Pushtimi Rus i Ukrainës

tani kam ca pune per te bere, ma vone komentoj ma gjate, po qe nevoja sepse çfar dua te them vjen rrotull ne keto dy sentenca te miat qe profesor bulli thote se jane citime te tjereve, me fjale te tjera qe jam hajdut intelekti, ndersa Katror shkerdhata thote qe fshin bythen me to:

Ka personë që kanë vuajtur shumë në jetë, por njëkohësht kane bërë të vuajnë më shumë më tepër të tjerët.

kete me siper e kam publikuar ne Peshk, kjo me poshte eshte taze e porsa bëre, dhe eshte jasht modes se edukimit te epokes ngambrapa:

Ka raste ku meshira dhe dashuria për tjetrin tregohet duke i dhënë një shpullë turinjve.

Puna e identitetit është shumë e lehtë. Kam identitet profesional, dhe për pjesën tjetër jam amerikan.

Puna e traumës. Djalë fshati adoleshent me ëndërra shkoj në shkollë ku desha vetë, mezi shkova. Semestrin e parë të ëndrrës sime 20 skënderbegas më keqtrajtojnë sistematikisht dhe pa fund, të zellshëm dhe të motivuar fort nga zilia. Tipike shqiptare.

Një nga ata ishte kushëriri i Tanush Shaskës. E dinte ça kishte bërë 18 vjet më parë dhe më 2008 më doli te aeroporti në Tiranë kur u ktheva si profesor amerikan, të më kërkonte falje. Tanushi ia bëri me dorë “ç’i kërkon falje këtij kërrbythjes.” Tanushi që më mori duke më lëpirë bythën.

Unë këto të gjitha i kam kapërcyer, dhe më vjen keq vetëm për kohën që më vodhi Shqipëria, por vari leshtë se ti këtë s’mund ta kuptosh. Puna është se Tanushi do t’i rrish gjithmonë në kokë. Ai ka Borderline Personality Disorder. Këta janë të ligj që unë e di se jam viti i katërt në psikologji. Por po ranë nga kali dhe ngrihen prapë janë të papërshkrueshëm në ligësinë e tyre. Po bëj ç’duhet t’ia qi fisin Tanushit dhe ta mbaj me kokë në mut, siç e kam tani.

Këto gjëra s’më kanë motivuar të bëhesha dikushi, kam qenë i motivuar vetë, natyrshëm, që më 12 vjeç. Shqipëria thjesht më preu krahët sa herë mundi.

Keto gjera qe i pershkruan shqipot i kane bere dhe bejne ,aty ku e ke kabim eshte se i pershkruan si gjera tipike shqiptare ndersa bullying ,hazing etc jane gjera tipike humane qe ndodhin kudo bile shba mbajne kampionin .kudo ne te gjitha nivelet duke filluar nga janitors deri ne boardrooms te koropratave e universiteteve do gjejne dike ta bejne the punching bag duke ia derdhur gjithe kusuret ,mllefin e shumica i bashkohen lincimit ca nga xhelozia ,ca nga frika disa thjesht te mbajne vemendjen larg nga vetja ,disa nga gezimi kur shohin dike qe vuan ,disa poshterimi i tjetrit i ben te ndihen te pushtetshem etj .fakti qe ndodhin edhe ne bote nuk do te thote se duhet ta tolerojme apo me keq te krenohemi me ate lloj sjellje,” e bera bajat ,e turperova ,ia dhjeva ne sy te gjitheve ,e bera qesharak dhe atij s’ia mbajti bytha te pergjigjej …”

alba, menjeane kto qe thua qe jane te vertete, por ka nje te vertete tjeter shume me te vertete qe nuk konsiderohet, qe profesori ka megallomanine e shkencetarit si rendom intelektualet qe jane ambicioze ne gare me njeri tjetrin kush e ka me te madh IQ dhe QI, me te cilen vuajne vete sepse ambicja mbetet e pangopur, dhe bejne te vuajne te tjeret duke i poshteruar si qenie te ulta me IQ te ulet. Deri me sot, si me lexime, ashtu dhe me te jetuar duke njohur njerez te kultures, nuk kam ndeshur intelektual qe e mban veten superior ndaj te tjereve, edhe kur shtiren si te pervuajtur dhe te thjeshte me hipokrizi, brenda jane te gjithe si Ilir Topja, qe ka te vetmen merite qe tregon se ç’ka ne thelb, fshehur apo hapur, figura e intelektualit. Profesor bullit eshte er t’i bere monument me titullin La Grande Caca Intelektuale Superiore. Nuk eshte per t’i besuar asnjerit, une kam gjetur gjithnje te njejten Grande Merda, kushdo qofte. Shif eliten shqiptare meqe i njohim protagonistet, psh shkrimtaret, nisur qe nga koha e Enverit, Lidhja e Shkrimtareve ishte nje hordhi mafioze ku te gjithe urrenin njeri tjetrin e perpiqeshin t’i benin gropen, duke filluar nga kryesoret, Kadare, Dritero, Sabri Godo dhe deri tek rrembythjet qe i kishin intrigat ne nivel me te larte se veprat. Mire qe per ate epoke e kish fajin Enveri me IQ te ulet e me QI te larte, por tani qe erdhi liri demokraicia dhe u rrit IQ? Nuk i ben dy bashke, i shef bashke ne fillim si dashnoret adoleshente, e me pas plas sherri dhe perçmimi. Shif e shkruaj edhe Peshk shkrimtaret e dikurshem dhe intelektualet e mdhenj te sotem qe po bejme gara me njeri tjetrin kush shkruan me mire citimet e te tjereve dhe aforizmat e kartolinave te konviktoreve, jam edhe un ne gare, si i Mothi :smiley:. Shembull te shkelqyer ke edhe Pjer Thomas qe duket si burre i mire, dhe eshte vertet burre i mire krahasuar me te tjere si Ilia Topja dhe Katror Shkerdhata, por ne thelb ka te njejten çmenduri megallomane. Pranej them une qe eshte per t’i bo mutin kultures, por nuk ja ben dot se njerzve ju pelqen te hane ate mut e te lyejne turinjte me mutin e ambicjes intelektuale ne ate nivel ku ndodhen, magaziniere apo çmim Nobel.
Edhe me lexime eshte e njejta gje, kam qerruar syte duke lexuar biografi e autobiografi njerzish te medhnj te njerzimit, te gjithe emra te nderuar qe adhurohen si heroj sakrifikues te kultures kane brenda thelle thelle te njejtin Grande Merda te ambicjes intelektuale, duan te shohin vdek kolegun qe te dalin vete kacup. Vetem relativisht dallohen nga njeri tjetri.

