Sfida për Shqipërinë tejkalon firmat që i duhen për zgjedhje

mendimi im eshte qe kur eshte fjala per shtetberje kushtetuese shqipetaret duhet te jene ne unison
Dmth s’duhet te vendosen ndasite e ndryshme shoqerore, ekonomike, ideologjike mes shqiptareve, perpara te pasurit e nje shteti me aftesi vepruese, ligjzbatuese, politikeberje per shtetaret e vet. Si themel kjo para se te zhvillojme me tej preferencat e metejshme te shoqerise (ne duan te kene qeverisje neoliberale, apo socialdemokrate apo te qendres e te tjera.)
Por ne rradhe te pare shqiperia te arrije shtetberjen kushtetuese njehere.
Sepse forca ne shoqeri si psh ato qe reflektohen me PD ne politike, shfaqen kundra kesaj dhe dihet pse.
Kundrejt kesaj nevojitet te njelloj perbashkimi pan-politik mendoj, mjafton qe te kete mjaftueshem qytetari, civilizim.
Por deri ketu, pra per realizimin e nje qellimi kaq fillestar demokratik, nuk ka pse nxiten dasite politike, perkundrazi shqiptaret gjejne shume per t’u perbashkuar.
Ndarjet ne politike mund te shihen me pas, kur behet fjale per synime me te avancuara ne demokraci…
Gjithmone flasim per mberritje ne nje demokraci neoliberale (e cila e qarte eshte nje sistem prapeseprape i pakenaqshem e larg alternativave me te mira te majta)

korrikse, ja ça ka desh me thon kapo me ate foton lart me gomor, qe tradita nuk duhet sakrifikuar ne emer te progresit, dmth mbaje rezerve gomorin se nuk i dihet si vje puna, mund te duhet edhe gomori, edhe ne vend te zhvilluar si Kanadaja me kulture t’modhe:

U sajua opozita ne cast.

Zotëri, në lidhjet e mëposhtme mund të gjeni çfarë kërkoni:
http://www.sfidapershqiperine.com/statuti/
http://www.sfidapershqiperine.com/preambula/

Partitë që nuk kanë demokraci të brendshme, i kemi parë deri më tani. Ato tashmë, i përkasin të shkuarës.
Këtë e kam edhe për zotërinjtë që flasin pa pushim se nuk do të shkojnë në zgjedhje apo demokracia, liria, reforma në drejtësi etj. A i kanë pyetur anëtarët e tyre për këto vendime jetike për vendin?!
Apo anëtari është thjesht një numër dhe partitë janë ndërmarrje familjare?

KQZ regjistron partinë e Gjergj Bojaxhiut dhe Spartak Ngjelës

Kush mungoi bloi, te gjithe shoket opozitare po i kthejne shpinen shqupit, ne qader ka mbet vetem fatmir gerdeci, se te tjeret nuk marrin asnje deputet, nuk quhen.

kush mënoi, bloi. Ju dhe proverbat mesa vej re, i mesoni si ato diplomat e masterit

demokratet amerikane gomarin e kane ikonen simbol te grupimit te tyre politik :slight_smile:

ndersa [margjinalizimi i gomarit ne shqiperi] (https://dudewheresmygomar.wordpress.com/2012/09/13/omg-cute-explosion-_/) reflekton ca vete shoqerine, meriton me shume vleresim per cilesite qe ka

kapo nga ana tjeter desh me e perdor per te ofenduar kundershtarin (se shohin kundershtare gjithandej edhe nga krahu opozitar)
Kapo, PD eshte e vertete se ka krijuar goxha kapital fale qeverisjes ne vend (duke bere teresisht te kunderten, kapitalin duhet ta kish krijuar vendi fale qeverisjes suaj), po kjo s’ju ka bere civile. Perkundrazi.

Grahmat e fundit te rregjimit.
Kshu i pat rregjistru Ramizi lidgjen e shkrimtareve, klubin e gjuetareve dhe bashkimet profesionale si sumbjekte politike :wink:

1 Like

wee… jo vetem armiq por dhe te majte :smile:

dhe jane 114 parti politike ne total…

Wow edhe me fotokopje

Gjithsesi urime Sfides ne opozite

meqe kerkohen fima te certifikuara!

me sa di, edhe per nje firme peticioni duhet te provosh te dhena identiteti, imagjino zgjedhje elektorale ku behet fjale per legjislaturen dhe pushtetin egzekutiv keshtuqe nuk me duket egzagjerim kerkesa pas parasysh fiktivitetin juridik te nje pjese te madhe forcash ne politike

ndoshta … nejse ishalla ben dikush opozite te hajrit

http://www.sfidapershqiperine.com/

flm per prurjen.

Gjembo, ajo qe me terhoqi tek keta, ishte vizioni i tyre per ta sjelle qytetarin prane pushtetit, e pushtetin ndaj problemeve te qytetarit. Uroj qe kjo parti te dali ne krye. Aty vura re edhe Blendin tone.

te gjithe shoket opozitare po i kthejne shpinen shqupit

Po shoket pozitare?

sipas logjikes dyfelore drite-hije, fela demokrate sheh tek gomari pjesen e erret, obskurantiste, ndersa fela republikane sheh pjesen e iluminuar te gomarit.

Akoma nuk kam kuptuar se çfare pjese te gomarit shohin femen kur te thone: Ik ore gomar!

kush ndahet nga kopeja(zgjedhjet) e ha ujku…, poplli