Putini 4.0

Mbaj mend qe @Adi eshte mbeshtetes i thekur i Putinit. Ndoshta mund te na ndricoje pak per kombetarizmin ruso-suedez.

Shume tipike e post-truth medias kjo menyra jote e ndertimit te pyetjes:
“Si ka mundesi qe nje popull me kulture si ruset, te lejoje nje diktator ne vitin 2018”. Me nje fjale te gjithe biem dakort qe Putin eshte diktator, tani le te na thone njerezit pikepamjet e tyre se perse ruset votojne diktatorin. Po edhe ne mos renshim dakort per “pse-ne”, te pakten te gjithe kemi rene dakort apriori per “diktatorin”. :slight_smile:
Une vete nuk do ti pergjigjesha kesaj pyetjeje pa e ditur me pare se si e klasifikon ti diktatorin dhe cilat jane cilesite dalluese te tij ne dallim te themi nga strong man, dhe per te na e bere me te qarte te na jepje edhe disa shembuj. P.sh pa u ngaterruar me figura te lashta si Aleksandri i Maqedonise apo Napoleon Bonaparti, ato do te mundje ti te me thoje se ke konsideron diktator dhe ke demokrat nga 5 udheheqes te tanishem si psh

  1. Duerte i Filipines
  2. Donald Trump
  3. Erdogan i Turqise
  4. Xi JingPing i Kines dhe
  5. Emiri i Qatarit Sheikh Hamad bin Khalifa Al-Thani

Pervec trump, te tjeret i quaj diktatore. Kriteri im eshte shume banal, kush eliminon kundershtaret fizikisht, eshte diktator.
Pyetja eshte si zbret kaq poshte ai vend?

Kriteri yt banal besoj eshte ne kutin me te cilin e mat “lartesine” e nje vendi, me ate te “demokracise perendimore”. Ruset gjithmone kane jetuar ne regjime autokratike a diktatura: caret, bolsheviket, Stalini, Putini. C’ka per t’u habitur ketu.Kjo u shkon per shtat. Me mire ashtu se karikatura demokracie si ne Shqiperi. Nuk dua ta bej poetike, po edhe puna e demokracise eshte si e bimes, nuk mbin kudo.

amerikanet jane budallej, loqe jane, koqe katrore fare jane, dhe jane budallej, koqe dhe loqe katrore te gjithe ata qe mendojne se te eleminosh kundeshtarin fizikisht eshte me keq se ta eliminosh shpirterisht. Shpirti eshte i perjetshem, fiziku eshte i perkoheshem.

vetem loqet e koqet katrore mendojne se demokracia ka vlere ne vetvete, se eshte nje elizir i veçante, merite e nje vendi te veçante.

çfar thone tani loqet katrore per gjeneralissimo Franco dhe Pinochet, e çfar thoshin atehere kur i ndihmonte CIA demokratike?

si ndodhi qe muhabeti i loqeve katrore ne pergjithsi, me kalimin e kohes u be njesoj si muhabeti i loqeve stalker ne veçanti?

1 Like

Nese nuk eliminohesh fizikisht, ke me shume shance (nese ke shpirtin e forte) te luftosh, prevelosh e shpalosesh vlerat e tua.
Ti e paragjykon ameriken pasi nuk e njeh. Hajde e jeto ketu, e do kuptosh ca lesh ferri eshte italia rraciste ku je tani.

Pyetja eshte si zbret kaq poshte ai vend?

Kurse pyetja qe vazhdoj kam une eshte 1. kur ka qene lart ai vend qe te zbrese “kaq poshte” sot, dhe s’e paskemi ditur
2. Si ka mundesi nje i rritur nuk kupton se prodhimtaria kulturore e artistike ne shoqeri nuk perben predispozite per mireqeverisje.

Mireqeverisje jo, por nje fare niveli intelektual, qe sduhet te lejonte renje kaq te ulet

Ka te beje me marrdheniet ne shoqeri, jo ndonje nivell intelektuali (pa dashur te bej polemike, dmth te kundershtoj) pa e perjashtuar ate.
Marrdheniet qe vendosen me nj-tj edhe nga njeriu me i thjeshte.
Perendimi si te thuash i ka ne gjen raportet korrekte shoqerore (per aq sa i sakte mund te jete njerezisht nje human me limitet e tij)

ps. E megjithate ky eshte nje shpjegim sa per nje post ne ppu, problematika e mardhenieve shoqerore shkon pertej thjeshtimit qe i bera ke ky koment.

un e njoh pozitivitetin e Amerikes me mire se ata qe rrojne aty, per arsye se ashtu osht i pune.

mos i merr fjalet e mija kallup se flas me nje kuptim me te thelle se gazetat, dhe per eksperience personale. Ka dy menyra per te zhduk njeriun, njera fizike qe perdor kryesisht tirania, dhe tjetra shpirterore qe perdor kryesisht demokracia.