S’e lexova se bizgë mendore është dhe kam gjëra më të mira për të bërë. Por ti që gjithandej flet për mut ke ca probleme të veçanta në kokë. Mund të kesh arrest anal të personalitetit, ose probleme më të rënda. Sipas meje je pederast Tirone.

Ti ke lexuar vetem fjalën “mut” se ke vetem mut në kokë. Ik shpejt se erdhën infermjerët!
:joy:

me ne fund, shyqyr qe e kuptove qe ke humbur kohen kot me budalliqe,

Problemi është se Pjer ti akoma po merresh me disiplina shoqërore VQ, dmth sipas teje e Ilia Topes me budadalliqe.
Duket Peshku si çmendinë ku peshqit çatojne me njëri tjetrin shtrire me pizhama në krevat.

Pyete Ilia Topen, çfar mendimi ka për VQ?

S’e di ça është, sëmundje apo qytet. Duket që ju flisni në një nivel tepër sipër meje.

E kam ditur gjithmonë, që fëmijë. Problemi është se me shqipKarët budallallëqet të marrin peng e s’të lëshojnë.

po kur eshte keshtu, pse harxhon kohen me budalliqe e tanushka, pse nuk mirresh me diçka te dobishme, matematike apo shkence qe i ke qejf,
ne kete rast, shqipkari je ti, dhe jo ata te tjeret qe kane hecur perpara,
ti dukesh qe je njeri i mire, por ke difekt ne tru, je i semure,
ne momentin qe nuk do mirresh me individet qe te ngacmojne, dhe do mirresh me shkencen tate, athere mund te them qe po sherohesh,
mos u bej si shaban qosja, qe gricej me cilin do ne rruge, shif punen tate, dhe jo punen e te tjerve,

:laughing:
e ka trurin me mut!
:joy:

alba, problemi i bullizmit e ka zanafillen ne shtepi ne raportin me babin dhe mamin dhe ne raportin midis babit dhe mamit. Arb-i e ka prek i çike problemin, artisti, shkencetare, mendimtari, me nje fjale njeriu i kultures bullizohet ne shtepi te vet ne fillim, deformohet nga mami dhe babi vet, pastaj i deformuar del ne rruge e bullezohet nga shoket e shoqet dhe koleget me vone si person i veçante, jo social, psikopat etj. Dhe hakmerret duke bere ai vete bull me vepra artistike, shpikje bomba atomike, Fyhrer, Sekretari Pare, Shkrimtar i Modh etj. Ne kete kalvar, ne fillim viktime, pastaj xhelat kane kaluar te gjithe, duke filluar nga Floberi qe ishte femije handikapat qe e tallnin te gjithe (e ke leterkembimin e tij), e me Floberin fillojne gjithe maskaralliqet e modernes, Lord Bajroni, topalli nismetar i Romantiçizmit, Leopard gungaçi, pa diskutim poeti-filozofi absolut i pesimizmit, etj etj, lista eshte pa fund, deri tek Kadare qorri, skilepec, dystabon, tipik shkollari dhjetanos i tallur nga kalamojte. Gjenia eshte hakmarrja e bullit.

Kush ka ecur përpara? Tanush Shaska? Arben Kushta? Selman Thomaraj? Artan Sinollari? Lazër Stani? Jovan Goga? Ku do shkojnë ata të ecin?

Unë më janar 2022 themelova ndërmarrjen time aerospaciale. Kur kam 5 minuta kohë vij të frymëzohem nga InkuizitoriMut, si të mos katandisem si ai.

jo vetem frymzohesh, por InkuizitoriMut duke te bullezuar te stervit te behesh gjeni, dhe mbas vdekjes e ke te garantuar famen dhe monumentin Grande Caca Aerospaciale Ilia Topja.
:smiley:

0430-00485-001b8

Ndersa une mendoj se profesori eshte rast i pashprese dhe goditja nuk mund t’i beje derman, vetem sa do t’i sjellje dhembe dhe kaq, jo sherim. Prandaj ndaj njerezve te tille duhet vetem empati dic i thone ne gjuhen barbare,dhe mirekuptim.

Pirdh të lirohesh. Të tjerat i rregullove.