Stabiliteti perpara demokracise


#61

Ku e pe more shok qe nuk kane simpati per Ramen? Neser te mbahen zgjedhjet, PS e Rama fiton sa ka fituar heren e fundit, ndryshimi i vetem mund te jete qe LSI tkurret akoma me shume . Edhe ata qe brenda PS mund te kene pakenaqesi me Ramen(vecanerisht nga baza) do te mobilizoheshin e perseri per te do votonin . E gjithe kjo histori eshte vete faji i Rames, se ne 2017 u dha per te hyre ne zgjedhje gjysmen e qeverise dhe pushtetit ( imagjino…edhe Ujesjellsat dhe Elektrikun u dha) postet me kyce, plus KQZ, nje veprim i padegjuar ndonjeher e jo me provuar, ne asnje demokraci! E kjo per hir te te famshit stabilitet …piji lengun tani, u dhe njeher doren, duan krahet , kembet e koken…kercenojne me destabilitet shoket anti-komuniste ! E kuptove more shok kapitalist?


#62

Ne Tetorin e vitit te kaluar edi rama dhe hashim thaqi ishin nxehur me idene e ndarjes se Kosoves (t’i falet mitrovica dhe veriu i Kosoves, serbise), saqe kjo dukej fakt i kryer. Kumbara i kesaj ndarjeje padyshim ishte i dashuri i vucicit edi rama, derisa hashim thaqi kete po e shihte si mundesi perfekte per te shperuar nga gjykata speciale ne hage.

Nderkohe ne fund te nentorit, haradinaj i futi takse 100% mallrave qe hyjne nga serbia, takse me te cilen serbia e irrituar u terhoq nga cdo mundesi dialogu duke bllokuar mundesine e arritjes se ndonje marreveshjeje.
Ne anen tjeter ne tirane ndodhen levizje qe ne nje menyre a tjeter paralizuan edi ramen qe te hapet bythsh si lider i ballkanit.
Hashimi eshte nga minuta e pare kunder vendosjes se takses ndaj serbise, dmth taksa ka paralizuar hashimin. Ne tirane opozita, studente dhe protestat kane paralizuar edi ramen. Ne keto rrethana, procesi per ndarjen e Kosoves, per momentin eshte stopuar.
Deri me tani vetem qeveria gjermane eshte deklaruar qarte kunder ndarjes se Kosoves.


#63

intermexo shqiptare .
rama dhe rrezohet , e urojme qe te rrezohet , ( por larg eshte rilindja e shqiptarit , si individ )
klima kosovare .
fodelleku i rambos te perkujton budallen e odave te fshatit e qe nami i shkon deri ne sheher .
hasha , paq e taze …sot e 11 vite i hudhi guret e injorances ne pus e ka 11 vjet qe 2 miljon rob rrine e diskutojne per rrathet e ujit qe krijon zhytja e tyre …

epilog
asgje e re nga qanaku …uje e pasul si paradymiviteve si sot …po ai pasul qe zihet e zihet …


#64

Fodulleku perballe servilitetit. :slight_smile:
Bani leshime serbise, je servil ndaj te huajit, si gjithmone.
Mos i ban leshime serbise, je fodull i odave te fshatit.

Gjithmone oda e fshatit e ka pase nje dafne qe ta ban analizen ne stilin “hyp se te myta, zhdryp se te myta”.


#65

pikes rene ! ky eshte roli i politikes … hyp se te mbyta ,zhdryp se te mbyta , prandaj me politik mirren vetem ata qe dine te ecin ne vine e holle te mesit …
pse gjithmone mendohet qe paaftesija e injrantit ne zhargonin dhe mentalitetin shqiptar mirret si tôlerim ? …lshoj pe … ???
vetem nje budall i kalibrit… i forti i fshatit me dru ne krih e jo tru ,ve taks 100 % …( revolucion ne shkencen e ekonomis boterore , kjo ishte … )
ende pyetem , pse taks 100 % e jo embargo …?
sepse pergjigja vie … ramboja prap fiton ne shifrat e aksioneve qe ka qoft kjo edhe me taks 100 % …


#66

Keto jane goditje te uleta. E din edhe vet ti. Me pase perqindje fitimi rambo, brenda 5 minutash ish hjeke taksa, bashke me rambon. Sepse imazhi i tij do te digjej. Pikerisht nuk po mund ta heqin as taksen as rambon sepse disponimi qytetar eshte 100% pro takses 100%.

100% e jo embargo, sepse edhe ty serbia nuk te ka vendose embrago, dmth te lejon me hy ne serbi, por pa asnje shenje identiteti shteteror.

Nuk e paskam verejte qe tash qendresa kunder agresionit serb po u quajka fodullek i budalles se odave te fshatit?!


#67

kuptohet , nga mali i zi vij une … ashtu mendoj …
thene shkurt , asgje te re nuk the veqse shprehe klimen tipike shqiptare mbrenda teritorit , ne jemi te prirur te krijojme idhuj te teritorit , pa cka qe humbim teritore, e ndekombtaret qeshin me paditurine tone .

p.s.
rambo e dogji vehten prej momentit qe ju qas politikes ,


#68

Personalisht aspak nuk me intereson rambo. Sabahi mos e çelte.
Por eshte tipike shqiptare per inat te rambos mos me e perkrahe nje akt te drejte. Taksen le ta kete vendose per budallaki a per perfitime personale a per interes te shejtanit. Per mu eshte e drejte dhe e duhur.


#69

Perfundimisht, nuk ke c’i do armiqte kur ke Sali berishen.


#70

nuk quhet faj mosinformimi as mos njohuria . kur nuk e njeh as politiken e ekonomis boterore a as politiken nderkombetare ske si vlerson e cilson se sa ne rregull zbaton e cka toleron ! shqiptari njeh veq te drejten zakonore , ate praktikoni si kriter per vlersim , kaq ju mjafton .
kete mentalitet e njihte edhe hasha ,prandaj para 12 viteve ju nenshkroj ndarjen e sot 2 miljon vet japin 2 milion prognoza per diqka te perfunduar …


#71

Hajli kofte! :slight_smile:
Para 30 vjetesh dikush e nenshkroi edhe heqjen e autonomise se Kosoves. Ne 1997, kur nisi me u djege Kosova, shefi i Shqiperise, fatos nano, e takoi millosheviqin ne greqi edhe tha “kryeqytet i Kosoves eshte beogradi”.
Po na prap ktu jemi. N’Kosove. Tjeter atdhe e tjeter toke nuk kemi. Qetash e kemi vendose qet takse, e per ma tutje, shohim… n’koft shkru me u djege me shpi e katandi edhe njehere a edhe 20 here… s’ka problem. Marre nuk eshte. :slight_smile:


#72

Ne 1998 kur ne kosove behej lufta kosovaret ne vend te luftonin serbin benin grusht shteti ne shqiperi per te permbysur fatos nanon.sipas Fred Abrahams pjesetaret e uck lasers qe ua kishte dhene nato per te identifikuar objektet serbe qe duhej te bombardoheshin I drejtonin rendom mbi shtepite e rivaleve te tyre .si te thuac shqipot ne te dyja anet e kufirit jane te pa hair :blush:


#73

Ishte argetuese ta shihje Bushatin e zhgenjyer Dje te te paekspozumit, qe edhe pse i zene ne faj per keshillimin e keq shqupit perpiqej te fshihte nervozitetin me fast motion, por qe perseri dukej normal speed motion :smile:


#74

para 1 jave po aty tek Ylli Rakipi, Bushati qe me i vrerosur se vete Alibeaj, gati sa s’plaste. Po mos kish bere thirrje qe t’i vihej flaka Parlamentiti (para 1 jave kjo) do qe spektakel me vete i perkryer, Bushati.


#75

Bushua para nja nje jave doli “kunder” protestes. O ta conin deri ne fund e ta kishin permbysur Ramen me dhune, tha, ose te mos e benin fare, u bene qesharake. Shume i zgjenjyer ishte, i kishte besuar vendosmerise se Mones se LeShIt qe kishin per ta nxjerre Ramen zvarre nga zyra pa diskutim.


#76

nga mbledhja e samitit


#77

Ku fle lepuri i Leos

http://www.gazetadita.al/evropa-e-se-keqes/