Si sot me 1928, shpallet Mbretnia


#22

Keto nuk kane lidhje me ndertimet …por dhe keto jane shume per te treguar çfare ai bere …ne çfare gjendje ishte SHQIPERIA me kuaj e gomere …kercisnin vrasjet dhe hajnia… 500 vjet roberi …:frowning:


#23

http://www.gazetadita.al/tirania-e-ahmet-zogut/


#24

Po ça jane keto paçaurre ? Si do shkruante Bedri Spahiu ne burg ne 1970 fjale te mira per Zogun ? Prokurori gjakatar i diktatures me te eger te vendeve komuniste flet per demokraci …O Zot o zot pastaj çi ngaterron kot ‘‘trimat e revolucionit’’(komunistet ) me kryengritjen e Fierit 1935…
Nje organizate e fshehte kur merrnin pjese njerez te ndryshem qe per arsye personale postesh te blere nga italianet donin ta rrezonin qeverine e Zogut …
https://l.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Ffieri.al%2F2017%2F08%2F14%2F14-gusht-1935-kur-kryengritesit-vrisnin-ne-fier-nje-gjeneral-nga-ilirjan-gjika%2F&h=ATO5vwnGoAbxUVaCl0csgQ-2CbDwR4wf9vgC3DyziRZHg7zE2LAD2eqYyMxVuqf3IfxB5byYNCX8y0Qec6nOvfUQ4iuZGE3JriNmPnJT_kLL1hccmXXHYAW2vjD5wC9c9mivfAtuw26HlTEft3rMO_hImos3-2vS3hHXJPvEw0QSKHVhGkZF_dCEfaY-28m9V6t0icAItIAu0kzxyi3NH65cojwTEch9gdP0w7QKJoMPseubaQ4Ie0L9a2wRdGt13U0cdQ9fdJ_d38oCrd9VThR-qchJ
Perendimi nuk njohu qeverine e Nolit me arsyen qe erdhi ne pushtet ne menyre te paligjshme do njifte keto 4 morra te kuq …U alarmuan sepse per 4 dite lidhi mardhenie politike me Bashkimin Sovjetik ,shtet i pare ne Europe qe lidhte marrdhenie me BS.
Zogu ndermori shume reforma ndaloi me ligj poligamine ,lejoi divorcin,reforma per token ja bleu te pasurve dhe ja dhuroi te varferve ,çoi ne shkolle me bursen e shtetit dhe fukarain qe nuk kishte mundesi dhe Enver kopilin qe nuk mbaroj as vitin e pare se brithte kuplarave e vodhi edhe ne ambasade ne Belgjike ku ishte ne pune (keto ishin komunistet )
zogut duhet ti kuptosh kohen ku ka jetuar ,mbase nuk ka qene nje shtet demokratik me parametrat e sotem por me mire se diktatura qe kaluam ka qene 1000 here .Tapite e Zogut bredhin te tere te gjejne komuniste e demokrat se ja dine vleren :wink: e shtetit qe vuri …Zogu ishte politikan dhe armiqte qe donin ta vrisnin i fali ju dha pune poste publike ,ta krahasosh me Enverin qe vrau e burgosi te gjithe shoket e tij deri pjestar te familjes qe e kishin mbajtur …-Aman mos na zini me goje komunistet kete rrace te ndyre qe nuk po ju shuhet fara …


#25

Eshte interesante te lexosh edhe Bedri Spahiun pavaresisht se cfare mendimi ke per te. Ne se i di te gjitha mos lexo kjo eshte keshilla me e mire per te ruajtur balancen mendore.
Ata Morrat e Kuq fituan luften apo ti je e mendimit qe e humben? Pastaj une per vete Morrat e kuq i shof kudo edhe tek fronti yt i humbur.


#26

Ku i ke morrat e kuq sot mire qe e drodhen se do vdisnin per buke …:wink:


#27

Morrat e kuq te lane ty dhe mua te vdisnin per buke per ate pune. Armiqte e tyre i zhduken perfundimisht dhe skan asnje shanc ta rimarrin veten.
Mua intervista me duk interesante dhe disi primitive por jo per cfare kundershton ti. E para duket qe sipas Bedriut nuk kishte asnje shans per te kuqen te triumfonte ne ate kohe. Mbreti Zog i shihte Morrat e kuq si te parrezikshem …e me indulgjence…ndoshta edhe per aresyen qe Morrat e kuq rridhnin nga Elita qe ai i kishte afer.
E dyta, sot shoh se pavaresisht krimeve te panumerta ne emer te Komunizmes por qe ishin per hir te sigurise se pinjolleve si ne cdo Monarki, edhe Enver Hoxha edhe Ahmet Zogu shohin Pinjoll te pa-afte, Mongoloid dhe te perfshire ne Trafiqe ne linjen e tyre te vyer biologjike, ndonese u kujdesen qe fara te mos ju prekej fizikisht.


