Si ishim. 1945 - 1990

He bravo zhardin, hera pare qe nuk e ke komentin te lyer me livando frenge.

Vetem ki parasysh analogjine, qe njesoj Levizja Femen eshte paradoksale, sepse ka per synim te lartesoje femren, dhe e zhvlerson ate duke e bere thjesht prosti!

Qe te lartesosh njeriun, femen, apo kushedi se çfare tjeter gje te gjalle apo send pa shpirt, duhet te lartesosh Gje Tjeter me pare. Kan sira gjerat! Ky eshte krimin origjinal: eshte shkembyer siraja e gjerave, te fundit jane bere te paret!

1 Like

He se me dole aty ku doja te te pyesja: Vetem per bashkatdhetaret ne Hollande eshte ky takim? Per ata te Amerikes Veriore qe duan te blejne ndonje lope per Shqiperine si I behet?

Nuk jam shume i sigurte per kto ndarjet e komunitetit ne oksident e orient apo ish-demokraci popullore.

Ne itali ke komunitet te lidhur me evenimentet e futbollit qe se ke ne uesej. Por ajo qe do te thoja eshte qe komuniteti ne Shqiperi ishte i dobet.

Me kujtohet qe kur na u internonte ndonje nga shtepia …Miqte nuk na flisnin me me goje…nderronin rruge kur na hasnin ne rruge…dhe keta ishin intelektualet e shquar Shqiptare qe moren flamurin e anti-komunizmit me vone e rastesisht edhe miq femijerie e familjar me prinderit tane.

Po te njejtem benim edhe vete kur shihnim kur u vinte gazi ndon je familjeje dhe i ngrinte me rrecka a shikonim nga krahu tjeter…e kam thene edhe me pare qe kur ktheheshim ndonjeher naten vone nga gjyshja e kalonim afer policise…klithmat e atyre qe torturoheshin ndonjehere i shpetonin dyerve dyshe …dhe mbaj qe nena me mbyllte veshet e shpejtonim hapin por kurre nuk i permendnim keto ndodhi me ze ne shtepi. Thjesht i harronim duke mos i diskutuar e duke u fokusuar ne Komunitetin e Shendetshem.
Kjo ngjyra roze qe i hedh gjerave del sapo bie ne kontakte me komunitetet e adhuruara kurse teoria e Lekizmit nuk qendron sepse NE QE NE FILLESAT E LINDJES SE QYTETERIMIT TONE KEMI QENE SHKEMBYES. Kemi shkembyer lesh e lekure, cigare e mendafsh derisa sa erdhem e vendosem se si sa komoditete kishin standard me te larte sa te beheshin Currencies…

te kam keqkuptuar; kam kujtu se me shperberje, e kishe fjalen renien e komunizmes (1990 e tutje)

Po renia e komunizmit te njejtet aktore la, te njejtet Miq e Shoqeri kishim si ne 1989 apo ne 1991, rane shtrengesat qe na benin te shtireshim e te genjenim qofte edhe veten.

pikerisht, jeta u shtrengua aq shume saqe , po po, jetohej, per mbijetese, per materjalen ! -po cfare ishte materjalja aso kohe ? kjo do pare pak ne kontekst me ate kohe te veshtire … ne pergjithsi materjalja ishte sigurimi i ushqimit, qe nga 1 pako kafe apo gjalpe, qumesht ,mish e te tjera ushqime… por edhe te sigurimi i bursave , shkollimit, vendit te mire e te rehatshem te punes si dhe per sende , objekte e orendi shtepiake qe nuk gjendeshin kollaj apo duhej autorizim, ose rroba, metrazhe, veshje te caktuara qe i “mbanin” shitesit nen banak. keto te materjalet hyjne, apo jo ?

persa i perket njerzillekut, kjo eshte nje cilesi qe shqiptaret e kane kultivuar vetvetiu dhe gjithmone e kane shfaqur kete ne forme solodariteti… ne saje te ketij solidariteti shqiptaret arriten te perballojne kriza te renda sic psh ne fillim vitet 90-te e me pas. edhe sot ka njerzillek. te jap nje shembull ; ka njerez qe blejne buke e ushqime me lista, por ka edhe te tjere qe ua pagujne keto leke ose tregetare qe ua fshijne detyrimet nga lista.
nuk e di cfare njerzilleku prediko ai sistem kur ne fakt edukonte raczminin dhe diskriminimin pa kushte per nje pjese te popullsise qe sipas tyre ishin armiq te popullit dhe keta meritonin te diskriminoheshin dhe poshteroheshin qe ne shkolle, ne pune , ne lagje dhe ne jete te jeteve. ky ishte njerzilleku i tyre ??!

