Spielbergeek! (“Ready Player One” – film amerikan me regji te Steven Spielberg)


1 Like

Sa u permend ne pune, kolegia e punes shkon e sheh sot, mezi priste koshin e kokoshkave. Desha te nderhyja meqe film i lavderueshem, por s’e ngava.

Varet. S’do të thote asgje edhe nese i pelqen, edhe nese nuk i pelqen.

Pergjithesisht, Spielberg eshte marifetçi blockbuster-ash. Nga ana tjeter, eshte regjizor kryesisht i talentuar (pervec eksperiences - edhe pse ajo nganjehere kthehet në boomerang). Filmat e tij (JO të gjithe por jo pak prej tyre), mundesojne të pelqehen po aq sa nga “publiku i gjere”, po aq edhe nga qeflinjte e vertete të artit të shtate (pa harruar me fut aty edhe fansat e Spielberg - cilido qofte filmi i tij). Pra në pergjithesi, ka ‘vend’ për të gjithe tek filmat é tij.

Kesaj rradhe ndryshon cik puna, por shume pak në fakt. Ndryshon, sepse filmi eshte jo pak ‘retro’ (vitet 80), gjithe duke qene fantashkence (pra nje fare “Return to the future” - film sh i mirë meqë ra fjala!!). Por duke qene se Spielberg eshte mjeshter në rrjedhshmerine e imazhit, dhe duket qene se filmi eshte action, spektatori ‘kapet’ nga flaka dhe furia é tyre dhe zor se ka kohe të reflektoje për anen ‘retro’ të filmit.

Shkurt: i pelqeu, nuk i pelqeu, s’do të thote kurfar gjeje
:wink:

ps: me sa di unë, deri tani filmi ka korrur sukses komercial.

1 Like

po dihet qe Spilberg eshte retro (ngambrapa), perderisa eshte çifut ngambrapa kryqit eshte, do me thene 2000 vjet retro eshte.

Dhe dicka: po të lëmë menjane homazhet (thuhet se janë nja 50!!) qe filmi u ben filmave, personazheve, kengetareve, lojrave video etj etj të viteve '80, për mendimin tim, influenca é tij me é dukshme vjen nga “Speed Racer”, nje film i vellezerve Wachowski (regjizoret e Matrixave) i vitit 2008 (e qe me ka pas pelqy shume!!)

2 Likes

me pelqejne jashte mase sekuencat e imazheve te Spielberg (te pakten ato pak tituj sa njoh), vertet pelqejne mjaft, teper qetesues. “Jashte mase” pa hiperbolizuar fare.

“Speed Racer” kujtoj e ke permendur ne raste te tjera, u dashka vene ne liste per t’u pare. Ne kuptimin me prioritet sepse lista e gjate.

Film tamam per kolegen time. E c’mund t’i shohesh nje filmi vizatimor te gjinise aksion.
Siti kishte nxjerre Pacific Rim 2. Qe nese do ishte si i 1shi e shihja me deshire.

Ah jo, nuk eshte i njejti regjizor. Asnje interes (dyshi)

Besoj se fola per filmin pa e lidhur me Spielberg, sepse ti e ke pare lidhur ngushte me te.
Ka pune qe te zbulojne autorin, ashtu si disa autore ndonjehere na shtyjne t’ia shohim punen per te pare c’kane germuar, dhe keshtu eshte autori ai qe te zbulon punen.

Film i pasur me momente por eklipsoheshin te gjitha prej aksionit te furishem.
Psh. James Halliday ishte nje shfaqje me vete me boten e tij.
Vizitat live tek e shkuara, ide fantastike vizatuar me skena surreale gati (ne mund te them)tronditese me vertesine e tyre.
Tematika e anonimatit virtual dhe loja rreth saj, tematike intriguese.
Por filmi ka preferuar te trajtoje me shume betejat klishe mediokre te videogames ne vend te aspekteve mesiper me interes per zhvillimet e raporteve realiet/virtualitet.
Nga referencat e '80es pelqeu dancing i “Saturday night fever”

Nuk eshte ‘preference’, në fakt. Eshte zgjedhje, kryesisht e imponuar nga lloji i publikut qe producenti ka llogaritur si spektator potencial të filmit, dmth videogameaxhinjte. Studim tregu ja thone fjalen (por ti e di kete).
Por po ta mendosh mirë, kjo eshte edhe shenja dalluese e gjithe filmave të Spielberg: filmat e tij janë si puna e produkteve qe blejme me nje raport të mirë cilesi-çmim: i kanë bere mirë llogaritë se cilit publik i drejtohen. Aty pastaj, sikurse edhe tek produktet me raport të mirë cilesi/çmim qe blejme në dyqan, ka ‘vend’ pak à shume për të gjithe. Nje si bicim demokracie në kinematografi (njesoj si nje bicim demokracie në treg, too) : each party can have satisfaction.

