Saimir Tahiri largohet si ministër i Brendshëm

Arsimi ha diskutim por ne krahasim me turpin qe trasheguan univ private kioska sot ka njefare normaliteti.
Ne shendetsi jane bere ne 3 vite me shume se ne 25 te marre sebashku. Po modernizohet i gjithe sektori qe shmang perfundimisht abuzimet. Jane rrit barnat me rimbursim ne menyre drastike, po modernizohen spitalet e medha, po refornohet urgjenca eshte kantier i hapur qe po ta lesh te punoje sikur dhe nje vit zgjidh nje pjese te madhe te problematikes se trasheguar.
Reforma ne energjitike shmangi katastrofen ne nje sektor qe ish barre per buxhetin.
Ka shume per te kontestuar por e kaluara nuk eshte definitivisht zgjidhje, dhe me te kaluar kam parasysh shqupin e pareformuar.

Ta morra si shembull ekstrem shitjen e detit si proven me materiale pasi gjate 8 viteve nuk la gje pa i shitur vendit per pushtetin e tij dhe te familjes.

Nuk hiqni dore, nga krahasimi me te kaluaren dhe e vini ne nje perspektive sikur cdo ndryshim eshte domosdo pozitiv. Nese do gjykojme keshtu, ne Shqiperi gjemonte gjeneratori kur PD-ja mori pushtetin dhe brenda nje periudhe rekord u sollen dritat 24 ore dhe u stabilizua ndjeshem situata e ujit te pijshem. Ne arsim ne kishim numrin me te ulet ne Europe te njerezve te arsimuar ne raport me popullsine dhe liberalizimi i arsimit ishte bere nje domosdoshmeri, pavaresisht se mentaliteti abuzues shqiptar kreu shperdorimin moral te ketyre universiteteve. Kjo eshte e vlefshme dhe per shendetesine, ku shteti ka qene i paafte te frenoje degjenerimin moral dhe korrupsionin, i cili morri permasa epike gjate pushtetit Rama/ Beqaj, duke mos pesuar asnje ndryshim cilesor por vetem ne fasade dhe jo larg Tiranes.
Ne pergjithesi qeveria e fundit nuk ka kryer asnje reforme thelbesore dhe ne historine e Shqiperise eshte qeveria me investimet me te vogla, per te mos thene aspak, te pakten ne projekte afatgjata jashtefasade.

1 Like

Origjina e dyshimtë e Byrektores be Berat që fitoi koncesionin 86 milionë USD të hemodializës
Ministria e Shëndetësisë i ka dhënë një koncesion 10-vjeçar shumë-milionësh një kompanie pak të njohur dhe pa eksperiencë, pronarja e së cilës ka lidhje farefisnore me drejtuesin e Spitalit Amerikan por jeton me të ardhura e një bar kafeje në Berat.

Eshte qeveri fasadasb Maksi por jane spacialista dhe i paraqesin si gradacala.
Asnje firme nuk kane hedhur qofte per tu afruar me BE qofte per te sjelle ndonje kompani per investime.
Por sic e thashe jane spacialista dhe ja dine atij populli qe po ja … nenen te thote babe.
Nuk e shikon se sa u reformua PS-ja, Ne Tirane vune nje sharlatan,ne Durres nje betonaxhi,ne Kavaje nje kriminel ne Elbasan nje mafioz.
Kater kandidaturat e PD-se ne keto qytete kane qene shume me lart se mafiozet qe fituan zgjedhjet.
Prandaj sic e thashe ai popull e meriton Ramen edhe nja 40 vjet te tjera.
PD edhe Ronald reagan ta ngjalle e ta kandidoje kriminelet e 1944 dhe te 1997 do te preferojne Gjushat,Roshat,Veliajt,Sejdinet,Shukurinjte,Termetet etj.

150 mije kane ikur nga syte kembet nen rregjimin Rama ky thote ka qene kryeministri me I mire…
Ai stan ate bulmet ka.

O kapo keni 2 vjet per ate byrektore por deri tani asnje prove kobkrete as hetim dhe koncesioni funksionon per mrekulli dhe njerzit gezojne analiza falas qe perndryshe ne privat do kushtonin e pakta 60 mije leke te vjetra dhe parandalohen semundshmeri.
Eshte prova qe bazohesh ne tymnajen e shqupit qorrazi…

Keto qe thua ti jane teza politike per konsum publik qe kerkojne shume energji vetem per tu parashtruar pa folur per vertetesine e tyre qe qendron ne kufijte e asgjese. Por edhe sikur te jene te verteta, keto do kishin njefare vlere nese Berisha sot do ishte me pushtet, por ky i fundit jo vetem qe se ka me ate dhe eshte ne prag te pensionimit fizik, por ka parashtruar teza ku e ku me te besueshme/provueshme se keto tuajat, per degjenirimin dhe korrupsionin e qeverise me pushtet. Ne ngelemi ne llogoret: Ju votoni per E . Ramen ne do votojme per dike tjeter. Problemi i vetem eshte qe E. Rama nuk mund te na garantoje asgje per keto zgjedhjet tona, sepse nese ka nje gje qe te gjithe e dime te sigurte, pavaresisht se ju se pranoni, eshte qe ai eshte manipulatori dhe bleresi me i madh i zgjedhjeve ne historine e Shqiperise. Ju do thoni qe dhe Berisha ka qene. Edhe mundet por Berisha nuk eshte me faktor relevant.

