Qafe e martes

Pse ti qafe e malit thirresh marte
Qafe e martes dreq I kuq te marrte

Te ky shteg ku njerzit shkelin rralle
C’ donte Marta vetmimtare valle ?

Mbase krushqit kur kalonin malit
Marta nuse ra nga shale e kalit

Ra dhe vdiq atje ne shkemb te lartw
Dhe e quajten qafen marte

Mbase qafa mori thjesht nje emer
Ne nderim te shtojzovalles femer

Ne nderim te misit mbi nje kale
Kur akoma mis’ et s’ kishin dale

Qafe e martes majave te kaltra
Hape shkembin shpejt te shfaqet Marta

Ta percjell per miss te konkuroje
Pa unaza dhe pa thonj me boje

( Baca Dritero Agolli )

2 Likes

driteroi i madh!

me duket ne diten e vdekjes se tij ketu ne peshk Driteroi u cilesua nje lloj bejtexhiu modern. Kjo vjershe eshte prova.

kjo vjershe eshte shum e rafinuar per tu quajtur bejte, qofte edhe “bejte moderne”. Mund te kete strukturen e nje bejte, por edhe sikur ta kete kete lloj bejtexhizmi per specialistet, si amator nuk e ve re prej rafinimit ide-forme.

Kjo lloj bejte eshte prova qe Driteroi nuk eshte dava katunari, siç me eshte dukur gjithmone.

1 Like

Duke pak si pa lidhje, ose ka ate kuptim qe mendoj une se ka.

pse pa lidhje, kjo eshte me shume kuptim.

Ne kontekstin e drejtperdrejte, Marta eshte e murosur nen shkemb? Pse te hapet shkembi qe te dale Marta?

Ne kontekstin figurativ eshte tjeter muhabet.

qe te hapet shkembi e te dale Marta nuk ka kontest tjeter perveçse figurativ.

1 Like

aq me mire atehere po D. Agolli ka te tjera me letrare me moderne

shkurt e bukur!

shiko se ka edhe nje menyre te kundert per te qene dava katunari, te jesh dava snobi. Ky eshte rreziku i te modhit Kadare.

e drejte.
shtoj vetem qe snobizmi ka qene dhe mbetet forme e kollajshme (ne shqiperi…?) dhe e perhapur, per “dalje” jashte kufijve gjeografike.
Snobizmi i djeshem sot quhet disidence e kohes. Driteroi kurre nuk lozi permes snobizmit.

qe te mos bejme lodra fjalesh me dialektike te kundertash (ne kete rast edhe dialektike pozicionesh te kunderta politike Dritero-Kadare), ajo qe ka vertet rendesi eshte te jesh i vertete. Dhe kjo eshte shume e veshtire, se pari edhe sepse nuk para di gje njeri se çdo me thene “i vertete”. Per me teper neper artiste ekziston edhe moda e vjeter dhe moderne njekohesisht per te dyshuar per te verteten, per te mos thene ekziston moda e glorifikimit te fiksionit, rrenes dmth.

Sepse Pablo Pikaso ka thon mer jau, qe un mer jau jam nje rrenacak qe them te verteten mer jau!

meqe jemi tek “koloset e letersise shqipe”, sot:

http://www.gazetadita.al/kadare-nderohet-me-nje-tjeter-cmim-prestigjoz/

Ismail Kadare është shpallur fitues i çmimit “Pak Kyongni 2019” në Korenë e Jugut.

Gjatë fjalës së tij, Kim Uchang, kryetari i komisionit përzgjedhës për dhënien e këtij çmim u shpreh: “Punimet e Ismail Kadaresë i bëjnë lexuesit të mendojnë dhe të ndjejnë fort marrëdhënien e tyre me ngjarje të caktuara të historisë”.

Ceremonia për dhënien e këtij çmimi do të realizohet në ‘Qendrën Kulturore Toji’ në Korenë e Jugut më 26 tetor.

Çmimi pritet të shoqërohet me një shpërblim monetar prej 84 mijë dollarë. Fituesi i këtij çmimi përzgjidhet në bazë të disa kritereve mes 350 autorëve nga e gjithë bota.

Në muajin korrik, komisioni përzgjedhës bëri publik listën e pesë finalistëve, mes të cilëve përzgjodhi kolosin e letrave shqipe.

Fondacioni kulturor Toji krijoi çmimin “Pak Kyongni” në vitin 2011. Çmimi mban emrin e shkrimtares së ndjerë vendase.

Çmimi nderon çdo vit një shkrimtar të letërsisë botërore për ndikimin që letërsia e tyre ka pasur.

te lumte palla Molo. Korrikse ja ç’do te thote te jesh i vertete.

Te vije verdalle me cmime te tilla sa te doje Kadareja, ate te madhin s’e merr dot.

fituar mes 350 autoreve te zgjedhur nga bota, nuk ia mohon dot zotesine
cmimi/konkursi egziston per letrat kudo qofshin, kush te mundet le te paraqitet

Kadareja edhe sikur te marri “ate t’modhin” (besoj eshte fjala per çmimin Nobel), po Kadare mbetet nga pikpamja qe po diskutonim me lart (po njesoj vlen e thena edhe per Driteroin). Fama eshte si paret ose fuqia pushtetore, mund te kesh pare ne banke, ose mund te mos kesh, por kjo nuk ka te beje shume me vertetsine apo falsitetin e personit (me sakte jetes se tij).
Pastaj mos harro se fama, fuqia dhe paret ne banke, vjen nje kohe dhe mund te firohen lehte.

:smiley::smiley::smiley:

O miq prej verteti . Ju kam thene dhe e perseris serish , dhe nuk lodhem fare. Qe te mberrish tek Nobel nuk duhet te jesh vetem Shkrimtar I modh. Por duhet te jesh edhe " shqiptar " I modh. Une nuk I di saktesisht kriteret per tu nominuar apo fituar
Nobeli’ n . Por e ndjej se duhet te jete kusht edhe ceshtja e patriorizmit. Pike muhabeti.

As une s’i di kriteret, por nuk me duket se patriotizmi luan shume rol. Ne rastin e Kadarese une mendoj qe pengesa me e madhe (pervec faktit qe e ka prishur doren e nuk shkruan si me pare) eshte fakti qe ka qene deputet/komunist.