Rama kërkon mbështetje tek shqiptarët e suksesshëm


#21

U ca muri Pjer - pa Iliaz. Dergoji email.


#22

Po i çova pra athere, a e ke lexu tregimin e vjetshem Kodi E-4092 . Pastaj edhe ky emaili i ri, keshtu besoj do jete, do e shohin ata te kabinetit te tij, dhe asgje. Une kam frike se ai nuk eshte njeriu i pershtatshem qe i kupton keto gjera, tezat bashkohore.


#23

Ti provoje njehere z. Pjer. Ndoshta atehere nuk ishte gati.


#24

Nuk e linte LSI te lexonte emaile atehere Pjer. Vetem per Facebook i kishte dhene leje. Tani e kane leshuar nga zinxhiri per te shire ne leme.


#25

Gjembi, qofsha i gabuar :grin: po me duket se Palloshi e ka marre kete nxitje nga ato fjalet qe i thashe Manjoles se Tiranes, kur me ngacmoi para ca ditesh. M’duket se ky (Palloshi) do dru qe te vihet ne levizje.

" … Pjer; Eehhh, sikur te kishim edhe ne 3 prokurore te tille, e ta fillonin direkt nga Palloshi, e me radhe

Manjola_Tirana ; heu, t’palloft palloshi o pjer se s’'do te jete e larget dita, qe avash, avash, Dale e ngadale, do fillosh t’na plasarisesh trapin

Pjer; Manjola, po flasim per drejtesi, dhe drejtesi do te thote te gjithe te barabarte para ligjit, qe do te thote se nese kryeministri ben gabim/faj/krim, duhet te paraqitet para drejtesise. Pastaj per te palluar, ti e di shum mire qe Palloshi e ka ngrene dhe do ta haje prape, une jo se jo. Pastaj ku pjerdh une per ate, mund t’ia thuash, po te doje te me dali ball per balle, le te zgjedhi ter shpuren e vet, une vetem, te zgjedhi edhe tv qe do, e te dali ball per balle po te jete burre. Te njejtat fjale i kam drejtuar edhe Buall Mavrise nepermjet njerzeve te vet dhe medias sociale, mirpo s’doli qe s’doli ball per ball. Tani m’vjen keq per te, se u katandis si fosile, siç e thone dhe te tjeret, ndersa ky Palloshi kam frike se do kandatiset me keq. Dhe po te filloj nga numrat mbrapa kraheve, kam per t’ia shk… ter planet qe ka. Mos me thoni pastaj pse keshtu e pse ashtu, se po e filloni ju te paret gricjen, ferkimet, dhe po ju krujt shume me mua ka per te gjet belane…"


#26

Sigurisht Pjer. Nuk kam asnje dyshim qe nga ai komenti yt e mori nxitjen. U tremb dhe u vu ne levizje. Kam degjuar qe @Manjola_Tirana ne fakt eshte vete Palloshi!


#27

Maskara njeri. Po vepron si puna e Trampit, vjedh punen dhe idete e te tjereve dhe i paraqet sikur jane te tijat. Vetem per obligacionet e CO2 nuk eahte shprehur publikisht, po ja ne mos sot neser do t’ja degjojme kengen edhe atje.


#28

Une thashe; M’duket :grin: pra e shpreha me rezerva.


#29

Pyete njehere Manjolen se mos eshte Palloshi. Ki parasysh qe Palloshit i pelqen te permende “cun tirone”.


#30

mund te duket naivitet, mund te jete naivitet, levizje te tilla bazuar ne thirrje te pergjithshme pritet te jene ashtu.

-Bie ne kundershti me duket mua kur flet per motivacion bazuar ne rroga vetem

-Rama mund te dije pika te dobeta ne nivel makromenaxhimi, por jo ne nivel mikro (kjo eshte pritshmeri, sa i takon atij personalisht)

-Ndaj eshte sfide ne marrdheniet njerezore/shoqerore sepse perpjekja per investim te trurit eshte e bashkangjitur me luften ndaj budallallekut, arbitraritetit, korrupsionit etj. sic numerove.