Gjatw gjithw kohes kur pd ka qene ne pushtwt gjemonte , mori lulzimin maksimal u be biznes gjwneratori dhe njekohsisht vidhej energjia vence, dhe pasojat ishin ato qe po paguajne njerzit sot e kesaj dite. Sot gjeneratoret jo vetem jane harruar por edhe sektori pi riperterihet financiarisht.

Ne arsim gjatw atyre viteve u arrit nr i diplomave me te medha pa vlerw, u rrit keqarsimimi, u shtua ushtria e te papuneve me diplome tw larte, deshtim total padojat e te cilave po perpiqen ti rikuperojne sot.
Investimi me i madh i kesaj qeverie jane rrwgullimi i demeve qe la shqupi, te tjerat ka rradhe puna

Po pse flet genjeshtra dhe gjera qe as vete ju si besoni. Me 2005n kur PDja morri pushtetin, nuk dilje dot ne rruge nga zhurma e gjeneratoreve, te cilet u eliminuan gradualisht , sepse dhe sistemi i shperndarjes ishte ne kolaps. Eshte e vertete qe Berisha beri nje vesh shurdh e nje sy qor ndaj vjedhjes, por ajo qartesisht u be per tu ardhur ne ndihme njerezve te vobekte dhe mbi te gjitha ai nuk deshironte te zbatonte metodat brutale shteterore te E.Rames, qe na risollen ne kujtese kohen e diktatures. Sa per arsimin ta kam shpjeguar qarte me siper, qe degjenerimi moral erdhi per arsye mentaliteti nga ata abuzues qe krijuan universitetet private dhe jo per shkak te qeverisjes, qe thjesht e liberalizoi ate.

Po keshtu teorikisht dhe imagjinarisht, ju i keni riparuar demet qe “na la” shqupi, pa kryer investime, me urdher te peshkut, por demet kolosale qe po lini ju, kush do i riparoj? Apo prape ju, duke riardhur ne pushtet, duke shkaktuar dhe me shume.

Tani une ne kete vend kam jetuar, por mbaj mend qe ahere edhe klima nuk ka qene me berishen packa se gjysmen e buxhetit bleu energji, nje dimer qe beri thatesi e madhe kish shkeputje pwriodike cdo dite.

Nese doni Ramen, bujrum hajdeni ne zgjedhje, votoni dhe fitoni nese merni shumicen. Por nuk mund ta hiqni me perpara se do te keni pune me ne popullin qe i dhame voten per te na qeverisur 4 vjet. Ka regulla loja. Nese nuk i pranoni mos luani.

Po mire o Albano, por dhe per klimen, duhet ta fajesojme Berishen. Eshte normale, qe kur te mungon dicka e domosdoshme, do e blesh, aq sa shitet ne treg, por fakti, qe ai arriti te kryente dhe investime thelbesore ne ate periudhe, kur i duhej te harxhonte aq shume per blerjen e energjise, flet ne favor te tij. Kjo tregon, qe ai e ka menaxhuar shume me mire parane e takses, duke kryer edhe investime , qe Rama kurre nuk i kreu, perjashto ato cikerrima per fasada, ashtu sic di vetem ai.

Liberalizimi (meqe ra fjala per arsimin, dhe nderhyj) eshte nje term profesional politikisht per t’i vene emrin mungeses se vullnetit per t’u marre me problemin ne fjale (reformat ne ekonomi arsim shendetsi energjitike etj) ne interes te pergjithshem, keshtuqe per zgjidhje preferohet delegimi i problemit jashte hierarkise qeverisese tek privati, permes privatizimit.

Po te shikosh kete preference zgjedhjeje ne xhunglen ekonomiko ligjore sociale qe quhet shqiperi, afermendsh qe abuzimet ne te ashtuquajturin liberalizim jane te pritshme dhe ne mase madje. Eshte mungesa e madhe e njohurive nga ana e qeverive berisha si dhe e vullnetit te saj per ndermarrje te rregullimit real te tregut, ajo cka shtyu papergjegjshmerine e liberalizimit e qe normalisht u pasua me abuzime korruptive ne nivel lemerites qe kemi ende sot.
Po une e di si dhe te gjithe perse berisha nuk pati ndonjehere vullnetin as per te bere gjera e as per te mesuar si ti beje ato. Berisha ka pas te tjera halle qe i buronin tek shtrembtesia me te cilen ngjizi pushtetin qysh ne embrion te demokracise sone, dhe keshtu s’pati ndonjehere koke e as kohe per ne.

