Sa do të na kushtojë "Pallati i Vlorës"?


#21

Në studion e Fevziut, Erinda Ballanca, ish avokatja e atyre që kishin blerë apartamentet në atë pallat famëkeq, që dukej në të vërtetë si avokatja e familjes Basha, sot Avokatja e popullit, më kujtohet se ishte shumë energjike në debatet për të drejtat e pronarëve.Zgjedhja e zonjës Ballanca si Avokate e Popullit ishte një ndër kushtet e Lulzim Bashës për të dalë nga çadra dhe për të hyrë në zgjedhje.Ironia e madhe, në gjithë këtë turp është edhe fakti se demokratët e ndershëm protestues për 3 muaj me radhë në çadër, natën e 18 majit u njoftuan nga ana e Lulzim Bashës se kishin “fituar” edhe institucionin “e rëndësishëm” të Avokatit të Popullit.
Demokratet tashme jane të trishtuar sepse nuk shohin ndonjë epërsi morale të liderit të tyre dhe sepse nuk kuptojnë dot, se si u bë kaq e pasur familja e liderit të tyre, e panjohur më parë si një familje e fortë dhe e madhe biznesi.
Vërtet do të ketë një protestë të ligjshme në 27 janar, dhe duhet të jetë një protestë energjike, por duket se të varfërit janë të lodhur së protestuari për shefat e tyre, që janë të pasur dhe bëhen edhe më të pasur ditë pas dite.


#22

Dhe jo vetem pa kriter…po nuk gjen as gjurme te ndonje plani gjekundi qe te dish ku do te vije rruga e ku hija e pallatit te radhes, kush dhe kur do te prishi trotuarin e vetem ne lagje…e shto e shto sa te duash, paskemi qene popull I pangopur.


#23

je dakord me mua qe ne kete rast moszbatimi i ligjit ka efekte financiare, ne nje mase qe shume mire mund te perdoreshin per dicka tjeter, psh per t’ua zbukuruar jeten njerezve te zakonshem? tani ik pilu se s’ta kam terezine.


#24

pse plani rregullon keshtu mehallen ? ne kohe te xhaxhit me plan apo pa plan ishin ndertimet ? apo ti s’kishe lind ne ate kohe ?


#25

Driteroi therret o trima
Hoqet gozhden doli vrima
Shqiperi hesapi Prish gjyma bej kanace.


#26

cili ligj s’u zbatua ne kete rastin ne fjale ? mbi cilin ligj u mbeshtet rama per te prishur dhe strasburgu per te shperblere ?

dhe ku une thashe qe me pare zbukurohet jeta e njeriut ?

qeverise duhet t’i merret shuma e dhene, nga rrogat e tyre. ose te denohen per kete gabim te bere. puna eshte se ne demokraci s’ka pergjegjes. se do ta dinim ndryshe. mbretit i pritet koka, jo atij qe ti vete e zgjedh per kryetar.


#27

Plani nuk rregullon situaten…por me lejon mua te di ku dhe si te investoj ose te hedh ne det parate e mia psh.


#28

Nje premtim tjeter i mbajtur i Qeverise Palloshjane.


#29

Njerzit harrojne shume shpejt, se ai ndertim ishte me leje, flitej se e kish kaluar pakez normen e lejuar, 1-2 kate me teper (si gjith ndertimet), dhe se Palloshi premtoi se do i demshperblente pronaret (familjaret) per prishjen e atij ndertimi, ku do behej nje ndertim publik, lungomare a shetitore.
Tani lind pyetja, a i kane marre demshperblimet pronaret, qe te blenin apartament tjeter.
Kete teme e kemi diskutuar para 3-4 vjetesh, dhe ndonje kompjuterist mund te na ndihmoje ta sjelli ketu.


#30


#31

eshte e pamundur ta dish ku te investosh. çfaredo plani te te prezantojne. asnje nuk e gjen apo parashikon dot te ardhmen.

dhe sa per kulture, Napoloni me i madhi strateg qe ka njoh bota, thosh : eshte e rendesishme me pas nje plan, por asnjehere s’duhet me i qendru besnik, por me vepru sipas situates konkrete te momentit kur ti kryen nje aksion te dhene. etj.

psh per mu, ndertimet e shumta qe behen ne shqiperi, s’bazohen ne asnje strategji apo studim. po nga mungesa e imagjinates. ata qe kane pare, s’dine se çfare te bejne tjeter, perveç pallateve, qe po zevendosojne bunkeret e dikurshem, nga numri dhe kotesia.

taksa e banesave do t’i frenoje mendoj. njerzit nuk do t’i mbajne me dot bosh se do te duhet t’i paguajne.


#32


#33

urbanisti Napoleon:


#34

Po mire ku i gjeti ky kapterri 13 milion euro per te ndertuar ?
Mire qe token e shtetit ja fali dhendri …Toka per te kompesuar pronaret e vertete nuk ka thone …se i kan ndare e shitur per vete e krushqi …ketyre qe i kane marre qyl e me vjellje i kompesohet …pronarit te vertete jo …vetem ne Albanistan ndodhin keto gjera …Uroj me gjithe shpirt hajdut e majte e gjoja te djathte ,te shkojne te gjithe para ligjit …ti konfiskohen pronat e ti ndahen atyre qyqeve qe vuajten internimeve e burgjeve dhe nuk jane kompesuar akoma …pjesa tjeter popullit fukara qe ju pi gjaku gjithe keto vite …


#35

Sikur edhe 100 milion ! I ka kapitalizmi keto ! Per kuriozitet…mire token po detin kush ja kishte lene trashgemi ketij antikomunistit pallat-ndertues?


#36

Dollem ne hipotezen serbo greke dhe thenies Bismarkut se : " Shqiptaret nuk dine te bejne shtet" …edhe kur e ben me 44 e shkatruan vet ne 1990, dhe prej athere kane nje cerek shekulli qe jo vetem nuk dine te bejne shtet,por po e shkatrojne ate po zihen me njeri tjeterin, kete radhe jo lufte klasash, por lufte me veten me hijen e vet ! me racen e vet mes vedit po renehohen, dhe nuk gjejne qetsi, ne fakt po semuren
Psiqikisht ne keto 27 vjet Demokraci, i gjithe populli shqiptar prej politikaneve dhe politikes se tyre, kane pesuar nje demtim te madh ne tru ! Edhe ata pak njerez te mencur qe la Monizmi ose kane vdekur ose jane plakur ose po heshtin sepse Politika i ka cmendur te gjithe !
Jane bere te gjithe si doktor Adhamudhi !Po vjedhin po bejne intriga, shantazhe,dramatike, komike, tragjike, dhe ai qe i paguan keto eshte Populli shqiptar !
Gjendja eshte kaotike sot per sot !
Pyetja eshte 1- kush eshte me i mire se Edi Rama 2-Kujt Partie ?kujt Klani ti besosh ?!!


#37

Bënë në 44 thua? Si, duke i marrë pronat të gjithëve? Ai mallkimi i 44 është fillimi i të gjitha të këqiave.


#38

E ka bere njeri pytjen? Ka mundesi qe atyre qe ju muar prona ne 44 ti kene vene ato prona njesoj si keta sot?


#39


#40

lejen e ndertimit e dha ish kryebashkiaku i Vlores, banditi i socialisteve Shpetim Gjika, i cili ligjeroi te gjitha abuzimet qe ishin bere aty me truallin etj. Ti kete perse nuk e permend?