#28

Mua me rruajten trapin …florinjt i kishim …te gjithe qe kishim jasht tek ne e kishin mendjen me pako e me te tjera …plerat i kishim krushqi …nuk u demtuam shume …


#29

Me frike ne zemer ke jetuar, dhe ata florinj vetem njerezve te besuar ja u shisje, pa rene ne sy per ndonje kellef dhembi a ndonje ore omega per ate pune. Ku do i shisje florinjte apo me ate kurs kembimi?
Enver Hoxha jetoji si mbret dhe ja futi te gjitheve, sa me afer si rasti i Bedriut aq me thelle. 35 vjet burg, jo pak per heroin e brigades qe mburrej se ja kalonte edhe Mehmetit.
Nejse familja Hoxha dhe Zogu dolen me palagur ne kete rremuje. Ja paske hudh edhe ti sipas mendjes tate por je statistikisht e injorueshme.


#30

Une nuk e njof friken …por them shyqyr qe erdhi demokracia se mund te kisha perfundu burgjeve me koken e gjuhen qe kisha …(mbase prindit mund te kene pasur frike )


#31

Historia do ta trajtoje Zogun me me shume dashamiresi se sa ky brez I sotem I shplare nga trute prej pompinove te dulle djegesit.
konsideroni rrethanat ne te cilat sundoi Zogu.
vetem 10 vjet ne pushtet.
rrethanat nderkombetare .depresioni ekonomik I viteve 30.atmosfere e turbullt me daljen ne skene te komunizmit e fashizmit.Vendet e europes te cilat jane sot demokraci te konsoliduara ,Italia e gjermania ishin diktatura naziste e fashiste me synime per rindarjen e riberjen e hartes se europes.greqia e jugosllavia vendet fqinje te dyja monarki me synime per rindarjen e shqiperise.Shqiperia vend qe doli nga perandoria osmane pa asnje km hekurudhe disa km rruge, popullsi 100% analfabete , pa ekonomi ndodhet ne vijen e ndarjes se lindjes e perendimit ku perplasen interesat e disa fuqive te medha .
rrethanat e brendshme .popullsi e percare,e varfer ,e pa arsimuar , anarkike , elite politike ne pergjithesi qe nuk ka asnje lloj ideali pervecse interesit vetiak qe behet lehtesisht vegel e atij qe paguan me shume dhe e gatshme ti veje flaken vendit nese ia do interesi per pushtet e pasuri.
ne kete rremulle te jashtme e te brendshme me gjithe te metat Zogu ia harriti te vendoste rregull e ti jepte shqiperise formen e nje shteti te organizuar .Arsimi I zogut ishte pak e sakte .Ato nxenes qe u arsimuan ne liceun francez , shkollen amerikane te kavajes , instituti nana mbretereshe me vone dhane kontribut per vendin.nese pushtimi Italian nuk do ta kishte nderprere sundimin e tij te rinjte qe po arsimoheshin ne Europe do te kishin ndertuar nje demokraci solide ne shqiperi ku zogu ose do te abdikonte apo do te kthehej ne nje monarki kushtetuese europiane .


#32

po po alba, gjithçka do ishte me mire, ne do kishim me teper pare, dhe komentet tona tek Peshku do ishin me cilesore, felet tona do ishin me te majme, bolet me te medha, dhe brimat me te thella.


#33

Amen to that :grinning:


#34

Pershkrimi me i vertete per Zogun me duket ky me poshte:

“Inteligjenca natyrore e këtij njeriu (Zogut) ishte e mahnitshme. Edhe kur ia donte puna të gjykonte dhe zgjidhte probleme shumë të vështira dhe të huaja për të, ai rrallë gabonte. Sikundër edhe në shoqëri me njerëz shumë më të kulturuar ai nuk bënte kurrë figurë të keqe. Por përveç inteligjencës, ajo që i jepte atij epërsi të padiskutueshme mbi gjithë të tjerët ishte mungesa e çdo ndjesie. Ahmet Zogu as ka dashuruar, as ka urryer kurrë. Veprimi dhe sjellja e tij i nënshtroheshin gjithnjë kontrollit të një mendjeje të ftohtë dhe praktike, udhëhiqeshin gjithnjë dhe vetëm prej interesave të tij…” - Eqrem bej Vlora

Problem eshte nese fjalet me bold jane virtute apo te vese???


#35

Gjykimi duhet vendosur ne kontekst historic.perpara se te gjykojme zogun ,shife cfare kane harritur ne 27 vjet te majte e te djathte ne Kohen e BE , kur kemi pas ne krahun tone fuqite me te medha te botes , me nje popullsi shume here me te arsimuar e te informuar .


#36

kush mer, çer po thoni mer jau, n’koh t’Zogut leku ishte shum i fuqishem, me 1 lek bleje nji buke t’bardh pestedyshe!


#37

megjithmen iMoth


#38

Femra shqiptare gjatë Monarkisë – SKANDAL PORTAL
Skandal.al940 × 591Ricerca tramite immagine
Megjithatë, duhet theksuar se mentaliteti ndryshoi së tepërmi edhe gjatë kohës së Monarkisë Shqiptare, duke filluar sportet e para për femra, që nga tenisi, … https://www.google.it/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwip3bmZqIzWAhWGLVAKHf0vDycQjB0IBg&url=https%3A%2F%2Fskandal.al%2F2017%2F06%2Ffemra-shqiptare-gjate-monarkise%2F&psig=AFQjCNE3_T4g6euhLrWg8_X49COG-4Rz-g&ust=1504641359068332


#39

ja dhe ne komunizem lol

image


#40

image


#41

image