Pushtimi Rus i Ukrainës

Ta thashe,logjika jote nuk qendron.Te rri te permend ato qe ka bere Rusia ndaj shqiptareve,as qe vihen ne kandar me nje cope Ukraine.Pa permendur rrezikun edhe sot,dhe si po perpiqet te ndeze uret ne Ballkan.Apo mendon edhe ti si gjenialja Albe me zamete dhe e shpuar keq ngambrapa,qe sa me e forte Rusia,aq me mire per shqiptaret.Shqiptaret duhet tebejne tifezllok per Ukrainen,se armiku i armikut tim eshte miku im, e po ashtu edhe moralisht jane ne anen e me te dobetit qe po sulmohet pa shkak nga me i forti.Po shqiptaret nuk kane pse zihen me njeri tjetrin per Rusine dhe Ukrainen.Une per bese nuk po u besoja syve kur lexoja kete Katrorin si i drejtohej Stalkerit:Ta shikoni ju se cfare kemi per t’ju bere.Fliste sikur ishte numri dy pas Putanes apo shefi i shtabit i Ushtrise ruse dhe po i drejtohej homologut ukrainas. WTF kur tha Palloshi.Po thashe me vete:Fale Katrorin,se jeton ne nje cmendine te madhe si Amerika.

Nuk eshte problem stilistike hetimi, por eshte koqllik qe e ka edhe ky nje arsye, eshte metode pune si perqendrim vetem ne çfar thote personi per t’iu pergjigjur frazeve te tij dhe jo personit vetë si mbrojtje nga ambjenti acid i diskutimit virtual. Kjo vetembrojtje eshte shtuar deri ne shurdhim nja 3 vjet me pare kur fillova te diskutoj ne fejsbuk ne gjuhe te huaj nga halli (se fejsbuku nuk me pelqen fare si praktike, ndonse si teori eshte e perkryer), kur u binda plotesisht qe diskutimi ne shqip nuk ka me asnje vlere. Kur i pergjigjem ndonjerit, nuk shkoj te hetoj profilin e tij ne fejsbuk me qellim, ne menyre qe te mos influencohem ne pergjigjigje qe jap, ose me keq, te mos i jap fare pergjigje kur shoh kakezat qe ka botuar e linkuar ne profil.
Incidenti i keqkuptimit i diskutimit me ty e shtoi kete thartesire, ne fakt kisha kohe pa komentuar ne Peshk kaq seriozisht dhe pozitivisht si gjendje shpirterore, ishte nje diziluzion qe ka vene ne dyshim komentimin tim ne Peshk si pa vlere fare, bile me vlere negative.

#civuleunfisicobestiale
immagine

Te te bej nja dy pyetje se me interesojne vertet.Pse mendon se komentimi ne shqip nuk ka vlere dhe ne gjuhe te huaj ka?Apo e ke fjalen komentimi dhe debati.me shqiptaret nuk ka?Dhe ku qendron ideja e perkryer e Facebook (sa i perket diskutimeve e kam fjalen,nese nuk e ke patur per idene per te rilidhur njerezit, se une per vetem nja nje jave e kam perdorur Facebook dhe te tjereve u dukem si alien).
Kete punen e zhgenjimit nuk e mora vesh,po shpresoj te mos reshtesh se sjelli prurje apo se beri komente (me buke,jo mistrece si ato qe ben jo rralle,pavaresisht se nga c’arsye i ben).Besoj artikujt e tu jane nder gjerat me me vlere ne blogosferen shqiptare

Ju pederastet pleq e keni xhelozine e hidhur .

