Rezoluta, palestinezet dhe shteti izraelit


#21

Ne tetor, “armiku i tyre” Obama, u dhuroi 38 miliarde dollare per 10 vitet e ardhshme. Te financohesh gjithe jeten nga shteti amerikan, te zhvatesh te gjithe shtetet e pasura europiane me lloj lloj shantazhesh, dhe te mos arrish te besh nje shtet per te qene?! Pse nuk permendet se sa qindra miliarde dollare kane vershuar drejt Izraelit? Rrezik dhe keta qelbesirat tona do ia dilnin me aq para.


#22

IAmerika sipas marreveshjes qe ka nenshkruar qe ne kohen e Xhimi Karterit,jep 3 miliard$ armati me ne vit per Israelin,2 miliard per Egyptim dhe 1 miliard per Jordanine…
Mos flisni perralla me mbret.
Israeli e ka kthyer ate cope toke gjysem shkretetire ne nje toke pjellore me bujqesine me te avancuar ne bote.
Ti me nje cmim Nobel qe ka marre nene Tereza shet mend,jo me ata qe kane marre me merite 80% te tyre.

Cmimet dhe parate nuk bien nga qielli dhe pjesa tjeter e botes ne vend te qurravitet,ben mire te mesoje nga cifutet dhe mundesisht ti beje komunitetet e tyre po aq te forta sa cifutet…
Por ato duan pune dhe shuuume shuuume kohe qe te marresh rezultate,gje qe shumica nga ne nuk e ka qef te prese dhe te investoje per 200 vjetet e ardheshem.

Ke ndonje platforme per 50 vjetet e ardhme per ceshtjen shqiptare?
JO?
Atehere perpara se te qurravitemi per cifutet,le te bejme nje platforme dhe te punojme ta veme ne zbatim dhe ndoshta ndoshta pas 50-100 vjetesh do te jemi me te forte.

Sa per palestinezet ata humben shansin e fundit ne vitin 2000 kur Arafati refuzoi marreveshjenme Eduh Barak dhe Clinton qe krijonte 2 shtete,kur me pare e kishte pranuar,gje qe beri qe Bill Clinton ti hiqte vizen Arafatit qe me pas filloi Indifaden 2 qe perfundoi me humbje…
Me pas humben dhe Road Map te George Bushit,ndonese Sharoni terhoqi vendbanimet cifute nga Gaza,dhe gjate kohes Obama,nuk paten asnje marreveshje.
Sic e thashe marreveshjet qe po ju jepen palestinezeve vazhojne te jene me te kqija dhe nese nuk bejne marreveshje do te mbeten PA marreveshje fare.
Hamasi akoma kerkon gjendjen e para vitit 1948,gje qe eshte realisht e pamundur.
Arabet kerkojne gjendjen e vitit para 1967,duke “harruar” qe ne 1967 humben luften dhe si e tille nuk mund ti kerkosh fituesit te kthehet ne territorret e para luftes qe e fitoi.


#23

Jo ADCD eshte e kunderta. Pa Europen sdo kishte Einstein, Kyri etj. Ku i ke kokat e ndritura cifute ne vendet arabe? Ku i ke kokat e ndritura te sefardim e mizrachim? Pyetja qe duhet te sqarohet eshte se pse perbuzesh e perndiqesh nga veriu deri ne jug, nga lindja ne perendim te Europes? Nga perandoria Osmane e deri ne kalifatet arabe? Nga Egjipti i lashte e Perandoria romake?


#24

Goxha impenjim ne ket teme. Sikur te impenjoheshim kaq edhe per hallet tona.


#25

Nuk e di per cifutet ne vendet arabe,por ne nje cifut qe kishim,Robert Shvarcin,ishte me I miri I fushes se tij…


#26

po per hallet tona po impenjohemi o Ceco, e kujt i rruhet per izraelin perveç ACDC tvls-ja qe impenjohet ne teme se paret i ka vu ne bankat çifute. Gjithe te tjeret shofin analogji midis vendit tone te vogel ne Ballkan te rrethuar nga armiq te medhej dhe Izraelit ne Lindjen e Mesme (kjo eshte teme permanente ne Peshk, diskutuar kushedi sa here). Dmth neqoftese ja arriti izraeli, pse mos ja arrijme edhe ne?

Kesaj i thone meqe ka miljarda baroni Rotshild, pse te mos kem edhe une? Çer ka ai me teper se une?