Ps: ti é ke parë “Shining” të Kubrick?

1 Like

Nuk e kam pare.
(Shpresoj te shoh “Speed Racer”)
Heren e fundit per Kubrick fole ketu:

Interesant sesi permend gjithnje raportet autor/producent ne film, por ta percaktosh filmin si nje produkt tregu, i faktorizuar rendshem nga raporti cilesi/cmim si gjithe produktet per treg, eshte nje stad tjeter veshtrimi, i cili eshte mizor, por me afer te vertetes.

Qofte ves kritizeri ky imi, por cfare detajove mbi faktoret “treg” dhe “producent”, aq me shume mbeshtesin deshiren time per note me te ulet, per kete film.
Argumenti qe kam eshte se referencat e medha nga vitet '80, atmosfera retro e dekades '80, mund te jene penelata te forta me te cilat eshte ngjyrosur filmi. Por nuk arrij t’i shoh keto ngjyra ne tipologjine e aksionit si tipari qendror. Nuk shoh dot nje aksion te viteve '80. Nuk di c’te them… Elementet retro i perceptoj te shkeputur, kryesisht si dekor.

Ndersa gjera si psh. dialogjet e skenave Parvizal- Artemis nuk duket te kene pune te madhe brenda, zere se degjoja dy millenials qe i kam ne zyre, aq te parashikueshem e ndoshta edhe banale, te me falesh…
Spielberg per mua ketu eshte si nje nxenes inteligjent qe ben detyrat e shtepise pa kokecarje, se e ka mendjen tjeterkund.

1 Like

Homazhi per «Shining » eshte skena me gjakun qe derdhet lumë nga dera. Ka dhe zombi ne ate skene (edhe pse tek ‘Shinig’ nuk ka zombi) por Ata jane nje tjete homazh kinematograifk (per mua, ajo eshte skena me e arrire e gjithe filmit).

1 Like

Fjale per fjale sic thua. Duhet te jete sic mendon ti, per skenen me te mire. Besoj i referohesh si e tille ne konceptin e skenes homazh.
(Mua me pelqyen momentet qe kisha permendur 2-3 poste me lart, po s’ka rendesi)
E meriton gjithsesesi titullin “Spielbergeek” review-ja.

Megjithat nje pyetje, a nuk te duket klishe fakti qe, gjithe personazhet reale qe u zbulua te fshieshin pas avatareve, pra pas virtuales, ishin rinore ose femije? Nje koincidence e gezueshme per filmin, me realitetin e jetes virtuale ne te cilen mund te evidentohen rastesi nga me te papriturat, me raporte moshe krejt te tjera, me gjitheperfshirese.

Ndersa edhe i vetmi adult kryesor ne moshe, (perjashto James Halliday), i perfshire ne jeten virtuale, qe’ nje kunder-hero, nje personazh negativ? Vjen pak si age-diskriminim.

(E ndryshova)

Pergjithesisht, të marrosurit pas informatikes (në pergjithesi) apo videogame në vecanti (edhe pse, informatika mbetet triumfuese meqe duhen gjetur 3 celesa), pra geek-ët janë moshe é re. Kaq eshte é gjitha

1 Like

Ok, dmth ka lidhje me vete natyren e gjese. Kuptoj

Gjithsesi unë shkruajta dicka për kete film, por nuk eshte i vetmi nga filmat é dale se fundmi qe kam parë :
É qe janë :

  • Call me by your name
  • Madame Hyde
  • As boas maneiras (Good maners)
  • Les garçons sauvages
  • Mektoub My love, Canto Uno
  • The disaster artist
  • Claire’s camera
  • On the beach at night, alone
  • Wajib
  • Before we vanish

nese s’parasheh te shkruash ne vecanti, nje paragraf permbledhjeje per secilin bashke me noten, do ia kishim nevojen

Mukajeti. Do perpiqem të shkruj dicka, dmth review.

Janë të gjithe filma të cilet desha ti shihja (pa dhe i pashe). Kaq mjafton persa më perket.
Secili pastaj sipas deshires, mundesise (gjetjes se filmit) etj etj. Nje notë apo dhe nje paragraf i vetem do ishte paragjykues