Saimir Tahiri largohet si ministër i Brendshëm

Kryetari i PD Lulzim Basha është shprehur se Tahiri është “kokë turku” që nuk i duhet dhe as i vlen opozitës. Basha është shprehur se nga disa ndërmjetësime mediatike apo ndërkombëtare kjo “marrëveshje” i është ofruar nga Rama dhe ai gjithnjë e ka refuzuar. Basha ka shtuar se çadra e protestës ka një objektiv, largimin e Ramës nga Qeveria dhe ngritjen e një qeverie teknike. Pra largimi i Tahirit, veç ekzaltimit që sjell ne çadër, nuk i jep asnjë përfitim Ramës në raport me opozitën. Padyshim, opozita ka të drejte te jetë sot ne kulm të entuziazmit kur vetëm 3 jave muzikë dhe fjalime i mori Kryeministrit ministrin e tij më të rëndësishëm. Tahiri është rasti i parë në historinë e Shqipërisë qe ikën me këngë. Ministrin e Brendshëm e hoqën këngët e Rolling Stones qe opozita po vendos në çadrën poshtë zyrës se Ramës. Imagjino çdo të ndodhte nëse në vend të këngëve opozita do kalonte në veprime konkrete në të gjithë Shqipërinë. :v:

1 Like

Me dajre erdhi, me pogonishte do iki.:smile: Po bije si top llastiku po i thone.

Ta quash Sajmirin bos droge kur alternativa ne krahun tjeter eshte Mul Noka eshte tamam humor cadre cirku.

ku di gjo luli mer tyc, lulit direktivat ca me thone ja dergon babashqupi me ipad cdo darke para se te fleje

E ku qendron problemi ktu ? Eshte Kryeministri me i sukseshem i te gjitha koherave , futi Shqiüerine ne NATO , hoqi Vizat ,beri Autostraden e Kukesit ose Rrugen e Kombit , Autostraden Levan -Vlore , Autostraden Tirane Elbasan , Rrugen e Bregut Vlore- Sarande etj…etj… me gjej nje tjeter Kryeminister jo qe ka bere kaq por qe ka bere cerkun e ktyne dhe me mbyll gojen mu , flas fakte jo pallavra .

2 Likes

shkurt muhabeti, qeveria teknike qe kerkon shqupi dhe te eturit per pushtet do ishin teper traumatike per vazhdimesine e reformave dhe ecjen perpara te vendit ne be. A kena me nevoje per haxhi qamila qe kerkojne sulltanin sali, biem te gjithe ne nje mendje qe jo
Kete likja e kupto se sido qe te jete pertej pragmatizmit te realpolitikes ka nuhatje politike, dhe eshte pjese e progresisteve.
Keshtu qe shqupi dilni ne terren dhe parlament beni opozite reale me alternativa dhe kritika se ne cader do mykeni dhe nuk do mund te beni as fushate elektorale si duhet.

Ja qe per momentin Opozita nuk ka mendjen tende , ca ti bejme .

nuk eshte opozite, ben gabim qe e qun opozite, se ne shqiperi nuk ka te tille, jane thjesht kandidate per pushtet

Kandidatet per pushtet kur nuk jane ne Partine Qeverisese permblidhen ne nje fjale te veteme , Opozitare , kshu e di une te pakten.

ok po pak me siper vete e the qe kane ne dore shik prokurori gjykate e presidence, dhe keto kane mjaft pushtet ne nje vend si shqiperia me institucione te varura politikisht e pa vetting.
Per me teper opozita perfshin edhe nje alternative programore qe i kundervihet asaj qeverisese, partite e cadres nuk e kane, bejne ligje dhe i kundershtojne me propozime ne vendin ku diskutohen e negociohen ne tryeza kuvendi dhe parlamenti, aktualisht nuk po i bejne, vetem po imponohen me ultimatume irracionale dhe absurde per kushtet e sotme, si ajo per qeveri teknike.
E beri maqedonia qeverine teknike por ne kushte te tjera e ne rrethana mjaft te ndryshme qe nuk ngjasojne me situaten ne shqiperi.

Nëse nuk gabohem lajmi i djeshëm për dorëheqjen e S. Ta hirit nuk paska qenë një dezinformim, por një e vërtetë e shpërndarë qëllimisht, me takt.