Nje beteje e pafitueshme as kendej.

Debati eshte i gjere, kollaj te besh oponence gjeja me lehte, prandaj fola shkurt


#31

Manjola nuk eshte Palloshi, por beniamin i tij, e mas pergjigjes time, s’u duk mo, ka ra squk, se e dine shum mire kush jam. Une nuk jam i forte ne muskuj, por ne gjera te tjera qe ata e dijn mire.


#32

debati eshte mjaft kotradiktor, si te thuash. Me e pakta mua nisma me duket shterpe, nuk sjelle asgje te re, duke u nisur nga vete ajo qe Rama predikonte para disa vitesh, qe sistemi eshte i cale jo njerzit, apo kur tekstualisht pohonte se po te marresh gjermanet e ti punesosh ne shqiperi do silleshin njesoj me shqiptaret ne raport me punen e do korruptoheshin;
Mua me duket se Rama te punuarit ne administrate po perpiqet ta ktheje ne nje privilegj duke krijuar nje partneritet burokraci-borgjezi dhe duke ftuar boten e biznesit te behet pjese e ketij partneriteti edhe me me teper, koncesioni. Keto mbesin ne nivel dyshimesh.
Po ne nje nivel kapitalizmi korporativ ku mikroborgjezia profesionale zoteron rrogen e larte, mbivlera e sotme, kush do te kishte deshire te behej pjese e nje sistemi administrativ publik gjithnje e me te bjerrur e te koncesionuar, me rroga me te ulta.
Jane shume pyetje qe ngrihen prandaj me duket jo e sinqerte.
do kisha deshire qe reformat te ishin me teper strukturale ne kete 4 vjecar.


#33

Ka ngel keq tani, se deri dje kishte ekspertet e LSI-se qe re canin piten me kopetencat profesionale ne ekonomi, shendetesi, kulture e me gjere.


#34

nese njerzit jane klysha kurvash, atehere edhe sistemi eshte klysh kurve! Nuk mund te ndahen dy felet brendshem-jashtem! - i Modhi


#35

Pjer, ti je i forte ne t’pime! (apo je i forte edhe me nji gjo tjeter qe rimon me “t’pime”?)


#36

shterpe eshte ne dukje, s’ka detaje, as planifikim etj.
por objektivi final mbetet eficenca ne sherbim ndaj publikut (permes lutes ndaj korruprionit, investimit te trurit, levizjeve ristrukturuese etj.), kete ka pas parasysh ai mendoj.

Ndoshta Rama shpreson te vjele detajet, pikerisht permes kontigjentit emigrant qe ju drejtohet,
ose ndoshta mendon ta lere atyre ne dore aplikimin e detajeve. etj.

ajo qe do importohet ne nivel organizimi & burimesh njetezore, nuk ka per ta tejkaluar kufijte e nje sistemi neoliberal, sic thua, por dhe rama nuk eshte aty per me shume se aq mendoj.
Socialdemokracia per ne, si akoma larg e shikoj.


#37

Palloshi eshte krieminister vizionar por I ka rene ne hise nje popull I prapambetur .eshte shume I parakohshem per ne :grimacing:


#38

E ka thene shoqja K me kohe kete gje.

S’po ja merr qe s’po ja merr doren ketyre kokave te verdha. Me duket nisesh per qeshje e te del kercitje dhembesh.


#39

Me sistemin e ri keto kokeverdhat jane konfuzuese .
Nejse po cmenden norvegjezet e sudezet nga zilia :si nuk e patem ne kismet nje kryeminister Te tille thone.
BTW Serbia gjate 5 vjeteve Te fundit ka krijuar 300 mije vende pune .shqiperia e udhehequr nga lideri rajonal nada .


#40

Pune ka por s’ka kinge qe te plotesojne vendet e punes.