1 Like

Komentimi ne shqip nuk ka vlere sepse tanime nuk ekziston blogsfere shqiptare, edhe ajo qe ishte, qe sa per te thene. Qe te kete cilesi duhet te kete edhe sasi, kjo eshte dialektike :smiley: (siç thoshnin pensionistet ne vakti). Habitem qe me pyet per nje gje kaq evidente. Ne fakt nuk habitem, e marr me mend pse me pyet per kete, por nuk du me zgjat me teper kete muhabet pa bereqet.
Fejsbuku ka si ambicje dhe motivim meqesine, por eshte parakohshem sepse siç ka thene Remarku: “Dielli i miqsise nuk ka lind akoma”. Njerzimi nuk eshte akoma i denje per Fejsbukun, dhe prandaj Fejsbuku ka deshtuar, kijuesi i tij disa here ka dashur ta mbyllur. Siç ndodh gjithmone kur deshton gjeja me e mire kthehet ne nje gje te keqe, dhe e keqja ne kete rast eshte se nga kufoma e fejsbukut kane lindur krimba diabolike si Twiter, Instagram, Tik Tok etj, binj te padenje qe kane zhvilluar njerin prej virtutve te Atit duke e çuar ne ekstrem si karikature diabolike.
Edhe zhgenjimi eshte evident ne sqarimin tim, riperseris un kam muaj te tera qe bej komente te kote dhe absurde si pergjigjet e Katror shkerdhates, sepse ato pak komente qe behen, behen rreth politikes (Ukraine dhe Covid, dmth biopolitike), gje qe me duket absurde. Tanime politka eshte vetem shkak per tu grindur, kudo, jo vetem ne Peshk. Dhe befas, mes marrive te Ilia Topes dhe Katror Boles, vjen arber komunisti dhe ben komente per s’mari, plus me ben komplimente, gje qe se ka bere kurre, perkundrazi, me hakerrehet se me mban per kapitalist. (njeri me mban per fuks, tjetri per kapitalist, mjafton kjo per te kuptuar qe une absurdin e kam si buka qe ha). Natyrshem qe me behet qefi, dhe natyrshem me zbehet qefi kur marr vesh qe nuk eshte arberi, por eshte nje tjeter qe me mban pa shtylle kurrizore sepse nuk jam nacionalist.
E di vleren e shkrimave te mija, por sipas meje vlere kane komentet shume teper se shkrimet. Une nuk jam modern, dmth intertekstualist, nuk mendj se libri pjell librin, nuk mendoj qe shtataniku pjell shtatanikun, handikapati pjell handikapatin, kjo eshte epoka ngambrapa. Me fjale te tjera nuk jam intelektual dhe e konsideroj per turp dhe kriminale te jem i tille. Me fjale akoma me te tjera nuk frymzohen nga ide abstrakte dhe sterile, nga lexime neper biblioteka, universitete ose shtrire ne divan ne shtepi, idete me lindin nga forma reale, nga forma e kokes se bashkebiseduesit, nga krahet e nje pulbardhe qe vertitet ne ajer, nga forma e nje reje ne qiell etj. Per mu bashkebisedimi virtual eshte: s’ke pulen ha sorren. Pra une komentoj qe tu bej yzmet shkrimeve, nderkohe qe konsideroj shume me te rendesishem komentet. Gjendje komplet absurde, shto mbi samar maskaralliqet e Katror Loqes dhe seres se tij.

Te pyeta per gjuhen sepse ashtu si u shprehe,dukej sikur nuk i shprehje dot mendimet ne shqipe.Kam pasur qe shoqe fakulteti qe nuk shkruante dot letersi ne shqip,dhe nuk eshte tip snobeje.Ke pak peshtjellim prape,se thua nuk e kuptoj,dhe menjehere me pas thua kuptoj,po nejse. Ke thene me duket qe shkruan me shume per vete se per te tjeret dhe shpresoj te jete keshtu,megjithese e kuptoj qe jemi qenie njerezore e na pelqen te na pelqejne,domethene jemi te gjithe nga pak profesor Ilia e i nderuari Pjer. Po e kam thene edhe me pare,asgje e re nen kete diell.Nje problem qe ke ti,besoj,eshte nje fare kendveshtrimi autoritar qe ke per gjerat. Domethene ka nje te vertete absolute,ajo jotja,te tjerat jane thjesht te verteta relative pjella te periudhes ngambrapa.Prandaj edhe ai zemerimi yt me Nicen dhe ate thenien e tij.Megjithese kjo eshte thene edhe ne periudhen ngapara.Sa koke,aq edhe mendime,ka thene latini.Ky veshtrim autoritar duket edhe lidhur me komentet te Peshku.Te tjeret duhet te flasin vetem per ate qe do ti,dhe mundesisht edhe te thone ate qe do ti.Sic thua,kur dy veta diskutojne,duhet te kene ca baza te perbashketa,por ne fakt,po paten keto te perbashketa, debati nuk eshte me debat,po berje fresku.Pastaj,sic ta ka thene dikush,jo per cdo gje duhet komentuar,ose ka cte komentohet. Po meqe jemi te komentet,edhe une rralle lexoj shkrime,jo vetem te Peshku, ose ne fillim lexoj komentet dhe pastaj ata mund te me shtyjne ta lexoj shkrimin. Mbase eshte keq,po periudhe fast-food e Twitter.E kam thene edhe kete qe ndonjehere ne komentet e tua gjen ne dy fjali ate qe nuk e gjen ne nje liber te tere.Dhe po e bej prape pjesen time te mirenjohjes,faleminderit per ata artikuj dhe ato komente me buke qe ke sjelle. Sikur t,i beje me 1234567890 ato komentet gerrnjare ku zihesh me gjithe dynjane mire do ishte,po si tha ai:Kush nuk ka bere mekate le ta hedhe gurin i pari.Une per vete jam mekatar dhe duhet ta filloj nga vetja ketu punen e 1234567890

S’e lexova të gjithë se kam punë. Të gjithëve, pa përjashtim, na përlqen të na pëlqejnë. Gjithshka tjetër është elaborim i kësaj dëshire, dhe kur bëjmë sikur i kundërvihemi planetit. Njerëzit janë kafshë shoqërore dhe duan të pëlqehen nga ndonjë grup. Mënyra më e suksesshme për ta çmendur dikë është ostracizmi.

Është veçanërisht i suksesshëm dhe i pamoralshëm nëse ia bëni fëmijëve tuaj. Funksionon dhe do pendoheni për suksesin.