1 Like

Cfare alternativash dha Edi Rama kur erdhi ne pushtet?
Nuk mbaj mend asnje alternative vec bllokimit te marrjes se statusit kandidat ne BE.
Sa ligje futi per miratim opozita e Rames ne 2005-2013?
Asnje!
Por ishte opozite duam apo nuk duam ne.
Keshtu qe ti perpara se te emerosh opoziten me mire thuaj qe nuk i kam qef keta te PD edhe sikur ta bejne Shqiperine Amerike dhe mbylle kete muhabet gjoja parimor.
Emerimi i opozites,nese ndodh, do te jete vdekja e pluralizmit ne Shqiperi.
Brandi te rradhiti arritjet ne kohen e PD-se ti I quan haxhiqamila e thua se e futen Shqiperine ne traktatin e Moskes dhe jo ne NATO,dhe ne Europe duke i hequr vizat.
Edhe TAP ne kohen e PDse u miratua,te mos kalojme pastaj ne infrastrukturen rrugore dhe paisjen e cdo shkolle me kompiutera etj.
Cfare arritjesh ka bere Rama?
Vetem fasada neper qytete dhe qe beri qytetaret te paguajne faturat e ujit dhe energjise elektrike.
Rruget jane ne kilometrin qe i la Berisha…
Shume shume pak…po ta krahasosh me 2005-2009.
Por sic e thashe kemi popull komunist dhe mire ja beni qe ja … nenen se ashtu e duan ata.Keni qe ne 1944 qe ja … nenen atij populli e late pa buke ne 1990 dhe prape ju voton.
Bravo ju qofte se jeni mjeshtra,spacialista sic tha i ndjeri Pjeter Arbnori.

Atehere nje Qeveri qe na e dashka kaq shume Vetingun per te miren e Atdheut por nuk ka mundesi qe nje Reforme ta coje deri ne fund , per te miren e Atdheut pranon kushtet e Opozites .
Po lene ca e zgjasim kot , te dy e dime shume mire qe Vetingun nuk e do as Edi Rama , as Ilir Meta , as Lulzim Basha , bile mendoj se Sali Berisha e do me shume Vetingun nga keta te tre sepse nuk e mendon kurre qe te kete vjedh apo vrare , kete e mendojme dhe ne .

1 Like

alternativa e vetme e pd eshte te zhysi vendin ne borxhe dhe te vazhdojne rrumpallhanen qe desh e coi vendin drejt skenarit grek. Rama sikur vetem per frenimin e kesaj i duhet njohur merita, pa marre reformat e tjera territoriale, shendetsore, gjys reformen ne arsim, ne drejtesi, mire apo keq brenda kushteve politike e kulturore te shqiperise ha diskutim, por i beri. Ka nje qasje shume here me te mire me evropen dhe pa patur nevojen e shitjes se detit apo te marrdhenies prej vasali qe kishim me greqine. Por nuk do rri te merrem me te tera pasi sigurisht ka difekte por eshte si nata me diten me rrumpallhanen e meparshme.

po te nisesh nga e mira e Atdheut, sakrificen me prioritet sikur i bie ta shofi ‘opozita’…
sikur dhe pee por shkak te pozites inferiore ne raportin e suportit elektoral, apo jo…

Perndryshe une di qe pozita ka maxhorance te mjaftueshme per te vetevotuar kete proces
Dhe puna e gjitha behet per ta bere pa u prishur relatat me opoziten, pra pozita s’ka as qejf dhe as qellim te sillet diktatorce. Mundesite i ka megjitate…

Pa pa pa keto reformat dhe gjysemreformat e Edi Rames, sidomos ajo ne shendetesi dhe arsim, u mbars mali e polli nje mi.

Propaganda boshe: Berisha shiti detin
E verteta e pamohueshme: Ne asnjehere skemi pasur kufi detar me Greqine, per te gjykuar nese i eshte falur ndonje pjese nga territori yne.
Greket ishin aq entuziaste, jo sepse perfituan siperfaqe, qe normalisht duhet ti takonin Shqiperise, por sepse ishte zbuluar nafte atje dhe me percaktimin e sakte te kufijve, nuk do kishin me pengesa ligjore, per pretendime te mundshme nga ana shqiptare ne te ardhmen. Pike. Cdo gje tjeter eshte propagande.

Kjo idea e Rames per ti nxjere ministrat dhe ishministrat ne fushate provon deklaratat e te huajve dhe PD-se per bljerjen e votava nga krimi.Keshtu pasi vodhen me koncesione dhe tendera sa deshen, sa munden, tani po i nxjerre ne terren per te “mbledhur, korrur, koncesionuar, grabitur” votat!

lol, a deshet largimin e tahirit? ju a plotesoje deshiren. Tani c’mutin doni prape? Mos e doni te vdekur? se kerma jeni ju!

berbero largimin e Saje qorrit e deshi Likja jo ne , …ne duam Ramen