Sa do të na kushtojë "Pallati i Vlorës"?


#41

A di gjo njeri se sa ka kushtuar investimi per Lungo Maren e Vlores? Jo per gjo, por dua ti shtoj edhe keto 16 milion Eurot qe Rama i dhuron sikur te ishin paret e hasmit dhe jo tonat.


#42

Luli ne kete rast nuk ka faj, por merite qe diti te "merret vesht " me Gjiken per te ndertuar aty ku nuk mund e duhej ndertuar.


#43

Me leje, pyetje nga salla: keta pulitikanet qe na paskan cmendur te gjithe keto 27 vjet nuk ishin te rritur e brujtur gjate Monizmit? Nuk ishin keta modeli i Njeriut te Ri? Apo zbriten nga qielli ne 1990?


#44

kishte meritokraci ne kohe te Perandorise. perandorite kjo bile i dallon nga regjimet e tjera, se kane per baze meritokracine.
ai Ballaban Pash qe sollen te luftoje kundra Skenderbeut, ishte nje bar shqiptar, jeniçer (mercenar, ushtar i paguar) qe hyri i pari ne Konstandinopoje (Stambolli i sotem). direkt nga ky akt, u be Pasha.
ku i meriton tokat dhe pronat me shume nga ai tjetri qe ja len baba i vet. i ka me djerse, rrezikon me shume.

per te mosthene pastaj, qe pyetja tende nuk zgjidh gje, qe nga fakti qe mbrotja e prones eshte kushti baze i Shtetit te sotem. te mos i njohesh pronen atij qe e kishte, te lejon me pas qe te mos ja njohesh as ketij qe e ka sot. po t’ja njohesh ketij, duhet t’ja njohesh edhe te parit. nuk ke sesi e zbaton te njejtin ligj vetem per njerin.


#45

do ta vdesesh nje popull, krijoi atij nje shtet - ka thene Niçja. ata gjermanet e bismarkut ne ■■■■ te nones do te perfundojne pikerisht se dine te bejne shtet te forte. turqit do ta bejne ligjin atje edhe per nja ca 50 vjet te tjera.


#46

Ky pallati ne fjale u ndertua perpara hoteleve duke iu zene pamje nga deti .formalisht ishte me leje Te rregult.qeveria duhej t’iu shperblente pronareve $2 milion koston e ndertimit e mbyllej ky muhabet.


#47

cil hoteleve ?


#48

Ishin hotele private ,pronare Te vegjel ne uje Te ftohte qe kapitelet per investimet i kishin siguruar me thonje e me dhembe (borxhe ,pune ne emigracion etj).ata paten humbje kur ky Pallat u ndertua .


#49

Edhe kumandari nuku mbetet prapa Kapo .e mban mend ate gjoben $20 meleon per prishjen e kontrates me GE ?ne menderosjen e vatanit PD e PS jane jek e jek :blush:


#50

po pse atyre qe u bie plani dhe u shtaterrojne shtepine se rruga e re do te kaloje aty, nuk dalin me humbje ? ky pra eshte SHTETI, njerin e gezon tjetrin e ben te qaje.

pa shtet, s’te le njeri te ndertosh apo t’i zesh driten e diellit. si ne kinema jane qytetet tona (Kruje, Berat, Gjirokaster, etj) te ndertuara para Shtetit te famshem shqiptar. s’ka shtepi qe ti zere asaj mrapa driten.
Shteti eshte korrupsioni vete, qe ne zanafille. pranej kam vene dhe ate citatin e Niçes me lart. t’ju hap syte ju injoranteve te ketushem.


#51

o i zgjuar i ketushem, po kur te vjedhin shtepine, ke therret ti, policine apo Niçe koqepordhen “… se shteti zotrie …”?


#52

s’kish gje hajduta ne shqiperi. pa çelsa ishin portat e shpive, kur s’kishte shtet. pastaj te gjithe robt ishin te ARMATOSUR, me pushke ne krah bridhnin gjithe diten. mjafton te shikosh fotot e kohes per ta mesuar kaq gje.

kur tjetri eshte polic i vetes, s’te shkon mendja ta vjedhesh.


#53

po o kaubojs i ketushem qe me siguri ne jeten reale duhet te jesh nje person qe dhihesh ne breke nga frika si Niçja (prandaj beni trimin me llafe), po ksaj i thone jo ush, po gomar :stuck_out_tongue:, sepse vendin e shtetit si monster e korruptuar e ze individi si moster e korruptuar.

Ti as Niçe koqepordhen nuk ke lexu, sepse ai thote ekzaktesisht te njejten gje pak a shume, qe perballe perbindeshit te shtetit qendron perbindeshi i individit.

Kurse i Modhi :grinning: thote:

Perbindeshi i shtetit eshte projeksion superstukturor karikature i perbindeshit te individit - i Modhi :grinning:


Të gjithë në Hawaii u bënë gati të vdisnin
#54

Perderisa ekziston Shteti nuk ka liri; kur do te kete liri nuk do te kete me Shtet - Lenin
ahahahahaha :laughing:


#55

ti merresh me mu, mua s’me bie mendja per ty. une tregoj henen ti veshtron gishtin tim, mnjf. vazhdo keshtu, se per gje tjeter s’je bere.


#61

Qeveria u ofroji pronareve te kompleksit Jon, 4-5 milione Evro demshperblim e jo 2 por se pranuan. Pronaret e cuan ne gjykate shqiptare dhe fituan 11 milion Evro por Qeveriu nuk e Zbaton. Nashti Strasburgu e ka rrit nga 11 milione evro te gjykates Shqiptare ne 13 milion.
Edvini veq me dash me ja dhon vete Lylit kto 13 milion si Xhuljetes, sepse keto 20 e kusur vjet jane garumbullu nja 2 bilion Evro fatura te papagume nga ish-pronaret qe do shkojne tek 10 bilion evrot ne te ardhmen pasi toka e para per kompensim nuku ka.
Nderkohe Qeveriu nuk e rruan shume per strasburgun po ja le qeveriut tjater sepse STRASBURGU NUK KA KAPACITET EKZEKUTIV APO ZBATUES E VENDIMET NUK ZBARDHEN .


#64

Me leje shoqe,pergjigje nga salla : keta politikanet qe kane cmendur nje vend ne fakt nuk kane lidhje hic me sistemin e kaluar, pasi ata nuk u brujtun si politikane ne ate kohe por si doktor, ekonomist apo thjesht si student e profesor ! Keshtu qe kerko llogari per doktorin,ekonomistin e studentin brenda tyre (pa gje ne dore per fatin e vendit) e jo per politikanin e cmendur qe i beri pos-komunizmi apo kapitalizmi ! Po kshu eshte kur te genjen mendja…i ka kapitalizmi keto !


#65

Dale dale se Amerika e kap lepurin me qerre ! Pallati i shembur i vjerrit te Bashes do te jete nje prej grepave ku do te ngec Lul Basha !
Une kam besim se Drejtesia do te vendoset nga Ambasadoret dhe me mbeshtetjen e shumices shqiptareve qe kerkojne Drejtesi !

Vet shqiptaret nuk dine te bejne shtet ! Te pakten prej 1990 kane deshtuar ! Kjo gjendje pa stabilitet politik krijon dhe prek interesat amerikane ne Shqiperi !
Dhe fal ketyre po fryn ere qe eshte edhe ne interes te popullit shqiptar !

Nuk shtyhet jeta me grindje kane kaluar 27 vjet dhe Drejtesia akoma kerkohet
ne rruge me parrulla " Rama ik" Nano ik " O Rama o legen Prite Salen se po vjen " me pushtime Parmalemti, me “revolucione” dhe me kryetar partie qe bertasin ! Kjo ideja e parjes se pushtetit me dhune dhe me kriza artificiale te nditura nepermjet shpifjve dhe intrigave e shabtazheve do te marr fund, vetem me projektet e ambasadoreve ! Se pari vendosjen e Drejtesie, dhe kapjen e Peshqeve te Medhenje !


#66

Ku e ke mesuar qe Njeri i Ri ishte vec politikan? Edhe ti, ashtu si une, po te kesh lindur e rritur gjate atyre viteve, je Njeri i Ri, edhe pse mund te jesh, po ja fus kot, shofer kamjoni. S’ka te beje profesioni me brumin e karakterit. Ka te beje edukimi ne shkolle, familje, lagje, shoqeri… .


#67

Une me pyetjen time nuk dua te zgjith gje. Por ajo qe doja te thoja per ta zgjeruar pak me tej mendimin eshte se, me qe ne shqiptaret historikisht jemi njohur dhe etikuar si grabites dhe mercenare (e ceke dhe ti me lart)me ben te mendoj qe edhe ata te asaj kohe ,ne kete rast ata te 44 , e kane vene pasurine ne menyra te perngjashme .Sigurisht qe nuk i fus ketu te gjithe ne nje thes. Se ka patur dhe tregtare te ndershem qe benin tregti me vendet fqinje . Dikush ne Janine , dikush ne Venecia psh. Por ka patur dhe shume qe nuk i justifikonin dot pasurite e tyre.
Ti thua qe kushti baze i Shtetit eshte njohja e prones . Une them qe nje kusht tjeter eshte dhe drejtesia , vendosja e drejtesise. Vetingu i sotem pra, qe te gjithe e presim me padurim.
Dhe nji ndryshim i asaj periudhe (gjithmone 44) me kete te sotmen eshte se sot ta grabit pronen ty dhe e ben te tijen , politikani , gjykatesi , i forti . Athere pronen e mori e grabiti (quaje si te duash) shteti per shtetin. Dmth u shtetezua sic e pranonin dhe vete ushtruesit e ligjit te asaj kohe .
Ne thelb ,sic thote dhe i modhi nuk ka ndryshuar asgje.
Ps .se mos del njeri e me thote me delikatese,komunist e klysh komunisti se …:grimacing: