Stabiliteti perpara demokracise


#21

kshu eshte kur ecni me mendjen e bushatit, i beni gropen vetes. Opozita nuk ka asnje gje ne dore, vetem gerrmeret, nuk ka asnje fakt, perndryshe hajdarmstaj, prokurori i berishes qe e ka pas fillimisht fosjen do ndermerrte srrestime. Por edhe sikur, blerja e votes eshte bere nga te gjitha palet dhe quhet nje akt i vullnetshem nga ai qe e shet voten. Nderkombetaret nuk kane asnje deshire per te nderhyre ne nje ceshtje qe nuk kane asgje per te fituar dhe qe ne fund te fundit surreale, nuk perben ceshtje.
Une sinqerisht nuk e kuptoj perse pd shpredon te arrije ndonje gje pa pas asgje ne dore. Rama eshte ne nje situate teper komode dhe kjo per faj te shqupit qe beri autogol e ta i kerkon penallti pa portier.


#22

Albano nuk e di si e ke pasur ti por me del te inbox-i sikur me je pergjigjur mua.


#23

boh, edhe mundet, pa dashje. Me leonen (luanin e opozites) e kisha


#24

Opozita (dmth Berisha) nuk ka më garanci qe nuk do te kete pune me drejtesine: Basha i ka thene te enjten qe shkoi Matthew Palmerit, zv/Ndihmes Sekretarit te Shtetit për Europen, qe “qeveria don te fuse ne burg opoziten” (qe perkthehet: Rama nuk i jep më siguri Berishes se do te pengoje SPAK-un te beje punen e tij).

Perkunder nga ç’duket, Mona (dmth Meta) nuk ndihen te prekur nga nje pasiguri e tille (prej nga reagimi i vone i Mones, dmth Metes, per t’ju bashkuar PD).

Shkurt, problemi kryesor eshte Berisha (karte plotesisht e djegur).

Keto qe shkrujta nuk i kam nga xhepi


#25

E kuptoj, djegja e Berishes, dalja e tij nga skena e pushtwtit nuk mund te mos shoqerohej pa djegie mandatesh, te cilat ndryshe nga cfare mund te imagjinohej me teper kane shkaktu stabilitet se destabilitet ne popullate. Ngjan fiks me mbylljen e nje cikli, dhe fillimin e nje evolucioni drejtesie. Meta po sakrifikon monen, politikisht, nje personazh qesharak cjithsesi per tia fut shqupit.


#26

Sapo e mburra Leon, po nuk ndenji dot pa e nxjerre koken qe eshte PDhist.


#27#28

Po po, vertet plaku Mere eshte langoi i serbeve, po ia ka shkurtuar rrugen perfaqesuesit te kombit kosovar nga 12 ne 2 ore. Pa harruar ngrohjen qe i beri ne dimrin e ashper te Kosoves me naften qe I dha Millos.


#29

Kur I thashe Stalkerit qe vetem ngordhja natyrore e Doktor Mortjes mund ta qetesoje Shqiperine, me naivitetin qe e karakterizon, nuk e pranoi. Puna eshte qe me pare ka per te vdekur vete mortja se Doktor Mortja.


#30

nuk nordh berishizni edhe me vdekje natyrale. Shqupi eshte parti familjare, ndryshe nga Ps. Ka lidh adn e vet me atw te partise. Gjithe ligjerata dhe veprimtaria politike e shqupit eshte e diktuar nga Familja. Bej hesap, berisha nuk ka qejf salianjin, dhe megjithe perkushtimin mediatik te ketij te fundit konjuktura berishiste e nxorri nga asambleja. Shqupi vetem do zbehet deri ne mosqenie faktor, eshte e pashmangshme, ndaj thashe qe eshte momenti ideal per faktor te rinj politike. Lum kush ta kuptoje, do shohe shqiperine Zoje…


#31

Gabim. S’ekziston Shqupi. Ka vetem plak Mere, po ngordhi ai, Shqupi nuk ekziston me.


#32

Plaku mere eshte bere kronos apo saturn qe ha pjellat ( politike) e veta nga frika mos e gremisin.


#33

si su lodhet ndonjere ne kete Salin, gjithnje duke u ankuar Sala ketu e Sala atje, i shtoni ymrin. E njejta gje qe ndodhte atebote me disidente qe merreshin gjithe diten e lume me Enverin. Nuk u rrite me disidente, nuk dinin muhabet tjeter, fuksat ishin me te lire, shume me simpatike.
Megjithse meshojani, ne nete menyre edhe un kam justifikimin te permend gjithnje Marlonin, kshu Marloni atje, kshu Marloni atje, “…se marloni zotrie …”

Na doli edhe Stalker qe e Karakterizon naiviteti zotrie :smiley:


#34

Po edhe ti nuk u lodhe me Marlonin. Me shume ia shton ymrin. Apo kete ke qellim. Pse, cfare e karakterizon Stalkerin sipas teje.


#35

PDhin po e braktisin edhe shoket e ngushte


#36

Nderkombetaret duan stabilitetin, ka thene Basha, ndersa une, Leo dhe Mona e LeShIt duam rrumpallen.


#37

Qe baba, ene delegacionit europian ju sos durimi me Salen dhe Monen https://lapsi.al/2019/02/28/kryesuesi-i-delegacionit-te-pe-zgjedhjet-jane-legjitime-dhe-parlamenti-eshte-i-tille/ .
Hapur perkrahu shoqerine civile dhe levizjen per universitetin me te cilen paten dhe takim me heret. Mesazhi ish i qarte, nuk ka qeveri kalimtare. The game is over. there is no turning back.


#38

Fiks si enveri po perfundon dhe berisha, izolim kunder gjithe botes. Dhe kritikat e forta ia ka dhene partia e djathte europiane.


#39

Mesazhi ish i qarte, ka nevoje per forca te reja opozitare, me te pergjegjshme se aktualet.
Nje vit e gjys pa pushtet mona dhe kaq e eger. Imagjinoni te kish me teper.


#40

Ne pidi po qarkullon lajmi ne forme konspiracioni se bashen dhe monen po i perkrah uashingtoni dhe merkeli por nuk duan te dalin hapur se ashtu eshte nje muhabet. Vetem syleshet dhe budallenjte nuk e kuptojne kete mbeshtetje.