Rezoluta, palestinezet dhe shteti izraelit


#41

Variantin e gruas serbe te Ajshtajnit e ka sjell ne Peshk shkencetari internacjonalist Ilia Topja, prej tij e kam degjuar per here te pare.

Un di nje variant tjeter, per nje italian qe ka pas nje intuicjon per barazimin e famshem te energjise. Per kete ekzistojne dokumenta, pra eshte e vertete, vetem se italiani e la idene ne stadin embrional. Nuk ka asnje fakt qe Ajshtajni e ka marre prej tij, ka nje hipoteze qe Ajshtajni ka studjuar ne Itali ne zonen dhe rrethin shoqeror ku sillej verdalle italjani ne fjale, dhe ka mundesi hipotetike ta kete takuar dhe percjelle idene.

Por e tere kjo nuk perben asnje çudi nese e vertete, biles perben rregull - jo shume te ditur dhe shume te pranuar - qe çdo teori e madhe eshte e marre hua. Dmth ka nje person gjenial qe ka intuicjonin e pare dhe nuk ka fuqi ta çoje me tej idene, dmth nuk ka fuqi t’i jape forme objektive te kuptueshme e te pranueshme per te gjithe (e nje sere te tjerash te domosdoshme per teori shkencore) dhe ta perhapi duke luftu me kolege, sepse edhe midis shkencetaresh zhvillohet nje beteje peshkaqenesh. Pra keshtu funksjonoka: i pari ka fuqi vetem te mbaje peshen e intuites si rrufeprites i zbuleses, i dyti, vjedhhajduti i zbuleses, ka fuqi t’ja percjelle masave te gjera popullore nepermjet sallonit te Sinjora Bertinit.

Ja mundova t’ja sqaroj Penisit te Marksit fals me ca komente me lart qe Marksi i vertete e ka te vjedhur Teorine e tij prej Inkuizitorit t’Moth Torquemada, por nuk e pranoi, kete teori e quan Teori Komploti te kurdisur nga adminet e Peshkut per te cilet un punoj me pagese.

Qe e tere kultura njerzore eshte e vjedhur e deshmon miti i lashte i Prometeut, i cili i vodhi zjarrin (simbol i Diturise) perendive per t’ja dhene njerzve. Ky lloj interpretimi i mitit eshte i gjithepranuar pa kundeshtim. Sa per dituri per penisin e blogut qe njef Marksin nepermjet diturise se Shkolles Partise se Laprakes, Prometeu ka qene heroi i zgjedhur si model prej Marksit. Dava hajdutesh t’gjithe.

Dhe kjo ndodh jo vetem ne shkence, por ne çdo fushe te kultures pa perjashtim.


#42

edhe fjala qifut vjen nga shqipje = ‘ai qi ta fut’, keshtu do thone xhaxhi goni


#43

Ne Peshkun e Vjeter kam shkruar diçka lidhur sa me lart:

http://arkivi.peshkupauje.com/2016/03/vjedhajdutet-e-hyjit


#44

Per te zhduk çdo keqkuptim, nuk mendoj kurrsesi qe Ajnshtajni me shoke shume ne pozite te ngjashme me te (pozite e te dytit) nuk kane merite ne zbulim shkencor ose çfardo displine tjeter, perkundrazi kane shume merite, sepse pa “te dytin” nuk do te behej e mundur zhvillimi kulturor.

Thene kjo per te mos lene asnje iluzion si per ata qe mbrojne hebrejte, si per ata qe i perbuzin. Se si, qysh e tek eshte puna e zbuleses dhe zbulimit eshte pak me e koklavitur dhe me e sterholluar si shpjegim, i cili per me teper ka nevoje edhe per komponenten e providences, menyre se si punon providenca ne histori. Dmth he per he as qe behet fjale per shpjegim, dhe jo vetem ne Peshk, sepse he per he pothuaj tere njerzimi eshte ne nivelin e penisit te Marksit, ose me keq, ne nivelin e penisit te Marlon Brandos te lyer me margarine xheshke Montpeljeje.


#45

2600 vjet?! Po nga i gjeni keto legjenda moj aman? Ata nuk diten te bejne shtet, paten vetem despoti orientale.


#46

E kam degjuar edhe und kete histori. E vodhi nga e dashura e vet, nje fizikante e talentuar serbe.


#47

t’gjitha i degjoni si filma me dashni, ishte me teper se e dashura e vet, ishte gruaja e vet me te cilen pati dy femije, dhe me te cilen u divorcua per shkak se e tradhetonte duke palluar nje te dashur tjeter. Kjo u be shkak njeri prej djemve te tij u semur pa sherim nga skizofrenia, urrente te jatin, dmth perveç mitit te Prometeut edhe miti i Edipit, nuk ja fali kurre braktisjen e e te emes dhe familjes. Ne fakt ky ka qene kryqi i Ajshtajnit, si gjithnje pallimi eshte problemi!

Te gjith qe bejne teori te tilla policore - ne kete rast jane shume - jan te ftof n’mythe, sepse hulumtime te tilla nuk kane pike kuptimi para faktit te ditur dhe evident qe çdo krijues merr frymzim emocjonal prej gruas tij (sindroma Beatriçe e Dantes). Nga ta marri, nga lopa? Baza e çdo teorie shkencore eshte emocjonale, kjo eshte shum e kuptueshme ne rastin e teorise se teorine e relativitetit dhe kultures moderne ne pergjithsi, aq me teper qe ne kete rast ku gruaja ishte edhe fizikante.


#48

Mirmjes Manjola, mungi la vacca zemer, mungi:


#49

miremengjesi pankreasi manjoles


#50

Do te na e shpjegosh kete love story ndaj manjoles me mustaqe?


#51

Ehhh nganjehere dashuria eshte mister i vertet. Ça t…kush…psss…


#52

Ore po edhe une e kam degjuar,por nuk do te thote qe eshte e vertete.


#53

Obama e tregoi edhe nje here tjeter se eshte thjeshte nje palo burracak pa klleqe dhe karakter. Disa here u hodh kjo rezulute gjate persidences se vete dhe i vuri veto, cuditerisht disa dite perpara largimit e hedh shashken tymuese nderkohe qe Partia Demokratike eshte kthyer ne inekzistente dhe po peson fatin e Pasokut Grek.

Obama’s parting shot at Netanyahu is a futile gesture

Tisdall i bie gozhdes ne koke dhe e demaskon si fricakak qe eshte

If he really believes settlements undermine peace, why abstain? Why not go the whole hog and condemn them?


#54

600 para krishtit +2000 pas tij benen 2600 vjet .feja jahudite u kristalizua si fe monoteiste kur u ngethyen nga syrgjyni ne Babylonia .mesimet e saj ishin qe ka nje zot universal icili I do dhe te cilit I binden njelloj te gjithe ,drejtesia kujdesi per te varferit etj koncepte paranrendese te idealeve te qyteterimit perendimor atehere dhe nga ata u hodhen se pari ne karte.


#55

Konceptet e qyteterimit perendimor nuk kane fare lidhje me fene judaike. Je gabim! Kete po them. Lexo pak me shume rreth Europes pagane, konfliktet qe europianet pagane kane patur me kete popull te cuditshem nomad: greket e lashte, romaket etj. Besimi ne nje Zot te vetem si ide lindi ne Egjiptin e Lashte perpara Judaizmit. Mendohet se cifutet kete koncept per nje Zot te vetem, ndryshe nga politeizmi i perhapur i asaj kohe, e kane marre nga egjiptianet. Ishte me duket princi Echnaton qe hodhi idene e nje Zoti te vetem, Zoti i Diellit. Baza e qyteterimit europian fillon te Greqia e lashte pagane, jo tek qyteterimet orientale si Babilonia. Edhe vete Krishterimi iu pershtat paganizmit europian aq sa mund te thuhet se Testamenti i Ri u europianizua, pavarsisht origjnes nga Lindja e Mesme qe ka.


#56

Evropa = Greqia e Lashte + Krishti


#57

Judaizmi pati si pararendes egjiptianet ,hittites,sumerianet,persianet .zorastranismi Persian vuri shinat dy felore te vetertetes ndaj genjeshtres ,te drejtes dhe te shtrembres ,te mires dhe te keqes .keto koncepte morale pastaj u zhvilluan me teper nga greket e lashte nepermjet qyteterimit grek e me vone prej romakeve te vune themeline e shoqerise se sotme.


#58

Kisha respekt per Obamen,por me keto qe po I ben Israelit tani qe po iken,tregon qe eshte nje frikacak ne marredheniet nderkombetare.
Jo vetem republikanet por edhe shume demokrate po e kritikojne kete levizje te panevojsheme te Obames.
Deri tani nuk po kujtoj asnje fitore te tij ne politiken e jashtme ne 8 vjet qeverisje…Lindja e Mesme,Ukraina,Vendet Balltike etj Amerika ka humbur influencen…dhe Irani me Korene e Veriut po tallin bythen.


#59

Evropa Ngambrapa = Greqia e Lashte - Krishti.


#60

Bota jane vrare e prere qe kur s’mbahet mend.ju qe e akuzoni per frikacak thoni Faleminderit qe nuk ua coje kalamajte ne lufte.