Peshtjellimi im eshte qe sqarimi te mos krijoje grindje te kota per çeshtjen nacionaliste siç edhe ka ndodhur midis nesh. E provoj edhe nje here tjere sqarimin meqe i vjen verdalle duke e kerkuar: Nacionalizmi eshte nje nga komponentet e ekzistences e cila eshte nje tastjere qe ka shume nota doremifasolasi. Nacionalisti i bie vetem nje note do-do-do-do si art modern minimalist. Me fjale te tjera nacionalizmi nuk ka vlere ne vetvete, siç katandisur ne epoken ngambrapa arti, politika, shkenca etj; siç eshte e modes te behet “art per art” (o çimo!), njesoj behet “politike per politike” (peshqit ne pergjithsi), “shkence per shkence” (Ilir Topja) etj, behet njesoj edhe “nacionalizem per nacionalizem” (del-ta dhe pak me ndryshe ti), sikur nacionalizmi ka prioritet, ose me keq, qe te gjitha te tjerat jane ne funksion te tij. Ne fakt vlera e gjerave eshte jasht vetvetes dhe gjerat jane ne funksion te komplementares dhe te dyja bashke ne fuksion te nje gjeje mbi Vetveten dhe Tjetrin. Dhe kjo gje “mbi” quhet Providence, e mohuar ne demokraci si totalitare, tiranike, fundamentaliste meqe nazifashizmi dhe komunizmi kishin te njejtin pretendim. Eshte pak a shume njelloj si Fejsbuku qe i permbante te gjitha, e me te ngordhur, nga kufoma e tij dolen bij te tij zvarranike Twiter, Instagram, Tik Tok, Kot me Kot, qe ekstremizojne virtute parciale te atit tyre deri ne diabolizem. I njejti proçes dizentegrimi progresiv zhvillohet kudo (quajtur Progres), bile edhe brenda te njejtes disipline. Fjala vjen shkenca specializohet ne dege dhe nendege ku humbet vizioni i te teres, kritika e vizionit olistik te Getes dhe nje sere te tjeresh ne vazhdim te tij, edhe te sotem, qe ankohen per te njejten gje, nderkohe jane demokrate ne kuptimin “demokraci per demokraci”, dmth jane te qarte, nuk jane si une te peshtjelluar qe mbi te gjitha ve pikpamjen providenciale, qe edhe demokracia eshte ne funksion te Providences, nuk ka vlere ne vetvete. Vazhdimisht flas per histori providenciale, shkence providenciale, art, politike, ekonomi providenciale dhe prandaj ju ngre nervat te tjereve sepse dukem si fundamentalist me mjeker qe hedh bomba, te pakten si diskurs. Ne thelb diskursi im fut friken, dhe ku ka frike ka moskuptim dhe keqkuptim, dhe natyrshem shoqeruar ne deformim te diskursit duke e kthyer ne te kundert te mufatur deri ne karikaturizim.
Ketu me ke bere nje karikature, me ngjan por nuk jam une:

Je ne rregull me kohen ngambrapa ku arti i karikatures eshte absolut, kete sapo shpjegova: shkenca, arti, politika dhe ne pergjiththsi kultura jane karikatura te dijes; Twiter, Instagram, Tik Tok, jane karikatura te Fejsbukut.
Njerzimi ngambrapa eshte karikature e Providences.

Pederast xhani,Ti je ai qe erdhe ne emer tjeter se te kruhet bytha po si pederast plak si hyn njeriu ne pune.mund te lehesh sa te duash ne internet , nuk do e ndryshoje faktin se ke perpara nje pleqeri te veshtire e te mjeruar si pederast plak e i braktisur .

doramefasulezi. Budallëku s’ka dërmën. Dhe budalli s’ka brirë, këto gjëra ka, si InkuizitoriMut. 1234567890

krujesumeniliatopjameteleskopaerospacialqeshefbythenelopesnegrazhdtekooperativeserrethitfierit.
1234567890

Ilia Topja
1234567890

Topja Ilia
1234567890

LUSHNJËS

1234567890

Nga pikpamja aerospaciale eshte njësoj. Nuk eshtë njësoj kur një shkencë■■■ nga rrethi i Fierit hap një ndermarje aerospaciale ne rrethin e Minesotës.
:joy:

Rrethin e Karifornisë, kooperativë e tipit të lartë. Jemi përparimtarë ne, jo si ju n’Tironë. E ka thonë ene Ervin Hatibi.

1234567890

Nga çfarë mileti jemi tallbythëzuar? Të gjithë më të mirë se unë jeni. Me shqipkarët tall bythën i gjithë planeti, përfshi dhe shqipkarët. Talleni se s’jam si ju, ndërkohë që doni të mburreni me mua se keni 0 si unë. I talluri të tall.

Të korrigjova ca gabime shtypi. Unë antishqipKari ty patriotit shqipKar. E kap dot ironinë? Apo je shumë psikopat ta kuptosh ironinë.

Ça kanë shqipkarët për t’u bërë pro-shqipkar? Kanabisin?

1234567890

Delta pellazgu po i del ne mbrojtje jaranit arb 1 pederastit.asinus asinum fricat thote latini.pedrasti pederastin ferkon :rofl: