fuks, se sa te me qihet gruaja ne divan me nje zezak nga Detroiti si disident demokrat ne emer te lirise amerikane qe po e kercenon fejsbuku.

pastaj une po i paguaj krimet e mia si fuks duke punuar si traktorist ne livadhet e Frosinones, ku lulja e disidentit vyshket dhe hekuri i kollodokut të fuksit ndryshket.
:joy:

E dredh bishtin se ka frikë se i dredhin bilen.

(nga Ditar i një konviktori)