Shansi i humbur i James Francos (“The disaster artist”)


#21

te djathtet ne shtepi jane origjinare ish te persekutuar apo afersisht ose perqafues pionere naive te kapitalizmit albanez eksploitativ qe urrejne taksimin progresiv.
te gjathtet e peshkut hyjne te kategoria e pare ndaj dhe shpjegohet sjellja jashte.


#22

Thx Albano.

'kuizitoro, politika s’eshte Bibel a Kuran, as e pashkeputur nga realiteti i vendeve perkatese. P.sh. ne SHBA ku jam une ne krahasim me BE nuk eshte se ka parti mirfilli te majta, ka nje parti djathto-ekstreme dhe nje centriste, e cila ne ca aspekte ne fakt eshte ne te djathte edhe te te djathteve evropiane. Ne Shqiperi pastaj ‘majte’ e ‘djathte’ s’jane te denja as sa per etiketa. Sic thote Albano, per miletin e thjeshte si puna jone debatet akoma behen si rezonance e luftkllasizmit. Mbase kur te jene bere 45 vjet tranzicion do tranzitohet dhe kjo gje.

Nejse, mua me ka bere mire shkeputja nga debatet shqipolitike keto kohe, te cilat tek e fundit nuk se ishin mirfilli debate politikash (policy) ne faqe si Peshku dhe pak a shume ne shumicen e ambienteve shqiptare. Kshu qe ja u sugjeroj dhe juve te shqipolitikdetoksifikoheni sa te keni mundesi. Gricjen per hir te gricjes me mire ta bejme me gjera te tjera; qofte dhe debatet Celomustaqore do ishin me pak toksike.

Ndjese per zgjatjen jashtetemore ne temat e mirepritura stalkerfilmore.


#23

pjeserisht i gjinise ‘musical’, dhe si i tille ndryshon nga ‘musicals’ sic njihen ata gjeresisht, dhe afron shume me ‘Jeanette - femijeria e Jean d’Arc’ madje te dy keta bashke ndihmojne te kuptohet me mire secili.


#25

Po qe s’e ke hic hic fare keq ti ?? Janë shume të përafert “La France” dhe “Jeanette” ! Shume biles!

Por eshte dhe kjo tjetra: po ta mendosh mirë, edhe Dumont, edhe Bozon janë kineaste qe me filmat é tyre kanë dashur dhe duan të flasin vetem për nje dhe nje personazh të vetem: Francen!


#26

Janë shume të përafert “La France” dhe “Jeanette” !

Nese do lejonte koha e puna, mund te numeroheshin literalisht keto te perbashketa…
Por personazhi i Frances i permbledh te gjitha ne nje fjale


#27

commuting per shpi me transport publik mbasdite, nje cift (miqsh mbase) bisedojne me zë per The disaster artist dhe vajza e cila e ka pare, ia tregon tjetrit duke e quajtur film absurd, permend regjisorin James Franco, shpjegon sesi ai eshte nje film mbi nje tjeter film, eshte impresionuar sesi te dy vendosen ‘side by side’ ne fund, dhe thote se do interesohet te shohe ‘The Room’.


#28

Vdes Milos Forman rregjizori hungarez.
Ka meriten qe na prezantoi me muziken e mozartit https://m.youtube.com/watch?v=kBXt9Bn4qns
edhe pse filmat me te mire duhet ti kete ne karrieren e hershme kam pershtypjen


#29

Amadeus eshte nje nga filmat me te bukur qe kam pare ne jeten time !!


#30

Ndersa une do e thosha : nje film shume i bukur ! :slight_smile:


#31

Ky ka bere nje nga 2-3 komedite e mia te preferuara, ever : The Firemen’s Ball

ps: ate qe ka pas te mire Milos Forman eshte se gjithmone ka bere filma ‘esencialë’, pra utile, te nevojshem (ne kuptimin me te mire te kesaj fjale).


#32

Ahahaha, bej bé qe eshte intriguar nga skenat «e turpshme » dhe ka thene me vete: më mire te shoh origjinalin
:joy:


#33

nuk iu besoja vesheve kur e degjova. Mbi te gjitha sepse holliwoody neoliberal (si dhe cifti ne fjale) e ka kategorizuar c’eshteThe Room dhe vajza dukej se e merrte te mireqene kete kategorizim pavaresisht se ajo beri c’mos per t’iu shmang percaktimeve, mbi sejcilin nga te dy filmat. Maksimumi perdori ‘Absurd’.

Nje mendje me thote se, nisur nga toni i bisedes ndoshta mund te kete dashur te kompensoje per punen e munguar te james Franco me The disaster, shancin e arte qe ai humbi. Dhe keshtu po i hyn vete punes me The Room ajo. :smile:


#34

BudaLLaçka! - do thosh Ollga tek Zonja nga qyteti :joy:

ps: ti ke pas pare ndonje gje nga Milos Forman? (Meqe ra fjala)


#35

jo, nuk kam pare, nuk e kisha ndjekur kete
por as ne kinoditar nuk duhet t’a kem hasur, apo jam gabim


#36

ja ku qenka


#37

fireman’s ball jam kureshtar ta shoh tw ghithe, e ka pas permend nje skene dhe zizek te filmi i tij mbi ideologjine.
Ps. Se ku me zuri syri nje liste te filmave per Kane, ishtw dhe JLG, apo mos gaboj…Me gjithe duhanin qe ka pire Godard( te pakten nga intervistat qe kam pare), cudi si ja del qe nxjerr filma ende ne kete moshe
ke shef ndonje si favorit.


#38

Ah, e ‘dogje’ si lajm :stuck_out_tongue_winking_eye: :blush:, kisha mendu te beja (dhe do bej) nje postim më vete neser per Kanën 2018. Po, eshte Godard, ne konkurim per Palmen (18 filmat kryesore)
Aty po e them edhe nje parashikim


#39

Qenka interesante se dhe sot, pas kaq e kaq vjetesh, une kam po te njejtin opinion per renditjen e ketyre 4 regjizoreve (edhe pse, po të rivleresoja listen ne total, Eustache do e vija pa asnje hezitim tek 50 te paret, edhe pse ‘konkurenca’ eshte e madhe)


#40

thuajse cdo gje ne kinoditar vlen njelloj kur lexohet sot, e nuk ka pesuar zhvleresim nga koha :slight_smile:
lista kam kuptuar se me shume se nje renditje qendron si permbledhje dhe eshte shkruar ne disa vjet

tani qe e lexova, kujtoj se kam pare te dy titujt e Forman vecuar ne fund (pak mbaj nga ata ne kujtese megjithate)


#42

Ajo eshe liste e vjeter, e 2006, nese’ nuk gabohem. Por mbi te gjitha, nje liste e tille (100 regjizoret me te medhéj të 100 viteve te cinémase), do nje ekuiliber jo te vogel midis gustos subjektive dhe asaj ‘objektive’ (ne thonjeza sigurisht, sepse cdo shije, opinion, etj etj eshte per nga vete natyra subjektiv dhe pike).
Por dhe sot nuk jam hic i zhhenjyer ne fakt (po i hedh nje sy shpejt e shpejt, por ndjesia qe po me krijon eshte ok :+1:
:slight_smile: