Qatar 2022

Dushmanet e pafat sot .humben nje ndeshje qe duhej ta fitonin 3-0.

gjer me tani, kane fituar kompanite e basteve,

gjer me tani ka fituar shkaterrimi me gjithsejt, edhe ne futboll si kudo. Artistet e mdhenj te Qatarit, nje shkretetire perveluese pa asnje tradite futbolli, siper rere me beduine dhe deve, poshte nafte dhe midis koqe qe kane petrodollare me thase te fituar pa asnje merite, kane ndertuar struktura te kushtueshme moderne ne mes te shkretetires, piramida egjyptiane qe nuk i duhen me njeriu mbasi te mbarojne ndeshjet partizani-dinamoja. Ne kete kohe krize energjitike kur po ndrohen llampat e rrugeve per te kursyer, stadiumet e Qatarit ftohen me kondicionere gjigante qe vjellin energji ne hapsire kozmike. As ja vlen te permendet shfrytzimin i eger kapitalist i puntoreve qe kane ndertuar stadiumet dhe strukturat, sklleverit e Keopsit kishin me teper te drejta dhe kushte pune me te mira, numer vdekjesh skandaloze nga mungesa e sigurimit teknik etj, por kush po pjerdh per dava myslimonsh te trashe mer jau qe s’morin vesh nga jeta, ka rendesi me bo i dor muhabet per neshje: “Apapapa, e pe mrome mër çër ju punum, ja futi nje rrafishate djathtas para portes, alla i majte i ra me kaptine, u rrotullu topi, menja pordhe portjerit, i kaloi topi per shalesh, e hengrët n’mythe golin, apapapa çër gallate mër çër gallate!”.

futbo

1 Like

ku kjo tiku ?

nuk e di, e gjeta rastesisht, m’boni pershtypje dhe e ruajta. Por mund te kerkosh me opsionin imazh te gugllit po deshe, ti je kompieturist i zoti, jo si Pjeri :joy:

ok

Mosca, Russia: Campo Meshchersky Park

ktu ka shti neshje Putini
:laughing:

gjeta ene kte me te zgjutin e italise, Vittorio Sgarbin, tu bo muhabet neshje futbolli nga nevojtorja, lakuriq fare ul n’hale me breket neper kome
:joy:

(videon e plote e ke me poshte se foto ne krye)

:joy: :joy: :joy:

vittorio-sgarbi-sul-wc-899466
vittorio-sgarbi-sul-wc-899468
vittorio-sgarbi-sul-wc-899467

1 Like

paskam qën në rrugë të mbarë
immagine

faleminderit tiku

:joy:

jo, nuk duhet te kerkoje me kodin “ku lun arusha?” duhet te kerkoje me kodin “ku osht tu dhi kritiku me i modh i artit?”

Amerikanet kane mesuar te luajne futboll .Inglizi kur perballet me lojtare me te shpejte se veten te ha mune .

kur mësuan ta lozin dhe ajatollahët…

duhet t’iu japesh merite sepse te kesh para nuk eshte gjithshka , duhet te gjesh arkitektet , ndertuesit , fuqine punetore , menaxhimi mirembajtja e atyre qe ke ndertuar , koordinimi midis qindra e mjera njerezve e zanateve .ne nje kohe te shkurter kane ndertuar qytetete te njejta per nga moderniteti me kryeqytetet kaure.Jo keq per nje popull 3 milione banoresh .Ne kriticismin ndaj tyre sipas rradakes time te vobekte menoj se fshihet xhelozia e racizmi i kaureve.Nashi ata kane harxhuar $200 miliarde per ndertuar stadiume te fjales se fundit e per te kenaqur lojtaret e tifozet .keta po kapen ne te drejtat e gay community .Kjo gje duhej diskutuar perpara se tu jepej e drejta e organizimit nese ishte deal breaker nuku duhej bere atje.aksidentet ne pune kur behet nje volum kaq i madh pune ne nje kohe teper te shkurter pa dashur ti justifikoj do te ndodhin .Ne nje bythe stadiumi me 15000 vende ndertuam e i patem nje a dy punetore te vdekur .Kushtet e punes ndertimi eshte sektor i veshtire .shih ne SHBA ndertimi eshte ne kushte mesjetare kjo eshte arsyeja qe vetem emigrantet hallexhinj e burgaxhinjte vendas jane te vetmit qe i bejne keto pune.Kam vene re nje gje me kauret , jane tolerante persa kohe te kane nen vete por kur behesh barabar apo me siper benen shume te liq e te fusin thiken ne menyre figurative e te drejtperdrejte.

Do fitojë brazili,sepse rrahi serbinë

ne koment nuk kam folur per te drejtat e brimes se bythes myslimane dhe çfar mendojne per brimen e bythes kauret qe tani e kane trurin si nje brime me te madhe se e bythes tyre. Kam fol qe eshte absurde, kriminale dhe qesharake ne kete kohe krize energjitike terminale (rezervat jane bere bythe myslimoni e kauri bashke) te kondicionosh ajrin e stadiumeve, pak mungon te kondicionosh stratosferen. Kam fol qe eshte absurde, kriminale dhe qesharake te zhvillosh Kampionatin e Botes ne shkretetire ne nje vend prej 3 milion banoresh pa tradite futboli, qe me te mbaru ndeshjet nuk dine çfar te bejne me strukturat gjigande te ndertuara, dmth energji te tjera te shkuara kot, do prishen dhe per tu prish duhen harxhime te tjera kolosale.

Tani flas nje gje tjeter frymezuar prej teje:

nuk meriton te ekzistoje nje shtet me dimensione sa nje brime bythe. Eshte gjysma e botes me shtete sa nje brime bythe qe harxhojne energji kolosale kot me kot per te mbajtur shtet, abministrate, polici, qen kufiri etj. Heren tjeter do ta bejme Kampionatin e Botes ne Shtetin e San Marinos, pastaj do t’i vije radha shtet-kombit te Vatikanit.