#27

Nuk e di se cfar do te thuash, ashtu sic pak e vras mendjen nese je laskar qe e perdorin te tjeret (perderisa ne cdo shkrim timin vetem je zgerlaqur ne shkumbezime patollogjike te ofendimit), apo nese je debil (jo si ofendim por si emertim popullor i semundjes, qe ne gjuhen e psiqiatrise quhet oligrofeni, pra semundje e lindur dhe e pasherueshme), por di te them se tipa si ty vetem demtojne faqet ku i lene te peshtyjne. Ndaj dhe nuk po ta ktheje me te njejten monedhe qe ty te lejojne ketu te perdoresh, per hir te rregullave qe ekzistojne ketu tek peshku.


#28

o kokloqe, nuk je ne gjendje te dallosh qe sapo i thua te gjitha ofendimet bile edhe ne greqishte te lashte, e ne fund thua qe nuk dua te ofendoj.

hajde loqe hajde, jo se dua te ofendoj ë, po loqe fare je!


#29

Robert Shvarci ishte njeri shume i dashur; e them kete se e kam njohur rastesisht dhe ne ato 1-2 komunikime qe kam patur me ka lene pershtypjen e nje njeriu mjaft te thjesht e te dashur, si dhe me kulture. Si perkthyes eshte tashme i njohur. Por mendoj se nuk duhet ti perziejme gjithmone individet me shoqerine, apo nje politikan me gjithe politiken e nje shteti.


#30

hasell hasell dhe pala palestineze ka kerkesa po aq legjitime .psh e drejta e kthimit ne trojet e tyre , por nese kthehen do jene me teper ne numer se cifutet dhe izraeli si shtet cifut pushon se ekzistuari .teknikisht duke mbeshtetur te drejten e ekzistences se izraelit si shtet cifut shba mbeshtesin nje shtet te paster fetar e etnik qe shkon komplet kondra asaj qe kane predikuar e predikojne ne 200 vjet te ekzistences se tyre.Nga ana tjater atyre iu ka zene goja lesh duke iu thene cifuteve te mos ndertojne me koloni ne mes te palestinezeve ,
“Over decades American administrations and Israeli governments disagreed about settlements, but we agreed that the security council was not the place to resolve this issue,” Netanyahu said.
cifutet kane vazhduar ne te tyren duke llogaritur se sido qe te jete puna shba do iu dalin ne mbrojtje .Obama durimhumbur ia dhjeu Bibit I cili tervit edhe e ofendoi ne sy te gjithe botes duke ardhur e folur ne kongres I paftuar nga shtepia e bardhe.


#31

Nuk po bej tifozllik per palestinezet se te them te drejten ky konflikt ne Linden e Mesme nuk me intereson shume. Po nuk me pelqen hipokrizia kur thuhet se Izraeli eshte vend demokratik. Nuk eshte fare. Shtetasit arabe diskriminohen atje pavarsisht pasaportes izraelite. Ndonjehere peshtyhen te krishteret ne Jeruzalem dhe per zonat jashte kufirit te gjelber ku vendosen ilegalisht koloni cifute nuk po flas fare. Kete te fundit e ka kritikuar e gjitha bota.


#32

pa qifutet bot sot do ishte nje vend me i mire

mos ju thuj italjonve qe fermi eshte qifut, se ju ngelet hatri
anjshtanji thon e ka vjedh ate emc-ne


#33

pavaresisht prej kompleksitetit te konfliktit arabo izraelit,nje gare ne te cilen ne shqipot nuk kemi asnje kale dhe ku izraelitet Kane pjesen e tyre te zullumit duhet pranuar se themelia e idealeve te qyteterimit perendimor per drejtesi shoqerore gjendet ne mesimet e priftnave cifute ketu e 2600 vjet perpara.


#34

Nga e vodhi Ajshtajni?


#35

YES HE CAN !!!


#36

Nga gruaja serbe


#37

#38

Lerini keto budallalleqe se late nam.
Eshte e vertete qe per Ajshtajnin punonin nje skuader mathematikanesh por nuk do te thote qe ata kane bere shpikjet.
Ata thjesht kane zgjidhur ekuacionet qe i dilnin rruges Ajshtajnit…
Ketu ka dhene kontribut and edhe gruaja serbe e Ajshtajnit,por jo se i ka shpikur ajo…


#39

No he can not…


#40

pershtypja ime eshte qe as vete arabet nuk debatojne per problemet e tyre aq sa ne shqiptaret. Dhe habitemi kur dalin kto Muhaxherat & co