Sheshi Skënderbej, pranë hapjes. Si po ju duket?

Nese e kuptova mire Blendin sheshi qe do inagurohet neser eshte vetem nje pjese e projektit teresor te qendres se Tiranes, e cila do tu rrethoka me kulla te larta (ndoshta mbi 30 kate) e kesisoj do te ngjaj si nje lendine midis nje pylli te larte me kulla. Pra, ky eshte vetem fillimi dhe jo perfundimi. Pra, nje tjeter plan regullues po na del mbas nja 3 apo 4 te tjereve qe na u paraqiten si te sigurte keto 20 vitet e fundit. Ndertohen 2 apo 3 objekte sipas nje master plani “te miratuar dhe debatuar”, sic eshte rasti i kullave TID dhe asaj gerdalles se frikeshme perball kishes ortodokse, pastaj ndryshohet perseri plani dhe ngulitet nje gje tjeter, e pastaj ndryshohet perseri per te ngulur gozhda te tjera duke mos perfunduar asnje. Kjo per mua eshte e frikeshme, po po shume e frikeshme.

ata duhet mos lejojne ndertime kullash te tjera pa u mbaruar me pare ato qe kane ngel ne kantier prej vitesh. eshte nje pallat ne kruje, qe ka 20 vjet ne ndertim. kush ja ka dhene atij lejen eshte kriminel dhe tregon korruptimin e shtetit prej vete natyres se tij.
s’kishte gjera te tilla ne qytetet e verteta shqiptare, kur shteti shqiptar nuk ekzistonte. shtepiat jane si njerzit ne kinema, mos i pengojne diellin njera-tjetres. pikerisht qytete te tilla vizitojne sot edhe turistet e huaj, se kete rrumpallen qe po bejme ne e kane bere vete prej kohesh. vlerat e vjetra vetem qendrojne.

ndersa ai kllufi siper, qe i kane lind prinderit ne kasolle, mburret me ndertimet e PS. i duken civilizim.

kullat e larta kursejne hapsire toke per banim, ka ardh koha ku dhe toke me u varros nuk gjen me. Baterdise qe i kemi bere tokes ne vetem 20 vjet projekti i kullave i vjen ne ndihme.
mua me duket mjaft vizionar si projekt

Dhe gud, dhe beed end dhi aglli (bullshit):

Dhe gud: Po mbyllet nje kantier i hapur. Eshte si eshte, por po mbyllet.

Dhe beed: Permasat dhe lloji i pllakave/gureve nuk jane te pershatshme per nje shesh qe duhet ti rezistoje kohes. (pointit aut nga autoriteti me i lart mbikqyres)

Dhi aglli (bullshit): Guret nuk jane te gjith te trevave shqiptare dhe nuk jane perpunuar te gjithe ne Shqiperi. Dhe kjo jo per mungese guri ose mungese ndermarjesh e ekspertize (as per hir te mbajtjes se kostos ulet).

Ps1: Dhe disepointing: Mungojne foto te lala Erit, duke gdhend gur, duke kthy e lidh heker, duke shtru shtufe etj

Ps2: $#&@^=, fak ov.

2 Likes

tani e boni si e boni, me pare nuk quhej shesh, tani mund te quhet.
Ka dhe nje parkim aty poshte, qe te pakten kursen korsi per biqikletad rrugeve te tiranes, lali eri vizionar…

Secili e ka vet ne dore uljen a ngritjen e standartit te gjykimit.
Ndryshe i bi qe te levdojme Lulin e Berishen per ate cka bene me rrugen e vjedhjes kombetare.

sheshin perpara e eliminuan per arsye sigurie. mos kish protesta. kur e kuptun qe shqiptari nuk proteston kurre, se nuk eshte kope dhensh, fillun dhe e hapen prap e ben shesh.
sjell me fitim duke qene keshtu, nje salle ne natyre. ata qe kane dhene leket, ketu dhe u ka rrah me shume, tek fitimet, jo tek populli liridashes shqiptar qe ka nevoje per shesh se ndryshe asfiksohet.