Tani nuk ka kuptim te diskutojme se kush fele eshte me e rrezikeshme para se te diskutojme se si mund te shpetojme njeriun nga vdekja dy felore.

@InkuizitoriMoth Cfare thua ti eshte gabim ne vazhden e roitjes se “teorive te tua” , sec flet per ca fela etj. etj. Dhe problemin e ke me veshtrimin metafizik qe s’ke per ta ndryshuar ndonhehere.
Ne ndryshim nga tirania, demokracia lejon aq tolerance sa te evoluoje, pra te vetekorrigjohet. Mund te marre kohe e perpjekje sa te ndodhe kjo, por e arrin kete, pra permiresohet. Dhe kjo ndosh se, sic thashe demokracia e ka kete potencial brenda saj, gje e pamundur me tiranite.
Shastiset njeriu te te lexoje ty, shyqyr qe s’te lexoj.

po ti e shastisur je qe pa lexuar, edhe me lexon, perderisa me komenton, edhe me thua qe s’te lexoj!

beri vaki sot te lexova, aleluja

e pra sot te shpetova nga shastisja e stalker alelujes qe e quan Trumpin fashist, kurse te shastisurit e tjere e quajne demokrat.

As Franca nuk ishte demokraci kur Monteskjë shkruante The Spirit fo laws, por edhe Nakazi, gjeresisht i frymezuar nga ai, nuk vonoi te dale ne drite (dua te them: çik i kollajshem ai justifikimi me mungesen e tradites demokratike, shto qe Rusia ka njohur edhe forma te tjera te saj, si psh demokracine popullore, e cila ka ndihmuar jo pak ne emancipimin e shtresave te uleta te popullates, njesoj si revolucioni Kulturor ne Kine - po flas vetem ne rrafshin historik te fenomeneve). Pastaj, sikur u be çik kohe qe kur e shembem kamunizmen, 25 e kusur vjet (shto qe Rusia kish vite qe praktikonte forma ekonomike jo edhe aq kamuniste si perestrojka… etj etj).

Gjenerata e re qe nuk ka njohur Elcinin (se ai eshte ende gogoli në Rusi) do t’ja haje keqazi koken putinizmit ( = mungese kelthitese e shtetit te se drejtes).

ps: ende komisioni elektoral nuk e ka zyrtarizuar % e pjesemarrjes

ps2: i kane dale shume e shume me teper flete votimi : 28 kamiona per 7 bataljona :grinning:

prova në imazh

ja dhe i shastisuri qe shastis dynjane. Te gjithe problemin e politikes ruse e ka reduktuar ne problemin e zgjedhjeve elektorale qe nuk behen sipas rregullave, e nderkohe ka shpall me te madhe qe zgjedhjet elektorale jane hipokrizi borgjeze.

Nuk paske meshire hiç per Korriksen qe e shastise fare.

Gjenerata e re qe nuk ka njohur Elcinin … do t’ja haje keqazi koken putinizmit

Per mendimin tim, nuk besoj te ndodhe gje, edhe te rinjte korruptohen

te rinjte ne Rusi lexojne Zhizhekun.

Problemi eshte te opozita. Dmth te opozita qullace, pa koncept, pa ideal, pa energji. S’ka opozite as ne serbi, vuqiqi eshte absolut sot, si putini. Megjithate edhe serbet edhe ruset pluralizmin politik e demokracine i kane aty. Tjetergje qe s’dijne a s’duan (ose s’kane k*qe).
Rasti me i mirë eshte maqedonia, zaev. Gruevski llogaritej i hekurt, popullor, nje putin ne ballkan, por deshti opozita, u rrah u pergjak, luftoi dhe ia doli.

Demokraci nuk dmth qe edi rama putini vuqiqi gruevski a hashimi te shkojne ne shtepi te lusin lulzim bashen kurtin a zaevin merreni pushtetin. Populli ka sy, dhe sheh kush po mundohet seriozisht.