Nuk e kisha ne kete plan, ne fakt. E kisha ne planin e njerzillekut (gjithe duke marre ne konsiderate edhe ato c’ke shkruar, me plot te drejte, pak me lart dhe nenvizuar me te zeze: internimet, torturat… etj).
Por ja qe mua personalisht më rezulton qe shoqeria e asaj kohe, ne teresine e saj, te kete qene, prap se prap, më komunitare (per te folur me termat e sotem), ose më me njerzillek. E di e di, luan rol edhe vektori kulturor (popull mesdhetar, ballkanas… etj etj), por jo rastesisht mora pak me lart disa shembuj krahasues midis popujsh (te afert etnikisht e gjeografikisht), porse fort te ndryshem per arsye te se kaluares social-politke te tyre (dhe kjo ndihet jo pak kur ke kontakt me ta on site).

Do tua shpjegosh brezave te rinj duke u thene se shfrytezimi i njeriut si kapital ne komunizem ishte vetem me qellim qe te pasurohej nje elite e vogel qe rrinte andej nga blloku. Fare e thjesht.

ti e di mire qe une do jem i pranishem aty per arsye qe merren me mend. Por e rendsishme eshte te jene dhe Beluli me Larsin

i vetmi problem eshte se raporti i pasurimit te tyre ne raport me te tjeret ishte, te themi 1 me 10. Ja dhe 1 me 100.

Ne kapitalizem eshte… : ja bej nje prove vete : vendos rrogen tende mujore në € ketu.

Click pastaj tek butoni i kuq per te konstatuar se në sa minuta e fiton rrogen tende mujore zonja Liliane Bettencourt, also know as Madame OREAL (pasanikja me e madhe e Frances). Thjesht meqe po flasim per “elite te Vogel”

:slight_smile:

Cfare me intereson mua pasuria e L. Bettencourt? Ti cfare halli ke, ke inat se ajo eshte e pasur e ti jo?:sunglasses: Bettencourt e ka vendosur pasurine prej brezash dhe jo brenda 5 viteve. Loreal eshte kompani qe ka hedhur ne treg produkte qe gjejne bleres. Ku eshte e keqja ketu? Pastaj ka lloje te ndryshme kapitalizmi, ka kapitalizem social si ne vendet skandinave, ka dhe kapitalizem anglo-sakson, qe eshte shume me pak solidar si ne Amerike, Australi etj. Per Shqiperine mund te thuash qe ka nje sistem me shume feudal sesa kapitalist. E vetmja gje qe mund te kritikojme me te drejte eshte sistemi i sotem i financave dhe kredi-dhenieve nga bankat nderkombetare.

po pra po, po na thuj ne sa minuta e fiton rrogen tende mujore Madame Oreal

1 Like

Ti Stalker, dhe ca si ti qe, here fatkeqesisht e here fatmiresisht, nuk jane pak, keni nevoje te lexoni ndonje “Hyrje ne ekonomi”. Kush e percakton se sa duhet te fitosh ti e une e sa Madame Oreal-i?

Lexo komentin siper. Jane shtuar te verberit ne kete blog.

1 Like

Shiko Kthupo, per çeshtjen e lopeve Hollanda njihet ne te gjithe boten. Nga Usa ne marrim ekspertiza te tjera me vitale per fatet e vendit.

nuk kane deshire te komunikojne me tjetrin, kur ngecin argumentat… Ok, fine

mire pra mire po meqe ishim tek “elita e vogel”

:slight_smile:

1 Like

Jet o jet e lumtur… Shikoni foto nga te North Koreas dhe kujtoni “Jeten e lumtur” qe kishim…
Te gjitha pasojat e keqija jane te atij sistemi te kokolepsur sa me keq me mentalitetin tribal Shqiptar… mjerisht vazhdon edhe sot kesaj dite me nje ndryshim costume dhe makina te shtrenjta por I njejti mentalitet… shume larg nga perendimi…

Llaqi pe Lushnje transporton preshe…