Para ca vitesh diku nga 2001 ndertova nje shtepi , kur i erdhi rradha banjove mendova te mos i shtroj me pllaka se diku kisha pare qe shtroheshin dhe me copa mermeri , kshu qe vendosa ta shtroj me copa mermeri , pas nja ca muajsh shpia mbaroi , cdo gje e kompletuar dukej perfekt , kur shkoja ne banjo sec me vriste syte dhe ndijesha i besdisur , dhe e therras dhe njehere ate djalin e Artitektures , hajde mor i them shihe njehere se ka i gj qe sme ngroh , i thashe , jane copat e mermerit me tha qe te besdisin , aty e kuptova qe banjo po me ngjante me nje hale .
Dhe kjo nuk eshte vecse gje tjeter nje hale e madhe ku lali mamit ka bere kerdine duke vjedhur , sado metra katrore te jete sheshi , 13 milion euro me e shtru me gure dhe me mbjell ca peme ?

2 Likes

Kreativiteti zero.

Ne aspektin human, nje pllake gjigande shporeti, qe nxeh me energji solare.

Estetikisht, pamje qenefi modern. Me uje brenda dmth.

mermeri, pervec mirembajtjes me te larte dhe ndryshimit qe peson si nga ngjyra dhe nga permbajtja, eshte ceshtje shijesh.

per mendimin tim, ne Shqiperi calojme tek mirembajtja. ne shume raste degradimi ka qene thjesht ceshtje kohe. ne kete pikepamje, do te kishte qene me e logjikshme qe te perdoreshin materiale qe nuk kane nevoje per nivel te larte mirembajtje. megjithate, duhet te flisnin/flasin ekspertet per kete. ne thjesht bejme llogje.

mbi te gjitha, uroj qe sheshi te jete funksional. perfundimisht jane njerezit ata qe e bejne sheshin.

ti si me qen artist. na trego punet e tuja mik, se duhet t’i kesh perfekte mesa duket. kritika eshte (me) e lehte.
si dhe nuk mund te nisesh nga fotografia per te ndjere (se arti ndjehet nuk shpjegohet) nje vend te dhene. duhet vizituar atje dhe shkuar sa me gjate te jete e mundur. vetem atehere ti i lejon vetes shume pak mundesi te gabohesh ne gjykim.

muzeut kombetar i ka dhene momumentalitet, qerimi qe i ka bere sheshi, dhe riberja e shkalleve.

nuk jane prej mermeri pllakat po prej guri. dhe mermeri eshte i çmuar se nuk peson asnje ndryshim gjate kohes. cilesi qe i ka dhe floriri tek metalet.

te pakten per ate me ngjyre te kuqerremte, jam i sigurt qe eshte mermer.

hidhi pak leng limoni permbi dhe shikoje si do te gerryhet siperfaqja.

Jo, te kuqerremta jane edhe ato rrasat e gllareves (nje fshati ne Kosove). Thjesht rrasa guri. Me aq sa e dij, ne kete shesh ka edhe pikerisht nga keto rrasa (pllaka).

Nuk kam asnje gje me kullat e larta, por me menyren sesi veprohet , pra pa planifikim, ose me mire me thene duke luajtur me planet sikur te ishin projekte per lodra per femije. Kjo eshte ajo qe mua me frikson. Nje mbret qe vendos vete mbi pronat e tij!! E kuptove Albanoi?

Ore po mos ja atriboni sheshin kryetarit te bashkise se late nam. As edhe rikualifikimin tek pazari i ri. Keto jane projekte qe ai i ka gjetur, biles te filluara. As edhe me fondet nuk ka pune se nuk jane te bashkise. Me nje fjale nuk ka as merite e as kritike. Ah se ka qef ai te duket sikur eshte shpetimtari apo triunfuesi kjo eshte puna e tij si kalama qe eshte nga trute e kokes.

1 Like

Blendo , po ty si te duket sheshi ?

budalleqet qe thote ky njeri jane off the Richter scale per nga shkalla e lekundjeve qe i shkaktojne kores se tokes.

Kjo eshte genjeshtra me e madhe e dites. Perkundrazi, cfare e ben Tiranen nje ‘Fjetore te madhe te betonizuar’, eshte ndertuar nga rivalet e Berishes.