Ka vetem nje gabim, qe une i njoh Berishes: “Dhenja per menaxhim te sistemit te shperndarjes nje kompanie private, duke besuar qe privati e miremenaxhon asetin e tij”. E verteta eshte, qe miremenaxhimi nga privati, eshte nje mit. Ne qe jetojme jashte e kuptojme shume mire, se si funksionon menaxhimi i biznesit. E para, menaxhimi i biznezit, kurre nuk mund te besohet dikujt qe nuk ka investuar ne krijimin dhe ngritjen e tij, nga dita ne dite. Kurre nuk mund tja japesh nje aset kolosal, dikujt per cikerrima dhe ti thuash na merre menaxhoje dhe po ashtu fito si ne Perendim ne nje vend te vobekte. Filozofia e privatit, eshte fitimi permes rritjes deri ne absurd te cmimit deri ne zhvatje, dhe permiresimi i cilesise se sherbimit, duke shtrydhur punonjesit e tij deri ne gjakpirje. Si mund ti bente keto CEZ? Ai nuk mundte praktikisht, prandaj dhe nuk mund te pritej, qe te miremenaxhonte asetin, ne menyre qe dhe qytetaret te kenaqeshin dhe ai si privat te fitonte. Prandaj cfare beri, shkeli kontraten dhe ne momentin kur qeveria e dikurshme, po pergatitej ta hidhte ne gjyq, qe sipas te gjitha gjasava do e fitonte, ndodhi nderrimi i pushtetit. Edi Rama erdhi ne pushtet dhe ne nje afere qe bie ere te rende korrupsioni, jo vetem qe nuk e beri te paguante ate firme per demin, ne nje marreveshje totalisht absurde, i fali dhe 100 milion dollare te tjera, qe dolen po nga xhepat e atyre, qe nuk paguanin dot ate si nevoje primare.
Kjo sjellje e qeveritareve te rinj bie totalisht ndesh, me deshiren e mire te paraardhesve, qe jo vetem u munduan te zgjidhin problemin nepermjet miremenaxhimit, por dhe investuan ne nje seri te re hidrocentralesh shteterore e private, duke rritur prodhimin ne menyre te ndjeshme.

Ne vime dhe votojme, por ju na garantoni dot nje proces te paster?

si perfunun

edhe sikur per ty, ta marrim te mireqene ndonje deshire pozitive te berishes, ai duke qene ndjekes i verber i filozofive te djathta (si promovuese te liberalizimit e privatizimit te pergjithshem) nuk kish si te merrte rezultate te tjera me te mira.
Kush kujtojme se inicioi krizen e Recesionit te Madh 2008 ne usa e cila infektoi tregjet boterore psh… ishte liberalizimi i bankave dhe tregjeve financiare, liberalizimi i rregullimit te aktivitetit te tyre. Iu deshen 8 vjet qeverise Obama permes sforcimesh te medha te vinte frenat tatepjetes se pershpejtuar te ekonomise dhe te nderronte marshet. Sikur vetem te kujtojme depresionin deri ne vetvrasje per mjaft njerez, ne usa e neper bote, ato kohe jo te largeta.
Rregullimet jane te nevojshme ti vendosesh e ti ndjekesh, por ato duan studime dhe marrin kohe e investime energjish po te duash t’i ruash njerezit nga pasoja negative. Kush pretendon te arrije gjerat duke i rene shkurt me shume gjasa jane duke shkelur mbi te drejtat e tjetrit, nje menyre apo tjetren …

1 Like

Nuk mund te heqesh paralele, midis vullnetit te mire te Berishes, per te rregulluar tregun e energjise, me krizen e gjithe sistemit kapitalist. Ajo, qe beri Berisha ishte nga padija, vetem po te jetosh jashte e kupton, qe gjithe sistemi i ekonomise se tregut, ishte nje sistem fals, me defekte te medha, per arsye qe nuk ja vlen ti shpjegoj ketu. Ketu po flasim per vullnetin e mire qeverises. Nese Berisha gaboi, kur ja dha firmes se huaj, menaxhimin e sistemit te shperndarjes, ai kishte nje garanci, qe ishte kontrata. Dhe ajo kontrate, e vinte Cez me shpatulla pas muri. Cfare beri Edi Rama? E grisi kontraten, ME VETEDIJE .

korrikse, per çeshtjen e krizes financjare ngambrapa nuk ka asnje ndryshim midis filozofise se majte dhe filozofise se djathte, te dyja jane ekuivalente, po aq ekuivalente sa dy felet e sumes se Marksit dhe Adam Smithit.

Ndersa ndryshimi midis teje si felore e majte dhe felorit te djathte maksmeto, eshte njesoj si ndryshimi asimetrik midis dy fele sume, plus asimetrine qe maksmeto e pranon qe eshte fele sume, ndersa ti jo. Po ta pranosh edhe ti beheni baraz, dmth beheni nje sume e tere, dmth suma e realitetit qe ne perjetojme ne Epoken Ngambrapa.