Rezoluta, palestinezet dhe shteti izraelit


#62

Alba ja fute kot ketu.
Nuk te con njeri ne lufte nese nuk je ne ushtri dhe mesa di une atje shkon me qef.
Se dyti,jo cdo gje zgjidhet me lufte.
Se treti,nese ishte kaq trim le tja bente Israelit kete palacollek me pare,kishte 8 vjet kohe.
Jo tani qe edhe 30 dite i kane ngelur ne WH,ky kujtohet se vendbanimet cifute jane gabim…
Po te ishte zgjedhur Clinton presidente ky “trimi” une as qe do te guxonte te bente kete palacollek.
George W. Bush mund ta kritikosh per shume gjera,por ne periudhen tranzitore u soll vertet me klas,aq sa edhe ndihmesit te Cheney-t nuk ja fali pjesen e mbetur te burgut.
Ndersa ky po ben c’eshte e mundur qe presidenti I ardhshem ta kete fillimin shume te veshtire.
Qendrimi i Obames eshte vertet qendrim prej inatciu dhe
militanti dhe aspak presidencial.


#63

Se treti,nese ishte kaq trim le tja bente Israelit kete palacollek me pare,kishte 8 vjet kohe.

Edhe kete palacollekun!


#65

Aman ore se ngele duke kundeshtuar dhe duke nxjerre gjerat nga konteksti.
Bej nje koment tendin dhe mos e harxho kohen te ulesh komentet e te tjereve.
Nuk te ben te zgjuar kjo metode qe perdor ti…


#66

Ne fakt ai u perpoq ti bindte izraelitet per 8 vjet bibi as ia vuri veshin .qendromi I izraeliteve ka qene : UN te thote c’te doje ne do bejme c’te duam se us do veje veton.


#67

Si po i nxjerr gjerat nga konteksti? Faji im eshte qe ti nuk sheh “the big picture”? Ti sikur je dhe konservativ dhe je ankuar shpesh per shpenzimet. Ankohesh per aeroplanet e Presidentit te AMERIKES. Pse s’po ankohesh dhe per $38 miljarde qe po i jepet Izraelit falas nga parate tona - duke mos harruar qe Izraeli ka perfituar me shume ndihme nga Amerika se cdo vend tjeter.

Ti thua palacollek kur Amerika po mendon sic duhet qe vetem nje sistem me dy shtete mund te sjelle qetesi ne ate rajon. Ti thua palacollek kur Amerika ka kaq kohe qe shpenzon kohe, para dhe burime per te bere policin dhe ndermjetesin per te qetesuar gjakrat ndermjet Izraelit dhe Palestines. Nuk eshte koha qe te ndalojme pak hemoragjine?

Ti thua “palacollek” dhe sjell shembull, me siguri brenda kontekstit sipas teje, per Bush dhe ndihmesin e Cheney. Ja dhe nje shembull tjeter brenda kontekstit te cuditshem tendin: Obama nuk nderhyri kur halla e tij ishte ne proces per azil politik ne Amerike. Etj. etj.


#68

Ore zoteri,palacollek eshte kur e ben 30 dite para se te ikesh nga zyra,kur per 8 vjet sja mbajti te bente te njejten gje.
Nuk eshte sjellje presidenciale,eshte thjesht nje inat militanti.
Nese Clinton do te fitonte Obama do te vinte veton si zakonisht.
Nuk te beri pershtypje qe ky palacollek,sot u kritikua she nga demokratet ne Senat dhe ne Dhomen e Perfaqesuesve?


#69

Se dyti,
A mund te me thuash ti se si do te mbrohet Israeli duke ditur se ne cfare mehalle eshte?
Israeli sa leshoi Gazen,hyri Hamasi dhe po i ben cdo dite peshqesh nga 10-15 raketa…
Leshoi Libanin,te njejtin peshqesh po i ben edhe Hezbullahu.
Dy shtetet behen kur te dyja palet e njohin njera-tjetren.
Deri me sot po pres Hamasin qe eshte ne pushtet ne Gaze te njohe Israelin dhe kuptohet te respektoje dhe pasoja qe vijne nga njohja.
Kur ta beje kete dhe Israeli te vazhdoje me te njejten politike,atehere le ti sulen Israelit…
Pastaj sistemin me dy shtete e hodhi poshte edhe Arafati kur ju kerkua firma…se per llafe te thante piten.


#70

kush mendlon se izraeli do të pajtohet ndonjëherë me idenë e një shteti palestinez,është miop,ose militant! izraeli do ta mbajë palestinën mbrenda kufijve të vet derisa ta zhdukë. edhe sikur palestinezët të bëhen norvegjez! bile palestina është viktima e parë e tyre.shtetet e tjera rreth e rrotull janë në shpërbërje e sipër! gjithë teoria e terrorrizmit islamik është gatuar në laboratorët çifutë.


#71

tere jeten i djathte … http://www.focus.it/comportamento/sessualita/gli-spermatozoi-velocissimi-e-incapaci-di-girare-a-sinistra


#72

ha ha, e modhe je ne tina!


#73


#74

Tamam palacollek!


#75

Prape me links ti?
Po te jete ashtu te gjej une links qe provojne te kunderten…
Qenke vertet per te qare hallin.
Kur tju vijne arabet tu bejne ligjin me shtepi do ta kuptoni qe jeni gabim,por do te jete vone,sic po e kuptojne gjermanet e francezet,por sa para ben tani?
Ose ndoshta do t kesh ndonje mbetje turke ne tokat arbnore dhe per kete ate ste ve faj qe je me arabofilet.


#77


dhe jo korrentin


#78

Me mire nuk kishe se si ta shkruaje!:slight_smile:


#80

shife, shife freskun fetar se polaku ja boni freskun nardit http://www.bbc.com/news/world-europe-38462474


#81

Jam per te qare hallin sepse shikoj, sic thashe me siper, the big picture dhe jo vec nje rast? Gjithe keto vite qysh kur u krijua (dhe u zgjerua) Izraeli qe eshte mbeshtetur dhe mbrojtur perhere nga Amerika, apo dhe shembulli i fundit i ndihmes me $$ qe te tregova. :+1:


#82