Shpërthen Pandeli Majko: Ja kush na pengon të ‘hapim’ kufirin me Kosovën

Dakord jepu dekurata pensione falenderoji e leri te hiqen menjane e te shkruajne kujtime.englezet hoqen Winston churchillin mu sapo kishte mbaruar lufta e dyte boterore ne kemi ngecur me disa kacake gjysem analfabete.

3 Likes

Termi “Shqipëri e madhe” për copën e Shqipërisë Republikë e Shqipërisë+Republikë e Kosovës përdoret vetëm nga serbët dhe nga grekët. Ti je serb a grek?

Ke bërë ndopak shkollë? Shko lexo ndonjë libër, edhe libra serbe po të jenë mirë do të ishte, sepse edhe ato do të ta prishnin këtë pohimin tënd. Apo je troll serb që vjen këtu për të futur përçarje mes shqiptarëve?

Nje Shqiperi e modhe nuk do te thote se eshte e Mothe.

Psh i Mothi :grinning: eshte 1m 65cm i gjate. Aq ishte i gjate edhe Napoleoni.

Po ti moj gocë:grin: ç’punë ke me shqiptarët? Apo të ka përdhunuar ndonjë brigadier në kooperativë :grin:

Ne shkolle une kam mesuar qe Shqiperia shtrihet nga Vermoshi deri ne Konispol. Ti i zgjuari si e ke mesuar? Qe shtrihet nga Dalmacia deri ne Kostandinopoje? Nuk eshte nevoja te behesh ironik, se di te behem edhe une. Nje cike me respekt kur diskuton, ok?

Në Akademinë e Shkencave të Beogradit e ke bërë shkollën? Hap ndonjë libër e mëso se nga ku e ku shtrihet Shqipëria. Shqipëria e madhe shtrihet nga veriu i Dalmacisë deri në Spartë, kurse Shqipëria shtrihet nga Medvegja deri në Prevezë. Nga Vermoshi në Konispol shtrihet Republika Ish-Socialiste e Shqipërisë. Apo si bir komunisti që je, vetëm ato që të ka futur në kokë Enveri di?

1 Like

Ne po ato kufinj shtrihet akoma Republika e Shqiperise ne Tranzicion djale. Nuk e bera une Shqiperine me 1912-en qe me hakerrehesh. Juve nacionalistet keni pastaj dimensione te tjera te territorit, po mos ki merak se njejta gje vlen edhe per fqinjet tane. “Psikopatologjia territoriale” e Ballkanit quhet kjo.

Kjo është Republika e Shqipërisë e jo Shqipëria. Prishtina është Shqipëri, të pëlqen a s’të pëlqen ty. Je i lirë të ikësh e të shkosh në ndonjë shtet tjetër nëse të shqetëson kjo gjë.

1 Like

Tipike patriotike. Solidariteti midis shqiptareve zero.:coffee:

I gjith ky muhabet eshte fallco komplet, si per nacionalistet ashtu edhe per kozmopolitiet (dy fele qe perleshen eger midis tyre).

Pa u futur ne te thella, nje element i thjeshte qe e verteton kete. Shok Enver e akuzojne te dyja pale (felet), por akuzat kunder tij jane absurde sepse ai eshte figure absurde ne nje bote absurde. Sigurisht Ai eshte figura me absurde, skajshmerisht absurde, e historise shqiptare, dhe si e tille vlen shume per te kuptuar logjiken e absurdit. Shok Enver i kish ne vetvete te dyja felet e kerleshura eger midis tyre, nacionalistin dhe kozmopolitin

Shok Enver nuk kish bythe te bente nje Shqiperi me te madhe se Republika e Shqiperise (nje pjese te bythes e kish harxhuar ne Paris, ja kish kafshuar Marloni), sepse po te kishte, do te kishte bere me shum qef nje Shqiperi te Madhe me dimensione edhe me te medha se i tere Ballkani.

Përderisa u bë Shqiperia e vogël në 13-n me 90%të popullsisë turkoshak e analfabetë, besoj se edhe ajo Shqipëri që u vendos në Vlorë në 12-n do të bëhet. Mjafton që vetëm 20% e shqiptarëve të mos kenë të bëjnë me sojin e Albës :grin: dhe ca të tjerëve.